Erken Menopoz Nedir?

Bir kadının 40 yaşından önce adet kanamalarının sonlanması erken menopoz olarak değerlendirilir. Erken menopozda östrojen hormonunun salgılanması azalır, FSH ve LH hormon seviyelerinde yükselme görülür.

Yaptıracağınız birtakım basit kan tetkikleriyle menopoz döneminde olup olmadığınız anlaşılabilir.

Erken Menopozun Nedenleri Nelerdir?

Aile Hikayesi

Kadının menopoz yaşını belirleyen en önemli etken, annesinin menopoza girdiği yaştır. Eğer ailede erken menopoz hikayesi varsa kadının erken menopoza girme riski yüksektir.

Cerrahi müdahaleler

Herhangi bir nedenle kadının iki yumurtalığı da alınmışsa erken menopoz oluşur. Bunun yanı sıra jinekolojik müdahalelerde de yumurtalıklar zarar görebilir.

Otoimmun hastalıklar

Erken menopoz yaşanmasının en yaygın sebeplerinden biri de otoimmun hastalıklardır. Otoimmun hastalıklar, bağışıklık sisteminin kendi organlarını yabancı doku olarak kabul etmesi ve bu organlara saldırmasıdır. Eğer bu organlar yumurtalıklarsa erken menopoz görülür.

Kanser

Kanser tedavisi süresince alınan radyoterapi ya da kemoterapi yumurtalıklara zarar vererek erken menopoza neden olabilmektedir.

Kromozom bozuklukları

Turner Sendromu, Frajil X Sendromu gibi kromozoma bağlı sorunlar, erken menopoza neden olan bir diğer etkendir.

Yaşam tarzı

Kötü beslenme, stres, sigara ve alkol kullanımı da erken menopoza neden olabilmektedir.

Erken Menopozun Belirtileri Nelerdir?

Erken menopozda ilk belirti daha sık adet görmektir. Normal koşullarda kadınlar 28 günde bir adet olmaktadır, adetin 22 günden daha sık görülmesi genellikle yumurtalık rezervinin azaldığına işaret eder. Menopoza yaklaştığında ise adet görme sayısı azalır ve tamamen kesilir.

Bunu yanı sıra; vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik, uyku bozuklukları, sıcak basması da görülebilmektedir. Eğer bu tip belirtiler fark ediyorsanız zaman kaybetmeden bir jinekoloji uzmanına muayene olmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız önerilir.

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Erken menopoz öngörülemeyen bir durumdur fakat düzenli doktor muayenesi ile erken teşhisi mümkündür. Adetin ilk günlerinde hormon testleri (AMH, FSH, östradiol) yapılır ve vajinal ultrason ile yumurtalıklar muayene edilir.

Böylece döllenmeye elverişli yumurta sayısı hakkında fikir sahibi olunabilir. Erken menopoz tedavilerinde başarılı bir sonuç almak için hastanın yaşı büyük önem taşır. Hasta ne kadar gençse tedavide başarı şansı o kadar yüksektir.

Erken Menopozda Hamile Kalınır mı?

Yumurtalık rezervi azaldığını tespit ettiğimiz ve anne olmak isteyen hastalar için vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisi öneririz.

Evli olmayan ve kısa bir süre içerisinde gebelik düşünmeyen hastalarımız için ise yumurta dondurma uygulaması uygundur.

Yumurta dondurma işleminde folikülleri büyütmeye yönelik ilaçlar kullanılarak yumurta hücreleri elde edilir ve vitrifikasyon yöntemiyle dondurulur. Böylece ileriki bir tarihte yumurtalarınızı kullanarak gebelik elde edebilirsiniz.

Tüp bebek ve yumurta dondurma tedavilerinde tüp bebek merkezinin başarı oranları, deneyimi ve embriyoloji laboratuvarının gücü büyük önem taşır.

Bahçeci olarak 26 yıllık deneyimimiz ve 80.000’in üzerinde bebeğimizle uzmanlığımızı kanıtlamış bir merkeziz. Uzmanlarımızla ön görüşme için hemen iletişime geçin.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.