Kısırlık Nedir?

Çocuk sahibi olmak isteyen fakat korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan birçok çiftin kafasında “Acaba kısır mıyım?” sorusu belirir.

Kadın yaşının 35’in altında olduğu durumlarda 1 yıl, 35’in üzerinde olduğu durumlarda 6 ay korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine karşın gebelik oluşmuyorsa kısır (infertil) teşhisi konulabilir.

Bebek sahibi olmak için gösterilen tüm gayrete rağmen başarı sağlanamamışsa kısırlık (infertilite) tedavisi konusunda daha fazla zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmakta yarar vardır.

Gebe kalmayı planlayan çiftlerin yapmaları gerekenlerin başında eşleriyle birlikte fiziksel durumlarını değerlendirmeleri gelmektedir.

Doğurganlığı etkileyen faktörlerin farkına varmak son derece önem taşır. Bilgilenmek ve farkındalık sayesinde gerek doğal yollarla gerekse yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalma şansı artmaktadır.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

İnfertilite sorunlarının %45’i erkek kaynaklı, %45’i ise kadın kaynaklı olarak gelişmektedir. Geriye kalan %10’luk kısımda ise açıklanamayan kısırlık söz konusudur.

Erkek kısırlığının birçok farklı nedeni olabilir. Genetik sorunlar, doğum sırasında oluşan anormallikler, hormonal nedenler, kimyasal faktörler, iltihaba bağlı hastalıklar, azospermi, varikosel ve cerrahi operasyonlar kısırlık nedenlerinin başında gelir.

Kadına bağlı kısırlık nedenleri ise genel hatlarıyla; yumurtlama bozuklukları, polikistik over sendromu, tüplerin hasarlı veya tıkalı olması, endometriozis, ileri yaş, rahim ağzına ait problemler ve vajinismus olarak sıralanabilir.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kadına bağlı kısırlık çoğu zaman adet kanamalarındaki düzensizlikle kendini belli eder. İki adet döneminiz arasındaki süre 21 günden daha kısa ya da 35 günden daha uzunsa yumurtlama düzensizliğinden bahsedilebilir ve bu durum infertilite nedeni olabilir.

Erkek kısırlığı herhangi bir belirti vermeyebilir. İdrar yaparken yanma ya da akıntı olması ön teşhis olabilir. Ancak kesin tanı için spermiogram (sperm testi) yaptırmak gerekmektedir.

İki ila yedi günlük cinsel ilişki perhizin ardından yapılan sperm testi ile sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi hakkında bilgi edinilebilir. Test sonuçlarına göre hastaya uygun bir tedavi programı başlatılır.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek merkezi seçiminde doktorların deneyimine ve merkezin başarı oranına dikkat etmek son derece önemlidir. Tedavi için Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’ni seçmeniz durumunda doktorumuz sizinle bir ön görüşme yapar ve ardından gerekli muayenelere geçilir.

Uygulanacak birtakım testlerin sonuçları değerlendirilir. Merkezimizde her bir çiftin problemi farklı açılardan değerlendirilerek “kişiye özel” tedavi programları uygulanır.

Bahçeci Tüp Bebek Merkezi olarak 26 yıllık uzmanlığımız ve 80.000’in üzerinde sağlıklı tüp bebek deneyimimizle Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranına sahibiz.

İnfertilite tedavisi ile ilgili sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Kısırlık tedavileri için uyguladığımız tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Rahim Dinlendirme
Tüp Bebek (IVF)
Aşılama (IUI)
Mikroenjeksiyon (ICSI)
Embriyo Dondurma
Sperm Dondurma
Yumurta (Oosit) Dondurma