Bahceci Tup Bebek
Sabah Gazetesi27 Mart 2020

Koronavirüse Karşı Evde Kalan Hamilelere Tavsiyeler

Koronavirüse Karşı Evde Kalan Hamilelere Tavsiyeler

Koronavirüse Karşı Evde Kalan Hamilelere Tavsiyeler

Koronavirüs salgını sebebiyle ‘Evde Kal’ sloganına uyarak evden çıkmayan hamilelere tavsiyelerde bulunan Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Kübra Boynukalın, “Bu noktada gebelerin özellikle tuz kısıtlamasına gitmesi önem arz eder, bununla birlikte sıvı alımını artırarak günde 8-10 bardak su içmeye dikkat etmeliler, evde kalmayla birlikte azalan hareketi artırmaya yönelik evin içerisinde kısa yürüyüş turları yapılabilir.” dedi.

Koronavirüs salgınına karşı önlem amaçlı olarak herkes günlerini evde kalarak geçiriyor. Bu duruma bağlı olarak bir yandan beslenme alışkanlıkları değişmekte bir yandan da hareketsiz geçirilen süre artış gösteriyor. Her birey için kilo kontrolünü sağlamak önemli olduğu gibi anne adayları için de sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek ve 9 aylık yolculuğu ideal kiloda tamamlamak çok önemli olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Kübra Boynukalın; “Gereğinden fazla kilo, gebelik tansiyonu ve gebelik şekeri gibi riskleri beraberinde getirir.” dedi.

Doç. Dr. Kübra Boynukalın, evde geçirilen süre zarfında anne adaylarının dengeli bir beslenme düzeni benimsemelerini, hareketsizliğe bağlı oluşabilecek ödemin önüne geçmek amacıyla evin içinde kısa yürüyüş turları yapmalarını ve kendilerini stres faktöründen uzak tutacak hobilere yönelmeleri gerektiğini belirtti.

Gebelik, anne adayının beslenmesine özel olarak dikkat etmesi gereken bir süreç olduğunun altını çizen Doç. Dr. Kübra Boynukalın, “Özellikle koronavirüs sebebiyle günümüzün neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz şu günlerde gebelerimizin beslenme alışkanlıklarına ve kilo kontrolüne dikkat etmeleri önem arz etmektedir. Gereğinden fazla kilo almak gebelik tansiyonu ve gebelik şekeri gibi birtakım riskleri beraberinde getirir. Aynı zamanda normal doğum yapmak isteyen hamilelerin bu isteklerini zorlaştıran bir faktör olarak karşımıza çıkar. Anne adayları hem hayvansal proteinleri hem de kuru fasulye, nohut gibi bitkisel proteinleri kullanarak dengeli beslenmelerine dikkat etmeli. Omega içeriği yüksek olan ceviz, badem gibi besinlerle sağlıklı ara öğün atıştırmalıkları yapmalı, kan şekerini hızlı yükselten pirinç ve makarna yerine bulgur tercih etmelidir, ‘İki canlıyım’ düşüncesiyle fazla yemek yemek, evde kalınması gereken bu dönemde yapılabilecek en büyük hatalardan biri” açıklamalarıyla uyarılarda bulundu.

“HAREKETSİZLİĞE BAĞLI OLUŞABİLECEK ÖDEMİ ÖNLEMEK İÇİN TUZDAN UZAK DURULMALI”

Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan problemlerden birinin ödem olduğunu kaydeden Doç. Dr. Boynukalın, “Özellikle anne adayının hamilelik dönemi öncesinde fazla kilo problemi varsa ve hamilelikte de hızla kilo almaya devam ediyorsa ödemle karşılaşmak kaçınılmaz hale gelir. Koronavirüsle mücadele etmek amaçlı evde geçirilen sürenin artışıyla birlikte hareketsizlik de beraberinde ödem sorununu doğurabilir. Bu noktada gebelerin özellikle tuz kısıtlamasına gitmesi önem arz eder, bununla birlikte sıvı alımını artırarak günde 8-10 bardak su içmeye dikkat etmeliler, evde kalmayla birlikte azalan hareketi artırmaya yönelik evin içerisinde kısa yürüyüş turları yapılabilir, ağır olmadığı sürece hafif egzersizler, pilates ve yoga gibi sporlar tercih edilebilir.” ifadelerini kullandı.

“STRESTEN UZAK DURMAK İÇİN EVDE YAPILABİLECEK AKTİVİTELERE YÖNELMELİLER”

Koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede beden ve ruh sağlığının bir bütün olduğu unutulmaması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Kübra Boynukalın “Toplum olarak kaygı düzeyimizi etkileyen bu durum anne adayları için de doğacak bebeklerinin geleceğine dair endişe oluşturmaktadır. Bebeklerini kucağına almak için gün sayan anne adaylarının bu süreçte stresten uzak durmaları çok önemlidir. Stresin doğum riskini arttırdığını, gebelik tansiyonunu artırıcı etkileri olduğunu biliyoruz. Bu tarz risklerden hastalarımızın korunabilmesi için stresi minimalize etmeleri gerekiyor. Bu nedenle gebelerimizin stresten uzak duracak hobilerine yönlenmeleri gerekmektedir. Zor günler geçiriyoruz fakat bu üstesinden gelemeyeceğimiz bir durum değil, inşallah güzel günler bizi bekliyor. Bu nedenle anne adaylarının kendilerine farklı uğraşlar bulmaları; koronavirüs odaklı yaşamamaları, sosyal medyada yer alan doğruluğu kesin olmayan endişe verici bilgilerden uzak durmaları; örgü örmek, kitap okumak, film izlemek, puzzle yapmak gibi kendilerini meşgul edecek farklı aktivitelerle ilgilenmeleri önemli. Ayrıca evde sessiz bir ortam sağlayarak, sakin bir müzik eşliğinde nefes terapileri yaparak stres yönetimini sağlayabilmeleri önerilir” şeklinde belirtti.

 

Hamilelik Sürecinde Ne Kadar Balık Tüketilmeli? Posta Gazetesi

Hamilelik Sürecinde Ne Kadar Balık…
20 Eylül 2023

Tüp Bebek Tedavisinde Umut Türkiye! Bulgar Çiftin 17 Yıllık Evlat Hasreti İstanbul’da Son Buldu Sabah Gazetesi

Tüp Bebek Tedavisinde Umut Türkiye!…
11 Eylül 2023

Aynı Kalıtsal Hastalıktan 2 Bebeğini Kaybeden Demirci Çifti Genetik Ayıklama ile Bahçeci’de Hayallerine Kavuştu! Posta Gazetesi

Aynı Kalıtsal Hastalıktan 2 Bebeğini…
6 Eylül 2023

Anoreksiya Ve Bulimia Hastalıkları Kısırlığa Neden Olabilir! CNN Türk

Anoreksiya Ve Bulimia Hastalıkları Kısırlığa…
31 Ağustos 2023

Doğal Yolla Bebek Sahibi Olan Çiftler De Tüp Bebek Tedavisi Olabilir! Hürriyet Gazetesi

Doğal Yolla Bebek Sahibi Olan…
22 Ağustos 2023

Hipo Hipo Hastalığı Olan Kadınlar Anne Olabilir Mi? Hürriyet Gazetesi

Hipo Hipo Hastalığı Olan Kadınlar…
1 Ağustos 2023

Rahmin Anatomik Yapısındaki Bozukluk Hamile Kalmayı Engeller Mi? Posta Gazetesi

Rahmin Anatomik Yapısındaki Bozukluk Hamile…
17 Temmuz 2023

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: