Vajinismus Nedir, Neden Olur?

Vajinismus, cinsel ilişki esnasında vajinanın girişindeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu ilişki yaşanamaması olarak tanımlanabilir. Toplumumuzda vajinismus hastalığının görülme sıklığı net olarak bilinmemekle birlikte %10 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Kadının cinsel ilişkiye girme isteği duyduğu halde istemsizce kasılmasının pek çok nedeni olabilir. Fakat genel hatlarıyla vajinismusun nedeni; cinsellikle ilgili yanlış ve sağlıksız bilgilerin bilinçaltına yerleşmiş olmasıdır.

Cinsel tabular, yetersiz seks eğitimi, aşırı heyecan, cinsel istismar vb. nedenler kadın bedeninin böyle bir reaksiyon vermesine neden olmaktadır. Eğer çift, çocuk sahibi olma yönünde çevrelerinden baskı görüyorsa durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak aşağıdaki belirtiler gözlemlenir:

  • Cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi veya yarım olarak gerçekleşmesi
  • Cinsel birleşme esnasında acı hissetme
  • Cinsel ilişkiden ve jinekolojik muayeneden korkma
  • Farklı pozisyonlarda cinsel ilişkiye girememe
  • Vajina içerisine fitil veya tampon yerleştirememe

Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir mi?

Vajinismus hastaları aşılama ya da tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olabilir. Merkezimize başvuran çiftlerimize rutin kısırlık incelemeleri yapılarak çocuk sahibi olmalarına engel farklı bir sorun olup olmadığı tespit edilir.

Kadınlarda adetin 2 veya 3. gününde hormon tetkikleri, yumurta rezervini değerlendiren testler, rahim filmi ve genetik testler uygulanır.

Baba adayından ise sperm sayısını ölçen spermiogram testi istenir. Eğer çiftte kısırlığa neden olacak herhangi bir problem gözlenmediyse aşılama yöntemi uygulanarak hamilelik gerçekleştirilebilir.

Sperm veya yumurtalıklara bağlı bir sorun yaşanıyorsa çifte özel bir tüp bebek tedavisi planlanır.