Bahceci Tup Bebek
  • INTERNATIONAL PATIENTS

Kısırlık İle İlgili Bilmem Gerekenler Nelerdir?

Çocuk sahibi olmak isteyen fakat korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan birçok çiftin kafasında “Acaba kısır mıyım?” sorusu belirir. Sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kısırlık Nedir?

Kadın yaşının 35’in altında olduğu durumlarda 1 yıl, 35’in üzerinde olduğu durumlarda 6 ay korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine karşın gebelik oluşmuyorsa kısır (infertil) teşhisi konulabilir.

Doğurganlığı etkileyen faktörlerin farkına varmak son derece önem taşır. Bilgilenmek ve farkındalık sayesinde gerek doğal yollarla gerekse yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalma şansı artmaktadır.

Yukarıda belirtilen süre içerisinde cinsel birliktelik olmasına karşın gebelik oluşmamışsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir.

Kısırlık hakkında detaylı bilgi edinmek için videomuzu inceleyin.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kadına bağlı kısırlık çoğu zaman adet kanamalarındaki düzensizlikle kendini belli eder. İki adet döneminiz arasındaki süre 21 günden daha kısa ya da 35 günden daha uzunsa yumurtlama düzensizliğinden bahsedilebilir ve bu durum infertilite nedeni olabilir.

Erkek kısırlığı herhangi bir belirti vermeyebilir. İdrar yaparken yanma ya da akıntı olması ön teşhis olabilir. Ancak kesin tanı için spermiogram (sperm testi) yaptırmak gerekmektedir.

İki ila yedi günlük cinsel ilişki perhizin ardından yapılan sperm testi ile sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi hakkında bilgi edinilebilir. Test sonuçlarına göre hastaya uygun bir tedavi programı başlatılır.

Gebeliğin oluşması her ne kadar doğal ve basit gibi gözükse aslında bu süreç son derece karmaşıktır. Gebeliğin oluşabilmesi için aşağıdaki faktörlerin sağlanması gerekmektedir.

• Sağlıklı yumurta üretimi
• Sağlıklı sperm üretimi
• Spermin yumurtaya ulaşmasını sağlayan sağlıklı fallop tüpleri
• Spermin yumurtayı döllemesi
• Döllenmiş yumurtanın rahimde içinde tutunabilmesi
• Yeterli embriyo kalitesi

Bu faktörlerden bir veya birkaçında meydana gelen aksaklık kısırlığa neden olmaktadır.

Kadına Bağlı Kısırlık Nedenleri

Kadına bağlı kısırlık nedenleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz.

• Yumurtlama bozuklukları
• Erken Menopoz
• Düşük yumurtalık rezervi
• Polikistik over sendromu
• Tüplerin hasarlı veya tıkalı olması
• Endometriozis
• İleri yaş
• Rahim ağzına ait problemler
• Vajinismus

Erkeğe Bağlı Kısırlık Nedenleri

Erkek infertilitesinin birçok farklı nedeni olabilir. Genetik sorunlar, doğum sırasında oluşan anormallikler, hormonal nedenler, kimyasal faktörler, iltihaba bağlı hastalıklar, varikosel ve cerrahi operasyonlar kısırlık nedenlerinin başında gelir.

Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı da erkek kısırlığının oluşmasında önemli bir role sahiptir. Sigara ve alkol kullanımı, kas geliştirici ilaçlar, çok sıcak ortamda veya kimyasal maddeye maruz kalınan çalışma şartları ve fazla kilo da kısırlığa neden olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı kılavuza göre, baba olabilmek için bir erkeğin mililitrede en az 15 milyon sperme sahip olması, toplam semen örneğinde ise 40 milyon sperm olması gereklidir. Bu sayının altında sperm değerine sahip erkeklerin çocuk sahibi olmak için tedavi görmeleri önerilir.

Doktorla Ön Görüşme

Korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmadıysa vakit kaybetmeden bir uzman ile görüşülmelidir. Bahçeci kliniklerinde ön görüşme ücretsizdir. Bu görüşmede hekimimiz, öykünüzü dinler. Bu aşama, aslında tedavi sürecinin doğru şekilde planlanabilmesi için en önemli aşamayı oluşturmaktadır. Bu görüşmenin ardından doktorunuz sizden belli testler isteyebilir. Sürecin sonraki aşamaları çiftin öyküsüne göre belirlenmektedir.

Ön görüşme için randevu al

Muayene ve Testler

Hekim, anne adayının yumurtalık kapasitesi ve rahmi ile ilgili bilgi edinmek için muayene eder. Yumurta rezervinin durumunu gösteren AMH testi istenir. Gerekli görüldüğünde rahim filmi (HSG) veya histeroskopi yapılması istenebilir.

Bunun dışında kadına ait tiroid fonksiyon testleri ve prolaktin hormon düzeyi ile kan sayımı, kan grubu ve serolojik testler dediğimiz hepatit ve HIV testleri de istenebilmektedir.

Erkeğe bağlı faktör söz konusu ise ürolog doktor gerekli muayeneleri ve testleri talep eder. Muayene ve testler neticesinde tanı belirlenmiş olur ve ardından hangi tedavinin uygulanacağı konusunda doktorunuz size bilgi verir.

Kişiye Özel Tedavinin Uygulanması

Muayene ve testler sonrası bazı hasta gruplarında tüp bebek tedavisine gerek kalmadan doğal yollarla gebelik sağlamak için ilaç tedavisine başlanır. Vitaminler, yumurta takibi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tüp bebek tedavisine gerek kalmadan çocuk sahibi olmanız mümkün ise doktorunuz size bu yönde bir tedavi süreci planlar.

Eğer doğal yolla gebelik mümkün değilse tüp bebek tedavi sürecine geçilir. Merkezimizde her bir çiftin problemi farklı açılardan değerlendirilerek “kişiye özel” tedavi programları uygulanır.

Tüp bebek tedavi süreci hakkında detaylı bilgi.

Sizi Arayalım

Danışmak istediğiniz konularla ilgili en kısa sürede sizi arayalım.

Kısırlık İle İlgili Bilmem Gerekenler Nelerdir? ile ilgili Blog Yazılarımız

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: