EMBRACE Testi Nedir?

EMBRACE testi tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyonun içinde büyütüldüğü sıvının genetik olarak incelenmesi ile gebelik başarısının ölçülmesini sağlayan bir testtir.

Dünyanın önde gelen tüp bebek merkezleriyle aynı anda Türkiye’de sadece Bahçeci’de uygulanan EMBRACE Testi ile tüp bebekte başarı şansı artıyor! EMBRACE Testi ile genetik açıdan gebelik şansı en yüksek olan embriyoları belirlemede biyopsi işlemine gerek kalmadan en sağlıklı embriyolar bulunuyor.

EMBRACE Testinin Faydaları Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde tüp bebek tedavilerinde gebelik oluşturacak embriyolar seçilirken mikroskop altındaki görüntüleri hala en önemli kriter olarak alınıyor. Fakat en iyi embriyo seçilse dahi mikroskop altındaki görüntüye göre seçilen embriyonun gebelik başarısı, taşıdığı olası kromozom bozukluklarına göre değişiyor. Başarıyı artırabilmek için embriyonun kromozom yapısını tespit etmek ve bu amaçla ek bir biyopsi ve genetik inceleme yapmak gerekiyor.

Günümüzde Preimplantasyon Genetik Tarama (PGT-A) teknolojileri sayesinde embriyoların kromozom yapısını rahme nakledilmeden önce tespit etmek mümkün. Ancak bu işlem için gelişen embriyolardan biyopsi ile hücre almak gerekiyor. Embriyo biyopsi işlemini başarılı bir şekilde yapabilmek için de deneyimli personele ve yüksek teknolojik ekipmana ihtiyaç duyuluyor. Teknoloji sağlanabilir olsa bile personelin deneyimine göre embriyoların işlem sırasında (oldukça düşük bir oranda da olsa) zarar görme ihtimali bulunuyor. Özellikle az sayıda embriyosu gelişen hastalarda embriyo biyopsi işlemi PGT-A kararı için önemli bir kriterdir.

EMBRACE testi embriyonun içinde büyüdüğü sıvıdan örnek alınması ve bu örneğin NGS teknolojisi ile genetik olarak incelenmesi esasına dayanıyor. Analiz için embriyo biyopsi işlemine gerek kalmadığından biyopsi işlemi nedenli oluşabilecek riskler de ortadan kalkıyor. Gelişen embriyolar EMBRACE testi sonucuna göre değerlendirildiğinde embriyo transferi öncesinde rahme tutunma şansı en yüksek embriyo daha ilk embriyo transferinde belirlenebiliyor. Böylece bazı hastalarda birden fazla tedavi görme ihtiyacı azaltılabiliyor.

Kimler EMBRACE Testi Yaptırabilir?

  • PGT-A uygulamaları için aday olanlar
  • Embriyolarında artmış kromozom bozuklukları riski taşıyan 38 yaş üzeri kadınlar
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları veya düşükler yaşayan çiftler
  • Farklı sebepler ile embriyo biyopsi işlemi yaptırmak istemeyen çiftler
  • Tedavilerinde ilk uygulamada en yüksek gebelik şansı elde etmek isteyen çiftler
  • Çoğul gebelik riski almak istemeyen ve bu nedenle tek embriyo transferi isteyen çiftler

EMBRACE testi bir “öngörü” ve “önceliklendirme” testidir. Analiz sonrası elde edilen sonuçlar embriyonun gebelik oluşturma başarısını ölçmek amaçlı kullanılmaktadır. Embriyonun nihai kromozom analizi yerine geçmez.

EMBRACE Testinin Fiyatı Ne Kadardır?

Yasalar gereği fiyat bilgilerimizi web sitesi üzerinden yayınlayamıyoruz. Güncel fiyat bilgilerimizi öğrenmek ve doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Bahçeci Sağlık Grubu içerisinde uygulanan tedaviler, 2022 tüp bebek fiyatları ve ödemelerle ilgili bilgi almak için 444 39 49 numaralı telefondan bizi arayabilir ya da iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.