Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Sperm Analizi (Spermiogram) Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sperm Analizi (Spermiogram) Testi Nedir, Nasıl Yapılır?
    

Spermiogram (Sperm Testi) Nedir?

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerde, muayene sonrası erkekten sperm analizi talep edilir. Peki sperm analizi nedir?

Sperm analizi, bir diğer adıyla spermiogram, meni içerisindeki sağlıklı sperm miktarını ölçmeye yarayan bir testtir. Bu test, erkek bireyin kısırlık nedeninin araştırılması konusunda bize ciddi bir yol gösterdiği için son derece önemlidir.

Semen Analizi/Testi Nasıl Yapılır?

Aday, sperm odasında, geniş ağızlı ve steril bir kap içerisine mastürbasyon yoluyla sperm örneği verir. Genellikle, örneklerin hastane içerisinde özel olarak ayrılmış odalarda verilmesi ve hemen laboratuvara ulaştırılması gerekir. Mastürbasyon sırasında kayganlaştırıcı madde, sabun ve benzeri öldürücü maddeler olmamalıdır.

Semen Analizi Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Erkekten alınan meni örneği bir lamın üzerine yayılır ve mikroskop altında çeşitli özellikler açısından incelenir. Spermiogram değerlendirmesi yapılırken şu ölçütler baz alınır.

Sperm konsantrasyonu 20 milyon bölü milimetrenin üzerinde, spermlerin hareketlilik oranı %50’nin üzerinde olmalıdır. Normal görünümlü spermlerin yüzdesi belirlenir.

Normal bir meni örneğinde bile anormal şekilli sperm yüzdesi yüksek olabilir. İki başlı, iki kuyruklu, çok ufak başlı veya yuvarlanmış kuyruklu spermler bulunabilir.

Sperm Örneği Verme Güçlüğü Olan Hastalarda Neler Uygulanıyor?

Mastürbasyon yoluyla örnek veremeyen veya hastane ortamında strese bağlı olarak ereksiyon kaybı veya boşalma güçlüğü yaşayan hastalar olabilir.

Böyle durumla karşılaşmış olanlar yumurta toplama günü gibi önemli bir zamanda sıkıntı yaşamamak için mutlaka problemi önceden doktoruna bildirilmelidir.

Ereksiyon problemi yaşayan hastalara örnek vermeye gitmeden önce uygun dozda ilaç tedavisi veya ilaç tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda testisten sperm elde etme yöntemleri (MESA/TESA) uygulanır.

Meni Örneği Toplamadan Önce Kaç Günlük Cinsel Perhiz Önerilir?

Semen analizi için örnek vermeden önce 2-4 gün süresince ilişkiye girmemiş veya boşalmamış olmanız gerekmektedir. Bu süreyle ilgili doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Bir Kez Spermiogram Yaptırmakla Sağlıklı Sonuç Elde Edilir mi?

Sperm yapımı erkeklerde ortalama 2-3 ayda bir gerçekleşmektedir. Hastalıklar veya stres gibi durumlar sebebiyle sperm sayısında değişiklikler olabilir.

Dolayısıyla bir sperm tahlilinde problemle karşılaşıldığında, bu mutlaka erkekte bir problem var anlamına gelmez. İnfertilite (kısırlık) şikayeti olan bir erkeğe 2-3 hafta arayla en az iki kez spermiogram yapılmasında fayda vardır.

Özellikle azospermi hastalarında mutlaka ikiden fazla sperm analizi özellikle santrifüj sonrasındaki çökeltide sperm olup olmadığının incelenmesi gerekir.

Santrifüj Sonrası Sperm Görülen Kişilerde Neler Yapılmalıdır?

Merkezlerimize azospermi teşhisi ile başvuran erkeklerin yaklaşık %25-30’unda çok az miktarlarda da olsa sperm tespit etmekteyiz.

Yaptığımız bir çalışmada santrifüj sonrası laboratuvarımızda sperm görülmüş hastaların %50’sinde daha önce başvurdukları merkezlerdeki spermiogramlarında sperm görülmemesi üzerine testis biyopsisi uygulandığını tespit ettik.

Menide sınırlı sayıda sperm (cryptozoospermia) olan bu hastaların zaman zaman sperm çıkışı olup zaman zaman hiç sperm görülmeyebilir. Bu nedenle ilk spermiogramda hiç sperm görülmemesi başka zamanlarda da sperm görülmeyeceği anlamını taşımaz.

Sperm Morfoloji (Şekil) Bozukluklarının Önemi Nedir?

Sperm morfolojisini ölçmenin tek metodu mikroskop altında direkt gözle bakmaktır. Yapılan araştırmalarda aynı sperm örneği farklı laborantlar tarafından değerlendirildiğinde çok farklı sonuçların rapor edildiği saptanmıştır. Sperm analizinin konun uzmanı, tecrübeli biri tarafından yapılması çocuk sahibi olmak isteyen çiftelerin boşu boşuna zaman harcamalarına veya gereksiz tedaviler görmelerine engel olacaktır.

Kruger sınıflamasına göre spermlerin baş, orta bölüm ve kuyruk yapısındaki bozukluklara göre değerlendirilmesi yapılmaktadır. Özellikle baş yapısındaki bazı formların baskın oluşu (makrosefal, çift baş, globozoospermia) bu erkeklerin spermlerinin ICSI (mikroenjeksiyon) uygulamalarında başarısızlık olasılığının yüksek olabileceğinin bir göstergesidir.

Çünkü bu anormal baş yapısında spermlerin içerisindeki DNA yapısında da anormallikler tespit edilmiştir. Dolayısı ile bu spermlerin menide yüksek oranda bulunan kişilerde dölleme ve embriyo kalitesinde düşüklük ve neticede gebe kalamama açısından risk yüksektir.

Sperm kuyruk yapısındaki birtakım bozukluklarda (kısa kuyruk) spermin hareket kabiliyetini bozarak infertiliteye neden olur. Morfolojide kısa kuyruk anomalisi (tail stump) yoğun olarak görülen erkeklerde yine mikroenjeksiyon sonrası başarı şansı düşük olmaktadır.

Semen Analizinde Sıvı Miktarı Düşük ve Çıkan Sıvıda Az Miktarda Sperm Görülmüş, Sorun Ne Olabilir?

Kısmi bir tıkanıklık veya retrograt ejakulasyon (mesaneye doğru meninin kaçması) olabilir. Geri kaçış genellikle şeker hastalığı olan, geçmişte mesane boynu operasyonu geçirmiş erkeklerde görülür.

Boşaldıktan sonra orta idrar akımında sperm araştırılması ile teşhis konulur. Kısmi tıkanıklıkta prostat bölgesindeki sperm kanallarında enfeksiyon, kist veya taşlara bağlı tıkanıklık olabilir.

Detaylı bilgi almak için dilerseniz 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

87 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Hocam iyi çalışmalar diliyorum.
  İlk sonuç
  Perhiz:6 gün / sıvılaşma zamanı 40 dk / lökosit: 0x 10^6 ml / renk: opak sarı beyaz / sperm kon: 1,5x 10^6 ml / ileri hareket: 0,5x 10^6 ml %33 / yerinde hareket: 0x 10^6 ml %0 / hareketsiz 1 c10^6 ml % 67 / phss %33 / yıkama sonrası har.: %33 toplam har. Sperm: 1,8x 10^6 ml yıkama sonrası hacim %1. Yıkama sonrası kon:5,3x 10^6 ml

  İkinci sunuç
  Perhiz:5 gün / sıvılaşma zamanı 65 dk / lökosit: 0x 10^6 ml / renk: opak sarı beyaz / sperm kon: 3x 10^6 ml / ileri hareket: 0,3x 10^6 ml %11 / yerinde hareket: 0,2 x 10^6 ml %6 / hareketsiz 2x 10^6 ml % 83 / phss %17 / yıkama sonrası har.: %13 toplam har. Sperm: 1,1x 10^6 ml yıkama sonrası hacim %1. Yıkama sonrası kon.:8.1x 10^6 ml

  Şimdiden çok teşekkür ederim

  23 Kasım 2022 / 16:45
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Hareketlilik değerlerinizle ilgili uzman bir üroloji doktoruna başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Aralık 2022 / 23:08
 • ***** Yanıtla

  hocam yorumlarmısınız ? perhiz süresi 2
  Spermiogram (İç Hasta )
  Spermiogram (İç Hasta ) B
  Örnegin Veriliş Saati 13.30
  Testin Yapıldıgı Saat 13.50
  Hacim 2 ml
  Viskozite N NORMAL
  pH 8
  Lökosit Konsantrasyonu >=1
  Sperm Konsantrasyonu 27.7
  Total Motility ( PR+NP ) 69
  İleri Hareketli ( PR) 5
  Yerinde Hareketli (NP) 22
  Hareketsiz (IM) 31
  Morfoloji : % Normal Form 40
  Hareketli Sperm Kons 19.1
  İleri Hareketli Sperm 13.1
  Fonksiyonel Sperm 8
  Velocity 9
  Sperm Hareket İndeksi 63
  Toplam Sperm Kons 55.4
  Toplam Hareketli Sperm 38.2
  Toplam İleri Hareketli 26.2
  Fonksiyonel Sperm 16.0
  Morfolojisi Normal 676.6

  18 Ağustos 2022 / 07:46
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,
   Hareketlilik değeri düşük görünüyor.
   Sigara alkolden uzak durmanızı, spor yapmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Ekim 2022 / 22:00
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar esimin test sonuclari asagidaki gidir
  Hacim 1,2
  Ph 8,5
  1ml de 85 milyon
  Total 102 milyon
  İleri hareket %30
  Yerinde hareket %11
  İleri hareketli sperm sayisi 30 milyon
  Morfoloji %1
  Bas %94
  Boyun %42

  Morfolojik kusurlarin tedavisi var midir ?
  Mikroenjeksiyon basarili olur mu?

  3 Temmuz 2021 / 15:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sigara ve alkolden uzak durmanızı öneriyoruz. Mikroenjeksiyon yöntemi başarılı olur. Daha detaylı bilgi almak için dilerseniz 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da buraya tıklayarak telefon numaranızı bırakabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Temmuz 2021 / 15:45
 • ***** Yanıtla

  Vizkozite normal
  Volum 3 cc
  Sonuç –
  Aglütünasyon Yok
  C-Yerinde hareketli %20
  A- İleri Hızlı hareketli %20
  ml’deki Sperm Sayısı 85 milyon
  40’lık büyütmede Lokosit <1 milyon
  Hareketsiz %30
  İleri yavaş hareketli %30
  Likefaksiyon (Erime) 30 dakika

  Bu sonuçlar normal mi normal şartlarda çocuğum olur mu?

  25 Şubat 2021 / 12:40
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerleriniz normal görünüyor fakat yalnızca sperm çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak üroloji uzmanımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Mart 2021 / 09:32
 • ***** Yanıtla

  Merhaba eşimin sperm test sonucu yardımcı olurmusunuz

  Hacim: 2.0
  PH:8
  Lökasit konsantrasyon:>1
  Sperm konsantrasyonu: 17,5 M/ml
  Toplam sperm sayısı 35.1 M
  Toplam hareketli:26.0 %
  İleri har: 12.0 %
  Yerinde har: 14.0 %
  Hareketsiz: 74.0 %
  Morf. Normal kruger: 3.0
  Hareketli sperm kons: 4.5 M/ml
  İleri har sperm kons: 2.0 M/ml
  Fonksiyon. Sperm kons: 0.2 M/ml
  Sperm hareket indexi: 23.0

  Hareketli: 9.0 M
  Toplam ileri har: 4.1 M
  Fonksiyonel sperm : 0.3 M
  Morfoloji normal sperm : 1.1 M

  17 Temmuz 2020 / 08:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İleri hareketlilik ve morfoloji değeriniz düşük görünüyor. Sigara alkolden uzak durmak, organik beslenmek faydalı olacaktır. Fakat sadece sperm testi sonuçları ile de çocuk sahibi olmanızda bir sorun olup olmadığını belirmemiz için yeterli değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim içi bozukluklar da hamilelik oranlarını etkilemektedir. Dilerseniz buraya tıklayarak kan sonuçlarınızla ilgili detaylı bilgi alabilir, doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme sağlayabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Temmuz 2020 / 16:36
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar, eşimin spermiogram test sonuçları aşağıdaki şekildedir. Sonuçlar normal midir? Yardımcı olabilir misiniz?

  Miktar   2.1 ml.      >1.5 ml
  1 cc de Sperm Konsantrasyon  21.10 milyon
  Toplam Sperm Konsantrasyonu 44.31 milyon
  Normal Morfoloji.   %5
  Anormal Morfoloji  %95
  Baş Morfolojisi.   %63
  Boyun Morfolojisi. %17
  Kuyruk Morfolojisi.%15
  İleri Hareket      %42
  Yerinde Hareket.   %6
  Hareketsiz.        %52

  20 Mayıs 2020 / 18:20
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Eşinizin morfoloji değeri düşük görünüyor. Sigara alkolden uzak durmak, bol lifli gıdalar ile beslenmek değeri artıracaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Haziran 2020 / 14:33
 • ***** Yanıtla

  Hocam ben sperm testı yaptırdım sperm sayısı 110 milyon ve hareket sayısı 85 80 80 75 bu test sonucu nasıl ıyımı kötümü

  7 Mart 2019 / 19:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sperm sayısı ile beraber morfoloji ve hareketliliği de önem taşımaktadır. Sperm sayınız ve hareketliliğiniz iyi görünmekte fakat doğru bir değerlendirme için morfoloji ve ileri hareketlilik değerlerinizi bilmemiz gerekmektedir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Mart 2019 / 09:27
 • ***** Yanıtla

  Mrb benim.sorunum gebe kalamıyorum kaç doktora Gttim sorun yok dedi ama.adet sancılardım çok fazla dayanılacak gini değil üç gün aralıksız ağrıyı lütfen bana dönüş yapım

  17 Kasım 2018 / 21:26
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sebepsiz infertilite durumu görülüyor olabilir. Fakat kesin bir şey söyleyebilmemiz için uzman bir doktora görünüp muayene ve testlerinizi olmanız gerekmektedir. Dilerseniz 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da https://bahceci.com/iletisim/ linki tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Kasım 2018 / 14:08
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam 1 yıldır evliyiz gebe
  Kalamıyorum eahim filmi çektirdim normal çıktı Sperm testini değerlendirir misiniz? Teşekkürler şimdiden.
  Sperm kons. 34.6
  Toplam har. 90
  İleri har. 77
  Yerinde har. 13
  Hareketsiz. 10
  Morf. Normal formlar/kruger 20
  Hareketli sperm kons. 31.0
  İleri har. Sperm kons. 26.7
  Fonksiyonel sperm. 10.4
  Ortalama hız. 14
  Sperm hareket indeksi. 206
  Toplam sperm. 45.0
  Hareketli sperm. 40.3
  İleri hareketli sperm. 34.7
  Fonksiyonel sperm. 13.5
  Morf. Normal sperm. 9.0

  3 Eylül 2018 / 12:18
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Üroloji doktorumuzdan randevu alarak ücretsiz ilk muayeneye merkezimize gelebilirsiniz. Doktorumuz eşinizin tahlil sonuçlarını değerlendirerek gerekli yönlendirmelerde bulunacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Eylül 2018 / 18:19
 • ***** Yanıtla

  Eşimin test sonuçlarını yorumlar mısınız ;
  Semen hacmi (ml): 2,8
  Sperm konsantrasyonu (x10’6/ml): <0,01
  Total sperm sayısı (x10'6): <0.01
  Motilite (%): <1
  +4 Motilite (%): 0
  +3 Motilite (%): 0
  +2 Motilite (%): <1
  Progresif motil sperm konsantrasyonu (x10'6/ml): 0
  Total progresif motil sperm sayısı (x10'6): 0
  Sperm dışı hücre (x10'6/ml): 0,4
  Perhiz süresi: 3 Gün
  Viskozite: Normal
  Likefaksiyon: 20 dak.
  Aglütinasyon: Yok
  Şimdiden Teşekkürler…

  2 Eylül 2018 / 17:32
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Üroloji doktorumuzdan randevu alarak ücretsiz ilk muayeneye merkezimize gelebilirsiniz. Doktorumuz eşinizin tahlil sonuçlarını değerlendirerek gerekli yönlendirmelerde bulunacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Eylül 2018 / 18:19
 • ***** Yanıtla

  Merhaba yaklaşık 2 ay önce test yaptırdım 2. Derece virikosel olduğunu söylediler görevimden dolayı amaliyat olamadım bu sonuçlar cok mu kötü Simdiden teşekkürler

  Serim sayısı 36000.000.000
  Molilite %8
  Hızlı hareketlilik %0
  Yavaş hareketlilik %8
  Yerinde hareketlilik %0
  Hareketsiz %92
  Baş anomisi %36
  Boyun anomisi %26
  Kuyruk anomisi %36

