Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Embriyo Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Embriyo Kalitesi Nasıl Belirlenir?
    

Kadın üreme hücresi olan yumurtanın, erkek üreme hücresi olan sperm ile döllenmesi sonucunda tek hücreli hücre yapısı oluşur. Zigot olarak adlandırılan bu hücre, 23 erkek ve 23 dişi kromozomundan meydana gelir ve art arda bölünerek çoğalmaya başlar. Döllenmeden 1 gün sonra iki çekirdekli hücre mitoz bölünmeyle çoğalır. 2. günde zigot 4 hücreli, 3. günde ise 8 hücreli bir yapıdadır. Fallop tüplerinden rahme doğru ilerleyen zigot, 5. ya da 6. günde blastokiste dönüşür.

Zigotun blastokiste dönüşmesinin ardından geçen 1 ila 2 gün içinde blastokist rahme tutunur. Blastokistin rahme tutunmasının ardından geçen 8 hafta, embriyonik dönem olarak tanımlanır. İlk 6 haftadan sonra hücreler kendi içlerinde ayrışır ve döllenmenin ardından geçen 10. hafta itibariyle fetal dönem başlar. İnsanın cenin olmadan önceki hali olarak tanımlanabilen embriyo, doğal yollarla oluşabileceği gibi, tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurtaların, baba adayından alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenmesiyle de oluşabilir. Embriyo oluşumunun ardından farklı günlerde embriyo değerlendirilir.

Mikroenjeksiyon (ICSI) işleminden sonraki ilk değerlendirme 42 ila 44 saat sonra yapılır. Bir kaç kez tekrarlanan değerlendirmenin ardından embriyo kalitesi uygunsa, transplantasyon olarak tanımlanan embriyonun anne adayını rahmine bırakılması işlemi yapılır. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalmayı planlayan çiftlerin merak ettiği sorular “En kaliteli embriyo kaç hücrelidir?”, “Kaliteli embriyo kaç hücreli olmalı?” ya da “Kaliteli embriyo kaça bölünmeli?” şeklindedir. Embriyo kalitesinin derecelerinden bahsetmeden önce “Embriyo nedir?” sorusunu yanıtlamak gerekir.

Embriyo Nedir?

Yumurta hücresinin içine sperm hücresinin doğal yollarla ya da tüp bebek yöntemiyle girmesi sonucunda döllenme oluşur. Döllenmiş yumurta zigot olarak adlandırılır. Zigot mitoz bölünmeyle hücre sayısını arttırır. Bu dönemin ardından blastokist olarak anılan bu hücre yapısı fallop tüplerinden rahme doğru ilerler. 5. hafta itibariyle embriyonik dönem başlar. Embriyo, yumurtanın döllendikten sonraki ve fetüs dönemi öncesi ara dönemini ifade eder. Fakat embriyo tanımı, yumurtanın döllendiği andan fetüs dönemine kadar olan zaman dilimi için de yaygın olarak kullanılır.

Embriyonun kalp atışı 6. hafta itibariyle başlar. 9. haftada ise ayak parmakları, göz kapakları ve kulakları şekillenir. 11. haftadan itibaren yaklaşık 5 cm boyutunda olan bebek, fetüs olarak anılır. Tüp bebek tedavisinde yapılan embriyo transferi işlemi ise yumurta toplama işlemi olarak bilinen OPU işleminden sonraki 2 ila 6. günde yapılır. Transfer gerçekleştirilmeden önce embriyo kalitesi belirlenir. Embriyo kalitesinin önemi konusuna geçmeden önce “Tüp bebekte embriyo kalitesi kaç olmalı?” sorusunu yanıtlamak gerekir.

Embriyo Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Doğal yollardan gebelik sağlanamaması durumda çiftler üremeye yardımcı tüp bebek tedavisine yönelir. Bu tedavi yönteminde anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayının üreme hücresi olan spermler laboratuvar ortamında bir araya getirilerek yumurtaların döllenmesi sağlanır. Embriyolar, laboratuvar ortamında 5. ya da 6. güne kadar büyütülebilir. Bu süreçte embriyoların kalitesi de günlük olarak değerlendirilir. 3 gün veya 6 gün embriyo kalitesi gibi terimler bu yüzden kullanılır.

Embriyoların oluşmasıyla birlikte, transfer sürecine kadar her embriyo kalitesine göre ayrı ayrı sınıflandırılır. Bu değerlendirme sırasında embriyo, hücre sayısı, hücreler arası farklılıklar, görünüm, çap ve hücre grupları gibi pek çok parametre açısından incelenir. Bu süreç boyunca embriyonun kalitesi 5aa, 3bb, 4ab şeklinde rakam ve harflerle sınıflandırılır. Bu derecelendirme yönteminde başta yer alan rakam, embriyonun büyüklüğünün tanımlanmasında kullanılır.

Blastokist aşamasında olan bir embriyo 1 rakamıyla tanımlanırken, son aşamada olan embriyo ise 6 sayısı ile tanımlanır. Burada yer alan rakam, embriyonun tutma ihtimalinin yüksekliğini değil, gelişim derecesini belirtir. Yapılan sınıflandırmanın ardından blastokist embriyo kalitesi grade olarak tanımlanır. “Embriyo kalitesi nasıl anlaşılır?” ve “Embriyo kalitesi blast ne demek?” sorusu bu şeklide yanıtlanabilir.

Embriyo Kalite Dereceleri Nelerdir?

Embriyo kalite derecelendirmesi üç farklı parametrenin incelenmesiyle yapılır. Embriyonun genişlemesine ve hatching (kabuk dışına çıkma) durumuna göre sınıflandırma rakamlarla yapılır. Rakamın ardından gelen ilk harf ise iç hücre kütlesinin değerlendirilmesi için kullanılır. Rakamdan sonra gelen ikici harf ise hücre değerlendirmesini yansıtır. Bu parametrelerin sonunda 3ab ya da 5aa gibi embriyo kalite dereceleri ortaya çıkar. Bu değerin başında yer alan 1 rakamı, erken blastokist aşamasını temsil eder.

Blastosöl embriyo hacminin yarısından daha azını kaplar. En yüksek değer olan 6 rakamı ise Blastokistin, kabuk dışına çıktığını ya da farklı bir değişle zona pellucidada (yumurta zarını çevreleyen örtü) tamamen ayrılmıştır. Embriyo derecelendirilmesini daha iyi anlamak için sıklıkla sorulan “embriyo kalitesi 4ab ne demek?” ya da “Embriyo kalitesi 3bb ne demek?” sorularını tek tek yanıtlamak gerekir.

Embriyo Kalitesi 5aa Ne Demek?

Embriyo kalitesi 5aa; blastokistin çatlama aşamasında olduğunu, zona pellucidanın inceldiği aşamayı temsil ederken 5 rakamından sonraki iç hücre kütlesinin değerlendirilmesi için kullanılan ilk a harfi, sıkıca paketlenen çok sayıda hücre varlığını ifade eder. En sonda yer alan a harfi ise blastokisti çevreleyen çok sayıda hücrenin birbirine sıkıca tutunduğunu gösterir. “Embriyo kalitesi 5aa ne demek?” sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

Embriyo Kalitesi 4ab Ne Demek?

Embriyo kalitesi 4ab blastokistin, embriyo hacminden fazla olduğunu ve zona pellucidanın inceldiğini gösterir. 4 rakamından sonra gelen a harfi, çok sayıda hücre varlığını ifade ederken en sonda yer alan b harfi, trofoektoderm hücre değerlendirmesine göre az sayıda hücre olduğunu ve epitelin sıkı olmadığını ifade eder.

Embriyo Kalitesi 3bb Ne Demek?

Embriyo kalitesi 3bb, blastokistin embriyoyu tamamen kapladığını gösterir. Sonraki b harfleri ise sırasıyla iç hücre kütlesinde çok sayıda hücre bulunduğunu ancak bunların gevşek bir şekilde gruplandığını ve trofoektoderm değerlendirmesinde az sayıda hücrenin, gevşek epidele sahip olduğunu gösterir. 3. kalite embriyo ile hamile kalanlar ve b kalite embriyo ile hamile kalanlar son derece fazladır. “Embriyo kalitesi 2bb ne demek?” sorusu da sıklıkla merak edilir.

Embriyo Kalitesi 2bb Ne Demek?

Embriyonun blastokist aşamasında, embriyo hacminin yarısını ya da yarısından daha azını kapsadığını gösterir. İç hücre kütlesinde çok sayıda hücre olduğunu ve trofoektoderm değerlendirmesine göre az sayıda hücre bulunduğunu gösterir. Embriyo kalitesini belirten harflerden aa, bb ye göre embriyonun tutunma ihtimalinin %3 ila %5 oranında fazla olduğunu gösterir. 2.kalite embriyo ile hamile kalanlar, azımsanmayacak kadar fazladır ve hatta 1 kaliteli embriyonun tutunma şansı da bulunur. Merak edilen sorulardan bir diğeri de “Embriyo kalitesi neye bağlıdır?” şeklindedir.

Embriyo Kalitesi Neye Bağlıdır?

Embriyo kalitesizliği ya da kalitesi, laboratuvar ısısı, nemi, kullanılan cihazların özellikleri gibi çevresel etkenlere göre değişebilir. Embriyonun gelişimini sürdürdüğü kültür ortamı da embriyonun kalitesinin farklılaşmasına yol açabilir. Bu yüzden tüp bebek tedavisinde hastane seçimi son derece önemlidir. Blastokist embriyo kalitesini etkileyen bir diğer faktör de yumurta kalitesidir. Bu yüzden öncelikle, yumurta kalitesinin arttırılması için düzenli olarak hekim kontrolüne gidilmelidir.

Hekim kişiyi embriyo kalitesini etkileyen faktörler açısından ayrıntılı olarak bilgilendirir. Yumurta ve dolayısıyla embriyo kalitesini arttırmak için mevsim meyve ve sebzelerinin tüketilmesi, dengeli beslenilmesi önerilebilir. “Kaliteli embriyo için ne yemeli?” ya da “Embriyo kalitesi nasıl artar?” soruları bu şekilde yanıtlanabilir.

Tüp Bebekte Embriyo Gelişiminin Durması

Tüp bebek tedavisinde embriyo gelişiminin durması, embriyoda var olan kromozomal bir bozukluktan kaynaklanabilir. Bu durumda gebeliğin oluşması mümkün değildir. Ancak tüp bebek tedavisinde alınan yumurta ve spermler ile birden fazla embriyo oluşturulduğu için tek bir embriyonun gelişimini durdurması çoğunlukla tedavi sürecini etkilemez. Sıkça merak edilen sorulardan bir diğeri de “Embriyo kalitesi değişir mi?” ya da “Kaliteli embriyo neden tutmaz?” şeklindedir.

Kaliteli Embriyo Neden Tutmaz?

Kaliteli embriyonun tutunma şansı, düşük kaliteli embriyoya göre daha yüksek olsa da bazı durumlarda embriyo rahme tutunamayabilir. Özellikle anne adayının daha önceden geçirdiği ameliyatlar ya da kürtaj gibi operasyonlar, rahim içi dokusunda enfeksiyona ve doku içinde yapışıklığa neden olmuş olabilir. Bu gibi durumlarda kaliteli embriyo tutmayabilir.

Üremeye yardımcı tüp bebek tedavi yöntemi hakkında aklınıza takılan tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

25 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Merhaba suanda bende 5. Gunundeyim sadece birinci asamada embriyom oldugu soylendi 4 adet 6 . Ci gunu bekliyoruz gelisim olur mu ya da embryo transferi yapilir mi cok merak ediyorun

  31 Ağustos 2022 / 13:01
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz. En doğru bilgiyi size söyleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Ağustos 2022 / 13:42
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 4 bc blast embriyosu transfere uygun mudur

  26 Haziran 2022 / 22:28
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Embriyologlar uygun gördüğü takdirde transfer sağlanacaktır.

   Güzel sonuçlar almanızı dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Ağustos 2022 / 10:10
 • ***** Yanıtla

  Merhaba.Cuma günü 5AA bir adet embriyo transferim gerçekleşti.Transfer sırasında çok ağrı çektim.Genelde ağrısız oluyormuş ama bende öyle olmadı.Daha önce hsg de de aynı durumu yaşadım ve anestezi ile çekebilmiştim.Transfer işleminde acıdan kendimi çok kastım ağladım bu durum etkilermi tutunmayı acaba? Hafif sedasyon verilebilirmiydi?çok korkuyorum:((

  24 Ocak 2022 / 00:56
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Transfer işlemi gerçekleştiğinde doktorunuz embriyoyu rahim içerisine bırakıyor. Bu sebeple endişe etmeyin. Dileriz sağlıkla güzel haberler alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Ocak 2022 / 03:52
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar . İlk yumurta toplama operasyonunda 13 yumurta toplandı .2 si Olgun çıktı ve 2 si döllendi. Sonra 31 adet toplandı ve yine tam Olgun bile olmayan 2 adet yumurtada döllenme gerçekleşti. Boş yumurta sendromu demek mi bu durum ? Her yumurta toplamada bu şekilde sıkıntı Yaşar mıyız? Yaşım 30. Henüz hiç transfer yapılmadı . 4-6-6-7 hücreli 4 embriyom var . Tutma ihtimali nedir ?

  29 Ekim 2021 / 15:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Yumurta kalitesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Embriyolar ana rahmine transfer edildiği zaman gelişim gösterebilir. Doktorunuz uygun gördüğü embriyoyu transfer edecektir. Dileriz güzel haberler alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Kasım 2021 / 09:25
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar opu sonrası 9 yumurtadan 6. Gün elimde 3 CC ve early blast durumunda iki embriyo kaldı.sormak istediğim şu.bu embriyolar transfere değer mi sıfırdan bir tedaviye mi baslamaliyim acaba

  26 Ağustos 2021 / 17:34
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Embriyologlar ve doktorunuz ortak karar verecektir. Doktorunuza güvenin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Eylül 2021 / 00:42
 • ***** Yanıtla

  Mehaba,
  6. Gün embriyom ngs e gitti ve sağlıklı geldi. Transfer günü embryolog hatch olduğunu, bu yüzden embriyonun çok iyi olduğunu söyledi. Yaşım 30. Rahim zarı kalınlığım 10.9du en son.
  Transferimin 7. Günündeyim. Hafif batmalarim ve bel ağrım vardı azaldı bugün ama. Acaba tutunma ihtimali var mıdır?

  7 Ağustos 2021 / 23:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kesin bir sonuç için doktorunuzun söylediği tarihte Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Ağustos 2021 / 15:49
 • ***** Yanıtla

  Benim 3.gunde dondurulmuş iki tane embriyom var bir tanesi 5 hücreli bir tanesi 11 hücreli sizce kaliteli embriyolar mı transfer yapılsın mı yoksa iptal mi edeyim teşekkürler şimdiden

  16 Temmuz 2021 / 10:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz embriyologlar ile görüşüp transfer kararını verecektir. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Temmuz 2021 / 11:08
 • ***** Yanıtla

  İyi çalışmalar,benim bir yıl oncesinde ilk tüp bebek denemem başarılı olmadı.Yaşım 45,cylo proginova kullaniyorum 2 yıldır,bir iki ay sonra embriyo transferim olacak,biri 3BB,diğeri 4BB,bu embriyo kalitesi ne durumdadır?

  31 Mayıs 2021 / 17:40
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Bu belirttiğiniz embriyo kalitelerinde transferini sağladığımız şu an büyümüş birçok Bahçeci Bebeği bulunmaktadır fakat embriyo kalitesi kadar yaş, embriyonun genetiği ve rahim içi etmenlerde önem taşımaktadır. Dileriz güzel sonuçlar alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Haziran 2021 / 15:38
 • ***** Yanıtla

  4bb ve early blast olmak üzere iki tane 5. gün dondurulmuş embriyom var. Gebelik getirebilen kalite mi bunlar? Early blast demek gelişimini tamamlamamış demek mi acaba? Bu iki embriyo beraber transfer edilirse şansım yüzde kaç olur?

  13 Mayıs 2021 / 17:42
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Şans yüzdeniz yaşınıza, rahim içi etmenlere, embriyonun genetiğine, immünolojik faktörlere bağlı olarak değişebilir. Doktorunuz detaylı olarak size iletecek ve transfer işlemini sağlayacaktır. Her iki embriyoda gebelik getirebilecek embriyodur. Dileriz güzel haberler alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mayıs 2021 / 14:15
   • ***** Yanıtla

    Merhaba ben geçtiniz carsmaba günü trasfer oldum 4ab imiş emriyo kalitem geriye dondurmaya emriyo kalmadı teksansim çok dua ediyorum bı o kadarda korkuyorum ya olmazsa sizden ogerenmek istediğim bu kalitede şansım ne kadar var

    26 Kasım 2021 / 12:39
    • Bahçeci
     ***** Yanıtla

     Merhaba,

     Embriyo transferi sonrası tutma oranı embriyonun genetik yapısı, rahimsel faktörler, immünolojik faktörlere göre değişebilir.

     Dileriz güzel haberler alırsınız.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     1 Aralık 2021 / 10:05
 • ***** Yanıtla

  6. Gune ulasmis fakat dusuk kalite emriyo sagliksiz bir bebek anlamina mi gelmektedir.

  28 Nisan 2021 / 09:00
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   6. gün embriyosu transfer ettiğimiz ve şimdi artık neredeyse kreş çağına gelmiş, okul çağına gelmiş bir çok bebeğimiz bulunmakta. 6. gün kalite değeri orta veya iyi olan embriyolar transfer edildikten sonra gebelik oluşturabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Mayıs 2021 / 10:07
   • ***** Yanıtla

    Merhaba 3. Gün ve 2. Günde kalmış 5. Güne ulaşamamış orta ve alt kaliteli 2 adet dondurulmuş embriyom var tutma ihtimali düşük diye anlıyorum ama tutarsa sağlıksız bebek mi oluşur ya da ihtimali nasıldır

    29 Eylül 2021 / 10:39
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Merkezlerimizde 2. veya 3. gün embriyosu transfer ettiğimiz şimdilerde bizi bebekleriyle ziyarete gelen bir çok ailemiz bulunuyor. Doktorunuz uygun olan tedaviyi planlayacaktır. Başarı oranları bir çok etkene göre değişiklik gösterir. Dileriz güzel sonuçlar alırsınız.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     29 Eylül 2021 / 15:58
  • ***** Yanıtla

   Serap hanım bende aynı durumdayım. . Sizin sonuç ne oldu?

   20 Haziran 2022 / 18:40

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Dr. Necati FındıklıSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: