Bahceci Tup Bebek

Sertleşme Sorunu Nedenleri ve Tedavisi

Dünyanın her yerinde birçok erkek zaman zaman ereksiyon problemiyle karşı karşıya kalır. Bu durum günlük yaşamın getirdiği değişiklikler, stres, iş yaşamı, sağlık sorunları gibi…

Sertleşme Sorunu Nedenleri ve Tedavisi
    

Dünyanın her yerinde birçok erkek zaman zaman ereksiyon problemiyle karşı karşıya kalır. Bu durum günlük yaşamın getirdiği değişiklikler, stres, iş yaşamı, sağlık sorunları gibi sorunlar sebebiyle ortaya çıkabilir.

Genelde beklenen; kısa bir süre sonra problemin kendiliğinden ortadan kalkmasıdır. Ancak her zaman mümkün olmayabilir ve birtakım tedavilerin uygulanması gerekebilir.

Tedavi yöntemleri ereksiyon bozukluğunun kalıcı olarak çözülmesine olanak tanır. Bunun için erken tanı ve tedavi her hastalıkta olduğu gibi ereksiyon bozukluğunda da oldukça önemlidir.

Ereksiyon bozukluğu yaşadığını düşünen erkeklerin vakit kaybetmeden muayene olması hastalığın çözümü için ilk adımdır. Gerekli tedavilerin başarılı şekilde uygulanmasıyla sertleşme bozukluğu zamanla iyileşme eğilimi gösterir.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Sertleşme Bozukluğu Nedir?

Eğer bir erkek, cinsel ilişkiye girebilecek ölçüde sertleşmeyi sağlayamıyor veya mevcut sertleşme ilişki esnasında aniden ortadan kalkıyorsa sertleşme bozukluğu probleminden bahsedilebilir.

Sertleşme bozukluğu cinsel ilişkinin önüne geçer. Zaman zaman sertleşme bozukluğu yaşamak endişe etmeyi gerektirmez. Ancak sorunun devam etmesi strese neden olabilir. Ayrıca özgüven kaybına neden olabilir ve ilişkilerin olumsuz yönde etkilenmesi durumunu ortaya çıkarabilir.

Sertleşme bozukluğu olan erkeklerin cinsel ilişkilerinden tatmin olması mümkün değildir. Aynı zamanda partnerin de bu durumdan etkilenmesi olasıdır.

Sertleşme erkeklerde testosteron hormonu ile ilgilidir ve bu hormonun salgılanması 40 yaşından sonra azalmaya başlar. Bu nedenle 40 yaşından sonra erkeklerde sertleşme bozuklukları daha sık görülme eğilimindedir.

Bazı toplumlarda cinsel konuların bir tabu şeklinde düşünülmesi, tedavi sorununu da ortaya çıkarır. Çünkü erkekler cinsel sorunları nedeniyle doktora veya bir hekime danışmayı erteleyebilir. Bu da tedavisi basit olabilecek sertleşme bozukluğunun uzun süre kalıcı olmasına neden olur.

Sertleşme Sorunu Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde cinsel uyarı sistemi hormonlara, duygulara, sinirlere, kaslara ve kan damarlarına bağlı karmaşık bir sistemdir. Sertleşme sorunu bu karmaşık sistemin herhangi bir aşamasında oluşabilecek sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda stres, zihinsel sağlık problemlerine neden olabilir ya da kötüleştirebilir. Bazen zihinsel ve fiziksel sorunların birleşimi olarak da sertleşme bozuklukları ortaya çıkar.

Fiziksel bir nedenden dolayı gecikebilecek sertleşme, bunun erkek tarafından bir endişeye dönüşmesi kalıcı sertleşme bozukluğuna yol açabilir. Bu da mevcut durumun daha da kötüleşmesine neden olur. Sertleşme bozukluklarına fiziksel olarak;

 • Kalp hastalıkları,
 • Damar hastalıkları,
 • Yüksek kolesterol ve obezite,
 • Yüksek tansiyon,
 • Şeker hastalığı,
 • Parkinson hastalığı,
 • Alkol veya sigara bağımlılığı,
 • Prostat kanseri veya prostat büyümesi

gibi hastalıklar yol açar. Uyku bozuklukları ve bel çevresindeki yoğun yağlanma da sertleşme bozukluklarına yol açar. Ereksiyon sorunu nasıl çözülür sorusunun en iyi cevabı hastalığın altında yatan nedeni tedavi etmektir.

Eğer ereksiyon sorununun ortaya çıkmasına kalp hastalıkları neden oluyorsa, bu sertleşmeye en iyi ilaç kalp hastalıklarının tedavi edici ilaçlarıdır.

Bunun dışında sildenafil, tadalafil, vardenafil ve avanafil içerikli, vücudun ürettiği ve penis kaslarını gevşeten doğal bir kimyasal olan nitrik oksidin etkilerini artırır. Bu madde de kan akışını artırarak uyarılmayı sağlar.

En iyi tedavinin uygulanabilmesi için erkeklerde iktidarsızlık testi yapılır. Bu tedaviler biyokimyasal ve hormonal testler olarak ikiye ayrılır. Biyokimyasal testler kan şekerinin ölçülmesini içeren testlerdir.

Hormonal testler ise testosteron seviyesinin ölçülmesinde kullanılır. Testlerin sonuçlarına göre daha doğru teşhisler konulması olasıdır.

Ereksiyonu Ne Artırır?

Sertleşmeye ne iyi gelir ve sertleşmeyi artıran yiyecekler nelerdir sorusu erkekler arasında oldukça fazla merak edilir. Reçeteli ilaçlar dışında doğal besinlerin bir kısmının da ereksiyonu artırdığı bilinen bir gerçektir.

Sarımsağın içerisinde bulunan “allicin”, kuşkonmazda yoğun olarak bulunan “B vitamini”, “C vitamini” yönünden zengin brokoli, acı biberde bulunan “kapsaisin”, havuç ve kuru baklagiller içerikleri bakımından kan akışını hızlandırır ve erkeklerde libido artışını sağlar. Böylelikle ereksiyonun olumlu yönde etkilenmesi durumu ortaya çıkar.

Zeytin, kayısı, greyfurt, böğürtlen, karpuz, avokado, şeftali, elma, çilek, üzüm, muz ve incir gibi meyveler afrodizyak etkili meyvelerdir.

Bu meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi ve günlük beslenme öğünlerine eklenmesi olumlu yönde etki sağlar. Ulaşılması zor olsa da istiridye, havyar, karides sperm ve libido yapımı üzerinde etkilidir.

Aynı zamanda bu deniz ürünleri testosteron hormonunun da düzenlenmesini sağlar. Çikolatanın barındırmış olduğu kakao anti-oksidan etkisiyle bilinir ve çikolatanın içerdiği feniletilamin endorfin salgısını artırarak cinsel hazzın uyarılmasına yardımcı olur. Tüm bu besinlerin ereksiyon bozukluğunun giderilmesi yönünden olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Ereksiyon sorununun çözülmesi için öncelikli olarak bu sorunun altında yatan nedenin tespit edilmesi gereklidir. Gerekli hormonal ve biyolojik testler sonucunda tespit edilen hastalıkların tedavisinin başarılı bir şekilde yapılması, ereksiyon sorununun çözülmesini sağlar.

Bu tedaviler doktorun önerdiği ilaçlarla yapılabilir. Ancak psikolojik sorunlardan kaynaklanan ereksiyon sorunlarının tedavisi daha karmaşık olabilir.

Erkeklerin böyle durumlarda psikolojik destek alması gerekebilir. Hatta çiftlerin birlikte terapi almaları da uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır.

İş stresi, erkeklerin partnerleri ile aralarında olan sorunlar, uykusuzluk, endişe ve yaşam zorlukları ereksiyonun önüne geçebilir. Çünkü berrak olmayan bir zihinden dolayı insan vücudunda sağlıksal olarak birçok problem ortaya çıkar.

Bu problemler beynin penise gönderdiği sinyallerin engellenmesine neden olur. Ardından yaşanan başarısızlık korkusu durumun daha da ciddileşmesine yol açar.

Tüm bunlar göz önüne alınarak günlük sorunların paylaşılarak çözülmesi, gerekirse psikolojik destek alınması, erkeklerin partnerleri ile olan ilişkisini geliştirmesi ve fiziksel hastalıkların vakit kaybetmeksizin tedavisinin yapılması ereksiyon sorununun çözülmesi için gereklidir.

Erkeklerin cinselliği bir tabuya dönüştürmeden tedavi için muayene olmaları da ereksiyon sorunlarının bir an evvel çözülmesi için ön koşuldur.

Eğer siz de sertleşme sorunu yaşıyorsanız ve tedavi hakkında bilgi almak istiyorsanız, tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
  Doktora Sorun - [blog_doktor]  Telefon Numaranız: