Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? Tedavisi Nasıldır?
    

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? Tedavisi Nasıldır? Bu hastalığın ultrasondaki görüntüsü “inci” gibi güzel bir taşa benzetilir; “yumurtalıkta çok sayıda inci kolye gibi dizilmiş foliküller” diye tabir edilir.

Bu bir hastalık mı yoksa sendrom mu, polikistik over kendiliğinden geçer mi, polikistik over tamamen geçer mi, polikistik over zayıflayınca geçer mi, polikistik overde adet söktürücü kullanmak iyi gelir mi, Polikistik over ameliyatı olabilir miyim şeklinde sorular kafamızda döner durur. Peki nedir bu polikistik over sendromu, gelin yakından inceleyelim.

Polikistik Over Sendromu (PKO) Nedir?

Üreme çağında olan kadınlar için polikistik over sendromu, insülin seviyelerinin artmasına bağlı olarak meydana gelen hormonal düzensizlikler sonucu kısırlığa neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Düzensiz veya hiç adet görmeme ve yükselmiş serum testosteron ve androstenedion (erkeklik hormonları) seviyesi ile teşhis edilen bir hastalıktır.

Bu sendromlu hastalarda;

 • Anormal ve düzensiz vajinal kanamalar,
 • İnfertilite (kısırlık),
 • Şişmanlık,
 • Aşırı kıllanma, saç dökülmesi ve sivilcelenme (akne) şikayetleri olabilir.

Klinik ve hormonal değişikliklerle birlikte bunlara ek olarak vajinal ultrasonda yapılan muayenede mercimek büyüklüğünde onlarca kiste rastlanır.

Bu sendromun genetik bir yönünün olduğu ve bu sendromu olan kadınların kadın ve erkek akrabalarında sıklıkla şeker hastalığı, şişmanlık, yükselmiş kan yağları yüksek tansiyon ve infertilite ile birlikte aşırı tüylenme ve düzensiz adet sorunu olan kadın akrabalarının bulunduğu bilinmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun en önemli belirtilerinden biri kanda insülin direnci ve bununla birlikte görülen artmış açlık kan insülin seviyesidir. Hiperinsülinemi, erkeklik hormonlarında yüksekliğe sebep olur.

Yüksek seviyedeki androjen hormonları (erkeklik hormonları) beyinde yumurtalıkların görevini kontrol eden merkezin durumunu bozarak anovulasyona (yumurtlamama), amenore (adet görememe) ve infertiliteye sebep olmaktadır. Eğer düzensiz adetler veya adet görememe sorunu varsa fizik muayeneden sonra birtakım ipuçları elde edilir.

Boyunuz ve kilonuz ile birlikte yüzde veya vücutta kıllanma artışı, başta erkeklerde görülen tarzda saç dökülmesi, sivilcelenme ve akantozis nigrikans (ensede, kollarda, göğüslerde ve bacak arasındaki kıvrımlı yerlerde renk değişikliği) olup olmadığı kontrol edilir. Artmış erkeklik hormonları teşhisi doğrular. Açlık insülin seviyesi ve şeker yüklemesi yapılması gereklidir.

Polikistik over sendromunda şeker, kalp ve rahim zarı hastalıklarına yatkın olma söz konusudur. Şeker hastalığında gebelik kayıpları oldukça yüksektir.

Uygun beslenme alışkanlıkların kazandırılması, yeterli egzersiz ve insülin etkinliğini arttıran ilaçların desteği ve iyi bir metabolik kontrolün bu gibi durumlarda gebe kalma şanslarını artırarak sağlıklı bir bebek doğurma şansını da yükselttiği bilinmektedir.

Bugüne kadar daha önce aşılama, tüp bebek gibi üremeye yardımcı tedavi yöntemleri ile ilgili farklı merkezlerde olumsuz sonuçlanan girişimleri olan çiftler, Bahçeci Sağlık Grubu tarafından takip edilerek gebelik öncesi hazırlık aşamasında kendiliğinden gebe kalmıştır.

Çiftlerin birçoğunun benzer şekilde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, metabolik sendrom ve lipid bozuklukluklarında da önemlidir. Kişiye özel beslenmenin yanında doğru kilo, şeker ve lipid düzeylerinin sağlanabilmesi için uygun ilaçlar da kullanılmaktadır. Uzun dönemde yaşam biçiminin değiştirilmesi bu gibi durumlarda çok önemli bir rol oynamaktadır.

Polikistik Over Sendromu Geçer mi?

Polikistik over ve hamilelik arasındaki bağı bilen her kadının aklına şu soru gelir “polikistik over sendromu tamamen geçer mi?” Maalesef geçmez.

Ancak, düzenli ve dengeli beslenme, fazla kilolardan kurtulma, ilaç tedavisi veya cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik Over Sendromunda Beslenme ve Bitkisel Tedavi

PKOS hastalarında diyet ve egzersiz önemli bir yer kaplamaktadır. Öncelikle fazla kiloları vermek hedeflenmelidir. Bu şekilde doğurganlık şansı da artırılabilmektedir.

Daha aktif bir hayata geçmek her gün düzenli egzersiz yapmak önemlidir. İnsülini dengede tutmak için; tahıllar, kuru baklagiller, posalı sebze ve meyveler tüketilmelidir.

Gazlı içecekler, beyaz unla yapılmış yiyecekler, pirinç, kısacası işlenmiş karbonhidrattan uzaklaşmak gerekmektedir. Polikistik over tedavisinde bitkisel çözümler maalesef kalıcı bir çözüm sunmamaktadır.

İlaçla Tedavi

Tedavisine geçtiğimiz zaman öncelikle yumurtlamayı sağlamak gerekir. Yumurtlamayı sağlamak için öncelik ilaçla tedavi uygulanır. Çoğu zaman doğum kontrol hapları da önerilir.

Bazen de insülini dengelemek için şeker (diyabet) hastalarının kullandığı ilaçlardan verilebilir. Tüm bunlar yumurtlamayı başaramayan yumurtalıklarda ahengi sağlamak içindir.

Polikistik Over Sendromunda Cerrahi Yöntem

İlaçla cevap alınamadığında cerrahi yönteme başvurulur. Laporoskopiyle batın içerisine girip yumurtanın üzerindeki kapsüle bazı delikler açılır.

Bu deliklerle sonrasındaki 6 aylık dönem içerisinde hastanın yumurtlamasında ve gebelik oranlarında artış saptanmaktadır. Bu nedenle, cerrahi yöntem polikistik over sendromunda kullanılabilmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Neden Olduğu Sorunlar

Kansere Yol Açar mı?

Bu hastalıkta yumurtalıkta çok sayıda kist oluşmaktadır ancak bu kistler, hormonal bir dengesizlikten oluştuğu için kansere dönüşme ihtimali yoktur.

Fakat hormon dengesizlikleri uzun yıllar tedavi edilmediği takdirde risk yaratabilmektedir. Özellikle rahim içerisindeki değişiklikler özellikle ileri yaşlarda tehlikeli olabilmektedir.

Gençken sivilcelerini, kilo artışını, adet düzensizliklerini ya da çocuk sahibi olamamayı önemsemeyen ve tedavi görmeyen kadınların ileri yaşlar için riskleri şeker hastalığı, kalp hastalıkları ya da rahim kanseri olabilir.

Bunlar önlenebilir, tedavisi olan durumlar. Bu nedenle vücudunuzun saati size bir şeyler anlatmak için normal ritminden çıktığında onu tekrar kurmak için doktorunuza başvurun.

Psikolojinizi Etkiler mi?

Hasta bazen 45 gün bazen de 4 ay kadar adet olamaz. Sadece adet görmeme değil yumurtlama bozukluğu olduğu için de gebe kalmakta zorluk çeker. Daha önce bahsettiğimiz beyinden salgılanan hormonların desenkronizasyonuna vücut metabolik olarak da yanıt verir. İnsülin direnci adı verilen bir tablo oluşur.

Vücut tüketilen besinleri iyi yakamadığı için yağlanmaya neden olur. Yağlanma arttıkça erkeklik hormonu dediğimiz testosteron benzeri hormonlar artar.

Yağlanma kalça çevresinde belirginleşir. Hastalar özellikle ne yesek yarıyor derler. Bu tip şikayetler özellikle ergenlik bitiminde baş gösterdiği için genç kızları psikolojik olarak da olumsuz etkiler.

Kısırlığa Neden Olur mu?

Nedeni tam olarak belli olmayan bir yumurtlama bozukluğu hastalığı olan polikistik over sendromu (PCOS), özellikle üreme çağında yumurtlayamama problemi olan kadınlarda kısırlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Bu hastalar çoğunlukla yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalabiliyor. Polikistik over geçer mi diye beklemek yerine adet düzensizlikleri olan kadınların tüp bebek merkezine başvurmaları uygun olacaktır.

Polikistik Over Sendromunda Kısırlık Tedavisi

Bu sendroma sahip ve çocuk isteyen çiftlerde sorun yaşandığı durumda kilo kaybı ilk seçenek olmalıdır. Çünkü 3-5 kilo kaybı ya da vücut ağırlığına bağlı olarak %5-10 kilo kaybeden kadınlarda kendiliğinden çocuk sahibi olabilme şansı belirgin olarak artmaktadır.

72 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar doğuştan kıllı bir insanım saç dökülmesi ve sivilce sorunum yoktu ama ergenlikte saçlarım döküldü sivilcelerim çıktı ve 30 yaşında olmama rağmen hala bununla uğraşıyorum evliyim 4 çocuğum var polikistik over sendromu olma ihtimalim nedir bu hastalığa sahipsem nasıl bu kadar kolay gebe kalabiliyorum. En son doktora gittiğimde bana doğum kontrol hapı önerdi şekerine baktır dedi sizce pkos muyum cevaplarsanız çok memnun olurum

  14 Eylül 2022 / 13:15
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi muayene etmeden bir şey söyleyemeyiz. Dilerseniz 444 39 49 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Eylül 2022 / 13:35
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 8 yillik evliyim evliligimin 6. Ayinda nirmal yollardan cocuk istedigim ve hic korumamama ragmen gebelik olusmadigindan doktora gittim polikistik over teshisi kondu adetlerim her ay birkaç gün gecikirdi 1 yilin sonunda ilac tedavisi ile gebelik olustu sonra 2 cocugum daha oldu her gebelikten once muayeneye gittim ve her defasinda tekrarlamisti kist ilac tedavisi uygulandi o sekilde gevelikler olustu suan neredeyse 2 ayda bir adet goruyorum sivilce killanma gibi sorunlarim artti gecengun yine doktora gittim ama herhangi bir ilac tedavisi fln vermedi kilo artışı killanma ve sivilce sorununa birturlu çözüm bulamadim ne yapmaliyim

  19 Temmuz 2022 / 15:22
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktora danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Ağustos 2022 / 15:55
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, 18 yaşında 3 ay boyunca regl görememe,aşırı kıllanma,saç dökülmesi sonucu doktora gittim ve bu teşhis konuldu hemen 3 ay boyunca doğum kontrol hapı kullandım ve gerçekten faydasını inanılmaz gördüm 21 günde bir regl oluyordum. Ancak şu 23 yaşındayım ve son aylarda regl düzen bozukluğu, lazer yapmama rağmen birdenbire aşırı kıllanma, aşırı saç dökülmelerim başladı ve göz kuruluğumda var galiba aşırı yanma ve akması 2 haftadır başladı. Sizce tekrardan olmuş mudur? Yani tedavi olmama rağmen bu durum hep başıma gelecek mi. Okul tatilim olur olmaz elbette hemen doktoruma gideceğim. Fikrinizi almak istedim çok teşekkürler şimdiden

  9 Kasım 2021 / 02:07
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doğum kontrol ilaçları belirli sürelerde fayda sağlasa da bu düzensizlikler ve kullanmalar tekrarlayabilir. Düzenli spor yapmanızı sağlıklı beslenmenizi öneririz. Doktorunuz tedavinizi planlayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Kasım 2021 / 09:51
 • ***** Yanıtla

  Merhaba benim polikistigim var ve amh değerim 11. Adet duzensizligim var doktorum gece kalmam icin 1 kutu klomen verdi çok folipin var git üç ay sonra kilo ver gel dedi tedavim tam mi sizce direk tüp bebek tedavisine mi baslamaliyim?

  15 Ağustos 2021 / 00:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Ağustos 2021 / 13:27
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar,
  26 yaşındayım 2 yıllık evliyim. Adetlerim günü gününe olmasada 33-35 günde kesin adet oluyordum. Ancak çocuk isteyince korunmayı bıraktığımda adet düzenlerim bozuldu. 45-50 günde adet görmeye başladım doktora göründüm polikist başlangıcı olduğunu söyledi kıllanma sivilcelenme insülin direnci hiçbiri yok ama 1seneye yakındır gebe kalamıyorum kendiliğimden gebe kalma şansım var mıdır hocam ne yapmam gerekir

  3 Haziran 2021 / 07:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kendiliğinden gebe kalma şansınız bulunuyor fakat düzensiz adetler yumurtlama problemlerini de beraberinde getirebilir. Doktor takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Haziran 2021 / 10:28
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 7 yildir evliyim evlenmeden once polikistik over sendromu tesisi konuldu ve hemen sonra evlendim 3 ay sonra hamile kaldim ve suan 2 çocuğum var hamile kalmam hic zor olmadi ikisindede ve hic ilac kullanmadim evliligim boyunca ama killi bi insanım ? sizce bende polikistik over sendromu varmidir?

  20 Mayıs 2021 / 02:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz evlenmeden önce teşhis olarak polikistik over sendromu olduğunuzu belirtmiş. Tanınız hala aynıdır fakat yine de ultrason bulguları sonrası tekrar net teşhis konulabilir. Muayene olabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mayıs 2021 / 14:43
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, ben de polikistik over hastasıyım 24 yaşında 1 yıllık evliyim tüp bebekle bebek sahibi olmak için iğneler kullandım toplama işlemi gerçekleştirildi yeni. Merak ettiğim polikistik over olduğumu öğrendiğimde araştırdım ki saç dökülmesi ve sivilce yapması normalmiş evlendiğimden beri yüzümde sivilce eksik olmadı, saç dökülmem fazlaydı bu kullanmıs olduğum iğneler sayesinde (Gonal f 450, Menopur, citrodet) bu sorunlar ortadan kalkar mı yoksa devam edermi hastalığım ve getirdiği sorunlar?

  3 Mayıs 2021 / 21:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İğneler polikistik overe bağlı olan sorunları ortadan kaldırmayacaktır. Doktorunuzla görüşüp saç dökülmesi vs şikayetleriniz için tedavi planlayabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Mayıs 2021 / 15:29
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar , benim adetim oldum olası düzenlidir. Evlendikten 5 ay sonra reglim bitikten sonra kanama lekelenme oldu kilom çok normal adetimde düzenlidir. Hastaneye gittim ve hormon testi yaptı muayene ettikten sonra polikistik olduğunu söyledi. Hiç bir ilaç vs. verilmedi ve biz çocuk düşünüyoruz sizce başka doktorlarlada görüşmeli miyim ? Yoksa beklemeli miyim ? Polikistiğe dair hiç bir belirtim olmamıştı sivilce haricinde .

  26 Şubat 2021 / 10:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorla görüşüp ilerisi için planlama yapmanızı öneririz. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Mart 2021 / 09:34
 • ***** Yanıtla

  merhabalar 17 yaşıma yeni girdim yaklaşık 3-4 ayda bir adet görüyorum bazen 6 – 7 ayda olabiliyor 52 kiloyum kilolu değilim yani kıllanma var ama ailemdekiler ki kız kardeşlerimde de var genetik onun dışında sivilcelenme yaşımın gerektiği kadar var tek tük yani sizce adet düzensizliğim pkos nun belirtisi mi yoksa yaşımın getirdiği adet düzensizliği normal mi

  12 Şubat 2021 / 22:09
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ergenlik dönemlerinde adet düzensizliği olabilir. Yine de genel muayene için doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2021 / 15:15
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 29 yaşındayım 1,5 senedir evliyim 5 aydan beri bebek deniyoruz olmuyordu dr gittim 2 yumurtalığımda da polkstk kist var dendi ama ilaç verilmedi başka bir doktora gitmelimiyim ? doğal yoollardan gebe kalablirmyim?

  26 Ocak 2021 / 18:13
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   35 yaş altı kadınlarımızda 1 sene korunmasız ilişki olduktan sonra doktora başvurmalarını öneriyoruz. 6 ay daha deneyip merkezlerimize başvurabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2021 / 10:30
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhabalar bana polikistik over teşhisi konuldu 4 ay doğum kontrol hapı kullandim.Kullandiğim zaman düzenli bir şekilde oldum ama bıraktığımda yine düzensiz zayif biriyim aslında.1 yıla yakın olmadiğim zaman oldu.Şu an 2 yillik evliyim.Doğum kontrol hapina devam mi etmeliyim.Napmam lazım inanın bilmiyorum.

  12 Aralık 2020 / 06:24
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet düzensizlikleri polikistik over sendromlu hastalarımızda çok sık rastladığımız bir tablo olabiliyor. Uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Aralık 2020 / 08:29
 • ***** Yanıtla

  Pko hastasıyım.Femara ile hamile kaldim 6 ay once doğum yaptim. 5 ay boyunca duzenli adet gordum. Bu ay olmadim neden acaba

  30 Kasım 2020 / 09:47
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik over tanınız ve emzirme döneminde olmanız adet düzensizliklerine sebep olabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Kasım 2020 / 15:22
 • ***** Yanıtla

  Merhaba bende pkos var fakat her ay adet oluyorum bu çocugumun olması için olumlumu

  16 Kasım 2020 / 23:47
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Düzenli adet olmanız yumurtalamanızda sorun oluşmadığı anlamına gelebilir. Fakat tabi yalnızca düzenli adet olmak değerleri çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Kasım 2020 / 15:27
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  Ben 1 buçuk senedir evliyim 2 sefer düşük yaptim 2 sinde de kalp atışları gerceklesemedi yapılan testler sonucunda kan pıhtılaşmam pko olduğumu öğrendim doktorum kilo vermemi ve hic bir ilaç kullanmama gerek olmadığını söyledi pko olanlar zor hamile kalıyorlar fakat ben iki sefer üst üste hamile kaldim sizce bu nasıl gerçekleşti?

  14 Kasım 2020 / 02:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   PKOS tanılı hastalarımızın düzensiz adet görme durumlarında yumurtlama problemleri olabiliyor. Sizin kan pıhtılaşma sorununuz olduğu için bebeğin ilerlemesini etkiliyor olabilir. Beden kitle indeksiniz normal olduğu ve düzenli adet gördüğünüz sürece pkos açısından herhangi bir sorun olmayacaktır. Yumurtlamanız düzenli olduğu için gebelikleriniz oluşmuştur. Fakat yalnızca yumurtlama olması çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Kasım 2020 / 14:11
 • ***** Yanıtla

  Bende pcos var daha önceden doğum kontrol hapı kullanımına bağlı emboli geçirdim o yüzden kullanamıyorum. Şuan şikayetlerim çok fazla sivilcele nme depresyon ağrı adet olamama böyle bir durumda ne yapmalıyım yaklasik 3 aydır da matofin kullaniyorum ama hiçbir faydasını görmedim kilo problemimde yok ameliyat önerir misiniz

  18 Eylül 2020 / 20:48
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik over sendromlu hastalarımızda ameliyat bir çözüm olmaktadır. Spor yapmak, beden kitle indeksinin normal değerlerde olması, insülin direncini kontrol altında tutmak faydalı olacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Eylül 2020 / 16:33
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 22 yaşındayım 3 senelik evliyim bana da pcos teşhisi konuldu ama adetlerim düzenli en fazla 1 ya da 2 gün oynuyor arasında ama kilo sıkıntım var Tüp bebek yaptırdım 2 transfer oldum ve ikisi de tutmadı eşimde de sperm yetersizliği var bunun sebebi ne olabilir acaba

  7 Eylül 2020 / 14:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Beden kitle indeksinin fazla olması yumurta kalitesini etkilemektedir. Sperm azlığı da çocuk sahibi olmada büyük etkendir. Dilerseniz buraya tıklayarak doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapabilir konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Eylül 2020 / 15:34
 • ***** Yanıtla

  Hocam Merhabalar,
  21 yaşındayım yaklaşık bundan 2 ay önce polikistik over teşhisi konuldu.
  şikayetlerim çene bölgemde aşırı sivilcenme sebebiyle önce cildiyeye başvurduğum ve kan almaları için ısrar ettiğim ve ısrarla almayıp bir poşet ilaçla eve gönderdiler.
  cildiyenin verdiği ilaçlar geçmesi gerekirken hergün yüzüm daha çok arttı çene bölgemde aşırı derecede sivilcenme meydana geldi pskolojik olarak çok yıprattı beni.
  Özel hastaneye kadın doğuma başvurdum ultrsona bakıldı adetimin 2.gününden hormon testi yapıldı bu teşhis koyuldu ve kadın kontrol hapı verdi. Hocam sormak istediğim şey bu hastalık hiç geçmez mi hiç bir tedavisi yok mudur ? günlerce beynimi yiyorum düzelmesi gerekirken herşey daha kötüye gidiyor. adet günümde çok azıcık bi kanamam oluyor bunu gördükçe kahroluyorum birde siyah kanama geliyor çok korkutuyor beni. Kusura bakmayın çok uzun yazdım yardımcı olursanız çok sevinirim iyi Çalışmalar ..

  14 Ağustos 2020 / 15:01
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik Over Sendromuna sahip hastalarda maalesef durumun yok olmasının imkanı yoktur. Doktora başvurup hormon düzeylerinizle ilgili ilaç kullanabilirsiniz. Hormonlarınızın düzelmesi cildinize de iyi gelecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Ağustos 2020 / 15:38
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben yıllardır pcos ile mücadele ediyorum 1 yıldır evliyim ve çocuk sahibi olmak istiyorum düzenli olarak adet görüyorum ama kullanmak ve kilo artisim oldu öyle çok değil 46 kilodan 53 kiloya yükseldim prolaktin seviyem de yüksek çıktı 70 trioidim ise 6 buçuk sizce ne yapmalıyım tiroid için şuan ilaç kullanıyorum bu değerlerle gebe kalabilir miyim yardımcı olur musunuz ?

  19 Temmuz 2020 / 00:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Troid ve prolaktin değeri gebelik için iki önemli değerdir. Gebelik oluşmasında zorluk yaşayabilirsiniz. Endokronoloji doktoruna başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Temmuz 2020 / 14:22
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben 15 yaşındayım pco varmış dogum kotrol hapı olarak yasmin adlı ilacı kullanıyorum fakat yüzüm dahil heryerimde kalın uzun tüyler var doktorum lazer ile tüylerden kurtulursun dedi açıkcası ilgilenmedi benle bir tablet yazdı ilacı içinde 21 yada 20 tane var bana 3 ay sonra gel dedi başka bir doktara görünmelimiyim

  24 Haziran 2020 / 23:30
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik ver sendromu tedavisinde doğum kontrol hapı kullanımı gerekiyor. Kıllanma yapabilmektedir. Farklı bir doktorda yine aynı tür ilaçları verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Temmuz 2020 / 20:51
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 17 yaşındayım ve polikistik overim var . Polis olmak istiyorum fakat hastalığım buna engel . Yumurtalıklarımdaki kisti aldırabilmem mümkün mü

  27 Mayıs 2020 / 23:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik Over Sendromu normal hayatınızı etkileyecek bir rahatsızlık değildir. Polikistik Over Sendromlu hastalarımızın yumurta folikülleri sayıca fazladır. Ameliyatla yumurta sayısı azaltılamamaktadır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Haziran 2020 / 09:58
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 5 yıllık evliyim bende pkos hastasiyim eşimde sperm hareksizliği var iki defa çatlatma iğnesi kullandım olumsuz sonuçlandı bu durumda tüp bebeğe mi başvurmalıyız yada başka bir tedavi yöntemi var mıdır teşekkürler

  20 Mart 2020 / 14:28
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Yumurta takibi sonrası sonuç alınamadığı durumlarda tüp bebeğe yönlendiriyoruz. Detaylı değerlendirme için buraya tıklayarak doktorlarımızla online ücretsiz görüşme yapabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mart 2020 / 12:01
 • ***** Yanıtla

  Merhaba pco hastasıyım. Adetim çok nadir düzensiz geliyor. Hormon testlerim normal çıktı. Saç dökülmesi kilo vs gibi şikayetlerim de yok. Gebelik düşünüyorum. Bu durum gebeliği etkiler mi

  9 Ocak 2020 / 19:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelik oluşabilmesi için yumurta-sperm kalitesi, rahimsel faktörler ve immün sistem de önem taşır. Düzenli adet olmanız gebe kalma şansınızı artırırken diğer faktörlerin de normal olması gerektiğini unutmamalısınız. 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamazsanız bir tüp bebek merkezine başvurabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Ocak 2020 / 16:40
   • ***** Yanıtla

    Merhaba, bende polikistik over vardı çocuğum olamayacağı söylendi 1 sene sonra çocuk sahibi oldum kızım 3 aylıkkende kist patlamasından dolayı ameliyat oldum 7 ay geçti üzerinden adet düzensizliği sivilcelenme sorunları yaşıyorum tedaviye devam etmedim tekrar polikistik over oluşmuş olabilir mi ?

    15 Mart 2021 / 01:45
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Tekrardan Polikistik Over olmuş olabilirsiniz. Doktorunuzun takibinde kalmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     18 Mart 2021 / 13:47
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben 2 senelik evliyim ve hicbir zaman herhangi bir sekilde korumadım.13 yasimda pko tanisi konuldu kaç kez doktora gittiysem hep protestan ve folik asit verildi ayrıca endokrine de gitmeye basladim ve insulin direnci icin glifor başladık ben kadin dogum doktorumun uyguladığı tedavinin yeterli olmadigini düşünüyorum açıkçası ve sizinle uygulanabilenecek tedavi acisindan danismak istedim bilgi verebilir misiniz acaba?

  11 Aralık 2019 / 17:17
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik over tanılı hastalarımız genelde insülin direnci sorunu yaşamakta fakat şeker dengeleyici ilaçlar fayda sağlamaktadır. Test sonuçlarınızla beraber merkezimize gelerek doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz. Doktorlarımız size en uygun tedavi planını oluşturacaktır. 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da buraya tıklayarak telefon numaranızı bırakabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Aralık 2019 / 17:21
 • ***** Yanıtla

  Bende de polikistik over var tùm doğum kontrol haplarını kullandım nerdeyse ilaç kullanırken adetim her ay düzenli oluyor ama ilacı bıraktığımda adet gòrememe sorunu tekrardan basliyor… polikistik over genelde obezite yapar deniliyor ama bende òyle bi sorunda yok aksine zayıfım sùrekli ilaç tedavisi ile mi adet olabilirim hic bi sekilde dùzene girme olamaz mı ?

  2 Aralık 2019 / 22:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik over sendromlu hastalarda adet düzensizlikleri çok sık oluyor ve maalesef ilaç kullanmadan düzene girmiyor. İlaçları kullanmaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Aralık 2019 / 16:18
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 20 yaşındayım 18yaşında evlendim ve ve 8 ay sonra doktora gittim pcos teşhisi konuldu ve myositol positive ilacı verildi 1.5 ay kullandım ve sonra bıraktım tekrar kontrole gittim ilaçlı rahim filmi istendi ve sonraki ay yaptırdım fakat ağrıya dayanamadığım için yarıda kedildi.fakat tüpleri im açık olduğu ve bikaç aya hamile kalırsın denildi.fakat hamile kalmadığım için tekrar gittim ve rahim filminde birkaç yer izlenemeği için bu sefer ofis histerekopi isteniyor ve ben yaptırmaya korkuyorum sizce ne yapmalıyım??

  26 Kasım 2019 / 23:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Net olarak rahme bakılabilmesi için histeroskopi işlemi olmanızı öneririz. Merkezimizde bu işlemi ağrısız yaptırabilirsiniz. Dilerseniz 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da https://bahceci.com/iletisim/ linki tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Kasım 2019 / 10:15
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben hipofiz adenomu nedeniyle adet göremedim yaklaşok bir yıldır daha sonra polikistik over tanısı kondu ve klomen tedavisine başladım sonuç alamadım ne yapmam gerekli bebek de düşünüyorum yardımcı olurmusunuz

  8 Kasım 2019 / 15:30
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Tıbbi durumunuzun detaylı bir şekilde değerlendirilip tedavi planınızın oluşturulması gerekiyor. Merkezimizdeki tüp bebek tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi almak için 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da https://bahceci.com/iletisim/ linkinden iletişim formunu doldurabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   11 Kasım 2019 / 15:38
 • ***** Yanıtla

  25 yaşında bir senelik evliyim korunmamamiza rağmen çocuk sahibi olmaadim. Pko sendromu teşhisi konuldu fakat doktorum normal yolla hamile kalabilecegimi söyledi sizce tekrar farklı bir doktora gitmeli miyim.

  27 Ekim 2019 / 20:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik over sendromlu hastalar düzenli adet görüyor ise doğal yollarla gebe kalabilirler.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Ekim 2019 / 11:37
   • ***** Yanıtla

    Merhabalar 2 yıllık evliyim ilk aylarda bir düşüğün oldu ama bdaha gebe kalmadım kilo sorunum yok adetlerim düzenli sadece sivilcelenme var ne yapmalıyım

    28 Kasım 2020 / 00:04
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     7 Aralık 2020 / 13:18
  • ***** Yanıtla

   Merhaba
   Polikistik over sendromuyla 14 yaşımda tanışmak zorunda kaldım ilk adetimi gördükten sonra 6 ay adet olmadım
   Şükür ki bilinçli bi anne ve babaya sahiptim ve hemen doktora götürüldüm hormanel bozukluk,polikistik over, kıllanma kilo artışı vs. Yıllarca diane35 doğum kontrol hapları kullandım
   24 yaşımda evlendim kontrollerim devam etti tabi, normal yolla hamile kalman mümkün görünmüyor denildi… aşılama, klomen , yumurtlamaya yardımcı bisürü ilaca başlandı 2 yıl devam etti ve pes ettim bıraktım bütün ilaçları
   Bir gün soğan kürü nü duydum (internet ten araştırın) yaptıımm ve 3 ay sonra hamile olduğumu öğrendim ??
   Adet düzensizliğine alıştığım için gecikince pek de umrumda olmadı
   Karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim ve 9 haftalık,artık kalp atışları bile çoktan başlamış bi mıcizeyle karşılaştım… çok şükür Rabbime şimdi 4 yaşında bi oğlum var

   29 Ekim 2019 / 00:27
   • Bahçeci
    Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

    Merhaba,

    Polikistik over sendromuna sahip olan kadınların yumurtlama bozuklukları olabiliyor, erken teşhis ve tedavi ile spontan gebelikler mümkün. Ne mutlu size ki mucizenize kavuşmuşsunuz. Kucak dolusu sevgiler..

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    30 Ekim 2019 / 11:51
   • ***** Yanıtla

    Soğan kürünü hangi aralıklarla içtiniz

    13 Aralık 2019 / 00:52
   • ***** Yanıtla

    Soğan kürünü nasıl yaptiniz bende ayni sorunla mücadele ediyorum lütfen bana bir cevap verin buna inanın cok ihtiyacim var

    27 Mart 2020 / 23:34
   • ***** Yanıtla

    Lütfen gzmcn bana açıklayıcı bilgiler verin

    27 Mart 2020 / 23:37
    • ***** Yanıtla

     Hergün sabah ve akşam yatarken olmak üzere, orta boy soğanı dörte bölüp ocakta kaynayan suya atarak 5 dk kaynatıp hemen alıyorsunuz ve kaynar ile ılık arasında içebileceğiniz sıcaklıkta yudum yudum için. Ayrıntıyı atlamayalım, bu küre adet bittikten 2 gün sonra başlayın ve 15 gün yapın sonra ara verin. Şifa olsun inşallah.

     20 Şubat 2021 / 17:18
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 3 yıllık evliyim yaklaşık 1 yıldır bebek sahibi olmak istiyorum fakat polikistik over varmış bende ne yapmam gerekiyor hamile kalabilirmiyim ?

  23 Ekim 2019 / 22:37
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik over sendromu tanılı anne adaylarımız, tüp bebekte başarı oranının en yüksek olduğu grupta yer alır. Yumurtlamanızı kontrol ettirerek muayene olmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ekim 2019 / 17:50
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar benimde polikistik over sendromum var hamilelik düşünüyorum amh değerim 13 çıktı ve doktor ameliyat dedi sizce olmalı mıyım yoksa başka bir çözümü var mı ameliyatın bir riski var mı şimdiden teşekkür ediyorum ☺️

  23 Ekim 2019 / 12:32
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik over sendromu ameliyat, ilaç vb. tedavi yöntemleriyle gerilemeyen ve geçmeyen bir hastalıktır. Yumurtlama takibi, aşılama veya tüp bebekle anne olabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ekim 2019 / 17:58
 • ***** Yanıtla

  Ben bekarım 19 yaşındayım polikistik over sendromu hastalığım var hap tedavisi görüyorum hapım bittiği zaman almıyorum aklıma gelirse alıyorum. İleride sorun yaşarmıyım çocuğum olmaya bilirmi

  7 Ağustos 2019 / 01:56
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik Over Sendromu tanılı hastalarımız düzenli olarak ilaç kullanmalı ve doktoru söylemeden hap kullanımını bırakmamalıdır. İleride yumurtlama problemi yaşamamak adına ilacınızı düzenli kullanmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Ağustos 2019 / 18:17
 • ***** Yanıtla

  51 Yaşındayım. Gençliğimde polikistik over sendromu teşhisi konmuştu. Ama tedaviyi yarım bırakmıştım. Zaten bekar ve çocuk istememiş bir insan olarak durumu ciddiye almadan bir gençlik yaşadım. 40 yaşına geldiğimde ise hayatım boyunca düzensiz yaşadığım adet döngüm birdenbire düzeldi. 10 yılı aşkındır hiç aksama olmadı. Menopoza geç giren, 55 yaşını aşan bir genetiğe sahip ailem. Bu hastalık menopoz ve sonrasında bir soruna yol açabilir mi?

  15 Şubat 2019 / 23:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Size konuyla ilgili doğru bilgi verebilmemiz için muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Dilerseniz 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da https://bahceci.com/iletisim/ linki tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Şubat 2019 / 10:43

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof. Dr. Cem ÇelikSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: