Bahceci Tup Bebek

En Kolay Ne Zaman Hamile Kalınır?

Anne ve baba olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettikleri konuların başında en kolay ne zaman hamile kalınabileceği gelir. Bebek sahibi olmak için öncelikle…

En Kolay Ne Zaman Hamile Kalınır?
    

Anne ve baba olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettikleri konuların başında en kolay ne zaman hamile kalınabileceği gelir.

Bebek sahibi olmak için öncelikle bilinmesi gereken; doğru zamanda ilişkiye girilmesi gerektiğidir. Çünkü gebeliğin olmazsa olmazı yumurtlamanın gerçekleşmesidir.

Bunun yanında sağlıklı çiftler için gebelik doğal bir süreç olmasına rağmen çeşitli faktörlerin gebelik üzerinde etkisi vardır. Ne zaman hamile kalınır? Hamile kalma pozisyonları nelerdir? Bunlar gibi merak edilen soruların cevapları için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

Düzenli ve korunmasız ilişki yaşayan sağlıklı çiftlerin büyük çoğunluğunun 1 sene içerisinde bebek sahibi olması beklenir. Doğru zamanda yaşanan ilişki ile tek seferde hamile kalma ihtimali olsa da bu her zaman mümkün olmayabilir.

Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftlere eğer kadının yaşı ve çiftlerin sağlık durumları uygunsa 1 yıl beklemeleri önerilir. Ancak anne ve baba olmak isteyen çiftler için bu süre fazla uzun gelebilir.

Bu nedenle çiftler en hızlı hamile kalma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Gebelik oluşması için çeşitli faktörlerin etkisi vardır.

Bunların en önemlisi kadın üreme hücresi olan yumurta ile erkek üreme hücresi olan spermin birleşmesidir. Hamile kalmak için mutlaka yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekir. Adet döngüsü düzenli olan kadınlar için yumurtlama takibi yaparak hamile kalma şansını arttırmak mümkündür.

Adet döngüsü düzensiz olan kadınlar için yumurtlama takibi yapmak daha zor olabilir. Bu durumda piyasada bulunan ovulasyon testleri yardımıyla yumurtlama zamanı tespit edilebilir.

Bunlara ek olarak, çiftlerin hamile kalma pozisyonları hakkında da bilgi sahibi olması gebelik şansını artırır. Kadının altta, erkeğin üstte olduğu pozisyonda spermler rahme yakın bir bölgeye boşalacağı için gebelik şansı artar.

Ayrıca gebe kalmayı zorlaştıran fizyolojik ve psikolojik etmenler de vardır. Kadında polikistik over, obezite, diyabet, endometriozis gibi sağlık sorunlarının bulunması erkekte ise sperm sayısı azlığı ve spermdeki şekil ve hareket bozuklukları gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin ideal kilolarına dikkat etmesi, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durması, düzenli egzersiz yapması ve stresten uzak kalması gebelik şansını arttırmak için oldukça önemlidir.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Kadınların en çok merak ettikleri konuların başında adetten kaç gün sonra hamile kalınabileceği gelir. Düzenli adet döngüsü olan kadınlarda yumurtlama takibi yapmak adet döngüsü düzensiz olan kadınlara oranla daha kolaydır.

Çünkü düzenli adet döngüsüne sahip kadınlarda beklenen adet tarihinden 14 gün önce yumurtlama gerçekleşir. Adet kanamasının başladığı gün 1. gün olarak kabul edilir ve 12, 14 ve 16. günler gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu günlerdir.

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Düzenli ve normal adet gören kadınlarda adet döneminde yumurtlama olmaz, buna ek olarak bu dönemde yumurtlama olsa bile rahim içi ince olduğu için döllenen yumurta rahme tutunamaz.

Bir başka ifadeyle, adet kanaması 5-6 gün süren ve düzenli adet gören kadınlarda hamilelik ihtimali yok denecek kadar azdır. Peki adet bitiminden 1 gün sonra hamile kalınır mı? Bazı kadınlarda adet kanamasının süresi bir haftadan uzun olabilir.

Eğer bu süreçte yumurtlama da daha erken gerçekleşirse adetin 9. veya 10. günden sonra ilişkiye girildiğinde gebelik ihtimali vardır.

Bu durumda kanamaları normalden daha uzun süren kadınlarda adet bitiminden 1 gün sonra hamile kalma olasılığı bulunur.

En Kolay Ne Zaman Hamile Kalınır?

Sağlıklı bir çift için gebelik doğal bir süreçtir. Ancak bazen çiftler uzun süre beklemek istemeyebilir. Bebek sahibi olmak için sabırsızlanan çiftler 1 ayda hamile kalma yöntemleri hakkında da bilgi sahibi olmak ister.

Düzenli ve korunmasız ilişki yaşayan sağlıklı çiftler için tek seferde ve 1 ayda hamile kalma ihtimali vardır. Hamile kalmak için en kolay zaman yumurtlama dönemidir.

Gebelik oluşması en doğru zamanda sperm ve yumurtanın buluşması gerekir. Çünkü düzenli cinsel hayatı olan çiftlerde ilişkinin yumurtlama dönemine denk gelme olasılığı artar.

Peki bu dönemde kaç defa ilişkiye girince hamile kalınır? Yumurtanın kadının vücudunda canlı kalma süresi 12-24 saattir. Ancak bu mutlaka o gün ilişkiye girilmesi gerektiği anlamına gelmez.

Erkek üreme hücresi olan sperm sayısı, hareketlilik ve morfoloji olarak sorunsuz olduğunda ilişkiden sonra kadının vücudunda 72 saate kadar yaşayabilir.

Gebelik için hangi günler ilişki olmalı? Bilinenin aksine her gün ilişkiye girilmesi gebelik için şart değildir.

İki günden daha kısa sürelerde yaşanan ilişki erkeğin sperm kalitesini olumsuz etkileyebileceği için önerilmez. Bu nedenle yumurtlama gününden 2 gün önce ve 2 gün sonra ilişkiye girilmesi gebelik olasılığını arttırır.

Yumurtlama Hangi Günde Olur?

Gebe kalmanın olmazsa olmazı yumurtlama ayda sadece 1 gün olur. Her kız çocuğu yumurta hücresi ile dünyaya gelir. Ergenlik çağına gelmesi ile birlikte ayda 1 tane yumurta hücresi büyümeye başlar.

Bu büyüme süresi düzenli adet gören kadınlarda yaklaşık 14 gün sürer ve yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra da bir sonraki adet kanaması başlar.

Her kadında adet döngüsü düzenli olmadığı için adet kanamasının ilk günü baz alınarak yapılan hesap çiftleri yanıltabilir. Çünkü 28 günden daha uzun adet döngüsüne sahip olan kadınlarda yumurtlama adet kanamasının başladığı tarihten sonraki 14. günde gerçekleşmeyebilir.

Bu durumda beklenen adet tarihinden 14 gün önceye göre hesap yapmak daha doğru sonuç verir. Ayrıca kendi vücudunu tanıyan anne adayları da kolaylıkla yumurtlama takibi yapabilir.

Çünkü bu dönemde kadınların vücudunda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Yumurtlama döneminde vücudun bazal ısısı ve vajinal akıntı artar, aynı zamanda adet döneminde olduğu gibi memelerde hassasiyet görülebilir.

Tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: