Bahceci Tup Bebek

Hamile Kalmak için Adetten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilmeli?

Başta anne olmak isteyen kadınlar olmak üzere bütün kadınların öncelikle bilmesi gereken, gebe kalabilmek için mutlaka uygun zamanda ilişkiye girilmesi gerektiğidir. Çünkü gebelik oluşması…

Hamile Kalmak için Adetten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilmeli?
    

Başta anne olmak isteyen kadınlar olmak üzere bütün kadınların öncelikle bilmesi gereken, gebe kalabilmek için mutlaka uygun zamanda ilişkiye girilmesi gerektiğidir.

Çünkü gebelik oluşması için yumurtlamanın gerçekleşmiş olması gerekir. Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama zamanını takip etmek daha kolaydır.

Ancak, özellikle adet döngüsü düzensiz olan kadınların yumurtlama takvimini takip etmesi zorlaşır. Hamile kalmak için ne kadar ilişkiye girilmeli?

Adet bittikten sonra yumurtlama ne zaman olur? Bunlar gibi sorular anne adaylarının kadın doğum uzmanlarına sıklıkla yönelttikleri sorulardır.

Siz de yumurtlama dönemi ve gebelik ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap alabilmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Yumurtlama dönemi ergenlik döneminden başlayarak menopoza kadar devam eden, sağlıklı her kadında görülen bir dönemdir.

Menstrual dönem sağlıklı bir kadında 2 ila 8 gün arasında sürer ve çoğunlukla 21 ila 35 günde bir tekrar eder. Bu sürece adet döngüsü adı verilir. Her kız çocuğu belli bir yumurta rezervine sahip olarak dünyaya gelir.

Her bir yumurtanın içerisinde foliküller bulunur. Adet kanamasının başlaması ile yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinden bazıları harekete geçer, hormonların yardımıyla her ay 1 tane yumurta büyür ve yumurtalıklardan atılarak kanallar yardımıyla fallop tüplerine bırakılır.

Böylece yumurtlama yani ovulasyon gerçekleşmiş olur. Yumurtanın yaşam süresi 12 ila 24 saat arasında değişir.

Eğer bu dönemde cinsel ilişki gerçekleşirse yumurta sperm tarafından döllenir. Döllenmeyen yumurta ise adet kanaması ile birlikte vücuttan atılır.

Düzenli adet döngüsü olan bir kadında yumurtlama, beklenen adet kanamasından 14 gün önce gerçekleşir. Gebe kalmak isteyen anne adaylarının beklenen yumurtlama gününden önceki ve sonraki 2 gün içerisinde ilişkiye girmesi gebelik şansını artırır.

Bu nedenle sadece çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar değil her kadın yumurtlama dönemi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bunlara ek olarak, yumurtlama döneminde kadınlarda hormonların etkisiyle bazı fizyolojik değişiklikler yaşanır.

Bu değişiklikleri fark etmek yumurtlama döneminin takibini kolaylaştırabilir. Bu belirtilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Adet döneminde olduğu gibi memelerde hassasiyet
 • Cinsel istekte artış
 • Vajinal akıntının yoğunluğunda artış
 • Vücut ısısının artması

Adet Bittikten Sonra Yumurtlama Ne Zaman Olur?

Adetten 1 gün sonra ilişkiye girince hamile kalınır mı? Adet bittikten 3 gün sonra hamile kalınır mı? Adet bittikten sonra yumurtlama ne zaman olur? Kadınların uzmanlara yönelttiği bu sorular düzenli adet gören kadınlar için değerlendirildiğinde hayır cevabını vermek mümkündür.

Bir kadının adet bittikten hemen sonra hamile kalması zordur ancak imkânsız değildir. Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekir. Yumurtlama için ise adet kanamasından sonra belli bir sürenin geçmesi gerekir.

Çünkü adet kanamasının başlaması ile birlikte yumurtalıklarda öncü yumurta hücresi de denilen hücrelerden birkaç tanesi hormonların etkisiyle büyümeye başlar ve içlerinden bir tanesi daha belirgin biçimde büyüyerek çatlar ve yumurtlamayı oluşturur.

Düzenli adet gören bir kadında yumurtlama günü adet kanamasının başladığı ilk günden sonraki 14. güne denk gelir. Düzensiz adet gören kadınlarda nadiren de olsa adetten sonraki birkaç gün içerisinde hatta adet döneminde de yumurtlama gerçekleşebilir.

Ancak genellikle gebe kalmak isteyen anne adaylarına kanamanın başladıktan sonraki 9. günden itibaren ilişkiye girmeleri önerilir.

Hamile Kalmak için Ne Zaman İlişkiye Girilmeli?

Çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalmak için hangi zamanın daha uygun olduğunu bilmek isterler. Hamile kalabilmek için pek çok faktör etkilidir, bu faktörlerin başında ise doğru zamanda korunmasız ilişkiye girmiş olmak gelir.

Çünkü hamile kalmak için mutlaka yumurtlamanın gerçekleşmiş olması gerekir. Adet kanamasının ilk gününden bir sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar geçen sürenin tam ortasında yumurtlama gerçekleşir.

Her kadının 28 günde bir adet görmediği düşünüldüğünde yumurtlama gününü hesaplamanın en kolay yolu beklenen bir sonraki adet döneminden önceki 14. günü hesaplamaktır.

Örneğin, 28 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama günü adet kanamasının başlamasından sonraki 14. güne denk gelirken, 30 günde bir adet gören kadınlarda yumurtlama 16. güne denk gelir.

Yumurtanın anne adayının vücudunda canlı kalma süresi 12-24 saattir. Erkekten gelen sperm hücresi ise kalitesine ve sayısına bağlı olarak kadın vücudunda ilişkiden sonra 72 saate kadar canlı kalabilir.

Bu nedenle yumurtlama gününden iki gün önce ve iki gün sonra ilişkiye girildiğinde gebe kalma şansı artar. Peki hamile kalmak için ne kadar ilişkiye girilmeli? Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için ilişki sıklığı da oldukça önemlidir.

Düzenli adet gören kadınlarda adetin 12 ila 17. günleri arasında gün aşırı ilişkiye girmek yeterlidir. Daha sık yaşanan ilişkiler erkeğin sperm kalitesini azaltabilir bu nedenle gün aşırı yaşanan ilişki gebe kalma ihtimalini artırır.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adetten kaç gün sonra hamile kalabilirim? Sorusunun cevabı her kadında farklıdır. Sağlıklı her kadında adet kanaması ile başlayan yumurta gelişimi süreci vardır.

Bu yumurta yaklaşık olarak 14. gün civarında 18-25 mm civarına gelir ve çatlar. Bu yumurta 24 saat içerisinde döllendiğinde ise gebelik oluşur.

Bu durum kadınlarda sadece ayda bir gün hamile kalınabileceği algısı yaratabilir. Ancak erkekten gelen spermler kadın vücudunda 72 saate kadar yaşayabilir.

Bu nedenle adetten kaç gün sonra hamile kalınacağı kadınların adet döngüsünün süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Çünkü yumurtalıklardan yumurta salınımı her kadında aynı değildir.

Düzenli olarak adet gören bir kadında genel olarak adetin başlamasından sonraki 12. gün ile 16. gün arasında yumurtlama olur ve hamile kalma şansı yükselir.

Spermlerin belli bir süre canlı kaldığı da düşünüldüğünde adet bittikten sonra girilen cinsel ilişkinin de gebelikle sonuçlanması mümkün olduğu gibi genel olarak adetten sonra 6. günde ilişkiye girmeye başlamak ve gün aşırı birliktelik yaşamak hamilelik şansını arttırır.

Bebek sahibi olmak, düzenli ilişkiye giren sağlıklı çiftler için kendiliğinden gerçekleşen fizyolojik bir süreç olmasına rağmen bir o kadar da karmaşıklığı içinde barındırır.

Siz de aklınızdaki tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu Gönderin18 Yorum
 • ***** Yanıtla

  İyi akşamlar tüberküloz geçiren bayan hamile kalırmı lenf bezlerinde karın zarında

  4 Şubat 2023 / 01:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Tüberküloz tanısı sonrası tüp bebek tedavimizle gebe kalan birçok annemiz bulunuyor. Fakat yalnızca bu tanının tedavisinin yapılması gebe kalmada etken olmayabilir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz 444 39 49 numaralı çağrı merkezimizden doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme için randevu alabilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2023 / 14:31
 • ***** Yanıtla

  İyi günler2023 11 Mart adet başlangiç tarihim onsekiz mart bitiş tarihim ondokuz ve yirmisinde ilişkiye girdik 28 martda kahverengi akıntı şeklinde leke gördüm ve bir anlık miyde kalkmasıyla istifra etdim 1 Nisan’da evde idrar testleri yaptım ücüde pozitif gösterdi beş Nisan’da tekrar test yaptım çizgiler net bir şekilde pembemsi oluştu 4 sagliklı çocuklarım var 4 çocuğundan en küçüğü şuan 18 yaşında bu uzun hamilelik testlerim pozitif gözterdigine göre hamilemiyim

  5 Nisan 2023 / 18:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kandan Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Nisan 2023 / 09:42
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  Regl bitiş tarihim 18 mayıs ilişkiye girme tarihim 19 20 21 mayıs. Hemen haftasına goguslerimde asiri derece de sizi agri kasiklarimda da başladı 3. Haftadaki hala karnimda ağrılar var regl olacakmışım gibi. Regl 2 hafta kala test yaptırdım 0.1 çıktı ikinci defa reglime 8 gün kala test yaptırdım yine 0.1 çıktı ve hala da karın ağrılarım devam ediyor suan reglme 7 gün var hamile olabilit miyim teşekkürler

  6 Haziran 2023 / 19:56
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhabalar,
   Kandan Beta HCG testi vermenizi ve sonuçla birlikte doktorunuza başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,

   Bahçeci Ailesi

   11 Temmuz 2023 / 16:59
 • ***** Yanıtla

  Hayrlı aksamlar hocam biz evleneli 2 yıl oldu 2 yıl korunduk ama şimdi çocuk istyoruz 2 aydır deniyoruz olmadı daha ne yapmalyız doktora görnmelimiyiz yoksa birazdaha beklemyliyiz bı sorun olablirmi acaba

  27 Temmuz 2023 / 21:21
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhabalar,
   35 yaşından büyükseniz 6 ay, küçükseniz 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebelik olmaması durumunda doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızlar,
   Bahçeci Ailesi

   9 Ağustos 2023 / 16:05
Diğer Yorumlar
1 2
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: