Sperm Mikroçip Nedir?

Sperm mikroçip teknolojisi, günümüzde tüp bebek tedavilerinde kabul görmüş sperm seçim yöntemlerinden bir tanesidir. Diğer sperm seçim yöntemleri ile kıyaslandığında normal fizyolojiyi taklit etmesi nedeniyle daha doğal bir yöntemdir.

Sperm Mikroçip Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Mikroçipli tüp bebek tedavisinde, klasik tüp bebek tedavisiyle benzer süreçler izlenir. Tedavinin farklılaştığı nokta, laboratuvar ortamında spermlerin seçildiği aşamadır. Klasik bir tüp bebek tedavisinde işlem günü alınan semen örneği, dakikada 1.500-2.000 devir yapan santrifüj denen özel bir cihaza konarak seri yıkama ve çöktürme işlemi yapılır. Ancak gerçekleştirilen bazı çalışmalarda, yüksek devirli döndürme işleminin sperm hücrelerinin taşıdıkları genetik yapıda (DNA) kırılmalar ve hasarlar oluşabildiğini göstermiştir. Sperm mikroçip, tüm bu yıkama, döndürme ve çöktürme aşamalarının büyük ölçüde ortadan kaldırıldığı ve en sağlıklı sperm hücrelerinin doğal sürece çok yakın bir yaklaşım ile elde edilebildiği bir yöntemdir.

Mikroçip teknolojisiyle semen örneği içerisindeki sperm hücreleri özel olarak tasarlanmış bir solüsyon içerisinde mikro kanalcıklardan geçerek sanki tüplerden yumurta hücresine ulaşmaya çalışıyor gibi yarışır. Yarış sonunda elde edilen spermler, yumurtayı dölleme şansı en yüksek spermlerdir. Böylece sperm seçimi doğala en yakın şekilde yapılmış olur. Sperm mikroçip teknolojisi, diğer ek uygulama ve yöntemler ile birlikte kombine edilerek tüp bebek pratiğinde kullanıma girmiştir.

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kısırlık tedavisinin başarılı olabilmesi ve çiftlerin çocuklarını sağlıklı olarak en kısa sürede kucaklarına alabilmesi için gerekli en önemli aşama problemin doğru olarak tespit edilmesidir. Doğru tespit sonrası, izlenecek tedavi yolu ve yöntemlerinin doğru olarak uygulanması son derece önemlidir.

Sperm mikroçip teknolojisi bu amaçla özellikle düşük kalitede sperm üretimi görülen, erkeğe bağlı kısırlık tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir. Yöntem en sağlıklı sperm seçimi ilkesine dayandığı için, tedavi süresince ihtiyaç duyulduğunda pek çok ek yöntem ve test ile birlikte de uygulanabilir.

Mikroçipli tüp bebek tedavisi fiyatı ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.