Yerleşme Zamanını Tespit Etmek Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansını Arttırıyor


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Son yıllarda yapılan genetik çalışmalar, rahim iç dokusunun kişiden kişiye değişebilen bir şekilde embriyo için farklı zamanlarda hazır hale gelebildiğini, bu hazırlık sürecinin doğru planlanamadığı durumlarda ise gebeliğin gerçekleşemediğini ortaya koymuştur.

Bu farklılıkları işlem öncesinde belirleyebilmek ve sonuçlara göre kişiselleştirilmiş bir embriyo transfer gününün planlanabilmesi amacıyla gerçekleştirilen ERA testi sayesinde artık belirli bir grup hastada kişisel embriyo transfer gününü belirleyerek gebelik elde edebilmek mümkün hale gelmiştir.

Endometrial Receptivity Assay (ERA) anlamına gelen bu yöntem ile iyi kalitedeki embriyo rahme doğru zamanda verilmektedir. Doğru zamanda doğru embriyo transferi yapılarak tüp bebek gebelik oranlarında artış sağlanabilmektedir.

Embriyonun rahim içine tutunduğu dönemlerde alınacak bir rahim içi (endometrium) biyopsisi ile rahmin embriyo tutunabilirliği açısından uygun olup olmadığı ERA ile tespit edilebilmektedir. Alınan rahim içi dokusunda yapılan genetik analizle yaklaşık 238 gen ekspresyonu bakılabilmektedir.

Rahmin embriyo tutunabilirliği açısından uygun dönemde olduğu tespit edildiğinde benzer koşullar yaratılarak rahim hazırlanıp embriyo transferi yapılmaktadır.

Özellikle tekrarlayan embriyo tutunma başarısızlığı olanlarda, birden çok defa iyi kalitede embriyo verilmesine rağmen gebelik elde edilemeyen çiftlerde bu yöntem tercih edilmektedir.

Böylece, infertilite (kısırlık) sorunu olan çiftlerin korkusu olan tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ERA testi ile büyük ölçüde azalmaktadır.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.