IMSI Nedir?

IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) tüp bebek tedavilerinde, spermin büyütülerek detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan, başarı artırıcı bir tekniktir.

Rutin bir mikroenjeksiyon uygulamasında sperm mikroskop altında 200 kat büyütülürken IMSI yöntemi ile 8.000 kata kadar büyütülebilmektedir. Böylece spermin taşıdığı pek çok yapısal problem tespit edilebilmekte ve sağlıklı embriyo oluşma oranı artmaktadır.

Dünyada ve ülkemizde pek çok vakada klasik mikroenjeksiyon yerine IMSI uygulanmaktadır. Biz de merkezlerimizde, hastalarımızın durumuna bağlı olarak IMSI tekniğini sıklıkla tercih etmekteyiz.

Gelişmiş embriyoloji laboratuvarı ve deneyimli bir ekip IMSI yönteminin olmazsa olmazlarındandır. Son teknoloji ile donatılmış laboratuvarımız ve alanında uzman embriyologlarımızla başarı artırıcı birçok yöntem gibi IMSI yöntemini de kullanmaktayız.

IMSI Hangi Vakalarda Uygulanır?

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, IMSI tekniği sayesinde daha iyi embriyo gelişimi, daha yüksek gebelik oranları ve daha az oranda gebelik kayıpları tespit edilmiştir.

Özellikle aşağıdaki durumlarda, IMSI tekniği başarıyı artırmak için kullanılabilecek önemli bir yardımcı araç olarak karşımıza çıkıyor.

  • Sperme bağlı bir problem tespit edildiğinde
  • Kaliteli yumurta olmasına karşın gebeliğin oluşmadığı durumlarda
  • Tekrarlayan düşüklerin yaşandığı durumlarda
  • Sebebi bilinmeyen kısırlık vakalarında
  • Başarısız tüp bebek denemelerinin yaşandığı hastalarda
  • Yumurta sayısının az olduğu hastalarda

IMSI Maliyetli Bir Yöntem midir?

Bir merkezde IMSI tekniğinin uygulanabilmesi için gelişmiş teknolojik donanıma ve deneyimli embriyologlara sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle maliyeti yüksek bir uygulamadır ve bazı merkezlerde uygulanmaz.

Bahçeci kliniklerinde IMSI tekniği, gerekli görüldüğü durumda kullanılmakta ve bu işlem için herhangi bir ek ücret alınmamaktadır.