Duo Stım Yöntemi


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Duo Stım Yöntemi; Çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisini tercih eden çiftlerin sayısında günden güne artış gözlemlenmektedir. Fizyolojik veya çevresel birçok faktöre bağlı olarak oluşan üreme problemlerine karşılık tıp dünyasının sunduğu gelişmeler çiftelere umut ışığı olmaya devam ediyor.

Özellikle yumurta rezervi düşük olan kadınların tedavi protokolüne eklenen Duo Stim (veya Dual Stimülasyon) yöntemi anne olma şansını artırarak çok sayıda çiftin hayaline kavuşmasını sağlıyor!

Duo Stim yöntemi sayesinde aynı ayda 2 kez yumurta toplama işlemi yapılabiliyor. Böylelikle başarı şansını artırarak çiftlerimize daha kısa sürede müjdeli haberler vermiş oluyoruz.

Duo Stim Tedavisi Nedir?

30 yıl önce tanımlanan düşük yumurtalık cevabı ve yumurtalık rezervi azlığı üzerine üreme sağlığı uzmanları teknolojinin bütün imkanlarını kullanarak çalışmaya ve anne adaylarının yüzlerini güldürmeye devam ediyor. Teknolojinin tüm olanakları yumurtalık rezervi az olan kadınlara yönelik ideal yöntemi bulmak için değerlendiriliyor.

Günümüzde zayıf yumurtalık cevabı; anne adaylarına uygun ilaç dozları ile yapılan tüp bebek tedavilerinde 3 veya daha az sayıda yumurta toplanabilmesi olarak kabul edilmektedir. Bu durum tüp bebek tedavisine başlanan tüm kadınlarda ortaya çıkabilir. Ancak aşağıdaki gruplara dahil olan hastalarda risk daha fazladır.

  • 40 yaşını geçmiş olan kadınlar
  • Düşük yumurtalık rezervine sahip olan kadınlar
  • Önceki tüp bebek denemelerinde düşük yumurta cevabı gözlemlenen kadınlar

Günümüzde düşük yumurtalık rezervi teşhisi konulan hastalar için benimsenen farklı protokoller ve farklı ilaç kombinasyonları tüp bebek tedavisi sırasında uygulanmaktadır. Ek olarak ilk başarısız tüp bebek tedavisinden sonra bu hastaların oldukça yüksek oranlarda tedaviyi bıraktıkları gözlemlenmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ilerlemeler yeni ve geleneksel olmayan yumurtalık uyarımı protokollerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu gelişmeler de zayıf yumurtalık rezervi olan hasta popülasyonlarının yönetilmesinde ilerlemelere yol açmıştır.

Aynı adet döngüsündeki çifte yumurtalık uyarımı (Duo Stim), günümüzde ilaçlarla uyarıma düşük yumurtalık cevabı veren hastaların tedavisinde en umut verici gelişmelerden biri olarak kabul edilmektedir.