Smart PGT yöntemi, embriyolar üzerinde detaylı genetik inceleme yapmamızı sağlayan NGS testinin en gelişmiş şeklidir. Smart PGT yöntemi, sonuçların analizi kısmında yapay zekadan faydalanılarak tutunma potansiyeli en yüksek embriyoyu seçme imkânı sunar ve gebelik şansının artmasını sağlar.

Dünyanın sayılı tüp bebek merkezlerinin kullandığı Smart PGT yöntemi Türkiye’de ilk kez Bahçeci’de kullanılmaya başlanmıştır

Smart PGT’nin PGT’den Farkı Nedir?

Smart PGT yönteminin ne olduğunu tanımlayabilmemiz için öncelikle PGT’nin ne olduğundan bahsetmek gerekir.

PGT, tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyoların, anne rahmine transfer edilmeden önce kromozom sayı ve yapılarının sağlıklı olup olmadığının detaylı incelenmesi işlemidir.

Bu testler sayesinde embriyolardaki olası kromozomal bozukluklar, embriyolar daha rahme nakledilmeden tespit edilebilmektedir.

Özellikle ileri yaş anne adayları, tekrarlayan tedavi başarısızlıkları veya tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda PGT uygulaması gebelik ve sağlıklı bir doğum şansının arttırılabilmesi açısından tercih edilen bir yaklaşımdır.

Smart PGT yöntemi ise standart PGT’nin ileri versiyonudur. Smart PGT yönteminde yapay zekanın da devreye girdiği bir sistem kullanılır.

Böylelikle embriyolar çok daha fazla açıdan değerlendirilerek en sağlıklı olanı tespit edilebilmektedir. Dünyanın sayılı merkezleri, sağlıklı gebeliklerin oluşma şansını artıran Smart PGT yöntemini kullanmaktadır.

Yapay Zekâ Nasıl Daha İyi Genetik Tanı Yapabiliyor?

PGT uygulamaları genellikle embriyolardan belirli sayıda hücre alınması, incelenmesi ve hücrelerin alındığı embriyonun genetik yapısına göre normal ve anormal olarak tanımlanması olarak değerlendirilir.

Ancak doğru tanının konulabilmesi için biyolojik, teknik veya hasta kaynaklı pek çok değişken söz konusudur. Yapay zeka tüm bu değişkenleri ortak bir havuzda toplayarak on binlerce embriyonun klinik başarısı yönünden (sağlıklı doğum, düşük, gebelik başarısızlığı vb.) değerlendirmekte ve bir bakıma “kendini eğitmektedir”.

Böylece oluşturulan algoritmalar sayesinde, sonrasında gerçekleştirilen testlerde cihazlar sonuçları çok daha net ve doğru bir şekilde tanımlayarak en doğru embriyoyu tespit edebilmektedir.

Smart PGT Hangi Durumlarda Kullanılır?

  • İleri anne yaşının olduğu durumlarda
  • Tekrarlayan düşüklerin yaşandığı vakalarda
  • Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemelerinin olduğu durumlarda,
  • Translokasyon veya inversiyon taşıyıcılığı,
  • Şiddetli erkek kısırlığı,
  • Kromozomal anomalili bir gebelik geçmişi olan çiftlerde
  • Akraba evliliği olan çiftlerde

Smart PGT Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Smart PGT uygulaması kısaca NGS olarak adlandırılan embriyolardaki kapsamlı kromozom taraması hizmetinin daha gelişmiş bir şeklidir ve aynı fiyat üzerinden ücretlendirilmektedir.