Başarısız Denemeleriniz mi Oldu?

Başarısız tüp bebek tedavilerinin ardından çiftler hem fiziksel hem ruhsal olarak kendilerini yorgun hissettikleri bir dönem yaşar. Umutsuzluk hissinin yoğunlaştığı bu dönemde belki bir kez daha tüp bebek tedavisi denemek istemeyebilirsiniz.

Fakat unutmayın ki; başarısız deneme ya da denemeler yaşamış olmanız, asla bebek sahibi olamayacağınız anlamına gelmez.

Başarılı bir tüp bebek tedavisi için öncelikle bebek sahibi olmanızın önündeki engelin ne olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. İnfertiliteye neden olan etkenleri cinsiyetlere göre ayrıştırdığımızda, %30-40 oranında kadına bağlı faktörler, %40-50 oranında erkeğe bağlı faktörler ön plana çıkmaktadır.

Bununla birlikte hem erkek hem de kadına bağlı faktörler %25 oranında etkili olurken %15-20 oranında vakada ise herhangi bir neden tespit edilememektedir.

Gebelik Oranlarını Artıran Üreme Sağlığı Alanındaki Yeni Yöntemleri Yakından Takip Ediyoruz!

Merkezlerimizde Uygulanan Yöntemler

ERA Testi

ERA testi (Endometrial Receptivity Assay) özellikle iyi kalitede embriyo elde edilmesine rağmen gebelik oluşmayan vakalarda tercih edilen bir uygulamadır.

Sağlıklı bir gebeliğin oluşması için embriyonun kalitesi kadar embriyonun tutunacağı rahim içi zarının özelliği de önem taşımaktadır. ERA testiyle transfer için rahmin en uygun zamanı belirlenerek gebelik olasılığı artırılabilmektedir.

Genetik Kaynaklı Başarısızlıklara Karşı NGS

Embriyonun detaylı ve hızlı bir şekilde incelenmesini sağlayan NGS teknolojisi, kromozom düzeyinde bozukluk taşımayan ve gebelik oluşturma kapasitesi en yüksek embriyoların tespit edilmesini sağlar.

Kromozomların tümünün incelenmesine olanak sunan NGS ile embriyonun rahme tutunma şansının artırılması amaçlanır.

Bahçeci olarak merkezi İspanya’da bulunan Igenomix ile gerçekleştirdiğimiz ortak çalışma ile 2016 yılından beri NGS ve Mitoscore gibi teknolojileri merkezlerimizde uyguluyoruz.

NGS teknolojisini özellikle aşağıdaki durumlarda öneriyoruz:

  • Erkeğe bağlı kısırlık
  • Sebebi bilinmeyen kısırlık
  • Tekrarlayan düşükler
  • Tekrar eden başarısız tüp bebek denemeleri
  • İleri yaş hastalar

Mitoscore Testi ile Embriyo Seçimi

Embriyoları mitokondri bazında inceleyen Mitoscore testi, rahme daha kolay tutunabilecek embriyoyu belirlemeyi sağlar. Embriyo rahme tutunacak kalitede değilse veya tutunma erken dönem düşük ile sonuçlanacak ise Mitoscore testi ile bu durum saptanabilir.

Emriyoskop ile 7/24 Embriyo Takibi

Merkezlerimizde de uygulanan Embriyoskop teknolojisi ile embriyolar 7/24 embriyoskoptan çıkarılmadan incelenebilmekte ve kaliteleri buna göre değerlendirilmektedir.

Rahim Dinlendirme Tekniği

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, yumurta büyütmek için kullanılan ilaçların, kullanıldıkları süre içinde belirli oranda rahim iç zarını olumsuz etkileyebildiğini göstermiştir.

Bu olumsuzluğu ortadan kaldırabilmek amacıyla tedavide elde edilen iyi kalitedeki embriyoları dondurup 1-2 ay tedaviye ara veriyoruz. Bu süreçte bahsi geçen ilaçların etkisi ortadan kalkıyor ve rahmin dinlenmesi sağlanıyor.

Rahim dinlendirme yönteminin başarılı olabilmesi için embriyoların son derece yüksek başarı oranları ile dondurulabilmesi ve istenildiğinde zarar görmeden çözülebilmesi gerekir.

Rahim dinlendirme yöntemi uygulanan hastalarda, taze transfer yapılan hastalara oranla gebelik ihtimalinin artırılması amaçlanır.

Sağlıklı Spermleri Seçen IMSI Yöntemi

Klasik olarak mikroenjeksiyon için kullanılan mikroskoplar spermi 400 kat kadar büyüterek sperm seçimine yardımcı olur. IMSI yönteminde ise özel bir mercek ve bilgisayar programı kullanılarak sperm 6.600 kat kadar büyütülür.

Bu sayede spermin morfolojisi daha detaylı gözlemlenebilmektedir. IMSI yönteminde mikroskobun özelliği kadar bu yöntemin doğru uygulanabilmesi de önemlidir.

Özellikle erkeğe bağlı kısırlık veya açıklanamayan infertilite olgularında tercih edilen IMSI tekniği hakkında detaylı bilgi için uzmanlarla görüşebilirsiniz.

Neredeyiz?
Adres
Fethiye Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Beyaz Sk. No:28/1, 16110 Nilüfer/Bursa
Telefon
444 39 49
E-posta
info@bahceci.com.tr

7 Ülke

13 Merkezde

Aynı Kalitede Hizmet

Bahçeci Tüp Bebek

Doktorlarımızla Ön Görüşme

Merak ettiğiniz sorularınız mı var? Uzmanlarla görüşebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Sizi Arayalım WhatsApp
WhatsApp
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım