Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Kan Uyuşmazlığı Testi (İndirekt Coombs) Nedir?

Kan Uyuşmazlığı Testi (İndirekt Coombs) Nedir?
    

Kan, kaynağı insan olan ve her insanda kendine özgü özellikleri barındıran yaşamsal bir sıvıdır. İnsanların tümünde belirli miktarlarda bulunan kanın yapısı insanların sağlık durumu hakkında pek çok fikir verir.

Kaynağı insan olduğu için acil durumlarda yalnızca başka bir insandan alınan kan ihtiyaç sahibine verilebilir.

Ancak her kanın kendine özgü birtakım özellikleri olduğundan herkes arasında kan transferi gerçekleştirilemez. Kan transferinin gerçekleştirilebilmesi için bireylerin kan grubuna bakılır.

Kan grubu uygun olan insanlar arasında ihtiyaç halinde kan transferi, kan bağışı yapılabilir. Kan grupları A, B ve 0 olarak ayrılır, pozitif veya negatif olarak da bir RH faktörüne sahiptir.

AB-0 ve RH uyuşmazlığı, anne ile yeni doğacak bebeğin kan gurubunun farklı olması durumunda ortaya çıkar. Böyle durumlarda tüm hamilelik boyunca ve doğumda bebeğin yaşam riski var demektir. Peki kan uyuşmazlığı nedir?

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Hamilelik süresince annenin kanı ile bebeğin kanının birbirine karışması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle doğum esnasında bebekten gelen kan annenin kanına karışabilir.

Bu şekilde anne ve bebeğin kanı karıştığında; annenin kanının RH negatif olması, bebeğin kanının ise RH pozitif olması durumunda annenin vücudu bebeğin vücuduna yabancı bir madde olarak tepki verir. Bu nedenle annenin vücudu bebeğin RH pozitif kanına karşı antikorlar yani proteinler oluşturur.

İlk hamilelikte uyuşmazlık olması halinde antikorlar oluşup bebeğin vücuduna etki etmeden doğum gerçekleştir. Ancak oluşan bu antikorlar anne vücudunda kalacaktır.

Bu nedenle ikinci veya sonraki doğumlarda sorunlara neden olma olasılığı ilk doğuma göre oldukça yüksektir. Anne vücudunda oluşan antikorlar plasentaya geçebilir ve bebeğin kırmızı kan hücrelerine saldırabilir. Bu da bebekte hemolitik anemiye yol açabilmektedir.

Bu anemi halinde bebeğin vücudu yeteri kadar kırmızı kan hücresi üretemeden daha fazla kan hücresi yok olur. Kırmızı kan hücreleri vücutta oksijen transferini sağlar.

Yeteri kadar kırmızı kan hücresi olmaması halinde ise bebek oksijensiz kalacak ve bu ciddi sorunlara yol açacaktır. İleri düzey hemolitik anemi bebeğin ölümüne yol açabilir. Kan uyuşmazlığı bu şekilde ölümcül etkilere sahip olabileceğinden, hamilelik durumlarında birçok test yapılmaktadır.

İndirekt Coombs Testi (ICT) Nedir? Neden Yapılır?

İndirekt coombs testi nedir sorusuna yanıt vermekle başlamak gerekirse ICT, kan uyuşmazlığı testi olarak bilinir. Anne veya babanın kan uyuşmazlığı olması durumunda, gebe olan anneden kan alınarak kan uyumu testi yapılır. Diğer rutin kan testleri gibi annenin kolundan bir miktar kan alınarak ICT testi yapılır.

Bu testin amacı çiftler arasındaki kan uyuşmazlığını saptamak değil, hamile anne ile bebek arasında herhangi bir kan etkileşimi durumu olup olmadığını saptamaktır.

Bu test çiftler arasındaki uyuşmazlığı tespit etmek için değildir; annenin kan gurubunun RH negatif, babanın kan grubunun ise RH pozitif olması durumunda zaten bir uyuşmazlık söz konusudur.

Bunun için ayrıca bir test yapılmasına gerek yoktur. Anne baba arasında uyumsuzluk olması durumunda gebeliğin başlangıcında ICT testi yapılır. İndirekt coombs testi negatif çıkanlar tekrardan ayda bir teste tabi tutulurlar.

Bu testin sonuçlarına göre anne sürekli kontrol altında tutulur ve sağlık bir doğum gerçekleştirilmesi amaçlanır. İndirekt coombs testi pozitif çıkanlar ise hekim tarafından önerilecek tedavi planı doğrultusunda tedavi ve takip altına alınmalıdır.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Kan Uyuşmazlığı Testi Sonuçları

Kan uyuşmazlığı sonuçları hayati önem taşır. İndirekt coombs testinin negatif olması annenin kanında bebeğin kanına karşı herhangi bir antikorun üretilmediği anlamına gelir.

Böylece istenilen bir durum ortaya çıkmış olur. Bebek ile anne arasında kan uyuşmazlığı olsa da anne kanında antikor olmaması, bebeğin kanının annenin kanına karışmamış ve herhangi bir etkileşim meydana gelmemiş olduğu anlamına gelir.

Her ne kadar ICT testi negatif de çıksa, doğuma kadar anneye RH uyuşmazlığı, yani kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

İndirekt coombs testi pozitif çıkanlar risk grubundadırlar. Testin pozitif olması annenin kanında bebeğin kanına karşı antikor bulunduğu anlamına gelir.

Hamilelikte bu kesinlikle istenen bir durum değildir. İndirekt coombs testi pozitif ise annenin kanı bebeğin kanına karışırsa, bebeğin kırmızı kan hücrelerini yabancı bir madde olarak görecek demektir.

Bu durumda annenin antikorları bebeğin kanının yapısını bozar ve bebeğin oksijensiz kalmasına neden olur. Bu sorun hayati riskler taşıdığı için gerekli tedaviler bir an önce yapılmalıdır. Aksi halde anemi, sarılık, kalp yetmezliği ve beyin hasarı ortaya çıkabilir.

Kan Uyuşmazlığı Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Tıpta neredeyse bütün kan testleri, kanın saf halini görebilmek amacıyla aç karnına yapılır. Kan uyuşmazlığı testi aç karnına mı yapılır sorusunun cevabı ise bunlardan farklıdır.

Kan uyuşmazlığı sonuçları yalnızca annenin kanında bulunan antikorları değerlendirmek açısından önemlidir. Bu durumun açlık veya toklukla alakası yoktur.

Ayrıca ICT kan uyuşmazlık testi yaptırmaya gelmeden önce anne adayının herhangi bir hazırlık yapmasına da gerek yoktur. Diğer kan testlerinde olduğu gibi koldaki herhangi bir damardan belirli bir miktarda kan alınması yeterlidir.

Bazı anne adaylarında kan verme halinde tansiyon düşmesi gibi durumlarla karşılaşılabildiğinden, bu bireylerin tok gelmesi daha faydalıdır.

Ayrıca evlilikte kan uyumu testi yaptıracak çiftlerin de kan vermeye aç gelmesine gerek yoktur. Yine aynı şekilde koldan, uygun bir damardan kan alınarak gerekli testler yapılır.

Daha önce çiftler kan grubunu bilse dahi eşler arasında kan uyuşmazlığı testi mutlaka yapılır. Bu test yapılarak çiftler gelecekte oluşabilecek konular hakkında bilgilendirilirler.

İndirekt Coombs Testi (ICT) Fiyatı

İndirekt coombs testi fiyatı bütün çiftlerin kafasında bir soru işareti oluşturur. ICT testi sonucu negatif çıkanlar gebeliğin yirminci haftasından itibaren ayda bir kere test yaptırmak durumundadırlar. Test sonuçlarına göre 28. haftadan itibaren RH immünglobulin, yani kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir.

Bu testler anne adayının her zaman sağlık kontrolüne gittiği sağlık kuruluşunda yapılabilir. Aile kurumu ülkemizde önemli olduğundan aile hekimliklerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, hastanelerde bu testler ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Ancak bazı özel hastaneler fiyat politikaları gereğince ücret talep edebilirler.

Anne adayının ICT testi yaptırdığı yerde, anne adayı ile ilgilenen sağlık ekibi gerekli yönlendirmeyi yaparak sağlıklı bir doğum gerçekleşebilmesi için her şeyi yapacaktır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Kan uyuşmazlığının en önemli tedavisi anne adayına önerilen Rh immünglobulin adı verilen ilaçtır. Hemolitik anemisi olan bir bebeğin durumuna göre tedavi yolu izlenir. Tedavinin amacı bebeğin sağlıklı olmasını sağlamak ve annenin başarılı bir doğum yapmasını gerçekleştirebilmektir.

Ayrıca annenin sonraki doğumlarında oluşabilecek uyumsuzlukların da önüne geçilmesi hedeflenir. Anne ile bebeğin kanının birbirine karışması halinde bazı durumlarda herhangi bir tedavi uygulanmadan beklenebilir.

Bebeğin vücudu zamanla kendisini iyileştirecektir. Tedaviye ihtiyaç duyulması halinde ise bebeğe eritroprotein veya demir takviyesi yapılabilir. Bu ilaçların bebeğe verilmesinin temel amacı bebeğin vücudunun kırmızı kan hücresi üretmesini sağlamaktır.

Hemolitik anemi ileri düzey ise ve bebekte ileri düzey sarılık oluşmuş ise bebeğin göbek kordonundan kan nakli yapılması gerekir. Anemi durumunun şiddetine göre kadın doğum uzmanı erken doğum isteyebilir.

Erken doğum yaptırmanın amacı tedaviye bir an önce başlamaktır. Ayrıca yeni doğan bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarını azaltmak için özel ışıklar kullanılabilir. Bilirubin seviyesini azaltmak önemlidir çünkü gereğinden fazla artması bebeğin beynine zarar verebilir.

Eğer sizin de eşinizle aranızda kan uyuşmazlığı var ise ve gebeyseniz, kan uyuşmazlığı nedir sorusuna yanıt arıyorsanız, en yakın kadın doğum uzmanından muayene randevusu almanızda fayda vardır.

Randevu talepleriniz ve gebelik sürecinize ilişkin aklınıza takılan soruların yanıtlarını almak için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

56 Yorum
 • ***** Yanıtla

  İyi günler
  Ben hamilelik için sağlık ocağından test istedim. Bana ABO+rh tayini yapmış o da negatif çıkmış. Şuan doktora gidemiyorum.İnternete baktığımda bu tahlilin kan uyuşmazlığı olduğunu gördüm. Hamileliğim var mı yok mu anlayamadım?

  23 Ağustos 2021 / 09:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelik olup olmadığını Beta HCG testiyle anlayabilirsiniz. Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Ağustos 2021 / 11:25
 • ***** Yanıtla

  MErhaba hocam ilk hamileliğim ve indirect coombs testi pozitif çıktı. doktorum iğneye gerek yok dedi ama internetde kan uyuzmazlıgı durumunda iğne olunulması gerektiğini okudum. Sizce doktorumu mu dinliyim yoksa iğne yaptırım mı ?

  5 Ağustos 2021 / 11:55
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz ne uygun gördüyse onu yapmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Ağustos 2021 / 16:07
 • ***** Yanıtla

  Hocam bnm (-)eşim (+) Rh uyuşmazlıği var ilk çocuğum (+)ama doğum sonrasında bna iğne yapilmadi daha sonrasında 2dusugum oldu ve son dusugum indrekt coobms pozitifti ama kürtaj sonrası uyuşmazlık iğnesi yapıldı 6ay geçti aradan şimdi 7haftalik hamileyim dusuklerim hep 9haftalikken gerçekleşiyor çok korkuyorum tekrar düşük olur die ne yapmam gerekiyor

  6 Haziran 2021 / 23:57
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz tıbbi geçmişinizi göz önünde bulundurarak en doğru tedaviyi uygulayacaktır. Endişe etmeyiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Haziran 2021 / 10:19
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  Ilk gebelikte kurutaj oldum 6+1 haftalık iken kan uyuşmazlığı olmasına rağmen iğne vurulmadı.Ikıncı gebelikte 6+1 haftalık iken düştü..Ikıncı düşükte iğne vuruldu.indirect coombs testi negatif çıkmıştı..tekrar 3.gebeligi düşünürken indirekt coombs testi pozitif cikti.hamileysem nasıl bir yol izlemem gerekiyor.. Tekrar iğne vurulmalimiyim.suan 3.haftadayim doktora gitmelimiyim.. ilginiz için şimdiden teşekkürler

  18 Mayıs 2021 / 22:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora gitmenizi öneririz, tedavi planınızı ve iğne kullanımını belirleyecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mayıs 2021 / 14:33
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar eşim AB pozıtıf ben 0 negatıf kan grubu 2cı gebeliğim ilkindede kan uyuşmazlık yoktu bu seferde 2kere baktırdım negatif çıktı hiç iğne olmadım doğumdan sonra çakmaz dimi sorun

  9 Nisan 2021 / 15:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz oluşabilecek durumlara karşı sizi bilgilendirecek ve gerekirse önlem alacaktır. Endişe etmeyiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Nisan 2021 / 11:09
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam kan uyuşmazlığı nedeni ile düşük sonrası antıkor olustu 2 gebelık arasındakı sürenın artımıyla antıkorların erıtrositlere baglanması arttıgı için rh uyuşmazlığı şiddeti artıyormus dogru mudur 15 gün önce düşük yaptım 2.gebelıgı sizce ne zaman dusunmelıyım

  2 Şubat 2021 / 00:15
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   2. gebelikte doktorunuz gerekli önlemleri alacaktır. Endişe etmeyiniz. Kendi doktorunuzla süreci planlamanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2021 / 13:19
   • ***** Yanıtla

    Merhaba 29 haftalık hamileyim ındırect coombs testi sonucu pozitif 1/2 çıktı bu değer düşük mü yoksa yüksek mi yardımcı olur musunuz

    15 Ekim 2021 / 16:03
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Doktorunuz en doğru değerlendirmeyi yapacaktır. Gereken tedaviyi düzenleyecektir.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     20 Ekim 2021 / 17:14
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam 9 haftalık gebe iken hafıf lekenme sebebıyle doktora gıttıgımde bebegın kalbının durdugunu öğrendım hemen ındirect comboss testı yapıldı ve ıkı defa da pozitif cıktı ığne yınede vuruldu kürtaj yapıldı bır dahakı gebelıgmde sorun yaşar mıyım veya bu pozitiflik durumundan dolayı ne yapmam lazım

  21 Ocak 2021 / 22:30
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz iğne tedavisini uygulamış ve gerekli işlemi gerçekleştirmiştir. Detaylı olarak testlerinizi tekrarlayıp kontrollü gebe kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Ocak 2021 / 13:06
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben 28+5 hamileyim. Bu ikinci gebeliğim. İlk gebeliğimde oğlum negatif olduğu için iğne yapılmadı. Bugün doktorum iğne yapmak için test yaptırdı ve pozitif çıktığını söyledi iğne vurmadı. Açıkçası ikinci gebeliğim ama ilk defa böyle bi durum oldu bebeğe zarar verir mi çok korkuyorum cevaplarsanız sevinirim.

  5 Ocak 2021 / 20:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz en doğru kararı verecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Ocak 2021 / 14:17
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam ilk gebeligim ve 30.haftadayim kan uyusmazli icin indirekt coombs testi istedi doktorum negatif çıktı igneye gerek yok dogumdan sonra yapilcak olan yeterli dedi. Bazi doktorlar test istemden direkt igneyi yaptırıyormus kafam karisti yaptırmazsam sikıntı çıkmasından korkutorum

  4 Ocak 2021 / 23:43
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorların ultrason değerlendirmeleri ve kontrol süreçleri değişebiliyor. Doktorunuz en doğru kararı verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Ocak 2021 / 14:16
 • ***** Yanıtla

  Merhaba benim esimle aramda kan uyusmazligi var .. suan 4 yasinda da 1 kizim var ikiciyi 2020 nin 4. Ayinda dusuk yaptm nedenini hic bilmiyorum ve dogumdan once vs sonra bana o kan uyusmazlik ignesi yapildmi hatirlamiyorum . Ve tr de ki doktorum dusukten sonra da sana igne yapilmasi sart dedi ama yapilmadi bana ve suan yine hamileyim ama cok tedirginim o igneler yapilmamissa ne gibi aksilik olabilir yada en erken ne yapabilrm . Bide indireckt coombs diye test varmis onun da sonucu pozitif cikarsa ne ile karsilasirm 🙁

  29 Aralık 2020 / 00:13
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   28. haftada iğne yapılabilir endişe etmeyin. Doktorunuz yönlendirecektir sizi.
   Sağlıkla kucağınıza almanızı dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Ocak 2021 / 16:53
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam 25 haftalık hamileyim indirekt coombs sonucum pozitive +3 çıktı nasıl bir süreç izlemeliyiz ne yapmalıyız

  19 Aralık 2020 / 18:12
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   28. haftada kan uyuşmazlık iğnesi vurulabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Ocak 2021 / 20:36
  • ***** Yanıtla

   Ayşegül hanım şuan aynı hafta ve aynı durumu yaşıyorum siz ne yaptınız acaba nasıl bir yol izlediniz bana bebeğin kan grubuna bakılmalı diyor doktor ve çok korkuyorum

   13 Ekim 2021 / 06:17
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ilk gebeliğim 24 haftalık gebeyim indirect coombs testim negatif çıktı. 28. Hafta bir daha yaptiricam tekrar negatif çıkarsa iğneye gerek var mı sizce? 28. Haftada negatif çıkarsa bir sonraki haftalar tekrar testi yaptırmalı mıyım? Doğumdan sonra iğne olmalı mıyım

  9 Aralık 2020 / 13:32
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   28. haftada negatif çıkarsa iğne yaptırmanıza gerek bulunmuyor. Doktorunuz önerirse yaptırabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Aralık 2020 / 12:47
 • ***** Yanıtla

  13+3haftalık hamileyim baştan beri ufak ufak kanama var 4. Haftada kanama olması nedeniyle uyuşmazlık ignesş yapıldı 13. Haftada gene ufak kanama oldu indirekt combi pozitif çıktı titresi 1/2 çıktı beni neler bekliyor çok korkuyorum

  3 Aralık 2020 / 23:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   28. Haftaya kadar testi takip edip iğneyi tekrarlamak isteyebilir doktorunuz. Endişe etmeyin sizi yönlendirecektir. Güzel bir doğum süreci dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Aralık 2020 / 13:27
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam ben indirekt coombs testi yaptırdım Eylül ayında negatif çıktı ama iyne yaptılar bugün yeniden yaptırdım pozitif çıktı doktorum 15gun sonra bir daha yaparız dedi iki ay geçmesine rağmen etkisi olurmu iğnenin bizi yanıltabilir mi

  28 Kasım 2020 / 14:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   1 doz daha yaptırmanız uygundur. Yanılma olmayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Aralık 2020 / 10:52
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,
  Hamileliğimin 5-7 haftası sürekli kanamalı bir akıntıyla geçti. Kanamamın onuncu gününde doktora gidip iğnemi olabildim. 7 haftam da anti coombus testim pozitif 1/16 cıktı. 11. Haftada testi yenilediler ama kan tüpünü yanlış laboratuara göndermişler. 12. Haftamdayım tekrar gidip kan vereceğim. Test için geç kalındı mı ve yine düşmemiş cıkarsa bebeğim tehlikede mi demek?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  25 Kasım 2020 / 14:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Testi yaptırabilirsiniz. Sonuca göre doktorunuz gereken tedaviyi düzenleyecektir, endişe etmeyin. Güzel bir hamilelik süreci geçirmenizi dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Aralık 2020 / 12:34
 • ***** Yanıtla

  Merabalar benim indirekt coombs testi yapıldı 28 haftamda negatif çıkmış fakat gittigim hastane pandemi hastanesi olmuş o yuzden gidemiyorum başka hastaneden randevu aldım 2 hafta sonraya sizce problem olurmu o kadar beklersem 32 haftamda olucam randevuya gittigimde

  6 Kasım 2020 / 13:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kendi doktorunuzla irtibata geçerek onun yönlendirmesiyle planlama yapmanız daha doğru olacaktır. Test negatif çıktığı sürece kanama olmaması durumunda doktor onayıyla kan uyuşmazlığı iğnesi ertelenebilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Kasım 2020 / 14:23
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba, ben 2 hafta önce 1 aylık gebe iken kürtaj oldum.Kan uyuşmazlığı var fakat iğne yapılmadı ne yapmam gerekiyor?

  19 Ekim 2020 / 00:20
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Diğer gebeliklerinizde doktorunuza mutlaka söylemelisiniz. Gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Ekim 2020 / 16:21
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam. Merhaba ilk gebelikte kan uyuşmazlık iğnesi oldum doğum sonrası da oldum. 2. Gebeliğim suan İndirect comb testim NEGATIF Cıktı. İğneye gerek var mı.

  10 Ekim 2020 / 13:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz bu konuda sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Ekim 2020 / 16:53
 • ***** Yanıtla

  İyi günler hocam benim 2.gebeliğim şuan birinci gebeliğimde indirekt coombs testim negatif çıkmıştı ve bir işlem uygulanmadı doktorumda 28. Haftada iğneye gerek yok demişti ama 2. Gebeliğinde 28. Haftada vurulman gerekiyor demişti.
  1. Doğumumda 72 saat içerisinde iğne vuruldum. Benim şuan 28. Haftada vurulmam gerekiyor mu iğne yoksa yine test sonuçlarına göre mi karar veriliyor.

  30 Eylül 2020 / 15:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   28. haftada tekrar vurulmalısınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Ekim 2020 / 16:11
   • ***** Yanıtla

    Merhabalar ilk gebeliğim dış gebelikti. 2. Hamileliğin 28+1 haftadayiz kan uyuşmazlığı testim negatif çıktı iğne yaptırmam gerekiyor mu

    14 Aralık 2021 / 15:18
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Sizi takip eden doktorunuza danışmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     16 Aralık 2021 / 13:49
 • ***** Yanıtla

  Hocam ben 1 aylık gebeliğimi 1 hafta önce sonlandırmak durumunda kaldım. Eşimle aramda kan uyuşmazlığı var. Kürtaj sonrası iğne yapıldı. Şu an İndirekt coombs testi yaptırsam net bir sonuç alabilir miyim ?

  26 Eylül 2020 / 07:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Doktorunuz önermediği sürece test yaptırmanıza gerek yok. Doktorunuz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Ekim 2020 / 15:39
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 27+3de rh uyusmazligi ignemi vuruldum.32. haftamda indirek coombs testim pozitif geldi daha detayli kan aldilar sorun olurmu

  21 Eylül 2020 / 16:13
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test sonucunda yönlendirme yapacaklardır. Şuan yorum yapmamız doğru olmaz. Dileriz sağlıkla kucağınıza alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Eylül 2020 / 16:19
  • ***** Yanıtla

   Ebru hanım bebeğinizi kucağınıza aldınız mı şuan sağlık durumu nasıl

   16 Şubat 2021 / 22:30
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam, İndirekt coombs testim pozitif çıktı. Doktorum bebek etkilenmiş olabilir diye iğneyi yaptırmadı tekrar test istedi. Bu ne demek. Nasıl bir etkilenme olabilir. Korkulacak bir şeyhidir.

  15 Eylül 2020 / 15:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığı olmuş olabilir. Doktorunuz test sonucuna göre sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Eylül 2020 / 15:29
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam indirekt coombs testim negatif çıktı. Doktorum negatif çıktığı için herhangi bir uyuşmazlık iğnesi yaptırmadı. Doğumdan sonra AB-0 uyuşmazlığımız çıktı (ben 0 negatif(anne), eşim (baba) A pozitif, bebeğimiz ise Tam kesin olmamakla birlikte A ile uyumlu negatif çıktı. 6. Aydan itibaren bir daha bakılacak. Bu durum uyuşmazlık iğnesi olmamamla alakalı mı onu merak ediyorum. Lütfen cevaplar mısınız?

  28 Ağustos 2020 / 08:09
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test negatif çıktığı için doktor iğne yaptırmamıştır. Bu sebeple birebir olarak iğne olmadığınız için denilmesi mümkün değildir. Dileriz takipler sonucu herhangi bir sorun çıkmaz. Geçmiş olsun.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Eylül 2020 / 16:37
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam gebelik düşünüyorum indirekt coombs testi yapildi pozitif cikti ve arastirmaya gondrildi ne anlama geliyor yardımcı olurmusunuz.

  17 Ağustos 2020 / 12:55
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan uyuşmazlığınız pozitif çıkmış, gebelikte sorun olmaması adına doktorunuz gerekli planlamaları yapacaktır. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Ağustos 2020 / 15:23
   • ***** Yanıtla

    Hayırli aksamlar hocam benim kan grubum b rh(-) esim 0 rh(+) kan uyusmazligi war 30 haftalik hamileyim 1.gebeligim kimyasal gebelik olmustu indirekt coombs sonucu 1 ay once negatif cikmisti ama 2 gundur kan veriyorum sonuclar pozitif cikiyo ne yapacagimizi sasirmis durumdayız yardımci olur musunuz ?

    15 Ekim 2021 / 22:17
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Sizi takip eden doktorunuza danışmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     22 Ekim 2021 / 13:31

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof. Dr. Mustafa BahçeciSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: