Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma
    

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma; Tüp bebek tedavisi, doğal koşullarla çocuk sahibi olamayan bireylerin yöneldiği bir tedavi yöntemidir.

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde oldukça gelişmiş teknikler ile başarılı tedaviler yürütülmektedir. Bu da tüp bebek tedavisine karşı olumsuz bakışın önüne geçilmesini sağlar.

Doğum, mucizevi bir olaydır ve meydana gelmesi için kusursuz birtakım durumların oluşması gerekir. Bazı nedenlerden dolayı her zaman bu kusursuz koşullar oluşmaz. Ancak tüp bebek tedavisinde tüm gerekli koşullar sağlanarak hamileliğin oluşmasının önü açılır.

Tüp bebek negatif sonuçtan sonra hamile kalanlar da oldukça yaygındır. Çünkü tıpkı doğal hamilelik gibi tüp bebek tedavisi de bir süreçtir.

Her tedavi sonrasında kusursuz koşullar sağlanamayabilir. Ancak böyle durumlarda aileler endişeye düşmemelidir. Negatif birkaç sonuçtan sonra da hamile kalmak mümkündür.

Tüp Bebekte Geç Döllenme Nedir?

Hamileliğin oluşabilmesi için belli başlı koşullar bulunur. Yumurta ve sperm hücrelerinin öncelikli olarak başarılı bir şekilde döllenmesi, daha sonra ise yine başarılı bir şekilde rahme yerleşmesi gerekir.

Bu durum kolay gibi algılansa da yumurta ve sperm hücrelerinin bir araya gelmesi için kusursuz bir zamanlama gerekir.

Kadınlarda yumurtlama dönemi, hamileliğin oluşabilmesi için en uygun zamandır. Yumurtlamanın ardından yaklaşık 14 gün sonra adet gerçekleşir.

Zaten kadınların adet olmasının sebebi, yumurtlamadan sonra oluşan yapıların dışarı atılmasıdır. Adet dönemleri düzenli olan bir kadının adet kanamasının beklenenden geç bir dönemde gerçekleşmesi adet gecikmesi olarak tanımlanır.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte olası birçok nedeni vardır. Günlük yaşamın getirmiş olduğu stres, polipler, bazı hastalıkların tedavileri amacıyla kullanılan hormonlar, polikistik over, pelvik enfeksiyonları vs. gibi birçok durum kadınların adet dönemlerini olumsuz bir şekilde etkiler.

Bu nedenlerden dolayı adet dönemlerinin gecikmesi, olası bir hamilelikte geç döllenmeyi tetikler. Kadınların üreme sistemleriyle alakalı her türlü hastalık geç yumurtlamaya sebep olabilir.

Bu hastalıkların hepsi de geç döllenmeye neden olabilir. Bir nedenden dolayı düşük yapan veya kürtaj yaptırmak zorunda kalan kadınlarda, takip eden sonraki dönemlerde geç döllenme olma olasılığı vardır.

Yorgunluk normal yaşamın gerektirdiği bir durumdur ve her insanın başına gelebilir. Ancak stresli bir durumda buna yorgunluğundan eşlik etmesi geç ovulasyon sebepleri arasındadır. Hipofiz salgılarından dolayı da geç döllenme meydana gelebilir.

Görüldüğü üzere hamilelik mucizevi bir durumdur ve hamileliğin oluşabilmesi için kusursuz bir işleyiş gereklidir. Bu kusursuz olması gereken düzenin bir şekilde etkilenmesi farklı durumlara yol açabilir. Geç döllenme de bunlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Tüp Bebeğin Tutup Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebeğin tutup tutmadığı nasıl anlaşılır sorusunun birden fazla cevabı vardır. Başarılı bir tüp bebek tedavisinin ardından birkaç belirti ortaya çıkar. Bu belirtilerin en bilindik olanı tedavi sonrası kadının adet görmemesidir.

Tedaviyi takip eden 2. haftada eğer anne adayı adet olmamışsa, kendilerinden hamilelik testi istenir. Çünkü adet olmamasının sebebi yumurtanın döllenmesi ve ana rahmine tutunmasıdır. Ancak embriyo transferini takip eden süreçte lekelenmeler meydana gelebilir.

Bu lekelenmeler oldukça açık renkli ve az miktardadır. Kanamalardan, işlemi gerçekleştiren doktorun haberdar edilmesi gerekir.

Özellikle normal adet dönemlerindeki gibi bir kan rengi mevcut ise bu olumsuz bir durum da olabilir. Hamilelik öncesi dönemlerdeki gibi ağrılar oluşabilir ancak doktora danışılmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Transferi takip eden süreçte bazı anne adaylarında aralıklı olarak kramplar meydana gelebilir.

Çoğunlukla kramplar adet dönemlerindeki kramplarla benzerlik gösterir. Anne adaylarının bu kıyaslamayı yapıp embriyonun tutmadığı konusunda endişelenmemesi gerekir. Çünkü bu olağan ve beklendik bir durumdur.

Tüp bebek tedavisiyle birlikte anne adaylarının kullanması gereken birtakım ilaçlar vardır. Bu ilaçlar kimi zaman anne adaylarının memelerinde hassasiyet oluşturabilir.

Ancak bu hassasiyet embriyo transferinin başarılı bir şekilde gerçekleşmemesi halinde de oluşabilir. Çünkü ağrılar ve hassasiyetler tamamen kullanılan ilaçlarla alakalıdır. Transferi takip eden süreçte kullanılan ilaçların da etkisiyle mide bulantısı ve kusma da meydana gelebilir.

Bu belirtiler çoğunlukla sabah saatlerinde yoğunlaşır. Gebeliğin ilk haftası anne adayları için oldukça zorludur. Çünkü çok yoğun mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma olabilir. Bu gebeliğin başarılı olduğuna ilişkin bir belirti olabilir.

Hormonları takibi açısından b-hCG testi yapılır ve test sonucunda kesin bir veri elde edilir. Tüp bebeğin tutup tutmadığı nasıl anlaşılır öğrenmek için en kesin sonuç gerekli testlerin yapılmasıdır. Bu konuda işlemi gerçekleştiren uzman ile iletişim halinde olunması önemlidir.

Tüp Bebekte Geç Tutunma

Tüp bebek tedavisinin ardından geç döllenme veya geç tutunma meydana gelebilir. Bu durum olağandır ve endişeye mahal verilecek bir durum değildir. Ovulasyonun ardından kadınlarda hemen hemen 14. günde adet gerçekleşir.

Ancak bu durum günlük yaşamın getirdiği durumlara ve bireyin fizyolojik durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Böyle durumlarda adet kanamasının gecikmesi geç tutunma olarak adlandırılır. Bu konuda gerekli takip ve testler tüp bebek tedavisini gerçekleştiren uzman tarafından yapılır.

Tutunamayan embriyo vücuttan nasıl atılır diye merak eden anne adayları olacaktır. Bu durum normal bir adet kanamasından farksızdır. Çünkü embriyo çok küçük bir yapıdır ve gözle görmek mümkün değildir. Ancak mikroskobik koşullarda görülmesi olasıdır.

Tüp bebek ile ilgili her türlü soru ve görüşleriniz için 444 39 49 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ve aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

33 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Merebalar 19aralikta transfer oldum bugün 15 günün beta hgc 45 çıkmış sizce tutunma olur mu

  2 Ocak 2023 / 15:26
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonucunuz pozitif görünüyor.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ocak 2023 / 17:07
 • ***** Yanıtla

  Selamlar eşimin bugün transferinin 9. Günü idrar da tek çizgi çıktı kan tahlili yaptırsak sonuç negatifmi olur

  26 Kasım 2022 / 14:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   En doğru sonuç için doktorunuzun söylediği tarihte kandan Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Kasım 2022 / 09:18
 • ***** Yanıtla

  Merhaba benım transferim 14 günüm adet döngümü gecti beta hcg dilisyon 1050 cıktı doktora gittim utrasonda kese var ama çok küçük oldugu için ölcüm yapamıyoruz dedi sorum şu benim geç döllenme mi oluyor cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkür ederim

  21 Ekim 2022 / 05:29
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Henüz çok erken bir dönem, beta değeri 1500 ve üzeri olduğunda kese net olarak görünür ve bebek gelişimi izlenmeye başlanır.
   Bu geç döllenme olduğunu göstermeyebilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ekim 2022 / 01:33
 • ***** Yanıtla

  Merhaba tranferimin 8.gunu beta 8.48 degerlendirebilirmisiniz

  16 Eylül 2022 / 21:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Beta HCG sonucunuzda çok ufak bir artış var fakat kesin bir sonuç için doktorunuzun söylediği tarihte testi tekrarlamanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Eylül 2022 / 16:18
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  Dün Transfer oldu,amma cok gec hersey ilerledi.ve 6 gün sonra aslinda adet günüm.
  Embrionun tutunma şansi ne kadar olur?

  30 Temmuz 2022 / 16:19
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Embriyonun tutup tutmayacağıyla ilgili net bir şey söyleyemeyiz. Doktorunuzun söylediği tarihte Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz. Dileriz güzel haberler alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Ağustos 2022 / 09:33
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 5. Gün donmuş embriyo transferi yapıldı. 7.gün beta testi 1.20 çıktı. Sonucun yükselip pozitife dönme durumu nedir?

  1 Temmuz 2022 / 00:07
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerinizin yükselip yükselmeyeceğiyle ilgili net bir şey söyleyemeyiz. Doktorunuzun söylediği tarihte testi tekrar etmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Temmuz 2022 / 09:00
  • ***** Yanıtla

   Merhaba benim de 5.gün embriyosu 7.gün 1.20 cıktı sizin durumunuz nasıl yükselme oldumu merak ettim.

   2 Temmuz 2022 / 13:11
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 3 gün embriyosu transfer edildi 12.gün 28 14.gün 48 ve 15 gün 96 cıktı beta hcg sonuçlarım sizce durumum nedir

  28 Haziran 2022 / 14:59
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonuçlarınız pozitif görünüyor. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Haziran 2022 / 16:56
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 10.gun beta hcg 2.4 çıktı. 3. Gün emriyosu iki gün sonra tekrar vermemi istedi doktrum . Yükselir mi. 6. Tüp bebek denemem 🥺

  22 Haziran 2022 / 11:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerinizin yükselip yükselmeyeceğiyle ilgili bir şey söyleyemeyiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Haziran 2022 / 16:02
 • ***** Yanıtla

  transferim negatif sonuçlandı,tekrar transfer ne zaman yapa bilirim,teşekkürler

  15 Haziran 2022 / 10:10
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz. Size en doğru bilgiyi verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Haziran 2022 / 11:49
 • ***** Yanıtla

  Meraba 4.gun embiriyosu transfer edildi ve bugün 9. Gun idrar testi yaptım negatif sizce doğruluk payı ne kadar var

  31 Mayıs 2022 / 06:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kesin bir sonuç için doktorunuzun söylediği tarihte kandan Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Mayıs 2022 / 09:24
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 5. Gün dondurulmuş embriyo transferi yapıldı.Bebeğin kesesini gördükten bir hafta sonra kalp atışı için doktora gittiğimizde bir kese daha göründü. Ama henüz onda bebek yada kalp atışı yok. Bu durum sağlıksız bir gebeliğe neden olur mu?

  23 Mayıs 2022 / 01:42
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   7 veya 8. haftaya kadar kalp atışı için beklenebilir. Doktorunuz süreci en doğru şekilde yönetecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mayıs 2022 / 16:02
 • ***** Yanıtla

  TRANSFERİMDEN 12 GÜN SONRA KAN DEGERİM 34,6 14. GÜN 46 18 .GÜN 382 CIKTI SİZCE NASIL BEBEĞİM TUTUNMUŞ MUDUR?

  12 Mayıs 2022 / 13:18
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonucunuz pozitif görünüyor. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Mayıs 2022 / 15:50
 • ***** Yanıtla

  5.gun embriyosu transfer edildi 2 tane. Transferin 10.gunu kan testimde 2.1 çıktı . Adet gibi kanamam da var. 12. Gün kan testinde değer yükselmez değil mi

  14 Nisan 2022 / 15:28
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerin yükselme ihtimali çok düşüktür. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Nisan 2022 / 15:50
 • ***** Yanıtla

  Dondurulmuş embriyo transferi sonrası 11.günde beta hcg sonucum <0.100 çıktı normalde test günüm 14.gündü.artış olması mümkün mü?

  28 Mart 2022 / 19:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonucunuz negatif görünüyor. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Mart 2022 / 09:08
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 19 ocakta tüp bebek transferi oldum birgün erken test yaptım 30 ocakta 1. Sonucum 178.20
  2gün sonra tekarar yaptım
  2. Sonucum 256.12
  Bı hafta sonra yani bugün hastaneye gittim kese göremedi doktor tekrar kan versin dedi
  3. Sonucum 685 çıktı
  2 gün sonra tekrar kan ver daha yüksek olması gerekirdi dedi
  Geç tutunmuş olamaz mı🥺☹️

  9 Şubat 2022 / 14:35
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz en doğru bilgiyi size söyleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Şubat 2022 / 15:26
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 5.gün embriyosu transfer edildi bugun 8.günüm idrarda silik çıktı testim kanda beta hcg 5,32 çıktı ? Sonucum nedir negatif mi pozitif mi?

  22 Ocak 2022 / 17:16
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kesin bir sonuç için embriyo transferinin 12. günü testi tekrarlamanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ocak 2022 / 10:42

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Doç. Dr. Özkan ÖzdamarSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: