Sperm Dondurma Nedir?

Sperm dondurma, erkekten alınan spermlerin ileride çözülerek tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere laboratuvar ortamında dondurulması işlemidir.

Sperm dondurma işlemi şu koşullarda uygulanabilir:

  • Kanser tedavilerinde kemoterapi uygulanmadan önce,
  • Sperm hücresi hasarına neden olabilecek ilaç kullanımı veya cerrahi işlemden önce,
  • Sperm sayısı az olan ve ileride sperm elde etmenin güç olabileceği düşünülen hastalarda,
  • Kaza sonucu meydana gelen omurilik yaralanmaları sebebiyle ejakülasyon problemi yaşayan erkeklerde,
  • Tüp bebek tedavisi esnasında erkeğin herhangi bir sebeple tüp bebek merkezinde bulunamayacağı veya sperm veremeyeceği durumlarda sperm dondurma prosedürü uygulanabilir.

Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

1. Sperm Toplama

Sperm dondurma işlemi için erkekten sperm örneği almak gerekmektedir. Sperm örneği iki farklı yolla alınabilir. Birincisi, kliniklerimizde bulunan sperm toplama odalarında mastürbasyon yöntemi ile sperm verebilirsiniz. Sperm sayısının az olduğu veya hastanın mastürbasyonla sperm veremediği durumlarda sperm örneği cerrahi işlemle alınır. MESA, TESA, PESA işlemleri ile testisten sperm toplanabilir. Bu işlemler lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Sperm vermeden önce, 3 gün boyunca cinsel perhiz yapmak gerekir. Bu süre boyunca erkek herhangi bir cinsel birleşme yaşamamalı ya da mastürbasyon yoluyla boşalmamalıdır. Sperm sayısının artması için perhiz süresini uzatmak doğru değildir. Çünkü süre uzadığında sperm sayısı artarken sperm hareketliliği ve kalitesi düşecektir.

2. Sperm Analizi

Toplanan spermler dondurulmadan önce analiz edilir. Semen analizinde; sperm sayısı, hareketliliği ve yapısı değerlendirilir. Böylece en sağlıklı spermlerin seçilmesi ve dondurulması sağlanır.
Normal kabul edilen sperm değerleri tablodaki gibidir:

PARAMETRE NORMAL DEĞERLER
Hacim >2.0ml
Sperm Konsantrasyonu >20 milyon sperm/ml
Normal Morfoloji (şekil) >14%
Motilite >50% ilerleme

Alınan sperm örneği istenen kalitede değilse doktorunuz bir kez daha sperm örneği vermenizi isteyebilir. Sperm analizi tamamlandıktan sonra alınan spermler, özel olarak formüle edilmiş sperm dondurma sıvısı kullanılarak -197 derecede dondurulur. Spermleriniz sıvı azot içerisinde güvenli bir şekilde uzun yıllar korunur.

Sperm Dondurma İşlemi Nerede Yapılır?

Sperm dondurma işleminin etkin ve güvenli yapılabilmesi için bu hizmeti veren merkezin deneyimli bir ekibi ve teknolojik altyapısı güçlü bir laboratuvarı olması gerekmektedir. Sağlık grubumuz bünyesinde, verimliliği kanıtlanmış tüm yöntemleri başarıyla uygulamaktayız. Deneyimimiz ve teknolojik altyapımız sayesinde, sperm dondurma ve çözme işlemlerinde başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

Sperm Dondurma Fiyatları Nedir?

Sperm dondurma fiyat bilgilerimizi yasalar gereği web sitemiz üzerinden yayınlayamıyoruz. Güncel fiyat bilgilerimizi öğrenmek ve doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için iletişim formumuzu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.