Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Varikosel Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
    

Varikosel, testisin kirli kanı kalbe götüren damarlarında (ven) meydana gelen genişlemedir. Bacakta görülen varis hastalığının testiste görülmesi olarak da tarif edebiliriz.

Doğuştan olan bir durumdur ve anatomik yapıdan ötürü sol testiste sağa göre daha sık görülür. Kirli kanın testiste birikmesi ve ısı artışı nedeniyle sperm yapım bozukluğuna neden olur.

Testislerin muayenesi sırasında öksürterek veya ıkındırma yoluyla bu damarlar incelenerek teşhis konulabilir. Ancak bazı durumlarda doppler ultrason ile inceleme de gerekebilir.

Çocuk sahibi olma ile ilgili problemi olmayan erkeklerde de görülebilen varikosel infertilite açısından çok daha fazla önem taşıyor.

Çünkü, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1992 yılındaki verilerine göre, 9043 erkekte yapılan semen analizi incelemelerinde, sperm parametreleri bozuk olan erkeklerin yüzde 25’inde ve normal sperm parametrelerine sahip erkeklerin yüzde 12’sinde varikosel tespit edilmiş.

Bir başka çalışmada ise, infertilite şikâyeti ile başvuran erkeklerin yaklaşık %35-40’ında varikosel saptanmış.

Bunun yanında varikoseli olan erkeklerde erken yaşlarda çocuk sahibi olduktan sonra ilerleyen yaşla birlikte ikinci çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde sperm parametrelerinde bozulma nedeniyle infertiliteye yol açabiliyor.

Tüm bu sonuçlar dolayısıyla özellikle infertilite de varikosel son derece önemli bir sorun olarak çiftlerin karşısına çıkıyor.

Varikosel Neden Önemli Bir Sorundur?

Varikosel genellikle bir şikayete yol açmaz. Bazı erkeklerde testiste baskı şeklinde ağrıya neden olabilir. Genellikle çocuk sahibi olmak isteyen ancak 1 yılı aşkın bir süre düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan erkeklerde fizik muayenede kolayca varlığı tespit edilebilir.

Bazı erkekler kendileri bir testisin diğerine göre daha büyük ve ileri derecede artmış damar yapısını fark ederek doktora başvurabilirler.

Varikosel Nasıl Ortaya Çıkar?

İleri derecede artmış damar yapısı varlığı ile anlaşılır. Bu anatomik olarak testisin damar yapısı ile ilgili bir durumdur. Genellikle uzun boylu ve zayıf erkeklerde yine anatomik yapıyla ilgili olarak sol testiste ortaya çıkar.

Varikoseli basit olarak bacak damarlarındaki genişlemenin testiste görülen biçimi olarak tanımlayabiliriz.

Ancak nadir durumlarda karın içerisinde büyüyen bir kitlenin damarlara bası yapması sonucu testis damarlarında aşırı genişleme de oluşabilir.

Bu nedenle aniden gelişen artmış damar yapısı varlığında ve sağ testiste gelişen artmış damar yapısında batın içerisinde kitle varlığının araştırılması gereklidir.

Varikosel’in Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tanı Konulur?

Belirtileri testistin etrafında artmış damar yapısının varlığı ile elle muayenede basitçe anlaşılabilir. Genel olarak 3 kategoride değerlendirilir.

Ancak 2-3 kategorideki damar yapısında olan varikoselin operasyonla düzeltilmesi önerilir. Ayrıca damar yapısının incelenmesini sağlayan bir ultrason aracılığı ile tespit edilir.

Ayrıca mutlaka hastaların değerlendirmesinde 2 kez sperm analizi ile sperm yapılarının değerlendirilmesi yapılmalıdır. Bazı erkeklerde sperm sayımının aşırı etkilendiği ve hatta spermin hiç dışarı çıkmadığı durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda varikosel dışında altta yatan başka nedenlerin araştırılması mutlaka gereklidir.

Genetik Etkenler Sorunun Ortaya Çıkmasında Ne Kadar Etkilidir?

Varikoselin oluşumunda bilinen genetik sebepler yoktur ancak damar yapısı ile ilgili bozukluklar, varis varlığı, fizyolojik yapıyla ilgili özellikler varikoselin oluşumunda etkilidir.

Varikosel Sorunu Olan Erkek Baba Olabilir mi? Olmasını Engelleyen Durumlar Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün 1992 yılındaki verilerine göre 9043 erkekte semen analizi incelemelerinde, sperm parametreleri bozuk olan erkeklerin %25’inde ve normal sperm parametrelerine sahip erkeklerin %12’sinde varikosel tespit edilmiştir.

Çocuk sahibi olma ile ilgili problemi olmayan erkeklerde de görülebilir. Ancak infertilite şikâyeti ile başvuran erkeklerin %35-40’ında varikosel tespit edildiği bildirilmiştir.

Ayrıca varikoseli olan erkeklerde erken yaşlarda çocuk sahibi olduktan sonra ilerleyen yaşla birlikte ikinci çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde sperm parametrelerinde bozulma nedeniyle infertiliteye yol açabilir. Bu arada ilerleyen zaman içerisinde bazı hastalarda testosteron hormonu salınımında azalma görülür.

Variksel Tedavisinde Neler Yapılır?

Tedavide kasık bölgesinden yapılan mikroskobik cerrahi yöntem ile genişlemiş damarların bağlanmasıdır. Ameliyatta genel anestezi altında mikroskop kullanılması operasyonda damarların daha net olarak tanınmasını ve testisi besleyen arterin dikkatli bir şekilde korunmasını sağlar.

Bu yöntemle yapılan cerrahi müdahalede başarı şansı yüksek, tekrar etme oranı ve komplikasyon oranı düşüktür. Hastalar operasyon gününde hastaneden taburcu olabilir, iki-üç gün sonra işe dönebilirler. Operasyon sonrası hasta minimum düzeyde ağrı hisseder.

Varikosel Ameliyatı Riskli midir?

Bütün operasyonlarda olabilecek komplikasyonlar varikosel operasyonu için de söylenebilir. Bu operasyona özgün komplikasyonları lenf damarlarının bağlanması sonrasında hidrosel adını verdiğimiz testis etrafında sıvı birikmesi ve testisin beslenmesini sağlayan arter dediğimiz damarın bağlanması sonrasında testisin küçülmesini sayabiliriz.

Bütün Varikoseller Mutlaka Tedavi Edilmeli midir?

Bütün varikoseller tedavi edilmemelidir. Örneğin sperm sayısını azaltan başka nedenler mevcutsa öncelikle bu nedenlerin tespit edilerek düzeltilmesi gerekir.

Bunun dışında azoospermi olarak adlandırdığımız sperm sayısının “0” olduğu durumlarda da varikoselin tedavi edilmesi halen tartışmalıdır.

Azospermi yapan nedenlerin mutlaka araştırılması gerekir. Çünkü varikosel tek başına sperm sayısını “0” yapacak kadar testisin üretimini bozmaz.

Ameliyat Sonrasında Sperm Sayısı ve Kalitesinde Değişiklik Yaşanır mı?

Sperm sayımının artması için ameliyatlardan sonra kabul edilen bekleme süresi 3-6 aydır. 6 aydan sonra sperm kalitesi ve sayısı artmamışsa daha uzun süre beklemek bir fayda sağlamayacaktır. Bu iyileşme erkeklerin yaklaşık %70 inde tespit edilir.

1 yıl süre zarfında beklenen gebelik oranı %40 civarlarındadır. Ancak bazı erkeklerde sperm kalitesi ve sayısında herhangi bir değişiklik olmayabilir.

Nadir de olsa bazı erkeklerde operasyon sonrası sperm sayısında ve kalitesinde azalma görülebilir. Bu durum genellikle komplikasyonlar ile birlikte oluşabilir.

Ameliyattan Sonra da Düzelmeyen Varikosel var mıdır? Bu Durumda Yaklaşım Nasıldır?

Operasyonlardan 6 ay-1 yıl sonra sperm sayılarında veya kalitesinde düzelme olmayan ve doğal yoldan eşi gebe kalamayan erkeklerde yardımcı üreme teknikleri ile tedavi önerilebilir.

Tedavi edilmeyen varikosel farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir mi? Tedavi yaklaşımlarına yönelik yeni yaklaşımlar nelerdir?

Tedavi edilmeyen varikoselin ilerleyen zaman içerisinde sperm kalitesinin bozulması dışında testisin küçülmesi ve testosteron üretimi ile ilgili sorunlara yol açması mümkündür.

Bu durumlarda varikoselin giderilmesi için operasyon ile düzeltilmesi gereklidir. Operasyon olmak istemeyen erkeklerin Üroloji uzmanı tarafından yılda 1 kez muayene olmaları önerilir.

Tedavide operasyon tekniklerinden mikroskobik cerrahi yöntem damarların seçilerek bağlanması yoluyla daha yüksek oranda başarı sağlar, komplikasyon gelişme riski azdır. Operasyondan sonra iyileşme süreci çok hızlı olduğundan aynı gün evlerine gidip birkaç gün içinde işlerine geri dönebilirler.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

49 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Selamın aleyküm bede verikosel baslamıs 6 aydır amilyat olmadım hala capı 3.2 capında 3.4 ay daha amilyat olmasam ne gibi seyelre yol acar saygılar

  2 Aralık 2019 / 20:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ameliyat olmanız herhangi bir olumsuz sağlık sorununa yol açmaz. Uzman bir hekimin yaptığı ameliyat sonrası değerlerinizde düzelme mutlaka olacaktır. Detaylı bilgi almak için 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da https://bahceci.com/iletisim/ linkinden iletişim formunu doldurabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Aralık 2019 / 16:22
   • ***** Yanıtla

    Meraba varikosel amelyat sonrasi +4 ileri hareket 0 bunun düzelme şansi varmi 6 ay oldu

    25 Haziran 2022 / 11:12
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Düzelme ihtimali olabilir. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     23 Ağustos 2022 / 13:56
   • ***** Yanıtla

    Meraba hocam varikosel amelyati oldum 6 ay oldu + 4 ileri hareket 0 bunun düzelme sansi varmi

    25 Haziran 2022 / 11:43
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Ameliyat sonrası düzelme bekleriz. Fakat hala aynı ise ilaç tedavisine başlanabilir bunun dışında spermi etkileyen en önemli faktörler sigara, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşamdır. Bu faktörlere dikkat ettiğinizde sperm değerlerinizi korumuş veya iyileştirmiş olabilirsiniz. Dilerseniz 444 39 49 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     27 Haziran 2022 / 14:29
 • ***** Yanıtla

  Hocam eşim 1,5 ay once ameliyat oldu varıkosel mikrocerrahi amelıyat sonrası sperm testı için en uygun zaman nasıl olmalı bılgılendırır mısınız? Şimdiden teşekkür ederim

  1 Temmuz 2019 / 00:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Eşinizin operasyonu soldan veya bilateral olduysa ikisi arasında test süresi değişebilir. Üroloji doktorunuz daha net bilgi verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Temmuz 2019 / 17:24
 • ***** Yanıtla

  Varikosel ameliyatı oldum bir hafta öncesi kişisel arzularımızı ne zaman karşılayabilriz? Mast.. Sorun olurmu

  15 Mart 2019 / 23:54
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Bu konuda ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Mart 2019 / 10:00
 • ***** Yanıtla

  Slm hocam varikosal var bende testler normal çıktı ama morfoloji 0 mış ameliyat olucaksın dediler ameliyattan sonra düzelirmi düzelmezse ne olur

  11 Şubat 2019 / 21:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Varikosel tedavisinin başarı oranı yüksek olmakla birlikte bu konuda sizinle ilgili kesin bir yorumda bulunamayız. Muayenenizi yapamadığımız ve testlerinizi detaylı bir şekilde inceleyemediğimiz için en doğru cevabı kendi üroloji doktorunuzdan alabilirsiniz.

   Saygılarımla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Şubat 2019 / 13:02
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam sperm testinde ros değeri sonucum 126.3 çıktı morfoloji%1 diğer değerler iyi iki doktora göründum ikiside farklı görüşler bildirdi sonuc olarak varikosel var dendi eşim iki ay öncesindede boş gebelik yaşadı buarada sebebini bu değere baglayabilirmiyiz veya varikosel ile ros yüksekliginin ilişkisi nedir. iyi günler

  5 Mayıs 2018 / 14:20
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Üroloji doktorumuza muayene olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz kendisiyle telefonda ya da yüz yüze ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz. Telefon numaranızı bırakırsanız ilgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
   Varikoselle ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=vLkSKYEqMkk

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Mayıs 2018 / 18:29
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam; Hastanede kontrole gittiğimde sol verikosel var dendi meni testi yaptım ve miktarlar aşağıdaki gibi çıktı Sperm miktarı: 29.3 10\6 ml Aktif sperm miktarı: 3.3 10\6 ml Motility: 11.1 % Sinif a(hizlit) 3.7 % Ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor. Çocuğumun olmasında sıkıntı yaratırmı Şimdiden teşeklür ederim.

  28 Mart 2018 / 19:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Üroloji doktorumuza muayene olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz kendisiyle telefonda ya da yüz yüze ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz. Telefon numaranızı bırakırsanız ilgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Mart 2018 / 17:58
 • ***** Yanıtla

  slm hocam iyi akşamlar.ben 5 ay once varikosel ameliyatı oldum ameliyattan sonra ne bir ağrı nede olumsuz bir şey yaşadım.fakat 25 miluonken sperm sayisi, ameliyattan sonra iki kez test yaptırdık ikisindede sayılar düşük çıktı 5 milyona kadar düştü. şu an 3 ay ilaç tedavisi verdi acaba değişen bir şey olurmu.ve asilama için 5 milyon sayı yeter mi.hayirli aksamlar

  21 Ağustos 2017 / 23:28
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kurallar gereği tıbbi sorularınızı buradan yanıtlayamıyoruz. Bizlere 444 39 49 nolu telefonumuzdan ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2017 / 13:51
 • ***** Yanıtla

  hocam iyi gunler. Bende 3.2 oraninda varikosel var. ama sperm degerlerim normal. Ameliyat olmayida geciktirdim acaba sorun olurmu sperm degerlerim dusermi Bir dw varikosel darbe alma sonucu olusabilirmi. Saygilarimla

  12 Haziran 2017 / 06:43
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Aşırı zorlayıcı spor yapma, uzun süreli ayakta çalışma gibi durumlar da varikosele neden olabilir. Elinizdeki sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Üroloji hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Temmuz 2017 / 14:57
 • ***** Yanıtla

  Hocam mrb 1 senedr evliyz çocuğu mz olmuyor esimde sol tarafında
  Varikosel cçıktı sperm sayisi düşük dedi ilaç tedavisi verdi urolog 3 ay kullan dedi pekiiilaç tedavisiyle geçer mi varikosel ve sperm sayisi yükselir mi

  22 Mayıs 2017 / 13:46
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Elinizdeki test sonuçlarınızı [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Üroloji hekimlerimiz durumunuzu değerlendirip size en kısa sürede geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Temmuz 2017 / 15:17
 • ***** Yanıtla

  Skrotal doppler usg sonucu. Solda 6 mm boyutlu kabut epididim kisti izlenmiştir diyo artı solda valsalva ile çapı 2.8 boyutuna ulaşan venler izlenmekte olup reflü akımlar mevcuttur. Diyo hocam bu varikoselmi

  27 Şubat 2017 / 20:09
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi muayene etmeden bu konuda bir öneride bulunmamız doğru olamayacaktır. Dilerseniz 444 39 49 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Mart 2017 / 11:40
 • ***** Yanıtla

  Saygı değer hocalarımız hocam 15 olcak varikoselden amaliyat oldum sol tarafta tabihh 1.5 yıldır bebemiz olmadı allahım Nasip ederse çocuk sahibi olurmuyum

  27 Şubat 2017 / 17:34
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Hocam bende de varikosel var sperm sayı ml de 81 milyon hacim 4.6 ml hocam diğer degerlerim normal hızlı ileri hareketli yüzde 4 yavaş ileri hareketli yüzde 45 hareketsiz yuzde50 ameliyat olmalı mıyım varikosel 2.grade

  5 Şubat 2017 / 00:46
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Şubat 2017 / 12:26
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Hocam iki gün önce çift taraflı varikosel ameliyatı oldum bundan önce sperma tesi yapıldığın da sonuçlar normal ama ileriye gitmemesi için ameliyat olman gerekiyo dediler ve bende oldum.çocuk sahibi olabilir miyim ? Sperma testimde 1 cc deki sperma sayısı 89.285.000 çıkmıştı.

  29 Ocak 2017 / 00:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Üroloji hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Şubat 2017 / 14:36
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Slm hocam eşimin hormonları temiz genlerinede bakıldı oda temiz sadece önümüze 2.8 mm varikosel çıkıyor ama sperm sayımız 1 2 tane canlı bulunuyor doktor sol yumurtanın küçük olduğunu söyledi ameliyat sonrası normal yolla gebelik beklemeyin sperm artmaz tüp bebek tedavisine başlayın dedi sizce ne yapmaliyiz

  10 Ocak 2017 / 18:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Eşinizin sonuçlarını [email protected] adresine iletişim bilgileriniz ile birlikte mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Ocak 2017 / 11:54
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Merhaba hocam ben 12 gün önce varikosel ameliyatı oldum şişlik oluyor normalmi bir de dikişler alınıyor mu acaba kaç günde alınıyor prolen sutur kullanılmış iyi günler

  3 Ocak 2017 / 03:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ameliyat sonrası şişlik normaldir, bir kaç güne geçecektir. Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar için doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Ocak 2017 / 12:39
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Hocam mrb. Varikoselden amaliyat oldum 1 hafta oldu. Ic camasiri slip mi boxerme mi giymeliyim hangisi daha saglikli olur. Haricinde 1 milyon hucre oldugunu soyledi doktorum. Hucre sayisini arttirmak icin ilac kullanmalimiyim yoksa amaliyat geterli olurmu ?

  30 Aralık 2016 / 17:47
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Merhaba hocam 28 yaşındayım 2 yıllık Evliyim çoçuğunuz olmadığı için doktora gittik ve sol tarafta varikosel tespit ettiler daha sonra ameliyat kararı verdiler 13.01 2016 varikosel ameliyat-ı oldum olmadan önce sperm sayısı 7 milyondu morfoloji 1 di ameliyattan sonra 9.ayda tekrar test yaptırdım 12 milyon oldu morfoloji 4 oldu 2 ay sonra tekrar doktorum bir test daha yaptı 10 milyona düştü morfoloji 4 ameliyat olalı nerdeyse 1 yıl oldu gebelik görülmedi hala son test sonucundan sonra doktor metacardin 2 mm ilaç verdi bu iyi gelir dedi ama ilaç hiç bir yerde yok bu durumda doğal yoldan baba olabilirmiyim bilmiyor daha geç kalmak istemiyorum doktorumdan da ümidi kesmeye başladım neden düştü diyorum olur böyle Şeyler diyo farklı bir araştırma yapmadı bana yardım edin lütfen

  22 Aralık 2016 / 16:45
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Üroloji doktorumuz durumunuzu değerlendirerek bilgi vermek için sizi arayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Aralık 2016 / 15:57
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Hayırlı akşamlar hocam bende 1.5 ay önce varikosel ameliyatı oldum 1ay sonra kontrole gidecem sizce sperm sayısı artarmı

  16 Aralık 2016 / 19:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Genelde varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısında artış görülür. İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   20 Aralık 2016 / 10:20
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Hocam iki yıl önce açık ameliyat oldum varikoselden sonuç sıfır hiç sperm yok diyorlar ne yapmam lazım

  3 Aralık 2016 / 21:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   [email protected] adresine elinizdeki testleri ve iletişim bilgilerinizi iletebilirseniz doktorumuz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2016 / 14:09
 • ***** Yanıtla

  Selam hocam bende 6 ay önce ameliyat geçirdim fakat işim ağır olması sebebi ile ağrılarım ara ara devam etmekte. Korkulacak bir problem var mıdır? Teşekkürler saygılar.

  17 Kasım 2016 / 10:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ameliyat sonrası hafif ağrılar olabilir ancak bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda var. Ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuza muayene olmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Kasım 2016 / 08:29
 • ***** Yanıtla

  varikosel nedeniyle azalan sperm sayısı ameliyattan sonra çoğalır mi yani normale döner mi ?

  3 Kasım 2016 / 20:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Varikosel ameliyatından sonra sperm sayısında artış olabilir. 3 ay boyunca beklemenizi öneririz. Ameliyat sonrası sperm testi yaptırmanızda da fayda var.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Kasım 2016 / 15:08
 • ***** Yanıtla

  hocam ben bir yıl önce varikosel ameliyatı oldum hala ağrım devam ediyor bu bacaklarda ağrı veya varis yaparmı bacaklarımda ağrı varda hocom cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim

  8 Nisan 2016 / 23:05
 • ***** Yanıtla

  hayirli aksamlar hocam esim uc ay once varikoselden ameliyat oldu uc ay promotil me forte kullandk uc ayin sonunda sperm tstni gostrdgmzde artmis ve iiye gttgnu dile gtrdi ve ilacmizi dha kullanmamizi istemdi tekrar uc ay sonra gelmemizi istdi bu konu hakkinda ne drsnz

  25 Ocak 2016 / 21:28
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Durumunuzu değerlendirmeden bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Size bu konuda en doğru cevabı verecek olan kişi takibinizi yapan doktorunuzdur. İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Ocak 2016 / 16:13
 • ***** Yanıtla

  Slm hocam 6 ay önce variskosel den amelyat oldum doktoruma yeni testle gittim ilerleme var dedi bitki ilacı verdi 3 ay sonra tekrar qel dedi ne yapmam gerekir hocam

  25 Aralık 2015 / 01:20
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz. Dilerseniz https://bahceci.com/iletisim/ linkinden iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Aralık 2015 / 09:49

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof. Dr. Bülent ErolSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: