Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Hormonlu Spiral Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Hormonlu Spiral Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?
    

İstenmeyen gebeliklerin engellenmesi için uygulanan ve doğum kontrol yöntemlerinden biri olan hormonlu spiral, rahim içine takılan T şeklinde bir aparattır.

Uzun etkisi ve kullanım kolaylığıyla öne çıkan hormonlu spiraller, yumuşak ancak rahim içinde kırılmayacak kadar güçlü plastikten üretilir. Kolay takılması ve kişinin gebe kalmak istemesi durumunda geri dönüşümü mümkün olan hormonlu spiral, rahmin içine hormon salgılayarak olası gebeliklerin önlenmesini sağlar.

Hiçbir doğum kontrol yöntemi, gebeliğe karşın %100 etkili olmasa da hormonlu spirallerin %99 oranında etkin olduğu, dolayısıyla başarılı bir doğum kontrol yöntemi olduğu düşünülür. Kullanım kolaylığıyla da öne çıkan hormonlu spiraller, kişinin günlük hayatını etkilemez.

Farklı bir deyişle hormonlu spiral bir kez yerleştirildikten sonra, kullanım ömrü olan 3 ila 5 yıl boyunca kişinin spirali aylık olarak kontrol etmesinden başka herhangi bir müdahalede bulunması gerekmez.

Hormonlu spiral, salgıladığı progestin hormonu sayesinde rahim ağzındaki mukus yapısının kıvamını kolaylaştırır. Buna bağlı olarak sperm hücresinin rahme girmesi engellenir. Böylece fallop tüplerinde döllenmeyi bekleyen yumurta, sperm hücresi ile bir araya gelemez.

Hormonlu spiral, rahim duvarı olarak bilinen endometriumun da kalınlaşmasını engeller. Böylece döllenme gerçekleşse bile oluşan zigot, rahim duvarına tutunamaz.

Sadece doğum kontrol yöntemi olarak değil, şiddetli adet kanamalarının önlenmesi için medikal amaçlı olarak da kullanılabilir. Hormonlu spiral kullananların yorumları arasında sıklıkla karşılaşılan “hormonlu spiral kilo aldırır mı?” ve “hormonlu spiralin zararları var mı? sorularını yanıtlamadan önce “hormonlu spiral nedir?” bunu cevaplamak gerekir.

Hormonlu Spiral Nedir? Ne Zaman Takılır?

Rahim içi araçlardan (RIA) biri olan hormonlu spiral, dünyada ve ülkemizde sıklıkla uygulanan bir tür doğum kontrol yöntemidir. T harfi şeklinde plastik bir malzemeden yapılan hormonlu spiral, gün içinde rahim içine yavaş yavaş hormon salgılar.

Buna bağlı olarak kadın vücudu daha az yumurtlar, servikal mukus olarak bilinen rahim ağzındaki sıvı koyulaşır ve spermin rahme girişi güçleşir.

Tüm bunlara rağmen döllenme gerçekleşse bile spiral tarafından salınan hormonun etkisiyle endometrium ya da yaygın olarak bilinen adıyla rahim içi duvarı, inceldiğinden döllenme sonucu ortaya çıkan zigot rahme tutunamaz.

Farklı markaları bulunan hormonlu spiralin en yaygın kullanılanı 5 yıl boyunca etkili olandır. Hormonlu ria olarak da bilinen hormonlu spiral fiyatı ve kullanım ömrü markalar arasında farklılık gösterir.

Hekim ilaçlı spiral takmadan önce bu konuda hastayı ayrıntılı olarak bilgilendirir. Spiral taktırmayı düşünenlerin sıklıkla merak ettiği bir diğer konu da “hormonlu spiral ne zaman takılır?” şeklindedir.

Hormonlu spiral, adet kanamasının başlamasının ardından geçen 7. günde takılır. Bu zamanın tercih edilmesinin nedeni, kişinin kesinlikle gebe olmadığının anlaşılması ve rahim ağzının bu dönemde mümkün olduğunca genişlemiş olmasıdır.

Kişinin kendisini iyi hissetmemesi ya da bu dönemi tercih etmemesi durumunda, adet dönemi dışında da hormonlu spiral takılabilir. İlaçlı spiral, doktor muayenesinde ya da hastane ortamında kolayca takılabilir.

Kişinin jinekolojik muayene pozisyonuna alınmasının ardından doktor, vajeni açmak için spektrum adlı bir alet kullanır. Bu işlemi takiben T şeklindeki hormonlu spiral, rahim içine yerleştirilir. İşlem yaklaşık 5 dakika kadar sürer.

İşlem sırasında hafif şiddette acı ya da kramp hissedilebilir. Bazı kişilerde kanama veya baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. Tüm bu komplikasyonlar birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Ancak şikayetlerin azalmak yerine artması durumunda hekime haber verilmelidir. Sıkça sorulan “ilaçlı spiral nedir, ne zaman takılır?” soruları bu şekilde yanıtlanabilir.

Hormonlu Spiral Yan Etkileri

Hormonlu spiralin kullanımı oldukça basittir. İlk takıldığı zamandan sonra hekim, 4 ila 6 hafta sonra bir kez kişiyi kontrol amaçlı olarak hastaneye çağırır.

Bunun haricinde kişi, yalnızca aylık aralıklarla spiralin yerinde olup olmadığını anlamak için ipi kontrol etmelidir. Takılan spiralin markasına göre 3 ila 5 yıl boyunca etkin koruma sağlayan spiral, gebelik planlandığı anda hekim tarafından çıkartılabilir.

Tüm bunların yanı sıra hormonlu spiral, şiddetli kanama ya da sancılı adet dönemi şikayeti olan kadınların tedavisi amacıyla da kullanılabilir. Hormonlu spiral yan etkileri olmayan bir ürün değildir.

Öncelikle, hormonlu spiral takılırken rahatsızlık hissi, kramp, hafif kanama, bel, alt karın veya eklemlerde ağrı ve baş dönmesi görülebilir. Memelerde hassasiyet, akne miktarında artış, hormonlu spiralin yan etkileri arasında yer alır.

Kullanımına başlandığı ilk 3 ila 6 ay arasında ara kanama ya da adet düzensizlikleri oluşabilir. Vücudun spirale alıştığı dönemden ve kullanım süresinin ilk yılını doldurmasının ardından, adet kesilmesi görülebilir.

Hormonlu spiralle hamile kalanlar çoğunlukla spiralin yerinden kaydığını fark etmez. Tüm bunların yanı sıra zararsız olan yumurta kisti oluşumu da görülebilir. Bu kistler, 1-2 ay gibi bir zaman dilimi içinde tedavi edilmesine gerek olmaksızın çoğunlukla kendiliğinden geçer.

Hormonlu Spiral (Hormonlu Ria) Kilo Aldırır mı?

Güvenli, etkili ve kolay kullanışlı olan hormonlu spiraller, sıklıkla başvurulan doğum kontrol yöntemleri arasında yer alır. Doğum kontrol hapları gibi düzenli olarak alınması gerekmez.

Bir kez takıldıktan sonra uzun yıllar kullanılabildiği için ekonomik bir doğum kontrol yöntemidir. Ayrıca kişinin gebelik planlaması durumunda kolay ve acısız bir şekilde çıkarılabilir.

Spiralin çıkarılmasının ardından çoğunlukla birkaç hafta sonra doğurganlık normale döner. Hormonlu spirallerin düzenli kullanımının, kilo üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi bulunmaz. Ancak bazı kişilerin hormonal dengesine bağlı olarak nadir de olsa kilo aldırdığı bilinir.

Hormonlu Spiralin Zararları

Hormonlu spiral kullanımı, çok düşük bir ihtimal de olsa gebelik oluşumunu engellemeyebilir. Spiral kullanımı süresince hamile kalınması durumunda çoğunlukla dış gebelik oluşur.

Ancak gebeliğin rahim içinde oluşması durumunda gebeliğin sürdürülmesi planlanıyorsa, hormonlu spiral derhal çıkarılmalıdır. Aksi durumlarda enfeksiyon oluşumu, düşük yapma, gebeliğin erken doğumla sonuçlanması ve hatta bebek ölümü gibi sonuçlara yol açabilir. Hormonlu spiral cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemez.

Hormonlu Spiral ile Normal Spiral Arasındaki Fark

Doğurganlığı etkilemeyen spirallerin, bakırlı ve hormonlu spiral olmak üzere iki farklı türü bulunur. Halk arasında normal spiral olarak da bilinen bakırlı spiral, hormonlu spiral gibi T harfi şeklindedir.

Ancak spiralin etrafı bakırla kaplıdır. Yerleştirildikten sonra 3 ila 5 yıl boyunca etkili olan bakır spiraller, bakırın yarattığı etkiyle sperm hareketlerini sınırlar.

Ayrıca kadın üreme hücresi olan yumurtanın, endometrium tabakasına yerleşmesini engeller. Bakır spiraller, hormonlu spirallerin aksine takılır takılmaz etkilidir.

Bu avantajının karşısında adet dönemlerinde daha şiddetli kanamaya, dolayısıyla anemiye yol açabilir. Spiraller arasında tercih yapmadan önce uzman bir hekime başvurulmalı ve hangisinin kişi için daha uygun olduğu hekimle birlikte kararlaştırılmalıdır.

Hormonlu Spiral Fiyatı

Hormonlu spiraller, uzun süre kullanılabilirliği, kullanım kolaylığı ve etkili doğum kontrol yöntemi olmalarıyla öne çıkar. Doğum kontrol ilaçlarında olduğu gibi kullanımı aksatılamadığı için sürekli koruma sağlar.

Tüm bunların yanı sıra ağrılı adet dönemleri geçiren, şiddetli kanamaları olan kadınların tedavisi için de kullanılabilir. Hormonlu spiral fiyatları, ürünün markasına göre farklılık gösterebilir.

Markalar arasında kullanım ömrü gibi çeşitli farkların olduğu da hormonlu spiral seçimi sırasında göz önünde bulundurulmalıdır.

Hormonlu spiral ve diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi almak için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

46 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Bende Ağustos ayında taktırdım mınera hala regl gıbıyım azda olsa ama bu durum beni rahatsız etti bu ay sonu 6 ay dolacak normalmı acaba

  5 Ocak 2023 / 23:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ara kanamalar olabilir fakat doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Ocak 2023 / 17:04
 • ***** Yanıtla

  İyi günler 4 ay önce hormonlu spiral taktırdım hocam bu ay adetim olmadı sadece çok az bi lekem oldu hamile kalmışımdır diye çok korkuyorum

  13 Aralık 2022 / 03:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Lekelenmeniz tam olarak sökülmezse kandan Beta HCG testi yaptırmanızı ve doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Aralık 2022 / 09:46
 • ***** Yanıtla

  Bende 2ay önce taktırdım aralıksız hergün kanamam var bol su içmek faydalı olurmu yada bu kanamayı durdurucak ilaç varmı

  3 Kasım 2022 / 06:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz. Size en doğru bilgiyi verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Kasım 2022 / 11:04
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 6 ay oldu hormonlu spiral taktırdım 1 ay sürekli kanamam oldu ikinçi ayında kanamam oldu 2 gün sürdü şimdide 2 aydır adet görmüyorum karnımda şişlik kasık larımda kaslarımda ayaklarımda göğüsleri de ağrım çok ne yapmam lazım bana bilgi verebilirmisiniz birde 4 kilo aldım çok rahatsız ediyor rahimde ağrı var

  24 Ekim 2022 / 23:49
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Ekim 2022 / 10:21
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,2ay önce mirena hormonlu spiral taktırdım,iki aydır çok yoğun değil fakat kanamam hiç kesilmedi yaklaşık on gündürde şiddetli şekilde kasıklarım belim ve bacaklarım ağrıyor,sanki iltihaplanma ağrısı gibi,ayrıca gelen kanamada çok ağır bir koku var sizce normal mi?

  15 Ekim 2022 / 16:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   20 Ekim 2022 / 09:27
 • ***** Yanıtla

  İki ay önce mirena takıldı adet görmedim fakat siyah akıntı geliyor 3 haftadır geçmedi normal mi

  1 Eylül 2022 / 12:07
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Eylül 2022 / 13:25
 • ***** Yanıtla

  1 sene önce mirena takdırdım 2 gündür lavobaya gittiğim de tuvaletimi yaparken kanamam geliyor normal bir durum mu bu doktora sordum normal dedi ama ben yinede tedirginim

  13 Ağustos 2022 / 10:15
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Ağustos 2022 / 10:32
 • ***** Yanıtla

  Ben bir ay olmadı hormonlu spiral taktırdım ama kanamam durmadı damla damla sürüyor kasıklarım ağrıyo,karnım şişti baş ağrım artı normal mi bu durum

  12 Ağustos 2022 / 22:49
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Ağustos 2022 / 10:32
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba
  50 yaşında tip1 diyabetim. Yaptırdığım tahliller sonucu posmenapoz da olduğum tespit edildi. Adet dönemlerimdeki. Aşırı kanamalarımdan dolayı 2 kere parça alındı. Smear testinde askus çıktı. Yeniden smear yapılacak. Doktor hormonlu spiral takılmasını önerdi. Buradaki yorumlara baktığımda açıkçası korktum. Başka ne yapılabilir?

  13 Temmuz 2022 / 23:44
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Ağustos 2022 / 14:16
 • ***** Yanıtla

  Merhaba yaklaşık 4 ay önce mirena taktırdım ama 43 gün oldu kanamam kesilmedi ve çok siddetli ağrılarım oluyor normal mi

  9 Temmuz 2022 / 02:24
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Temmuz 2022 / 12:34
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar,
  Iki hafta once Mirena hormonlu spiral taktirdim ve su anda kusmam var,memelerde buyume ve karin sisligi var,bu belirtiler normalmidir?

  30 Haziran 2022 / 22:20
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Bu belirtiler normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Temmuz 2022 / 14:53
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 3 normal doğum yaptım doğum yaptığım hastanenin doktoru hormonlu spirali önerdi ancak devlet hastanesinin doktoruda bakır spirali oneriyor başka çocuk düşünmüyoruz adetimde herhangi bir düzensizlik yok kanamamda fazla olmuyor normal çok küçük bir miyonum var siz ne onerirsiniz

  26 Haziran 2022 / 17:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun uygun gördüğü spirali kullanabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Ağustos 2022 / 13:58
 • ***** Yanıtla

  Mrb mirena yı 6 ay önce taktırdım ilk 2 ay sürekli kanamam oldu so ra bir anda kesildi 4 aydır adet olmadım aşırı stres sinir hali oluyor acaba adet olmak için ilaç kullansam olur mun

  22 Haziran 2022 / 01:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı öneririz. Doktorunuz uygun görürse ilaç yazacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Haziran 2022 / 09:07
 • ***** Yanıtla

  Hormonlu sibrail takindim 4 ay adet oldum bu ay adetim gecikti arada bulantım oluyor baş ağrım oluyor içim bulaninca korkuyorum hamile kaldım diye korkuyorum sibrail bulantı baş ağrısı yapar mı

  20 Haziran 2022 / 21:17
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Hormonlu spiralin yan etkileri değişkenlik gösterebilir. Gebe kalmanız çok düşük bir ihtimaldir.
   Mide bulantılarınız geçmezse doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Ağustos 2022 / 10:08
 • ***** Yanıtla

  Merhaba yaklaşık iki ay önce hormonlu spiral taktırdım yüzümü boynumu sırtımı sivilce sardı ne yapmam gerekiyor

  14 Haziran 2022 / 17:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Haziran 2022 / 17:41
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hormonlu spiral takıldı fazla adet kanamasından ve ilişki sonunda eşimin boşalmasıyla yanma oluyor normal mi? İlaçlı spirale zararı var mı?

  22 Mayıs 2022 / 01:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Enfeksiyon olabilir. Doktorunuza muayene olmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mayıs 2022 / 16:04
 • ***** Yanıtla

  merhaba
  adetimin 5. gunu takildi spiral. azalarak devam etsede yaklasik 17 gundur kanama devam ediyor normal mi acaba?

  4 Mart 2022 / 08:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İlk dönemde kanama olabilir fakat doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Mart 2022 / 10:49
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 6aydir kanama şikayetiyle gitmişti. Mutena onelrildi dün takıldı bugün baş kanama geçti baş ağrısı başladı migrenim var bu durum kalıcı olur mu gecicimidir

  17 Şubat 2022 / 05:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz. Size en doğru bilgiyi verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Şubat 2022 / 09:21
 • ***** Yanıtla

  1 ay önce mirena taktırdım. Ara kanamalarım oldu zaten doktorda söylemişti. Ancak 10 gün erken adet oldum . adetimin 12. Gunu ve hiç azalmadan gelmeye devam ediyor. Bu durumda ne yapmalıyım. İlk aylarda düzensizlik oluyor deniyor evet ama bu normal gelmedi bana.

  13 Şubat 2022 / 13:09
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı, muayene olmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Şubat 2022 / 21:31
   • ***** Yanıtla

    Merhaba 1 yıl önce mirena taktirdim. 9 aydır adet olmuyorum ve 10 kilo dan fazla kilo aldım. Mirenadan sonra adetin normal e döner mi ve vücudumdaki ödem de gider mi?

    25 Şubat 2022 / 17:01
    • Bahçeci
     ***** Yanıtla

     Merhaba,

     Spirali çıkardıktan sonra farklı bir sorun yoksa adetiniz düzene girecektir. Ödem için bol su öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     13 Mart 2022 / 20:59
     • *****

      8 aydır hormonlu sperial kullanıyorum uzun süreli kanamadan dolayı rahim uvarikalınlaşması miyon ve kış vardi 2 sefer parca alındı en sonunda ya tüp bebek yada hormonlu sperial takılacak dedi doktorumuz tüp bebek yaptiramadigim için sperial taktirdim troid olduğu için sürekli kilo alıyorum hiç adet görmüyorum bu kontrole gittiğimde normal demişti çıkardığımızda acaba normal şartlarda gebe kalabilirmişim artık birtane 15 yaşında kızım var

      19 Mart 2022 / 08:57
     • Bahçeci
      *****

      Merhaba,

      Hormonlarınız düzenleydiyse tabi ki kalabilirsiniz. Bebek sahibi olmada bir çok etken vardır. Herşey normal sınırlarda olduğunda kalabilirsiniz.

      Saygılarımızla,
      Bahçeci Ailesi

      10 Nisan 2022 / 22:20
  • ***** Yanıtla

   53yaşındayım hormonlu spiral takıldım 20 gündür kanamalarım ara ara devam ediyor ne zaman kesilir? bir daha adet olur muyum ?

   20 Aralık 2022 / 20:16
   • Bahçeci
    Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

    Merhaba,

    Doktorunuza danışmanızı öneririz.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    21 Aralık 2022 / 09:09
 • ***** Yanıtla

  1sene önce taktırdım hormonlu spiral ilk başlarda heray bir gün sürüyordu adetim şimdi son 8aydır hiç görmüyorum sebebi ne ola bilir.?

  5 Şubat 2022 / 01:09
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Hormonlu spiral adet kanamasını engellemektedir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Şubat 2022 / 10:07

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof Dr. Sabri CavkaytarSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: