IMSI Nedir?

IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) tüp bebek tedavilerinde, spermin büyütülerek detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan, başarı artırıcı bir tekniktir. Rutin bir mikroenjeksiyon uygulamasında sperm mikroskop altında 200 kat büyütülürken IMSI yöntemi ile 8.000 kata kadar büyütülebilmektedir. Böylece spermin taşıdığı pek çok yapısal problem tespit edilebilmekte ve sağlıklı embriyo oluşma oranı artmaktadır.

Dünyada ve ülkemizde pek çok vakada klasik mikroenjeksiyon yerine IMSI uygulanmaktadır. Merkezlerimizde IMSI tekniği, gerekli görüldüğü durumda kullanılmaktadır.

IMSI Hangi Vakalarda Uygulanır?

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, IMSI tekniği sayesinde daha iyi embriyo gelişimi, daha yüksek gebelik oranları ve daha az oranda gebelik kayıpları tespit edilmiştir. Özellikle aşağıdaki durumlarda, IMSI tekniği başarıyı artırmak için kullanılabilecek önemli bir yardımcı araç olarak karşımıza çıkıyor.

  • Sperme bağlı bir problem tespit edildiğinde
  • Kaliteli yumurta olmasına karşın gebeliğin oluşmadığı durumlarda
  • Tekrarlayan düşüklerin yaşandığı durumlarda
  • Sebebi bilinmeyen kısırlık vakalarında
  • Başarısız tüp bebek denemelerinin yaşandığı hastalarda
  • Yumurta sayısının az olduğu hastalarda

IMSI Maliyetli Bir Yöntem midir?

Bir merkezde IMSI tekniğinin uygulanabilmesi için gerekli teknolojik donanıma ve embriyologlara sahip olması gerekmektedir. Bahçeci kliniklerinde IMSI tekniği gerekli görüldüğü durumlarda kullanılmaktadır.