Mikro TESE, erkeğe bağlı kısırlık vakalarında başvurulan bir cerrahi yöntemdir. Menisinde hiç sperm bulunmayan (azospermi) kişilerin testisinden sperm çıkarılmasına ve bu kişilerin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmasına imkan sağlar.

Nadiren sperm kalitesi bozuk olan kişilere de mikro TESE uygulanabilir ve bu yolla sağlıklı spermler elde edilebilir.
Menide sperm hücresi olmamasının farklı sebepleri olabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Sperm kanallarında tıkanıklık olması
 • İnmemiş testis
 • Hormonal nedenler
 • Doğuştan sperm kanallarının olmaması
 • Genetik nedenler
 • İlaç kullanımı
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Radyasyona maruz kalmak

Ancak hastaların yaklaşık yarısında menide sperm bulunmamasını açıklayabilecek herhangi bir neden saptanamayabilir.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Mikro TESE Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mikro TESE operasyonunda testis tek bir kesi ile tamamen açılır ve doku mikroskop ile 24 kat büyütülerek sperm yapımı olması muhtemel bölgeler tespit edilir.

Sperm üreten kanallar geniş bir şekilde görülebildiği için kolaylıkla ayırt edilir ve gerekli dokular işlemi gerçekleştiren ürolog tarafından toplanır. Bu doku örnekleri birtakım işlemlerden geçirilerek içlerindeki canlı sperm hücreleri ayrıştırılır.

Canlı sperm bulunursa ve mikroenjeksiyon için anne adayından toplanan yumurtalar hazırsa aynı gün tüp bebek işlemi yapılır. Fazla sayıda sperm elde edilmesi durumunda, kullanılmayan sperm hücreleri dondurularak saklanır ve ileride gerçekleştirilecek tüp bebek tedavilerinde çözülerek kullanılır.

Mikro TESE yöntemi, eskiden uygulanan çoklu biyopsi yöntemine kıyasla çok daha fazla sayıda ve daha iyi kalitede sperm elde etme imkanı sunar.

Mikro TESE yönteminin diğer bir avantajı ise mikroskop altında testisi besleyen damarların daha iyi gözlenmesi ve testise verilen hasarın asgari düzeye indirilmesidir.

Mikro TESE Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Mikro TESE, ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur ve yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Operasyona 6 saatlik açlık ile gelinmesi gerekmektedir.

Mikro TESE ameliyatı sonrası hasta 3-4 saat gözlem altında tutulur. Taburcu edildikten sonra da 3–4 gün ev istirahati önerilmektedir. Hastanın 10 gün süre ile ağır bir işle uğraşmaması ve fiziksel aktiviteden uzak durması gerekmektedir.

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Mikro TESE operasyonundan çıkan hastalar, narkozun etkisi geçinceye kadar (2-3 saat) gözlem altında tutulduktan sonra evlerine dönebilirler.
 • Hastanın Mikro TESE ameliyatı sonrası evine giderken araç kullanmaması önerilir.
 • Ameliyat sonrası hastanın yatması gerekmez ancak 10 gün kadar ağır fiziksel aktivite yapılmaması ve cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.
 • Ameliyattan 48 saat sonra pansuman yaptırılmalıdır.
 • Mikro TESE ameliyatından 3 gün sonra duş alınabilir.
 • Operasyon sonrası hastaların 10-15 gün sıkı iç çamaşırı veya suspansuar kullanmaları önerilir.
 • Dikişler kendiliğinden yaklaşık bir haftada eriyeceğinden dikiş almaya gerek yoktur.

Kaç Kez Mikro TESE Yapılır?

“Kaç defa mikro TESE ameliyatı yapılabilir?” sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Öncelikle hastanın klinik bulguları ve geçirmiş olduğu TESE işlemlerinin sonuçları değerlendirilmelidir.

Bu değerlendirme sonrasında TESE işlemini tekrarlamaya gerek olup olmadığına karar verilir. Mikro TESE ameliyatı gerek görüldüğü takdirde birden fazla kez yapılabilmektedir.

Mikro TESE Ameliyatında Sperm Çıkmazsa Ne Yapılmalıdır?

Mikro TESE ameliyatı sonrasında sperm bulunamazsa mutlaka alınan dokular patolojik incelemeye gönderilmelidir. Bu inceleme sonucunda elde edilecek patolojik tanı, hastanın bundan sonra yaptıracağı TESE işlemlerinde sperm bulma olasılığı açısından yol göstericidir. Eğer olumlu bir patolojik tanı elde edilmiş ve sperm öncül hücrelerine rastlanmışsa, yeniden TESE yapılabilir.

Mikro TESE Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Yasalar gereği web sitemiz üzerinden fiyat bilgisi paylaşamıyoruz. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.