Bahceci Tup Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma; Tüp bebek tedavisi, doğal koşullarla çocuk sahibi olamayan bireylerin yöneldiği bir tedavi yöntemidir. Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde oldukça…

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma
    

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma; Tüp bebek tedavisi, doğal koşullarla çocuk sahibi olamayan bireylerin yöneldiği bir tedavi yöntemidir.

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde oldukça gelişmiş teknikler ile başarılı tedaviler yürütülmektedir. Bu da tüp bebek tedavisine karşı olumsuz bakışın önüne geçilmesini sağlar.

Doğum, mucizevi bir olaydır ve meydana gelmesi için kusursuz birtakım durumların oluşması gerekir. Bazı nedenlerden dolayı her zaman bu kusursuz koşullar oluşmaz. Ancak tüp bebek tedavisinde tüm gerekli koşullar sağlanarak hamileliğin oluşmasının önü açılır.

Tüp bebek negatif sonuçtan sonra hamile kalanlar da oldukça yaygındır. Çünkü tıpkı doğal hamilelik gibi tüp bebek tedavisi de bir süreçtir.

Her tedavi sonrasında kusursuz koşullar sağlanamayabilir. Ancak böyle durumlarda aileler endişeye düşmemelidir. Negatif birkaç sonuçtan sonra da hamile kalmak mümkündür.

Tüp Bebekte Geç Döllenme Nedir?

Hamileliğin oluşabilmesi için belli başlı koşullar bulunur. Yumurta ve sperm hücrelerinin öncelikli olarak başarılı bir şekilde döllenmesi, daha sonra ise yine başarılı bir şekilde rahme yerleşmesi gerekir.

Bu durum kolay gibi algılansa da yumurta ve sperm hücrelerinin bir araya gelmesi için kusursuz bir zamanlama gerekir.

Kadınlarda yumurtlama dönemi, hamileliğin oluşabilmesi için en uygun zamandır. Yumurtlamanın ardından yaklaşık 14 gün sonra adet gerçekleşir.

Zaten kadınların adet olmasının sebebi, yumurtlamadan sonra oluşan yapıların dışarı atılmasıdır. Adet dönemleri düzenli olan bir kadının adet kanamasının beklenenden geç bir dönemde gerçekleşmesi adet gecikmesi olarak tanımlanır.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte olası birçok nedeni vardır. Günlük yaşamın getirmiş olduğu stres, polipler, bazı hastalıkların tedavileri amacıyla kullanılan hormonlar, polikistik over, pelvik enfeksiyonları vs. gibi birçok durum kadınların adet dönemlerini olumsuz bir şekilde etkiler.

Bu nedenlerden dolayı adet dönemlerinin gecikmesi, olası bir hamilelikte geç döllenmeyi tetikler. Kadınların üreme sistemleriyle alakalı her türlü hastalık geç yumurtlamaya sebep olabilir.

Bu hastalıkların hepsi de geç döllenmeye neden olabilir. Bir nedenden dolayı düşük yapan veya kürtaj yaptırmak zorunda kalan kadınlarda, takip eden sonraki dönemlerde geç döllenme olma olasılığı vardır.

Yorgunluk normal yaşamın gerektirdiği bir durumdur ve her insanın başına gelebilir. Ancak stresli bir durumda buna yorgunluğundan eşlik etmesi geç ovulasyon sebepleri arasındadır. Hipofiz salgılarından dolayı da geç döllenme meydana gelebilir.

Görüldüğü üzere hamilelik mucizevi bir durumdur ve hamileliğin oluşabilmesi için kusursuz bir işleyiş gereklidir. Bu kusursuz olması gereken düzenin bir şekilde etkilenmesi farklı durumlara yol açabilir. Geç döllenme de bunlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Tüp Bebeğin Tutup Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebeğin tutup tutmadığı nasıl anlaşılır sorusunun birden fazla cevabı vardır. Başarılı bir tüp bebek tedavisinin ardından birkaç belirti ortaya çıkar. Bu belirtilerin en bilindik olanı tedavi sonrası kadının adet görmemesidir.

Tedaviyi takip eden 2. haftada eğer anne adayı adet olmamışsa, kendilerinden hamilelik testi istenir. Çünkü adet olmamasının sebebi yumurtanın döllenmesi ve ana rahmine tutunmasıdır. Ancak embriyo transferini takip eden süreçte lekelenmeler meydana gelebilir.

Bu lekelenmeler oldukça açık renkli ve az miktardadır. Kanamalardan, işlemi gerçekleştiren doktorun haberdar edilmesi gerekir.

Özellikle normal adet dönemlerindeki gibi bir kan rengi mevcut ise bu olumsuz bir durum da olabilir. Hamilelik öncesi dönemlerdeki gibi ağrılar oluşabilir ancak doktora danışılmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Transferi takip eden süreçte bazı anne adaylarında aralıklı olarak kramplar meydana gelebilir.

Çoğunlukla kramplar adet dönemlerindeki kramplarla benzerlik gösterir. Anne adaylarının bu kıyaslamayı yapıp embriyonun tutmadığı konusunda endişelenmemesi gerekir. Çünkü bu olağan ve beklendik bir durumdur.

Tüp bebek tedavisiyle birlikte anne adaylarının kullanması gereken birtakım ilaçlar vardır. Bu ilaçlar kimi zaman anne adaylarının memelerinde hassasiyet oluşturabilir.

Ancak bu hassasiyet embriyo transferinin başarılı bir şekilde gerçekleşmemesi halinde de oluşabilir. Çünkü ağrılar ve hassasiyetler tamamen kullanılan ilaçlarla alakalıdır. Transferi takip eden süreçte kullanılan ilaçların da etkisiyle mide bulantısı ve kusma da meydana gelebilir.

Bu belirtiler çoğunlukla sabah saatlerinde yoğunlaşır. Gebeliğin ilk haftası anne adayları için oldukça zorludur. Çünkü çok yoğun mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma olabilir. Bu gebeliğin başarılı olduğuna ilişkin bir belirti olabilir.

Hormonları takibi açısından b-hCG testi yapılır ve test sonucunda kesin bir veri elde edilir. Tüp bebeğin tutup tutmadığı nasıl anlaşılır öğrenmek için en kesin sonuç gerekli testlerin yapılmasıdır. Bu konuda işlemi gerçekleştiren uzman ile iletişim halinde olunması önemlidir.

Tüp Bebekte Geç Tutunma

Tüp bebek tedavisinin ardından geç döllenme veya geç tutunma meydana gelebilir. Bu durum olağandır ve endişeye mahal verilecek bir durum değildir. Ovulasyonun ardından kadınlarda hemen hemen 14. günde adet gerçekleşir.

Ancak bu durum günlük yaşamın getirdiği durumlara ve bireyin fizyolojik durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Böyle durumlarda adet kanamasının gecikmesi geç tutunma olarak adlandırılır. Bu konuda gerekli takip ve testler tüp bebek tedavisini gerçekleştiren uzman tarafından yapılır.

Tutunamayan embriyo vücuttan nasıl atılır diye merak eden anne adayları olacaktır. Bu durum normal bir adet kanamasından farksızdır. Çünkü embriyo çok küçük bir yapıdır ve gözle görmek mümkün değildir. Ancak mikroskobik koşullarda görülmesi olasıdır.

Tüp bebek ile ilgili her türlü soru ve görüşleriniz için 444 39 49 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ve aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu Gönderin37 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Merebalar 19aralikta transfer oldum bugün 15 günün beta hgc 45 çıkmış sizce tutunma olur mu

  2 Ocak 2023 / 15:26
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonucunuz pozitif görünüyor.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ocak 2023 / 17:07
 • ***** Yanıtla

  Merhaba transferin 7. Günü beta hcg 19.1
  9. Günü 33.83 pazartesi günü 12. Gün tekrar vereceğim suan için durum nasıl gözüküyor rica etsem bilgi alabilir miyim

  24 Şubat 2023 / 16:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonuçlarınız pozitif görünüyor. Artışı takip etmenizi ve doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   27 Şubat 2023 / 10:54
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 4 ağustosta transfer oldum transferden bir hafta sonra erken gebelik testi yaptım pozitif çıktu daha sonra kanımda 60çıktı değerim tekrarlamamıs söyledi pazar günü bu sefer 68 çıktı anormal bi durummu 🙁 asıl test günüm 15 ağustos salı

  14 Ağustos 2023 / 17:57
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   En doğru sonuç için transfer işleminizden 12 gün sonra kandan Beta HCG testi vermenizi ve sonuçla birlikte doktorunuza başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Ağustos 2023 / 09:56
 • Bahçeci
  Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

  Merhaba,

  En doğru sonuç için doktorunuzun söylediği tarihte kandan Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

  Saygılarımızla,
  Bahçeci Ailesi

  28 Kasım 2022 / 09:18
Diğer Yorumlar
1 2 3 4
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: