Kadınlarda doğurganlık, yaşın ilerlemesiyle birlikte azalmaya başlar. Bu azalma 30’lu yaşından sonra başlar, 40’lı yaşlardan sonra hızlanarak devam eder. Doğurganlık azalır, çünkü kadınlar doğduklarında belirli sayıda yumurtaları vardır ve zaman geçtikçe bu sayı azalır. Yumurtalıkların, yumurta üretme potansiyelinin azalması ise hem doğal yollarla hem de tedaviler sonucunda oluşan gebelik oranlarının azalmasıyla sonuçlanır.

İleri yaşlardaki kadınların gebeliği ile ilgili bir diğer önemli nokta da yumurta kalitesinin düşmesidir. Bu konuyla ilgili rakamlar şöyle diyor; bir yıl içinde canlı doğumla sonuçlanan gebelik elde etme oranı, 30 yaşında kadınlarda %75, 35 yaşındakilerde %66, 40 yaşındakilerde ise %44. Ayrıca yumurta yaşlanmasının bir sonucu olarak ileri yaş gebeliklerinde gebeliğin düşükle sonlanma riski de artmaktadır. Yaşla birlikte miyomlar gibi jinekolojik problemler, şeker hastalığı ve guatr gibi tıbbi sorunlara da daha sık rastlanmaktadır.

İleri yaşa bağlı infertilitenin yanı sıra kadına bağlı diğer kısırlık nedenleri:

Endometriozis (çikolata kisti)
Yumurta rezerv düşüklüğü ve erken menopoz
Polikistikover sendromu
Tüp tıkanıklığı
Yumurtlama bozukluğuna neden olan endokrin hastalıklar
Vajinismus

İleri Yaş Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi

İleri yaş kadınların tetkik ve tedavi aşamalarında zaman kaybedilmemesi çok önemlidir. Kadın yaşı 35 ve üzerindeyse 6 ay, 40 yaş ve üzeri için ise 3 ay korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa doktora başvurmak gerekmektedir. Çiftin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte ileri yaş hastalarda tüp bebek tedavileri ile gebelik elde etmek mümkündür.

Tüp Bebek Tedavisinde Kaç Embriyo Transfer Edilmektedir?

Tüp bebek yönetmeliğine göre 35 yaşın altındaki kadınlarda ilk 2 denemede tek embriyo, sonraki denemelerde 2 embriyo, 35 yaşın üzerinde kadınlarda ise 2 embriyo transfer edile-bilmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde uyguladığımız yöntemler:

· Embriyoskop (Sürekli Embriyo İzleme Sistemi)
· Rahim Dinlendirme
· NGS (Yeni Nesil Dizileme Tekniği)
· Mitoskor (Enerji Skorlaması)
· CD 56 – Serum Tedavisi
· Havuz Yöntemi