  2 Eylül 2018 / 13:44
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sperm hareketlilik sayınız istenen değerde görünmemektedir. Üroloji doktorumuza muayene olmanızı tavsiye ederiz. Bize https://bahceci.com/iletisim/ linkindeki iletişim formunu doldurarak ya da 444 39 49’u arayarak ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Eylül 2018 / 18:34
 • ***** Yanıtla

  Iyi gunler hocam bugun 4 gunluk perhizden sonra sperm testi icin hastaneye basvurduk ancak bize basta hic bir bilgilendirne yapilmadigi icin esim tukuruk yolu ile mastürbasyon yaptı kaba menisini bosaltmadan once pecete ile sildi biz numuneyi verdikten sonra internete bakinca boyle olmamasi gerektigini ogrendik sizce cok buyuk bir sikinti olur mu lutfen yardimci olr musunuz.

  31 Ağustos 2018 / 15:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Tükürük, sabun vb. kimyasal hiçbir maddenin meniye değmemesi gerekmektedir. Testi tekrarlamanızı tavsiye ederiz. Test için randevu almak isterseniz https://bahceci.com/iletisim/ linkindeki iletişim formunu doldurabilir ya da 444 39 49’u arayarak bize ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Eylül 2018 / 18:40
 • ***** Yanıtla

  sperm testi verecem buugn ama 5 6 gundur boşalıyorum sorun olurmu

  31 Temmuz 2018 / 10:02
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sperm testi öncesi 2 ila 5 gün arasında cinsel perhiz uygulamanız gerekmektedir. Bu durum sperm sayınızı etkileyebilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Ağustos 2018 / 19:22
 • ***** Yanıtla

  Sperm konsantrasyonu42. 1 toplam hareketlilik33 ileri haeeketlilik23 yerinde hareketli10 hareketsiz 67 morfoloji5 hareketli sperm konsantrasyonu 14 ileri hareketli sperm 9.5 fonksyonel sperm 1.1 ortalama hız 8 sperm hareket indeksi 36 toplam sperm konsantrasyonu 126.3 toplam hareketli sperm 42 toplam ileri hareketli sperm 42 top. İleri. Har. Sperm 28.5 fonksyonel sperm 3.3 morfolojisi nor al 5.9… Bu değerlere bakarak çocul sahibi olma imkanı nedir acaba?

  6 Mayıs 2018 / 10:07
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Üroloji doktorumuza muayene olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz kendisiyle telefonda ya da yüz yüze ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz. Telefon numaranızı bırakırsanız ilgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Mayıs 2018 / 18:55
 • ***** Yanıtla

  Hocam 1 ci testi Bakude vermisim ikinci testi Turkiyede verecem sizden haber bekliyorum.bu gidisnen doke doke gezecem dunyani bir elac bul bana Hocam.yada o bitki falan ne bacarirsan ne gelirse elinden komey ele .29 yasim var birinci kes test yapdirdim oda 0 cikti.biliremki Turkiyede bacariqli doktorlar var.ama emeliyati sevmem.Yardiminizi Bekliyorum.

  1 Nisan 2018 / 07:40
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
   Dilerseniz hangi merkezimizle iletişime geçmek istediğinizi ve iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. Bakü’de de merkezimiz bulunmaktadır. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Nisan 2018 / 16:27
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba iki oy ici se 2 kere sperm testi verdim sonuclarim 0 sperm cikti ne canli nede cansiz sperm gozukmuyor.
  Bu konuda bebeğim olamaz mi.
  Yardimlarinizi bekliyorum.

  29 Mart 2018 / 16:32
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonuçlarınız azospermi tanısıyla uyuşuyor. Üroloji doktorumuza muayene olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz kendisiyle telefonda ya da yüz yüze ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz. Telefon numaranızı bırakırsanız ilgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Mart 2018 / 17:54
 • ***** Yanıtla

  Hocam semen testi istendi en son c.tesi gece bosalma yasadim bu gun paaartesi semen testini bu gun versem saglikli sonuc alirmiyim acil lutfennn

  5 Şubat 2018 / 13:30
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
   Dilerseniz iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Şubat 2018 / 18:59
 • ***** Yanıtla

  eşimin testlerini mail atsak değerlendire bilirmisiniz doktor doğru düzgün bişey söylememiş sperm sayısını bile söylememiş

  29 Kasım 2017 / 09:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Bu tür sorularınızı kurallar gereği buradan yanıtlayamıyoruz. Lütfen 444 39 49 numaralı telefonumuzdan bize ulaşınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2017 / 09:09
 • ***** Yanıtla

  hocam yaklaşık 7 günlük pehrizden sonra sperm tahlil sonuçlarım

  miktar 4ml
  çöz sür. >30dk
  viskozite normal
  konsantrasyon 80milyon
  aglütinasyon +
  non-sperm hücre 7-8 lökosit

  A- progesif hızlı hareket %20
  B-progesif yavaş hareket %25
  c- yerinde hareket %5
  D- hareket etmeyen %40

  sizce nasıl hocam neler önerebilirsiniz bize

  11 Kasım 2017 / 13:16
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kurallar gereği tıbbi sorularınızı buradan yanıtlayamıyoruz. Lütfen 444 39 49 nolu telefonumuzdan ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

   Saygılarımızla
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2017 / 09:36
 • ***** Yanıtla

  Merhaba sperm sayim.sifir meriinel ve ovitrella kullaniyorum,6ayima girdim.sizce sperm testini ozeldemi devletdemi yaptirmaliyim?ce bu ilaclarin bi etkiai olur mu.lh fsh ve total testesteron dusukdu

  1 Kasım 2017 / 23:10
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kurallar gereği tıbbi sorularınızı buradan yanıtlayamıyoruz. Lütfen 444 39 49 nolu telefonumuzdan ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2017 / 10:05
 • ***** Yanıtla

  Merhaba Sperm Testi sonuçlarımı Mail atsam değerlendirip geri dönüş yaparmısınız?

  27 Ekim 2017 / 14:42
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   444 39 49 nolu telefonumuzdan bizlere ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2017 / 10:08
 • ***** Yanıtla

  Sprem testi sonucu nu degerlendirmenizi rica edicektim . Hacim 5 viskozite normal ph 8 Ileri hareketlilik:16 yerinde hareketlilik:34 sperm konsantransyonu:10,6 hareketsizlik:50 yuvarlak hucre sayisi:1 Morfoloji normal:%4 toplam sperm konsantrasyonu:53.0 toplam hareketki sperm konsantrasyonu:26,5 toplam ileri hareketli sperm:8,5 fonksiyonel sperm:1 . Bebek icin doktora gidiyorum bu sonucu degerlendirirmisiniz litfen

  26 Eylül 2017 / 15:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kurallar gereği tıbbi sorularınızı buradan yanıtlayamıyoruz. Bizlere 444 39 49 nolu telefonumuzdan ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2017 / 14:00
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 4 yıllık evliyim esimin sperm sayısı 1 milyon cikti tesea ameliyatı oldu tüp bebek yaptık tutmadı esimden dolayi lütfen yardımcı olurmusunuz

  14 Temmuz 2017 / 16:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz en kısa sürede size konu ile ilgili geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Temmuz 2017 / 12:37
 • ***** Yanıtla

  Tüp bebekte yumurta toplandığı gün 6 günlük sperm perhizim olacak. Acaba bu sorum olurmu yoksa bugünden uygularsam 2 buçuk günüm olacak. Hangisi uygun acil cevap verebiliri msiniz? Teşekkürler

  29 Haziran 2017 / 23:09
 • ***** Yanıtla

  Hocam sperm tahlilini yeniledik 18milyon cikti % 25 hareketli % 75 hareketsiz cikti hareket sayisini arttirmanin bi yolu varmi ilac vb

  24 Mayıs 2017 / 18:28
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Elinizdeki test sonuçlarınızı [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Üroloji hekimlerimiz durumunuzu değerlendirip size en kısa sürede geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Temmuz 2017 / 15:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
   Dilerseniz hangi merkezimizle iletişime geçmek istediğinizi ve iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2017 / 13:53
 • ***** Yanıtla

  Mrb hocam 1yildir evliyiz 10aydir cocuk dusunuyoruz olmuyo.
  Doktora gittim bende bi sorun cikmadi esimin sperm sayisi dusuk cikti.
  Benim yasim 28 esimin 34.
  Adet duzensizlihim yok 30 31 gun donenceli adet surem var.
  Eşimin sperm sonucu
  RENK:Krem
  GÖRUMÜM:Opak
  LIKEFIKASYON ZAMANI: 20dk
  AGLUTINASYON: Yok

  SPERM SAYISI: 11
  MOTILITE: 40
  PROGRESSIF, HIZLI: 20
  YAVAS HAREKETLI: 10
  YERINDE HAREKETLI: 10
  HAREKETSIZ: 60

  NORMAL SPREM ORANI: 13
  ANOMALILI SPERM ORANI : 87
  BAS ANOMALILI SPERM ORANI : 33

  Hocam asilama dusunuyoruz sperm orani cokmu dusuk asilama ile cocuk sahibi olamamiz mumkunmu?

  16 Mayıs 2017 / 17:27
 • ***** Yanıtla

  sperm analızınde sayı: <1×10000000 motılte: 2 adet budurumda2 hareketlı oluyo sayı kac oluyo acaba

  9 Mayıs 2017 / 15:17
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz konu ile ilgili en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Mayıs 2017 / 13:45
 • ***** Yanıtla

  Hocam testi verirken 2 defa ust uste boşalmada bir sorun olurmu beni aydınlatır sanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  17 Nisan 2017 / 02:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Bir sorun olmaz ama çıkacak sperm sonucu önemlidir. Gerekirse doktorunuz testi tekrarlamanızı isteyebilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Nisan 2017 / 15:04
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 3 yıldır çocuk istiyorum test sonuçlarımı yorumlayabilir misiniz? Henüz hiç tedavi olmadım.

  22 Mart 2017 / 21:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. İlgili ekibimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mart 2017 / 15:32
 • ***** Yanıtla

  hocam hayırlı günler total sperm sayısı 36 milyon bi de sperm sayım 12 milyon çıktı hocam bir hekime çıktım ve dediki 2 hafta sonra tekrar geleceksiniz dedi bebeğiniz olabilir de olmayabilir de dedi sperm sayısı sınırda ifadesi ne anlama geliyor hocam allah rızası için bir cevaplayabilirmisiniz.

  8 Mart 2017 / 10:28
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sperm sayısı tek başına gebelik için yeterli değildir. Aynı zamanda kaliteli olması ve morfolojik bozukluğunun olmaması gerekir. Siz 2 hafta sonra doktorunuzun yapacağı sperm testlerini ve iletişim bilgilerinizi bize iletebilirseniz uzman hekimimiz konu ile ilgili sizi bilgilendirebilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Mart 2017 / 11:17
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  iyi günler hocam iki sefer sperm testi yaptırdım ikiside 0 sıfır sonuç çıktı yani canlı cansız sperm raslanmadı dedi ne olacak hocam yardım edin lütfen

  5 Şubat 2017 / 14:54
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   hocam birde 8 aylık evliyim süphe duydum gittim sperm testi yaptırdım fakat her ikisinden de sıfır yani sperm total sayısı 000000 aldım üçüncüyü tekrar yaptırayım mı lütfen en kısa zaman cevap yazın

   5 Şubat 2017 / 14:57
   • Bahçeci
    Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

    Merhaba,

    Elinizdeki test sonuçlarınızı [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    14 Şubat 2017 / 12:05
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  2 gunde bir bosaliyorum bazen cok bazen az cikiyor bu sekilde olan biri kisir olabilirmi bilen varsa cvp yazsin

  14 Ocak 2017 / 15:07
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   3 günlük bir cinsel perhiz yapıp semen analizi yaptırmanızı öneririz. Çıkan sonuçlara göre size bir teşhis koymamız daha doğru olacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Ocak 2017 / 12:13
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Mrb hocam esim sperm testi yaptiracakti ama perhiz tutamadi testinde kisir cikti perhiz tutmamasi sebep olurmu

  20 Aralık 2016 / 15:11
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Hocam siperm sonuclarını degerlendirirmisiniz?
  Görünüm gri
  Beyaz opak sarımtrak
  Ejekulat volümü 1
  Likafaksiyon süresi 20 dk
  Ph 7
  Furuktoz poziyif
  Total sperm sayisi 25.000 000
  C motil 20
  D motil 80

  13 Aralık 2016 / 22:20
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Ürolog hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Aralık 2016 / 15:38
 • ***** Yanıtla

  Likefaksiyon 25 dk hacım 4 konsantrasyon 30 toplam sperm sayisi 120 toplam motilite 40 progressid 20 tpmss 24 sonuçlarim bilgisi olan var mı

  21 Kasım 2016 / 18:07
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atarsanız uzman doktorumuz konu ile ilgili sizinle iletişime geçecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Kasım 2016 / 08:30
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  İleri hareketli %46 yerinde hareketli %12 hareketsiz %42 toplam sperm sayısı 3 520000 yorum bekliyorum varikosel amaliyati oldum

  29 Ekim 2016 / 15:00
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test sonuçlarınız ile birlikte iletişim bilgilerinizi de [email protected] mail adresine iletirseniz uzman hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Ekim 2016 / 13:01
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Mrb ayin 29 unda esime asilama! olacak normalde 24 unde bosalmam gerekiyorms fakat bazi durumlardan dolayi unuttm en son ayin 22 sinde bosalmstm 29 una kadr 1 hafta olacak ya asilamada bi skntı yaratrmi acaba spermde kalitszlk olrmu lutfen blgi verrmsnz tesekkurler

  27 Ekim 2016 / 00:38
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Merhaba hocam sperm sayım 26 milyon çıktı. İleri hareket% 19 yavaş hareket% 15 yerinde hareket % 24 hareketsiz % 42 normal değer mi hocam teşekkür ederim kolay gelsin.

  18 Ekim 2016 / 20:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İletişim bilgilerinizi iletebilirseniz uzman hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ekim 2016 / 15:00
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Eşimin semen analizi sonucunu değerlendirmenizi rica ediyorum teşekkürler

  24 Eylül 2016 / 15:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Eşinizin sonuçlarını [email protected] adresine mail atarsanız uzman hekimimiz değerlendirip en kısa sürede size dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Eylül 2016 / 10:21
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Sperm yuzde 30 l cikti normal mi

  9 Eylül 2016 / 23:59
 • ***** Yanıtla

  Testler sifir cikti dogru sonucmudur eger dogruysa buna ne onerirsiniz

  14 Temmuz 2016 / 18:18
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test sonuçlarınızı [email protected] adresine mail atarsanız üroloğumuz en kısa sürede size dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Temmuz 2016 / 17:58
 • ***** Yanıtla

  Sprem testini yaptirirken sabun ve tukuruk kullandim tam bosalacagimda yikadim ama sorun olurmu

  14 Temmuz 2016 / 18:17
 • ***** Yanıtla

  acil ltfn cevaplarmısınız: miktar2.3ml anaormal:19.5%
  gribeyaz ph:7.8 sıvılaşma:35dk akışkan sayım:40700000 harektllk 35dk hızlı 2.5 orta 2.5 yavaş1.0 hareketsiz 94.0 hareketli spermlerin %61ü orta hızda düzgün ve doğrusal hareketli ortalama hızı 22/4 mic/san 1-2 lökosit prostatik hücre görüld

  12 Temmuz 2016 / 10:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi üroloji doktorumuzla görüştürmek isteriz. Bize iletişim bilgilerinizi iletirseniz sizi en kısa sürede arayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Temmuz 2016 / 11:41
 • ***** Yanıtla

  5 yıldır evliyim sperm sayım düşük olduğundan dolayı çocuk sahibi olamadım sayım 10 milyon civarı ne olur bunun bir ilacı yokmu verikosel muanesi oldum renkli toplar damar film cektirdim gayet iyi çıktı ne yapmam gerekiyo lütfen cevabınızı bekliyorum teşekürler

  17 Haziran 2016 / 10:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine iletebilirsiniz. Üroloğumuz sonuçlarınızı değerlendirerek size en kısa sürede dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Haziran 2016 / 11:46
 • ***** Yanıtla

  Ben sperm testi yaptirdim ve molalite yuzde 20 ve sayi 30 milyon cikti. Ama spermi verdikten 3 saat sonra testi yaptilar. Unutmuslar. Bu test saglikli sonuc vermis midir?

  12 Haziran 2016 / 03:42
 • ***** Yanıtla

  kolay gelsin hocam;
  spermiyogram testi için cinsel perhiz uyguluyordum ancak 2. gününde istenmeyen bir sebeple boşalma olacağını fark ettiğim anda testis kesesi ile anüs arasına baskı uygulayarak boşalmayı önledim. ancak yine de kasılma şeklinde boşalma yaşadım sanki, dışarı çıkmadı. Yarın sperm vermem gerekiyor. sizce bu bir boşalma mıdır? Cinsel perhizim bozulmuş mudur?

  26 Ekim 2015 / 09:18
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz. Dilerseniz https://bahceci.com/iletisim/ linkinden iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Ekim 2015 / 13:54

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof. Dr. Bülent ErolSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: