Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Nedir, Ne Zaman Yapılır?
    

Kan temelde alyuvar, akyuvar ve trombositlerden oluşan kırmızı renkli bir sıvı olmasına rağmen farklı sınıfları bulunur. Bu sınıflandırma, alyuvarlarda bulunan ve eritrosit olarak tanımlanan protein yapısına göre yapılır.

Protein yapıları tip A ve tip B olmak üzere iki çeşide ayrılır. Tıpta antijen olarak bilinen bu protein yapılarının, alyuvar hücrelerinin üzerindeki varlığına göre kan grupları A, B, AB ve 0 olarak 4 ayrı gruba ayrılır.

A grubu tip A, B grubu tip B, AB grubu hem tip A hem tip B antijenini taşırken; 0 grubu bu antijenlerin hiçbirini taşımaz. Kan gruplarının yanı sıra, bir de Rh faktörü olarak tanımlanan negatif ve pozitif birimler bulunur.

Kanda bağışıklık sistemi tarafından fark edilen yabancı organizmalar ile mücadele etmek üzere antikor üretimine yol açan antijenler bulunur.

Bu antijenlerden biri olan, tip D antijeninin varlığı, Rh(+) olarak tanımlanırken, yokluğu Rh(-) olarak tanımlanır. Böylece 8 farklı kan grubu ortaya çıkmış olur.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Anne adayının kanı Rh(-), baba adayının kanı Rh(+) olması durumunda kan uyuşmazlığı olarak da bilinen Rh uyuşmazlığı meydana gelebilir. Ancak bu durumun bebek için mutlak bir sorun yaratacağı söylenemez.

Anne adayının Rh(-), baba adayının Rh(+) olduğu bir senaryoda, bebek Rh pozitif ya da negatif olarak doğabilir. Anne adayı ile uyumlu bir şekilde bebeğin kanı Rh(-) olması problem yaratmazken Rh(+) olması, kan uyuşmazlığı riskini doğurur.

Ana rahmindeki bebeğin kanının Rh(+) olması durumunda, anne adayının bağışıklık sistemindeki antikorlar, bebeğin kan hücrelerini yabancı organizma olarak algılar.

İlk hamilelikte kan uyuşmazlığı olsa dahi, anne adayının bağışıklık sistemi, yabancı organizma olarak algıladığı bebeğin kanı ile savaşmak için kendini geliştirene kadar doğum gerçekleşir.

Ancak ikinci gebelikte kan uyuşmazlığı olması durumunda, anne adayının bağışıklık sistemi, bu durumla başa çıkmanın yolunu daha önce öğrendiği için kendi bünyesi olan anne vücudunu savunma amacıyla bebeğin kan hücreleri ile savaşmaya başlar.

Üretilen bu antikorlar, plasentayı geçmesi durumunda, bebeğin alyuvarlarına saldırır. Bunun sonucunda bebekte sarılık, beyin hasarlanmaları, kalp yetmezliği gibi kan uyuşmazlığına bağlı pek çok sorun meydana gelir.

Bebeğin zarar görmemesi ve hamilelikte kan uyuşmazlığı oluşumunu engellemek için anne adayına kan uyuşmazlığı iğnesi uygulanarak Rh uyumsuzluğunun önüne geçilir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Nedir?

Anne ve baba adaylarının Rh pozitif ve negatif kan gruplarına sahip olmaları durumunda görülen kan uyuşmazlığını, diğer bir deyişle Rh uyuşmazlığını engellemek için anne adayına kan uyuşmazlığı iğnesi uygulanır.

Gebeliğin ilk fark edildiği anda ya da 10. haftasında anne adayından alınan kan ile kan uyuşmazlığı testi yapılır. Yapılan testte Rh farklılığı tespit edilmesi durumunda, gebeliğin 28.haftasında ve doğumdan sonraki 3 gün içinde anneye anti-D immunglobulin olarak bilinen kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

Kalçadan ya da koldan yapılan enjeksiyon sayesinde anne adayının bağışıklık sisteminin, bebekte var olan Rh farklılığını fark etmesinin ve bununla mücadele etmek için antikor üretmesinin önüne geçilir.

Bazı hastalar tarafından sorulan “Kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmazsa ne olur?” sorusunun yanıtı ise anne adayının kaçıncı hamileliği olduğu ile bağlantılıdır.

Gebelikte kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaması durumunda, bebek doğduğu anda sarılığın iyileştirilmesi için fototerapi ve kanın değiştirilmesi için transfüzyon yapılması gerekebilir. Kan uyuşmazlığı iğnesinin uygulanmaması, bir sonraki ve ilerleyen dönemdeki diğer gebeliklerde sorun çıkmasına neden olabilir.

Tüp bebek tedavisinde iğne aynı şekilde tüp bebek merkezi tarafınca uygulanır. Böylece Rh uyuşmazlığının önüne geçilmiş olur.

Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?

Anne adayı ile bebeğin Rh gruplarının farklı olması, kan uyuşmazlığının ortaya çıkmasına yol açar. Bu durumun sonucunda bebekte, anemi ve sarılık gibi ciddi sonuçlar doğurabilecek hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bu hastalıklar bebekte zeka geriliği ve kalp yetmezliği gibi geri döndürülemez sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden Rh farklılığı bulunan çiftlerden anne adayının, hamilelik döneminde ICT testi olarak kısaltılan, İndirekt Coombs Testi’ni yaptırması gerekir.

Anne adayının kolundan alınan kan ile kolayca uygulanan bu laboratuvar testi sayesinde anne ve bebek arasında etkileşim olup olmadığı anlaşılır.

Rh farklılığı bulunan çiftlerin sıklıkla sorduğu “Kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman yapılır?” sorusunun cevabı, gebeliğin 28. haftasında şeklinde cevaplanabilir.

Gebelik fark edildikten sonraki ilk doktor kontrolünde, Rh farklılığı olan çiftten anne adayına ICT testi yapılır. Testin negatif çıkması durumunda ise 28. haftada kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır ve doğuma kadar her ay ICT testi tekrarlanır.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Nasıl Yapılır?

Rh farklılığı olan çiftlerin bebeklerinde kan uyuşmazlığının önüne geçmek için, anne adayına kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak mutlaka önlem alınması gerekir.

Hekimlerin sıklıkla karşılaştığı “Kan uyuşmazlığı iğnesi nereden yapılır? sorusunun yanıtı, kalça veya koldan yapıldığı şeklinde verilir. Hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi, genellikle kalçadan kas içine yapılsa da, bazen koldan damar içine direkt enjeksiyonla da uygulanabilir. Anti-D immunglobulin olarak bilinen bu iğne sayesinde annede antikor gelişimi engellenerek bebek ile istenmeyen etkileşimin önüne geçilir.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Farklı Rh türlerine sahip anne ve baba adaylarının çocuklarında kan uyuşmazlığını engellemek için anne adayına yapılan iğne yapılır ve anne adayının kanına geçecek olan farklı Rh tipini taşıyan hücrelerin fark edilmesi ve buna karşı antikor üretilmesi engellenir.

Konu ile ilgili karşılaşılan bir diğer soru da “Kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman vurulur?” şeklindedir. Kan uyuşmazlığı iğnesi anne adayına, gebeliğin 28. haftasında genellikle kalçadan kas içine uygulanır. Kan uyuşmazlığı iğnesi fiyatı, kullanılan ilacın markasına göre değişiklik gösterir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Yapılmazsa Ne Olur?

Kan uyuşmazlığı bulunan hamileliklerde, bebeğe ait kan hücreleri anneye geçebilir. Annenin bağışıklık sistemi tarafından yabancı organizma olarak algılanan bu hücrelerin yok edilmesi için vücut antikor üretir.

Üretilen bu antikorlar, bebeğin kan hücreleri ile savaşmaya başlar. Çoğunlukla ilk gebelikte, antikorların üretilmesi zaman aldığından, bebek bu durumdan etkilenmez. Ancak kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırmayan kadınların, sonraki gebeliklerinde bebek daha fazla risk altındadır.

Kan uyuşmazlığı sonucu anne adayının vücudu tarafından üretilen savunma mekanizması, sonraki gebeliklerde hızla devreye girer ve ana rahmindeki bebeğe zarar vermeye başlar.

Anne adayının bağışıklık sistemi bir kez bu antikorları üretmeyi öğrendikten sonra geriye dönük tedavi uygulanamaz. Anne ve baba adaylarının merak ettiği “Kan uyuşmazlığı iğnesi kaç yıl etkilidir?” sorusuna verilen yanıt, her gebelikte kan uyuşmazlığı iğnesinin tekrar uygulanması gerektiği şeklindedir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kan uyuşmazlığını engellemek için uygulanan, anti-D immunglobulin iğnesi, kalçadan ya da koldan yapılır. Uygulandığı bölgede enjeksiyona bağlı kızarıklık, ağrı, sertlik, şişlik ve kaşınma görülebilir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi yan etkileri arasında nadir olarak bulantı, kusma, döküntü ve nefes darlığı görülebilir. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna giderek durumu bildirmek gerekir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi hakkında aklınıza takılan tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

193 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Merhaba. Rhogam niye 28.haftada uygulanıyor, daha erken niye yapılmıyor?

  5 Ekim 2022 / 18:52
 • ***** Yanıtla

  Merhaba eşimin kan grubunu pozitif biliyorduk. Sağlık ocağı kayıtlarında da pozitif görünüyor. Evlenirken verdiğimiz tahlillerde de aksi bir durum olmadı. Ancak bebeğim doğduğunda eşimin kan tahlilinde kan grubunun aslında negatif olduğu görüldü. Bebeğimin ise pozitif.

  Bunun üzerine uyuşmazlık aşısını doğumdan yaklaşık 30 saat sonra yaptılar. Ancak 28-36. Haftalar arası yapılması gereken ilk dozu yapamamış olduk. Bu durum doğan bebeğimiz için veya ileride ikinci gebelik için problem teşkil eder mi?

  25 Ağustos 2021 / 23:55
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzla durumu paylaşırsanız gerekli tedaviyi düzenleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Ağustos 2021 / 09:14
   • ***** Yanıtla

    35. Haftada kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır mı

    1 Mart 2022 / 00:43
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Doktorunuzun uygun gördüyse yaptırabilirsiniz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     1 Mart 2022 / 09:24
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  Kendi ihmalligim nedeniyle kan uyuşmazlığı ignemi çok geciktirmisim. Aslında 34.haftaya kadar bu iğne yapılabilir diye okuduğum için bu zamana kaldım. İkinci gebeliğim 33 hafta bugün bitti. Herhnagi bir kanama vs olmadı.ilk gebeliğim de kan uyuşmazlığı ignesi olmuştum. ama iğneyi bu hafta yaptırsam sizce faydası olur mu ya da bebeğe zararı olur mu. Teşekkür ederim.

  4 Ağustos 2021 / 00:22
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Ağustos 2021 / 14:51
  • ***** Yanıtla

   Bende şuan sizin durumunuzdayım neyaptınız acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim

   26 Ağustos 2022 / 01:39
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, benim ilk hamileliğim ikiz tüp bebek oldu. Eşimle kan uyuşmazlığı var. Sadece 28.haftada uyuşmazlık iğnesi vuruldum. Bebekler doğdu ve ikiside kanı pozitif çıktı. Doğumdan sonra bana doktorum gerek görmediği için tekrar uyuşmazlık iğnesi yapmamış. 2. Defa hamile kalırsam bi sorun olur mu? Ne yapmam gerekir?

  26 Temmuz 2021 / 22:22
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz yeni gebeliğinizde sizi yönlendirecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ağustos 2021 / 16:40
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 4 aylik evliyim.. 3 gun once gebe oldugumu ogrendim. Ben 0rh(_) esim 0rh(+) kan grubuna sahibiz… igne vurulduktan sonra bebegimde sıkıntı çıkar mı?? Veya igne vurulmam mecburi mi?

  22 Temmuz 2021 / 23:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz iğne önerirse vurulmanız gerekir. İğne vurulduktan sonra sorun olmayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ağustos 2021 / 16:35
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben 6+6 gebeydim fakat bebeğimi düşürdüm sonrasında kürtaj oldum uyusmazlik iğnesi olmam gerekiyormus benim kan grubum negatif uyuşmazlık var eşimle aramda 2 tane çocuğum var 3.çocuğu düşünmüyoruz ben bu uyuşmazlık iğnesini yaptırmazsam ne olur

  7 Temmuz 2021 / 21:24
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Ciddi sonuçlar doğurabilir. Doktorunuz vurulmanızı öneriyorsa mutlaka vurulmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Temmuz 2021 / 15:22
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, eşimle kan uyuşmazlığımız var. Dış gebelik geçirdim ve metotreksat iğnesiyle düşürdüm.Ancak sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi vurulmadı. Yeni gebelik oluşması durumda bebeğe zararı olur mu?

  20 Haziran 2021 / 11:14
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Yeni gebelik gerçekleştiğinde doktorunuza durumu iletirseniz tedavinizi planlayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Haziran 2021 / 10:22
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar evlenmeden yapılan kan testimde 0 rh +olduğum söylendi eşimde aynı kan grubuydu 1cougum.oldugunda onunda pozitif olduğu söylendi 2cougumda oldu hiç bir sıkıntı yadamadi. Menopoz döneminde hamile kaldım 3 ye oda doğdu benim kan grubumun _olduğu söylendi çocuğum.sarilik.oldu yagun bakımda yattı iyileşti şükür bana hiç bir şekilde uyuşmazlık.ignesi yapılmadı doktorum 2.ve 3. Çocuğuyum normal olduğu için sukretmemm gerektiğini söyledi çok şükür hepside sağlıklı ama yanlış bakılan kan grubundan dolayı özürlü olabilirlerdi bunun günahını kim çekecekti acaba

  7 Haziran 2021 / 14:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kendi kurumunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Haziran 2021 / 15:28
 • ***** Yanıtla

  Merhaba bizde kan uyusmazligi var 28. Haftada igne oldum birde dogumdan sonra 72 saat icerisinde olmamiz lazimmis biz onu olmadik bebegimin kan grubu 0 rh pozitif ikinci gebelikte sikinti olur mu

  29 Mayıs 2021 / 17:56
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz diğer gebeliğinizde gerekti tedaviyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Haziran 2021 / 15:48
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 12 gün önce son adet tarihime gore 35 günlük yani 5haftalik kürtaj oldum ikinci gebeligimdi ancak doktor kan uyuşmazlığı ile ilgili beni bilgilendirmesi bende iğne yapilmasi gerektiğini bilmiyordum ve sonrasında herhangi bir iğne yapmadı sonraki gebeliklerde sorun olur mu tesekkrler

  22 Mayıs 2021 / 19:02
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz kan uyuşmazlığı ile ilgili diğer gebeliğinizde tedavinizi planlayacaktır. Endişe etmeyiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Mayıs 2021 / 09:13
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 34 yaşındayım bir oğlum var sonrasında bir düşük yaşadım ve tekrar gebe kaldım ikiz hamileliğim oldu 9.haftada düşük yaşadım fakat kan uyuşmazlığı iğnesi olmadım tekrar bebek sahibi olursam problem olur mu yada nasıl bir yol izlemeliyim

  7 Mayıs 2021 / 04:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz sizi iğne konusunda yönlendirecektir. Endişe etmeyiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Mayıs 2021 / 10:43
 • ***** Yanıtla

  Hocam benim eşimle kan uyuşmazlığım var ilk çocukta kan uyuşmazlığı ignesi doğumda hemen sonra 72 saat içinde yapildi ikinci doğumda 10 gün gibi bi gecikme oldu 3. Çocuk riskli dediler bunun önüne gecilemez mi yapılacak birşey yok mu lütfen yardım edin ?

  28 Nisan 2021 / 09:13
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz gerekli tedavi planını yapacaktır. Gebelik veya doğum öncesi bu durumu engelleyecek bir tedavi maalesef bulunmuyor.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Mayıs 2021 / 10:08
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar, eşimle kan uyuşmazlığımız var. 2 tane çocuğum var. 2. Çocuğuma otizm tanısı koyuldu. İkisinde de kan uyuşmazlığı iğnesini yapıldı. 3. Kez gebe olduğumda riskli durumlardan dolayı kürtaj olmak durumunda kaldım. Fakat bu kez iğne yapılmadı. Tekrar hamilelik durumu olursa iğne yapılmadığı için problem olabileceğini söylediler. Ne kadar doğrudur? Tekrar hamile kalmamda risk var mıdır? Teşekkürler

  13 Nisan 2021 / 14:18
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktor kontrolünde gebe kalmanızı öneririz. Doktorunuz mutlaka oluşabilecek sorunlara karşı önlem alacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Nisan 2021 / 11:14
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, eşimle kan uyuşmazlığımız var iğne sadece bana mi yapılıyor eşime de yapilacak mi

  6 Nisan 2021 / 17:50
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı iğnesi sadece size yapılacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Nisan 2021 / 14:14
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ilk gebeligimi yaşıyorum ikiz gebelik şuan 32.haftadayim 28 haftada kan uyusmazligi testim negatif ciktigi icin doktora bir daha sorma gereği duymadim bir önceki ay baktiginda negatif cikarsa sorun yok demisti bana çünkü birdaha 28.haftada negatif cikinca bende negatif diye rahat davrandim . Ama 28.haftada negatif ciksa bile vurulan birisiyle görüştüm ve onunda ilk gebeligi internette 34.haftaya kadar vurulmasi gerek yaziyor suan da karantinadayim 33.haftamin ortalarinda hastaneye gidebilirim ancak bir sikinti olur mu ?

  5 Nisan 2021 / 13:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzla görüşmeniz uygun olacaktır. Uygun görürse iğneyi vuracaktır. Sağlıklı bir doğum dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Nisan 2021 / 09:30
  • ***** Yanıtla

   Sizinle aynı durumdayım şu an yarın test vereceğim. Nette 34 haftaya kadar yazısını görünce rahat davrandım ve iğneyi ihmal ettim. Bugünde 34 e giriyorum diye doktoru arasında haklı olarak kızdı bana. Umarım bir sorun yaşamam. Sizin iğne yaptırmanız olumlu sonuç oldu mu yine de

   4 Ağustos 2021 / 00:25
 • ***** Yanıtla

  Merhaba kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldı eşimden kan alınmadı esim kan grubu Ar+ benim Arh _ doğru işlem yapıldı insallh kan uysmazligi yoksa iğne vurulursa birşey olur mu

  3 Nisan 2021 / 16:19
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Pozitif ve negatif durumuna göre iğne yapılıyor. Siz bu kritere uyuyorsunuz, endişe etmeyiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Nisan 2021 / 16:16
 • ***** Yanıtla

  hocam esimle aramizda kan uyusmazligi var ilk cocugumda 28.hafta igne vuruldum dogumdan snrada pozitif cikti cocugumun kan grubu tekrar vurdular simdi tekrar 2.gebeligimde 28 hafta igne vurulacktim ama recetede problem oldu yaptiramadim ne yapacgmi soruncada dogumda yapariz dedi hemşire hanim bisey olmaz dedi siz ne dusunuyorsunuz yoksa doktora tekrar danismalimiyim

  30 Mart 2021 / 14:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun uygun gördüğü zaman diliminde yaptırabilirsiniz. Endişe etmeyin. Sağlıklı bir doğum süreci dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Nisan 2021 / 16:06
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 24.haftadayim.Esimle kan uyuşmazlığım var.Cinsel iliski sonrası kahverengi akıntı geldi.Sonradan krem rengi tekrarladı.Doktora başvurdum.Igneyi yapalim dedi.Erken yapılmasında bir risk yoktur diymi

  4 Mart 2021 / 13:42
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Mart 2021 / 13:47
 • ***** Yanıtla

  Merhaba. Hamileliğin ilk haftalarda kanamam başladı,hemen acile gittim,kesem yırtık ve düşük yapıyorsunuz dediler.Sonra başka doktora gittim kan uyuşmazlığından dolayı iğne yapılacaktı, fakat tam o gün düşük yapmaya başladım ve artık iğne için geç kaldınız dediler. Şimdi nasıl olucak?Ikinci hamilelik olursa mi bu iğne artık yapılacak?ve yapılamadığı iğnenin riski varmıdır ?Anlayamadım

  28 Şubat 2021 / 15:02
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz uygun gördüğü takdirde iğne yapılabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Mart 2021 / 12:55
 • ***** Yanıtla

  Merhaba eşim ile aramızda kan uyuşmazlığı var ben negatif o pozitif. 9. Haftada ikiz gebeliğim kalp atışları duyulmadığı için kürtaj ile sonlandı. Ancak iğne yapılmadı bana. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalmıştım tekrar deneyeceğim ikinci denemede bununla ilgili sorun olur mu çünkü kürtaj olalı on gün oldu iğne için çok geç kalındı. Bilgi verirseniz sevinirim.

  21 Şubat 2021 / 22:15
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz sizi yönlendirecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Mart 2021 / 09:22
 • ***** Yanıtla

  Ben bugün Hafif koyu kahverengi Ve kirmizi akintiyla hastaneye geldim kan uyuşmazlığı var dediler bana ve yatırıp iğne vurcaklarini söylediler ben napmaliyim

  15 Şubat 2021 / 17:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz ne söylediyse onu yapmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Şubat 2021 / 14:03
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  Eşimle benim kan uyuşmazlığımız var ilk doğumumdan hemen sonra , bebeğim de pozitif olduğundan dolayı kan uyuşmazlığı vurulmuştum. İkinci doğumumda yine bebegım pozitif fakat ben kan uyuşmazlığı iğnesi vurulduğunu hatırlamıyorum. Bu sorun 3. Gebeliğimi ve doğacak bebeğimde bir sorun oluşturur mu Acaba ?

  1 Şubat 2021 / 08:59
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz diğer gebeliğinizde sizi yönlendirecektir. Endişe etmeyiniz. Sağlıkla büyütmenizi dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2021 / 13:13
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba
  Ben 37 haftada kordon dugumlenmesi sonucu ölü dogum yaptim ve eşimle aramızda kan uyusmazligı var hamileligimin 28 haftasında iğne oldum ve bebegim benimle ayni kan grubuna yani (-) ti dogumdan sonra yeniden iğneye gerek duymadi Dr.ayni kan grubuna sahipiz diye bebeğimle
  yeniden çocuk düşünüyorum dogumdan sonra igne olmamam ve 2 ci çocuk olması sıkıntı yaratırmi acaba??

  31 Ocak 2021 / 14:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Öncelikle başınız sağ olsun. Doktorunuz gebe kaldığınızda sizi yönlendirecektir. Gebelik planlarken doktorunuzla planlı olarak ilerlemenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2021 / 13:24
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar kan uyuşmazlığım var 3 üncü gebeliğim düşük oldu. Kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldum. 2 ay sonra hamile kaldım 6 haftalığım kan uyuşmazlığı testim pozitif çıktı 2 hafta sonraya randevum var geç kalmış oturmuşum hemen mi gitmeliyim

  28 Ocak 2021 / 20:55
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz size iğne için uygun zamanı kontrolünüzde söyleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Ocak 2021 / 12:40
 • ***** Yanıtla

  Meraba ben 10 w iken doktora gittim 2 hafta öncesinde yani 8 w iken kalp atışı durduğunu soyledi doktorumuz kürtaj olmak zorunda kaldım kan uyuşmazlık iğnesi yapılmadı unutuldu 10 gün geçtikten sonra yapıldı 2.kez hamileligimde nasıl bi durum izlemem gerekir

  21 Ocak 2021 / 09:43
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İkinci gebeliğinizde doktorunuz iğneyi uygun gördüğü tarihte vuracaktır. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Ocak 2021 / 13:04
 • ***** Yanıtla

  Tam 28 haftalıkken mi yoksa 27 +6 fln da yapılabilir mi benim kafam karıştı

  15 Ocak 2021 / 03:19
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz iğne için size en uygun zamanı söyleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Ocak 2021 / 12:32
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 28 haftalık geneyim eşimle kan uyusmazligimiz var doktora gittim testim negatif çıktı ama 28 haftalık olduğum için iğne vurdular bir sıkıntı olurmu?

  30 Aralık 2020 / 14:59
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Sağlıkla kucağınıza almanızı dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Ocak 2021 / 17:49
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben doktora gıtmedım ama esim 0rh+ ben ıse 0rh- ım bız 4 aylık evliyiz ve cocugumuz olmuyor acaba kan uyusmazlıgından dolayımı

  6 Aralık 2020 / 12:49
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı etken olabilir Fakat yalnızca kan grubu çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Aralık 2020 / 13:11
 • ***** Yanıtla

  2.gebeliğim eşimle kan uyuşmazlığı var.ilk Doğumda kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldı fakat ektkisi olmamış.ındırect combs 1/256 ya kadar pozitif çıktı.bunun bebeğe etkisi yüksek ihtimal olacak mıdır?kansızlık vb.hamile kalmadan önce bunun tedavisi yok mu?

  22 Kasım 2020 / 08:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Hamile kalmadan önce herhangi bir iğne ilaç maalesef kullanılmıyor. Bebeğe kansızlık takibi yapılmasını öneririz. Çocuk doktoru sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Kasım 2020 / 14:31
 • ***** Yanıtla

  Eşimle kan uyuşmazlığımız var hamileliğimde ve sonrasında uyuşmazlık iğnesi yapılmadı,neden yapılmadı bilmiyorum bir sıkıntı olurmu

  21 Kasım 2020 / 21:10
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz uygun görürse iğneyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Kasım 2020 / 16:06
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar eşimle kan uyuşmazlığımız var, ilk gebeligimde iğne yapılmadı, ikinci gebeligimde sorun yasarmıyım, bebeğimde bir sıkıntı olurmu

  19 Kasım 2020 / 23:21
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz gerek görürse iğneyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Kasım 2020 / 15:41
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar eşimle kan uyusmazligimiz vardı özel hastanede doktorumuz iğne yaptı 28. haftada bebegimiz benim kanımdan oldu. İkinci gebelik için doktorum gerek yok dedi ama devlet Hastanesi’nde doktor mutlaka vurulmalisin dedi kafamız çok karışık. Bı yerdende duydum herhangi bi kanaman olmadıysa düşük yapmadiysan ikinci iğne etkisini devam ettirir diye bı bilgi verebilirmisiniz bu konuda?

  23 Ekim 2020 / 12:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz tedavinizi en uygun şekilde düzenleyecektir. Kanamanız olmadıkça doktorunuzda gerek duymuyorsa vurulmayabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Kasım 2020 / 14:54
 • ***** Yanıtla

  Merhaba

  Eşimle aramda kan uyuşmazlığı var 28 hafta 5 gün 14 haftalıkkken 1 damla kanamam olmuştu.İndirekt Coombs Testi min sonucu 1/8 pozitif çıkıyor sizce bu sonuc normalmi? İğne nezamana kadar yapılmalı ? Negatif olması durumunda mı yapılmalı?

  11 Ekim 2020 / 19:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   30. haftaya kadar doktorunuz uygun görürse iğne vurulmanızı isteyecektir. Sağlıklı bir doğum süreci geçirmenizi dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Ekim 2020 / 16:51
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  Eşimle kan uyuşmazlığımız var.Benim (rh-) eşim (+)
  2.Çocuğumda (+)doğdu. 2. Hamileliğimde 28. Haftada iğneyi oldum ancak doğumdan sonra doğum hali nedeniyle iğneyi olup olmadığımı hatırlamıyorum. 3. Bebek için olursa bunun telafisi var mı.kesin Önlem alınabiliyormu iğneyi olmamışsak. 3. bebek için riski nedir.Sağlıklı oluyor mu. Bu konuda endişeliyim. Cevabınızı bekliyorum.

  9 Ekim 2020 / 20:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz indirekt coombs testi yapacak ve sonuca göre iğne vurulmanızı iletecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Ekim 2020 / 16:49
 • ***** Yanıtla

  Kan grubum 0 rh negatif eşimin A rh pozitif. İlk hamilelğimde 6. haftada kürtaj oldum kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmadı. İkinci kez hamile kalmayı planlıyorum iğne hamile kalmadan önce mi vurulmalı yoksa hamile kaldıktan sonra da vurulabilir mi?

  9 Ekim 2020 / 00:55
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz uygun gördüğü takdirde iğne vurulma tarihinizi size söyleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Ekim 2020 / 16:48
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ikinci gebeligim birincide hamile iken uyusmazlik ignesi oldu dogduktan sonra gerek olmadigi soylendi bu ikincide hic yapilmadi devlet has dogduktan sonra yapilir onmli bisey degil dendi bu karnimdaki yada ucuncusu icin nir riskmi

  8 Ekim 2020 / 13:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Tekrar gebelik düşünüyorsanız oluşan yeni gebeliğinizin 28. haftasında doktorunuz uygun görürse iğne yaptırılabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Ekim 2020 / 17:52
 • ***** Yanıtla

  Merhaba esimle kan uyusmazligimiz var 2. Hamileliğim ilk gebelikte ict yaptirdim negatif cikti dogum sonrasi bebeğin kani negatif olduğundan iğne vurulmadi suan 2. Gebeliğim 35. Haftadayim kan uyuşmazlığı testi negatif oldugundan 28. Haftadada iğne vurulmadı doktorum dogum sonrasi bebegin kan grubuna göre iğne vurulacak dedi ilk gebelikte igne vurulmamis olmasi bi tehlike yaratmismidir

  5 Ekim 2020 / 14:14
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İlk gebeliğinizde kan uyuşmazlığı iğnesi vurulmamanız herhangi bir tehlike yaratmayacaktır. Doktorunuz sizi yönlendirecektir. Sağlıklı bir gebelik süreci dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Ekim 2020 / 17:17
 • ***** Yanıtla

  12haftalık gebeyim kahve rengi leke geldiği için kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldı Bi sıkıntı olurmu korkuyorum

  26 Eylül 2020 / 08:30
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Herhangi bir sorun olmaz. Doktorunuzun takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Ekim 2020 / 16:38
 • ***** Yanıtla

  Mrb 2016 doğum yaptım AB0-kan grubum eşimde pozitif ve kan uyusmazligimiz olmasına rağmen doktor ilk çocukta gerek yok dedi iğne yapmadı 2. Ci çocukta dedi ve şuan çok korkuyorum ikinciye hamile kalmaya ilk çocukta iğne yapmadığı için lütfen cvp ne yapmalıyım

  25 Eylül 2020 / 01:50
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Hamile kalabilirsiniz. Gebeliğinizin 28. haftasında doktorunuz uygun görürse iğne yapılabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Ekim 2020 / 15:45
 • ***** Yanıtla

  Merhaba. Ben 4 yil once doğum yaptim ve bu hamileligimin 28. Haftasinda ve dogum sonrasinda kan uyuşmazlığı ignesi oldum. Gecen ay 5 bucuk haftalikken dusun yaptim ve herhangi bir kan uyusmazligi ignesi yapilmadi. Tekrar hamile kalmak istiyorum herhangi bir sorun olurmu?

  19 Eylül 2020 / 10:57
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelik kaldıktan sonra doktorunuz sizi yönlendirecek ve iğneyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Eylül 2020 / 16:34
 • ***** Yanıtla

  Merhaba esimle aramizda kan uyusmazligi var ilk hamileligimde igne yapilmadi dogumdan sonra bebgin kan grubuna bakildi benimle uyumlu oldugu icin doktor gerek duymadi simdi 6 haftalik ikinciye hamikeyim dokturuma sordum igneyi yaptirmak zoruna degilsin kanaman olursa yapariz dedi olmazsa dogumdan sonra bebegin kanina bakar ona gore yaparz dedi heryerde yapilmasi gerektigi yaziyo kafam cok karisik yardimci olurmusunuz

  7 Eylül 2020 / 23:46
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebeliğinizin 28. haftasında iğneyi yaptırabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Eylül 2020 / 15:35
 • ***** Yanıtla

  26 haftalık gebeyim. Haftaya şeker yüklemesi için mecburi kontrolüm var. Kan uyuşmazlığı için 28. Haftayı beklemem gerekiyor mu Yoksa haftaya gitmişken 27. Haftada da test yapılabilir mi ilk haftalardaki testim negatif çıkmıştı birde 2.testi yapmadan iğne yaparlar mı mutlaka test şart mı? Şimdiden teşekkürler

  4 Eylül 2020 / 04:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz uygun görürse 27. haftada test yaptırabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Eylül 2020 / 15:23
 • ***** Yanıtla

  İyi günler kübra hanım eşimle kan uyuşmazlığım var.7 yaşında oglumuz var .ikiz gebeliğim vardı 7.haftada 21 Agustosta. Bir bebeğimin gelişimi durdu rhpoar kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldum .1 hafta sonra sonra diğer bebeğimin kalp atışı da durdu. Buğün ise ikisini düşük yaptım doktora gittim. Kan uyuşmazlığı ignesini 13 gün önce vurulduğumu söyledim. O igne 2 ay. Seni korur dedi ama garantiye almak istiyorsanız yine vurulabilirsin dedi sizce yeniden. Kan uyuşmazlığı ignesi vurulmalmıyım igne vurulmam lazımmı bana yada sonraki Hamileliğime zarar olurmu teşekkürler.

  3 Eylül 2020 / 17:56
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Geçmiş olsun. Kan uyuşmazlığını gebelik sürecinde vurulmanızı öneririz. Doktorunuz sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Eylül 2020 / 15:22
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ilk hamileligim esimle aramızda kan uyuşmazlığı var ama doktorum ilk dogumda sorun olmuyor dedi genede 28 haftada uyuşmazlık iğnesi vurulacak. Uyuşmazlık ignesinden sonra bebeğimde herhangi bir sorun olmaz değil mi ?

  23 Ağustos 2020 / 12:35
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı iğnesi sonrasında herhangi bir sorun olmayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ağustos 2020 / 17:35
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben 2 ci gebelikte kan uyusmazligi ignesi bebegi ne zamana kadar korur bunu ogrenmek istiyordum

  13 Ağustos 2020 / 00:35
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Her gebelikte kan uyuşmazlığı iğnesi vurulması gereklidir. Gebelikte vurulan kan uyuşmazlığı iğnesi bebeği süresiz koruyacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Ağustos 2020 / 15:59
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben ilk hamilelikte düşük yaptım kürtajtan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi oldum ikinci hamileliğimde iğne olmadım diye hatırlıyorum çocuğum ziğinsel engelli iğne olmadığımdanmıdır acaba

  30 Temmuz 2020 / 02:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaması bebekte kan yetmezliği riskini artırır. Down sendromu gibi genetik rahatsızlıklar oluşturmamaktadır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Temmuz 2020 / 11:23
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar
  İlk gebeliğim 10/3 karnımda kalbi durdu. Gebeliği sonlandırılmak zorunda kaldım. Ve eşimle kan uyuşmazlığımız var. Kürtajtan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi vurulmadı. Ve şuan yeni gebe olduğumu öğrendim. Çok endişeliyim iğne yapılmadı diye sıkıntı olur mu. Duyduğuma göre çocukların yaşamaz iğne olmadığın için. Doğru mu. Lütfen beni bilgilendirin ☹

  24 Temmuz 2020 / 19:49
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   27. 28. 29. haftalarda kan uyuşmazlığı iğnesinin vurulması gerekmektedir. Doktorunuz size bu bilgiyi verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   27 Temmuz 2020 / 16:55
  • ***** Yanıtla

   Bi sıkıntı oldu mu acaba bende aynı durumu yaşadım ve suan ikinci gebeliğim korkuyorum cevaplarsanız sevinirim doğumunuz gerçekleşmiştir şimdiye kadar sanırım

   19 Temmuz 2021 / 17:22
 • ***** Yanıtla

  İlk bebegimizde 28 inci hafta da bu igneden vurulmaya gittim kalçadan enejekte ederken dışarı bi sıvının aktığını hissettim hemşire hanım isterseniz bir daha vuralım dedi doktorla görüştüğümde böyle birşey olamaz diyerek geçiştirdi acaba iğnenin tam vurulup vurulmadığını test etme olanağımız var mı çok endişeliyim.

  22 Temmuz 2020 / 18:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Maalesef bununla ilgili bir test mevcut değil.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Temmuz 2020 / 15:17
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben nigda eşimle kan uyuşmazlığımiz var ilk gebeligimde 28.hafta da ve doğum sonrası iğne vuruldu.simdi 27 haftalık gebeyim dün indirekt coombs testi yapıldı ve sonuç1/16 pozitif çıktı.bundan sonra ki süreçte ne olacak.deger yüksekmi acaba

  21 Temmuz 2020 / 09:59
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerinizle ilgili doktorunuz tedavi sürecinizi yönlendirecektir. Gerekirse 28. haftada iğne yapılacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Temmuz 2020 / 15:07
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba bizimde kan uyuşmazlığımız var şu an 8 haftalık 2 günlük hamileyim kahverengi lekelenmeden dolayı doktoruma gittim az da olsa lekenin görülmesinde iğne olmam gerektiğini söyledi bugün kan uyuşmazlığı iğnesini oldum 28. Haftada bir tane daha olacağımı söyledi Doğuma kadar böyle durumlarda kan uyuşmazlığı iğnesi vurulmam normal mi 3 aylıkken de böyle bir lekelenmede tekrar mı iğne vurulmam gerek emin olamadım size de sormak istedim

  11 Temmuz 2020 / 21:08
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz uygun gördüğü takdirde tekrar iğne vurulmanızın herhangi bir sakıncası yoktur.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Temmuz 2020 / 08:21
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,benimde kan uyuşmazlığım var. İlk gebeliğimi sonlandırmak zorunda kaldım ve doktor operasyon sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi yapmamış.Şuan tekrar gebeyim ve risk altında mıyım bebeğim için çok endişeleniyorum. 2.gebelikte uyuşmazlık için iğne işe yarar mı?

  9 Temmuz 2020 / 20:41
 • ***** Yanıtla

  Merhaba son adet tarihine göre 7 haftalık hamileyim ve 5. Haftadan beri lekelenmelerim var il dışındayım ve iki farklı doktora gittim birisi kalp atışı başlamadı diye iğne yapmadı diğer ş de bir açıklama yapmadı,?bebeğim risk altında mi?net cevaplara ihtiyacım var şu durumda iğne yapılmalı mi (2.gebelik) Gerekirse başka doktora gideceğim çok endişeliyim

  6 Temmuz 2020 / 02:56
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Takibinde olduğunuz doktor iğne önermedi ise vurulmanıza gerek bulunmuyor. Ultrason muayenesini yapan doktorunuz sizin için en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Temmuz 2020 / 22:57
 • ***** Yanıtla

  Hocam mrb, ikinci gebeliğim kürtajla sonuçlandı sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldı. İndirekt coombs testi 12 haftaya kadar pozitif çıkabilir demişti doktorum, o yüzden 13. Haftadan sonra baktırdım tekrar pozitif çıktı. Gebelik yok şuan ama planlıyorum, sonuç negatif olana kadar düşünme dediler. Ne yapmalıyım sizce

  2 Temmuz 2020 / 22:53
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz tedavi planınızı en uygun şekilde yapacaktır. Endişe etmeyin. Şimdilik gebelik planınızı doktorunuzla görüşerek yapabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Temmuz 2020 / 23:54
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar eşimle kan uyuşmazlığımız var doktorun bilgisi olduğu halde ilk dogumumdan sonra ignemi vurmadı belli bir saat içinde vurulması gerekiyormuş galiba şimdi ikinci bir çocuk düşünüyorum ne yapmam lazım telafisi varmı acaba sıkıntı olurmu

  5 Haziran 2020 / 12:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelik olması halinde takipte olduğunuz doktorunuzun uygun gördüğü zamanda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılacaktır. Riskli durumlar için de bilgilendirecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Haziran 2020 / 13:56
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, hesaplarıma göre altı haftalık düşük yaptım , doktorum kese göremediği için kürtaja ve kan uyuşmazlığı iğnesine gerek duymadı. Şimdi tekrar hamile kalırsam kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmadığı için bir sıkıntı olur mu? İlginiz için teşekkür ederim

  31 Mayıs 2020 / 17:26
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelik olması halinde takipte olduğunuz doktorunuzun uygun gördüğü zamanda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılacaktır. Riskli durumlar için de bilgilendirecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Haziran 2020 / 10:11
 • ***** Yanıtla

  Merhaba kan grubum RH negatif iki dogum yaptim ikisindede kan uyusmazligi ignesi yaptirdik. 8 ay once ücüncü gebeligimde kürtaj olmak zorunda kaldim ama kurtajdan sonra kan uyusmazligi ignesini yaptirmadik simdi tekrar cocuk istiyorum ama kan uyusmazligindan dolayi korkuyoruz ne yapmamizi önerir siniz? Yardimci olursaniz sevinirim..

  28 Mayıs 2020 / 18:17
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelik oluştuğu zaman takipte olduğunuz doktorunuz iğne olmanız gereken zamanı iletecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Haziran 2020 / 10:01
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 29 haftalık gebeyim hala kan uyuşmazlığı iğnesi olmadım acaba 30 yada 31 haftada olursam sorun olurmu not ilk hamılelık

  22 Mayıs 2020 / 19:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı iğnesi 28. haftada yapılabiliyor. Fakat doktorunuz 30 veya 31. haftada uygun görüyorsa sorun olmayacaktır. Kararı bebeğin gelişimine, anne ve bebeğin değerlerine göre bakıp vereceğinden dolayı takipte olduğunuz doktorunuzun söylediği tarihte vurulabilirsiniz. Güzel bir doğum süreci geçirmenizi dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Haziran 2020 / 14:43
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  Kan uyusmazli ignesi kacinci haftaya kadar vuruna bilirim acaba? Doktorum vurulman gerekiyo demisdi ve 29 haftama gircem bisey demedi hala

  9 Mayıs 2020 / 01:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı iğnesi 28. veya 29. haftaya kadar vurulabilir. Doktorunuz size en doğru zamanı söyleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Mayıs 2020 / 13:08
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 27 haftalık hamileyim bebeğim 4 gün sonra 28 haftalık olacak kan uyuşmazlığım var geç kalmadım değil mi iğne olmak için bubkonuda bilgilendiriseniz çok ama çok mutlu olurum çok panik yaptım

  5 Mayıs 2020 / 19:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İğneyi 28. haftada vurulabilirsiniz. Sağlıklı bir doğum süreci diliyoruz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Mayıs 2020 / 17:56
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar. 14 haftalık hamıleym kan uyusmazlıgı var. Kahverengi lekelenmelerim oldu acile gttm kan uyusmazlıgı ıgnesi vurdular bebegime zararı olurmu erken vurdukları için

  6 Nisan 2020 / 06:15
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun uygun gördüğü zamanda ve kanamanız olması halinde iğneyi vurulabilirsiniz. Endişe etmeyin. Sağlıklı bir doğum süreci dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Nisan 2020 / 10:55
 • ***** Yanıtla

  Merhaba benim 3. Gebeliğim kan uyuşmazlığımız var. 5 haftalık. ikinci doğumumu yaptığımda iğne vuruldum fakat 8 yıl geçti aradan bu kadar uzun zaman geçmesi iğnenin koruyuculuğunu etkilermi tekrar olmalımıyım? Bana sonraki gebelik için yaptık iğneyi dediler ama 8 yıl geçti diye endişeleniyorum bebek güvendemi?

  5 Nisan 2020 / 02:30
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz iğne yaptırmanızı önermişse vurulabilirsiniz. Sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Endişe etmeyin. Güzel bir gebelik süreci dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Nisan 2020 / 10:52
 • ***** Yanıtla

  Merhaba eşim 3. Çocuğumuza hamile 30. hafta kan uyuşmazlığımız var 2. çocuk doğduğunda uyuşmazlık iğnesi vurulmuştu doktorumuz şimdide vurulmalı dedi koronavirüsten dolayı takibi erteledik bu iğne en son ne zaman vurulur vurulmazsa ne olur teşekkürler

  21 Mart 2020 / 23:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   28. hafta ve sonrasında vurulabilir. Doktorunuz en uygun zamanı size söyleyecektir. Sağlıklı bir doğum diliyoruz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mart 2020 / 12:04
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,esimle kan uyuşmazlığımiz var. İlk çocuğumun kan grubu RH + oldugu için doğum sonrası igne oldum. İkinci gebeliğim 5. Haftada düşükle sonuçlandı doktorum kürtaj olmadığı için iğneye gerek yok dedi. Simdi 6 haftalık gebeyim ve bir haftadır lekelenmelerim mevcut. Düşük tehlikem var. Kan uyuşmazlığı ignesi olmam gerekir mi? Bir önceki düşükte iğne olmamış olmam Düşüğe yol açıyor olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim…

  14 Mart 2020 / 12:26
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı iğnesini 28. haftada vurulabilirsiniz. Düşük sebebiniz birçok neden kaynaklı olabilir. Doktorunuz en doğru tedavi planını uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   20 Mart 2020 / 16:18
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam eşimle aramda km uyuşmazlığı var ve 2. Kimyasal gebeliğimi yaşıyorum.ilk kimyasalımda Rhogam diye bi iğne vurulmam gerekiyormuş ve ben onu vurulmadım.acaba bu diğer gebeliklerimi etkiler mi

  13 Mart 2020 / 17:21
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Biyokimyasal gebelik veya düşükler birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Doktorunuz en doğru tedavi planını uygulayacaktır. Gebe kalmanız halinde kan uyuşmazlığı iğnesini gebeliğinizin 28. haftasında vurulabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   20 Mart 2020 / 16:16
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba 21 haftalık hamileyim ve bugün uyuşmazlık iğnesi oldum normalde 28. Haftada olunması gerektiği yazıyor bu durum bebeğim için risk oluşturur mu

  3 Mart 2020 / 15:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz uygun gördüğü takdirde bu haftalarda da yapılması risk unsuru yaratmayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Mart 2020 / 10:45
 • ***** Yanıtla

  Meehabalar eşim 4. Cocuğuna hamile 30 hafta içindeyiz bugün doktora gittiğimizde bize kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırmanız gerek dediler ve kan örnekleri aldılar.sizce geçmi kalmış oluyoruz iğneyi yaptırmak için.

  29 Şubat 2020 / 00:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endişe etmeyin, doktorunuz en uygun tarihi belirlemiştir. Güzel bir doğum süreci diliyoruz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Mart 2020 / 15:51
 • ***** Yanıtla

  Hocam 27+2 günlük hamileyim kan uyuşmazlığı iğnesi için 28. Haftayı beklemem gerekir mi?

  26 Şubat 2020 / 16:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   27 haftayı 2 gün geçmiş yani 28. haftanın içerisindesiniz. İğneyi vurulabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Şubat 2020 / 14:19
 • ***** Yanıtla

  Bende kan uyuşmazlığı var ilk gebeliğimin 28.haftasında iğne oldum ama doğumdan sonra igne yapılıp yapılmadığını bilmiyorum öğrenmek istedim ama ögrenemedim ikinci gebelikte bebeğimde sıkntı olur mu bunun tedavisi olur mu

  23 Şubat 2020 / 12:52
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İkinci gebelik durumunuzda doktorunuz önlem alacaktır. Tedavisi mümkündür.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Şubat 2020 / 14:06
 • ***** Yanıtla

  Hocam 3 sene önce 5 haftalıkken kanamam oldu ve doktorum aynı anda düşük iğnesi ve kan uyuşmazlığı iğnesi vurdu fakat iğneyi vurduğu akşam fazla kanamam oldu ve düşük yaptim. Aynı anda vurulmanin etkisi var mıdır? Şimdi ise 6 haftalık hamileyim ve pembenmsi kan geldi doktorum düşük iğnesi vurdu yarında kan uyuşmazlığı iğnesi vuracak sorun olur mu

  21 Şubat 2020 / 19:02
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun uyguladığı tedavi en doğru olandır. İğnelerinizi vurulabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Şubat 2020 / 14:04
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar. Eşim 27 hafta 5 günlük gebe. Kan Uyuşmazlığı sebebiyle Daha önce ki doktorumuz 17 şubat 2020 de uyuşmazlık iğnesi yapacaktı. Fakat bir sebep sonucu doktorumuzu değiştirmeye karar verdik ve yeni doktorumuz her şeyin gebelik haftası ile uyumlu gittiğini kanama vs. gibi belirtiler olmazsa uyuşmazlık iğnesine gerek olmadığını, çocuk doğduktan sonra (+) çıkarsa 72 saat içerisinde iğne yapılacağını söyledi. Anne yada bebeği bu durum etkiler mi doktorumuza güvenmeli miyiz? Cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  11 Şubat 2020 / 09:49
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Her iki durum da iğne için uygundur. Takip eden doktorunuzun uygun gördüğü şekilde ilerleyebilirsiniz. Sağlıkla kucağınıza almanızı dileriz.

   Saygılarımızla
   Bahçeci Ailesi

   13 Şubat 2020 / 12:33
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 4 yıl önce kürtaj oldum öncesinde 2 sağlıklı gebelik geçirdim. İkisindede iğne vuruldum. Fakatüm Son kurtarıldı bana iğne vurulmam gerektiğini söylediler iğneyi vurunmadim sıkıntı yasrmiyim

  10 Şubat 2020 / 15:39
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun uygun gördüğü ilaç ve iğneleri kullanmanızı öneririz.

   Saygılarımızla
   Bahçeci Ailesi

   13 Şubat 2020 / 12:29
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ikinci gebeliğim ve kan uyuşmazlığı var tahlil de değerim negatif çıktı doktorum iğneyi vurdu ama 30 haftalikken ignemi uyguladı geç vurunmus olmam sorun olur mu

  8 Şubat 2020 / 12:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun uygun gördüğü tarihte vurulabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Şubat 2020 / 12:39
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar eşimle aramızda kan uyuşmazlığı var 1.çocuğum benimle aynı kanı taşıyordu bu nedenle iğne yapmadılar 2.Gebeligim de 4 haftalik ken düşüşle sonuçlandı doktora kanamanın altıncı günü gittim iğne yaptılar ama şimdi hamile kalmaktan korkuyorum sizce bebekte sorun olur mu birde bana bir kan testi yaptılar negatif çıktı doktor vücudun etkilenmemis dedi anlamadım nedir

  3 Şubat 2020 / 00:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı gebe kalmanızda sorun yaratmayacaktır. Gebeliğin 28. haftasında kan uyuşmazlığı iğnesi vurularak bu durumun olumsuz etkileri yok edilir. Doktorunuzun hangi kan testini yaptırdığını bilmediğimiz için negatif çıktı sözünü yorumlayamıyoruz. Dileriz en kısa zamanda sağlıklı bir gebelik geçirir ve mucizenizi kucağınıza alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Şubat 2020 / 16:33
 • ***** Yanıtla

  Hocam 5 haftalık hamıleyım ve kan uyuşmazlığımız Var doktor hemen iğne yapılacagımı söyledi sorun olurmu cok erken değilmi 5.hafta

  18 Ocak 2020 / 22:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz uygun görüyorsa vurulabilirsiniz fakat genellikle gebeliğin 28. haftasında iğne vurulmaktadır.

   Saygılarımızla
   Bahçeci Ailesi

   20 Ocak 2020 / 16:33
 • ***** Yanıtla

  İlk hamileliğimin 28. haftasında kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırdım doğum sonrası narköz aldığım için 2. iğne yapılıp yapılmadığını bilmiyorum çocuğumun kan grubuna göre yapılması gerekiyor 2. hamileliğin gerçekleşirse 2. iğne yapılmamışsa sıkıntı olur mu?

  10 Ocak 2020 / 16:00
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   2. iğnenin yapılmaması diğer gebeliğe etki etmeyecektir. Fakat doğan bebeğiniz için sorun yaratabilir, doktorunuzla görüşüp iğnenin uygulanıp uygulanmadığını mutlaka öğrenmelisiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Ocak 2020 / 15:38
 • ***** Yanıtla

  Basarısız tup bebek sonrası kan uyusmazlıgı ıgnesı yapılmalı mı

  5 Ocak 2020 / 00:01
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonucunuz negatifse kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırmanız gerekmez. Tekrar bir deneme yapar ve başarılı sonuç alırsanız, doktorunuzun da uygun gördüğü takdirde 28. haftada kan uyuşmazlığı iğnesini yaptırabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Ocak 2020 / 16:46
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hamileliğimin 27.haftasındayım yarın doktorum kan uyuşmazlığı için çağırdı test mi yapcak yoksa iğne mi olcam 1 hafta için değişiklik olurmu 28 geçmedim henüz sakıncası olurmu?

  2 Ocak 2020 / 17:19
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İğne olabilirsiniz. Değişiklik olmaz. Sağlıklı bir gebelik süreci diliyoruz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Ocak 2020 / 15:44
 • ***** Yanıtla

  Merhaba eşimle kan uyuşmazlığımız var. İlk gebeliğimde iğne oldum hem doğumdan önce hem doğumdan sonra yaptılar. Kızımın kan grubu pozitifti çünkü ve sürekli düşük ve erken doğum riskim vardı. Şimdi ikinci gebeliğim doktorum iğneye gerek duymadığını söyledi. Bu bebeğimin kan grubunun negatif olduğu anlamına mı gelir ? Bir sorun yaratır mi iğne olmamam?

  30 Aralık 2019 / 14:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doğumdan önce bebeğin kan grubunu öğrenmemiz mümkün değildir. Doktorunuz ilk gebelikte yapılan iğneden dolayı ikinci gebelikte iğneye gerek duymamıştır. Dileriz bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Aralık 2019 / 10:49
 • ***** Yanıtla

  Merhaba lütfen banada cvp verin ? 4sene önce doğum yaptım 28.haftada iğne oldum kan uyuşmazlığı iğnesi oğlm pozitif grubundandi doğumdan sonrada yaptılar şimdi ikinci gebelik istiyorum bi sorun olurmu farklı şeyler okudm şuan kafam çok karışık

  27 Aralık 2019 / 01:22
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebeliğinizde herhangi bir sorun olmayacaktır. Gebelik takibinizi yapan doktorunuz eğer uygun görürse gebeliğinizin 28. haftasında kan uyuşmazlığı iğnesini uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   27 Aralık 2019 / 16:05
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 2 kere hamile kaldım ve ikisinide sonlandırdım. 2. Gebelikten sonra kan uyuşmazlığı iğnesini vurdurdum. Şuan kimyasal gebelik geçiriyor ve düşürüyorum 4. Haftadaydım. İğneye gerek var mıdır acaba ?

  2 Aralık 2019 / 19:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İğne gerekmiyor, geçmiş olsun dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Aralık 2019 / 16:23
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, eşimle kan uyuşmazlığımız var.ilk bebeğim 0+rh olarak doğdu ve doğum sonrası iğne vuruldum.şuan 2.gebeliğimin 24. Haftasındayım doktorumun tayini çıktığı için hastane değiştirdim. Eski doktorum ıct sonucuna göre 28.haftada iğne yapılır dediği halde yeni doktorum direkt iğne yapılmalı diyor. Arada kaldım ne yapmalıyım?

  2 Aralık 2019 / 07:35
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   28. haftada yaptırabilirsiniz. Fakat tabi ki eğer şu an takip olduğunuz doktor vurulmalısınız diyorsa doktorunuzun dediğini yapmanız en doğrusu olacaktır. Sağlıklı bir doğum dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Aralık 2019 / 16:58
 • ***** Yanıtla

  Merhaba kan uyuşmazlığım var. Bu İğnenin aç karnına vurulmasını gerektiren bir durum var mı? Tok karnına vurulabilir mi? Teşekkürler

  25 Kasım 2019 / 19:40
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Aç ya da tok fark etmiyor. İğneyi dilediğiniz zaman vurulabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Kasım 2019 / 10:23
 • ***** Yanıtla

  Merhaba bizim ilk gebeliğimiz ve kan uyuşmazlığımız söz konusu bahçecideki hocamız gebelik öncesinde iğne vurulmanıza gerek yok dedi doğum sonrasında yaptırabilirsiniz diyor fakat doğum yapacağımız hastanedeki doktor 28 haftada vurulmamız gerektiğini söylüyor ne yapmalıyız

  22 Kasım 2019 / 15:30
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuz vurulmasını belirtmediyse doğumdan sonra da vurulabilirsiniz. Aklınızda takılan soru işaretleriniz için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Kasım 2019 / 17:13
 • ***** Yanıtla

  Mrb biz eşimle aynı kan grubuna sahibiz. Sağlık odağındaki aile hekimim çocuk istediğinizde 3 ay önceden bize başvurun ve iğne yapalım dedi. Bi sıkınti olur mu açıkcası biraz tedirginiz. 2 yıllık evliyiz çocuğumuz yok ama yeni yeni düşünüyoruz daha evlât sahibi olmayı inş. Ama 3 ay önceden iğne vurulmamiz gerekiyor mu yoksa haldeyken 28. Haftada mi vurulmamiz lazım bilgilendirme yaparsanız mutlu oluruz. Oyu çalışmalar.

  18 Kasım 2019 / 11:57
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Şimdi vurulmanız gerekmiyor. 28. haftada doktorunuz uygun görürse sizi bilgilendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Kasım 2019 / 15:24
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar, eşimle kan uyuşmazlığımız var. 28. Haftada doktorum kan uyuşmazlığı testi yaptı ve sonuç negatif çıktı. Doktorum herhangi bir iğneye gerek olmadığını söyledi. Fakat sağlık ocağındaki ebem iğnenin her durumda yapılması gerektiğini söyledi. İkiside farklı şeyler söyleyince kafam çok karıştı sizce ne yapmalıyım

  14 Kasım 2019 / 14:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kadın doğum uzmanınız iğne kullanımına gerek olmadığını belirtiyorsa vurulmanıza gerek yoktur.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Kasım 2019 / 17:22
 • ***** Yanıtla

  MERHABA 14 HAFTALIK HAMILEYIM ESIMLE ARAMDA KAN UYUSMAZLIGI VAR ILK COCUGUMDA IKI TANE IGNE OLDUM.BUNDA ISE AKINTI ŞEKLINDE KIRMIZI LEKE GELDI VE KAN AGRISI YASIYORUM BIR HAFTA ONCE KAN ILACI KULLANMAYA BASLAMISTIM SIZCE KAN ILACINDAN OLABILIR MI YA DA KAN UYUSMAZLIGI IGNESINI SIMDI OLSAM SORUN OLUR MU VE KAN ILACINA BASLAMAM ERKEN MI

  13 Kasım 2019 / 10:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan ilacı kanamayı tetiklemez. Doktorunuzla görüşürseniz iğnenin uygulanacağı en doğru zamanı size iletecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Kasım 2019 / 17:53
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,
  Ilk hamileligimi sonlandirmak zorunda kaldim ve kan uyusmazligi ignesi vurulmadim. (Doktor zorunlu olmadigini soylemisti) Hala gebe kalma sansim var mi? Esimle aramizda kan uyusmazligi var, ilk hamilelikte igne olmamak yeniden gebe kalamamak anlamina gelir mi? Yoksa hala gebe kalabilir ve igne olarak sorunsuz bebek sahibi olabilir miyim? Simdiden tesekkurler,

  9 Kasım 2019 / 18:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Tekrar gebe kalabilirsiniz, iğne vurulmamak gebe kalmanızı engellemez. Gebeliğin 30. haftası iğneyi vurulmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   11 Kasım 2019 / 15:32
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 3 gebeliğim 2 doğumumdan hemen sonra kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldum şimdi 29 haftalıkım doktorum biliyor kan uyuşmazlığı olduğunu ama iğne vurumam gerektiğini söylemedi bi sorun olurmu

  5 Kasım 2019 / 18:08
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz doğru zamanda iğneyi vurdurmanızla ilgili sizi yönlendirecektir. Her kan uyuşmazlığı gebeliğinde iğne zamanı ve uygulamasını doktorlar planlamaktadır. Endişe etmeyin. Sağlıkla kucağınıza almanızı dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Kasım 2019 / 09:44
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ,
  2. Gebeligimde bilmediğim bir nedenden dolayı düşük yaptım düşük sonrası hemen kan uyuşmazlığı iğnesi vurdular. Şuanda 3. Gebeligimin 6. Haftasında yım henüz doktora gitmedim 8. Haftaya randevu aldim. Acaba kan uyuşmazlığı bir sorun yatatir mi

  30 Ekim 2019 / 19:09
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı için doktorunuz gerekli tedavi ve tetkikleri uygulayacaktır. 8. haftada da iğneyi vurulabilirsiniz, sorun olmaz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Ekim 2019 / 17:12
 • ***** Yanıtla

  Merhaba benim ilk gebeliğim ve iğneyi olmadım doktorum olmasa da olur dedi riski var mıdır acaba

  18 Ekim 2019 / 11:00
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan pıhtılaşma sorununuz varsa doktorunuz uygun gördüğü takdirde iğneyi kullanmanızı öneririz. Her gebelikte kullanılmayabilir, bu yüzden doktorunuzun tavsiyesine uyabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Ekim 2019 / 12:08
 • ***** Yanıtla

  Ilk ve 2. Dogumdan hemen sonra kan uyusmazligi ignesi olmustum.2dogumdan sonra bir dusuk yasadim ama doktorada gitmemistim ve ignede olmadim. Suan tekrar hamileyim bebegim risk altindami acaba dusuk sonrasi igne olmadigim icin? Igne icin gec mikaldin, nezaman olmam gerek?

  9 Ekim 2019 / 05:50
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Uygun görürse hemen yapılabilir. Sağlıklı bir doğum dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Ekim 2019 / 20:05
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ilk gebeliğimi sonlandırmak zorunda kaldım ve hemen sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldum. İkinci gebeliğimde tekrar iğne vurulmama yada bu durumu özellikle doktoruma bildirmeme gerek var mı?

  23 Eylül 2019 / 15:40
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz. Yeni gebeliğinizde de iğne vurulmanız istenecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Eylül 2019 / 12:05
 • ***** Yanıtla

  Merhaba benim.sorum olacaktı kan uyuşmazlığı testi yapıldığında bebeğinde kan gurubu çıkıyor mu acaba

  16 Eylül 2019 / 03:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan grubu bebeğiniz doğduğunda bebeğinizden alınan kan örneği ile belli olur.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Eylül 2019 / 16:38
 • ***** Yanıtla

  Merhaba.hamileligin ilk haftalarinda kanamam oldugu icin kan uyusmazligindan dolayi igne yapildi.sonraki surecte 15 gune bir kan verdim indert cooms pozitif cikti.taki 1 aya kadar.2 gun once yine kan verdim negatif cikti 28.haftada oldugum icin tekrar kan uyusmazligi ignesi vurdular ama icim rahat degil.pek emin olmadan vurdular.bebege herhangi bir yan etkisi olur mu.

  24 Ağustos 2019 / 13:48
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İğne bebeğinizi koruyacaktır. Fakat tabi ki doktorunuzla görüşüp takipte kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Ağustos 2019 / 18:01
   • ***** Yanıtla

    Merhabalar
    Ben kimyasal gebelik geçirdim. 5 haftalik gebelik vardi. Kese yada kalp atışını henüz olmamiati Beta degeri 61 di. Daha sonra bu değer düşmeye başladı. Doktorum kimyasal gebelik oldugunu söyledi. Yalniz eşimle bende kan uyuşmazlığı var doktorum kan uyuşmazlığı ignesi yapmadi. Ama başka bir doktor bana yaptırmak gerekti dedi. Yaptırmadigim icin bir sıkıntı olurmu lütfen yardımcı olur musunuz

    10 Kasım 2021 / 18:17
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Doktorunuz Beta HCG değeriniz çok düşük olduğu için kan uyuşmazlığı iğnesi ilk aşamada vurmamış olabilir. İleride olacak gebeliğinize karşılık tedavi planlaması yapacaktır.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     15 Kasım 2021 / 09:55

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof. Dr. Fazilet Kübra BoynukalınSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: