Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Gebelik Kesesi Ne Zaman Oluşur?

Gebelik Kesesi Ne Zaman Oluşur?
    

İlk hamileliğini yaşayan kadınlar, gebe kaldıkları andan itibaren pek çok yeni kavramla tanışır. Bu kavramlardan biri de gebelik kesesidir.

Bebeğin anne karnı içinde güvenli bir şekilde saklanmasını ve büyümesini sağlayan gebelik kesesi, hamileliğin ilk gününden itibaren yavaşça oluşur ve doğuma kadar korunur.

Gebelik kesesinin görünür hale gelme tarihi, büyüklüğü ve şekli ise hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediği hakkında önemli bilgilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Gebelik Kesesi Nedir?

Gebelik kesesi, hamilelikle birlikte rahmin iç kısmında oluşan ve bebeğin korunmasını sağlayan yeni bir organdır. Anne karnındaki fetüs, gebelik kesesi içinde oluşur ve büyür. İç kısmı amniyotik sıvıyla dolan gebelik kesesi, bu sayede fetüsün rahatça hareket edebilmesini, darbelere ve dış etkilere karşı korunmasını sağlar.

Göbek bağı kordonu ve kan damarları dışında bebeğin annenin iç organlarıyla bağlantısını tamamen kesen gebelik kesesi, bu sayede bebeğin hava koşullarına, çeşitli viral hastalıklara, anne adayının yaşayacağı fiziksel zorlanmalara ve darbelere karşı korunmasına yardımcı olur.

Rahim duvarına yapışık bir doku olan plasenta ile doğrudan bağlantı halinde bulunan gebelik kesesi, esnek dokusu sayesinde bebeğin büyümesiyle birlikte genişler ve anne karnındaki bebeğin şekline uyum sağlar.

Gebelik kesesi şekli, bebeğe rahatça büyüyebilmesi için maksimum alan tanımaya yönelik şekilde değişim gösterebilir. Bu sayede gebelik serüveninin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına olanak tanıyan kese, doğum sonrasında vücuttan atılır.

Gebelik Kesesi Ne Zaman Oluşur?

Gebelik kesesi, döllenmeyle birlikte oluşmaya başlar ve hamileliğin ilk haftalarında tamamen belirgin hale gelir. Pek çok anne adayı, boş kese ne zaman dolar sorusuna yanıt arar.

Esasında doğum kesesi, hiçbir zaman boş olmaz. Kesenin oluşması için döllenmiş bir yumurta ve bu döllenme işlemi sonrasında meydana gelen bir embriyo gerekir.

Bu nedenle de hamilelik gerçekleştikten sonra boş kese diye bir durum söz konusu olmaz. Kesenin hamileliğin ilk haftalarında boş görünmesinin sebebi, embriyonun henüz ultrason cihazlarında net bir şekilde görünmeyecek kadar küçük olmasıdır.

Embriyonun henüz son derece küçük olduğu süreçte gebelik kesesi de aynı oranda küçüktür ancak karından ya da vajinadan yapılan ultrason muayenelerinde yine de görünür.

Gebelik kesesinin küçük olması, anne de ya da embriyoda herhangi bir fiziksel anomali bulunmadığı sürece hamileliğin erken safhada olmasından kaynaklanır.

Gebelik Kesesi Ölçüleri Nelerdir?

Gebelik kesesinin ölçüleri, hamileliğin safhasına göre değişiklik gösterir. 3 haftalık hamilelikte gebelik kesesinin ortalama 2-3 mm olması beklenir. Hamilelik ilerledikçe embriyoyla birlikte gebelik kesesi de büyür.

Hamileliklerin büyük kısmı, 5. ila 6. haftalar civarında anlaşılır ve bu noktada gebelik kesesinin yaklaşık 20 mm ölçüsünde olması gerekir. Gebelik kesesinin büyümesiyle birlikte, kese içinde yolk kesesi adı verilen ikinci bir oluşum da gözlemlenir.

Yolk kesesi, embriyonun gelişiminin ikinci haftasından itibaren oluşmaya başlar ve anne karnındaki bebeğin korunmasına yardımcı olur. Hamileliğin ilk 6 haftasında gebelik kesesinin ideal ölçülerden daha küçük olması, anne adayının folik asit tüketiminin düşük olmasından kaynaklanabilir ve müdahale edilmemesi durumunda düşük riskini artırabilir ya da bebekte anomali gelişmesine yol açabilir. Bu sebeple küçük keseye sahip anne adaylarının hücre üretimini artıracak takviye gıdalar kullanması önerilir.

Beta HCG Kaç iken Kese Görünür?

Beta HCG, hamilelikte her gün katlanarak yükselen ve gebelik testlerinde kullanılan bir hormondur. Hem idrar yoluyla yapılan ev tipi prediktörler hem de laboratuvar ortamında yapılan kan testleri, vücuttaki Beta HCG hormonunun seviyesini ölçer ve hormon seviyesine göre vücutta hamilelik bulunup bulunmadığını tespit eder.

Beta HCG hormonunun yüksekliği, kesin olarak hamilelik anlamına gelmez.

Dış gebelik, enfeksiyon, çeşitli kanser türleri gibi durumlar da Beta HCG hormonunun yükselmesine yol açar ve bu tarz durumlar, gebelik konusunda yanıltıcı sonuçlara yol açabilir.

Bu yüzden hamilelikten kesin olarak söz edilebilmesi için gebelik kesesinin ultrasonografik cihazlarda net bir şekilde görülmesi beklenir.

Beta HCG hormonunun 1000 – 3000 IU/mL seviyesine ulaştığı dönemde gebelik kesesinin ultrason cihazlarında net bir şekilde görülmesi gerekir. Beta HCG seviyesi istenen seviyeye ulaştığı halde karından yapılan ultrason görüntülemelerinde gebelik kesesi halen görünmezse, vajinal ultrason yöntemine başvurulur.

Anne adayının rahim bölgesini detaylı bir şekilde tarayan vajinal ultrason cihazında kesenin görünmesi, gebeliğin kesinleştirilmesini sağlar. Vajinal ultrasonografide de kese görünmemesi durumunda ise hamilelik ihtimali ortadan kalkar ve hormon yüksekliğine yol açan sağlık durumunun araştırılmasına geçilir.

Kese İçinde Bebek Kaçıncı Haftada Görünür?

Anne ve baba adaylarını en çok heyecanlandıran konulardan biri, ultrason cihazlarında bebeği görmektir. Peki, gebelikte kese içindeki bebek ne zaman görünür? Aslında pek çok gebelikte kese göründüğü anda içinde yer alan embriyo da göze çarpar.

Kimi durumlarda ise embriyonun çok küçük olması, ultrason görüntülemelerinde bebeğin ayırt edilememesine yol açar. Peki bebek kesede en geç ne zaman görülür ve gecikme sebepleri nelerdir?

Gebelik kesesindeki bebeğin en geç 6. hafta civarında net bir şekilde görünmesi gerekir. Bu tarihlerde embriyo hâlen görüntülenemezse, hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemediğinden şüphe edilebilir. Kese ortaya çıktığı halde embriyonun görüntülenememesi, ağırlıklı olarak boş gebelik durumundan kaynaklanır.

Bebekte bulunan genetik problemler de kesenin 6. hafta sonrasında dahi boş görünmesine yol açabilir. Bu tip hamileliklerde sağlıklı bir şekilde tamamlanma şansı bulunmadığı için kürtaj yoluna gidilmesi ve gebeliğin sonlandırılması önerilir.

44 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Hocam 13 ocak transfer günüm.
  23 ocak beta 305.progestan 13.66
  25 ocak beta 850 progestan 44
  28 ocak beta 2758
  Bu değerler normal mi acaba. Henüz kese görmek için gitmedim. Doktor randevumuz 9 subat ta. Simdi gitsem görünür mü

  30 Ocak 2023 / 14:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerleriniz pozitif görünüyor. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Ocak 2023 / 14:49
 • ***** Yanıtla

  Meraba beta HCG 36.79 çıktı ultrasonda bebek veya kese görünmüyor ne zaman görünür endişeleniyorum

  11 Ocak 2023 / 10:10
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değer 1500 ve üzeri olunca kese görünür. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   11 Ocak 2023 / 10:13
 • ***** Yanıtla

  30 Kasım son adet günüm 31 HCG verdim 68.8 çıktı 7 ocakta HCG 385 çıktı 5+3 olmama rağmen sonuç bu doktor dış gebelik olabilir dedi sizce artış az mı hocam.

  7 Ocak 2023 / 15:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Az artmış görünüyor. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Ocak 2023 / 09:32
 • ***** Yanıtla

  Hocam slm benim 15aralikta transferim yapildi 27aralikta beta değerim 98.42cikti 29kasimda 306cikti normalmi 12ocakta ultrasan kontrolüm var bu arada2yumurta transfer yapıldı yaşım 39bucuk son adet günüm 28kasim çok korkuyorum

  4 Ocak 2023 / 01:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerleriniz normal görünüyor. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Ocak 2023 / 09:32
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar adetten 4 gün önce beta değerim 236 çıktı ertesi gün doktora gittik betayı 2 günde bir takip etmemizi istedi 2 gün sonunda 548 çıktı 2 gün daha geçti adet günüm de beta değerim 1668 iyi mi ?

  30 Aralık 2022 / 23:43
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonuçlarınız normal görünüyor.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ocak 2023 / 09:14
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba 11 Aralık asilama oldum. 24 Aralik testim 377.55 cıkt 27 aralik dilusyonlu btc 1033 cıktı.Ben kaç haftalık hamileyim

  28 Aralık 2022 / 14:46
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Son adet tarihinize göre hesaplayabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Aralık 2022 / 15:34
 • ***** Yanıtla

  5 haftalık gebeligim vardı ama kese görünmedi kanamam oldu et parçası geldi düşmüş mü

  19 Aralık 2022 / 15:43
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Vakit kaybetmeden doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Aralık 2022 / 16:01
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba
  5.gün taze transfer olduk. 8.gün beta 7.20,10.gün beta 76.3,12.beta 198.8,16.gün beta 670, 19.gün beta 790 çıktı. Vajinal ultrason ile yapılan kontrolde tek embriyo olmasına rağmen 3 adet kese göründü. 2 adetinin sağlıksız, 1 tanesinin ise normal boyutta olduğu hatta yol kesesinin göründüğü söylendi.
  Hocam bu gebeliğim devam eder mi

  17 Aralık 2022 / 11:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuza danışmanızı öneririz. En doğru bilgiyi doktorunuz size söyleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Aralık 2022 / 09:56
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 11 Kasım da 5. Gün emriyosu transfer oldu
  Kan tahlilerim
  16 Kasım da test 12.2 çıktı
  18 Kasım da test 41.8 çıktı
  21 Kasım da 363.0 çıktı
  26 Kasım da kesemizi gördük
  Ama beni çok korkutuyorlar çok erken sevinme belki kese boş vs diye
  Kimisi de diyor ki değerlerin yükselmiş kese boş olamaz sizce bu nasıl bı durum kafamı çok karıştırdılar.
  6 Aralık ta kalp atışını duymaya gidicez.

  4 Aralık 2022 / 11:17
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonuçlarınız pozitif görünüyor. Stres yapmayınız, umarız sağlıkla kucağınıza alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Aralık 2022 / 09:32
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar. Beta hcg 798 hamilelik var mıdır ?

  30 Kasım 2022 / 18:37
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Beta HCG sonucunuz pozitif görünüyor.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Aralık 2022 / 09:21
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba ben 9 haftalık hamileyim bthcg 9003 kese gorunuyor fakat kalp atışları yok beklemelimiyim acaba yoksa kürtaj mu olayım son adet tarihim 21eylul 2022

  19 Kasım 2022 / 10:42
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Kasım 2022 / 09:32
 • ***** Yanıtla

  6+4 CRL 7.32 GS 9.08 FETAL HR 140. Folidolce 400 mcg alıyorum dr kese küçük bir hafta geriden geliyor dedi Folbiole geçsem daha hızlı büyür mü kese herhangi bir öneride bulunmadı dr.

  4 Kasım 2022 / 12:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi muayene etmeden net bir şey söyleyemeyiz. Takibinizi yapan doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Kasım 2022 / 14:11
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam beta değeri. 1452.34 fakat ultrasyonda kese var kese içinde bebek yok 10 gün sonraya atıldı normal midir bu durum ? Ayrıca 27 Ağustos 22 son adet tarihim.

  4 Ekim 2022 / 19:00
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Henüz erken bir dönem. Keseyi bir süre daha takip edip gebeliğin devamını değerlendirmelisiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Ekim 2022 / 08:51
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,29temmuz son adet günüm 15 Ağustos opu 18 Ağustos transfer günüm 9 eylülde kese ve yolk kesem göründü 14 eylüldeki kontrolünde istenilen gelişme olmamış dedi doktorum bir hafta sonra değerlendirip ilaçları bırakmam gerekebilecegini söyledi endişeli bekliyoruz gelişme olabilir mi

  17 Eylül 2022 / 11:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Tedavinizi gerçekleştiren doktorunuza danışmanızı öneririz. En doğru bilgiyi size verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Eylül 2022 / 09:07
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba hcg değerim 190 çıktı hamilelik var mi

  20 Ağustos 2022 / 11:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Beta HCG sonucunuz pozitif görünüyor.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Ağustos 2022 / 13:13
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam. Kan testimde gebelik cikti ultrasonda cikmadı kucuk kutulu bi igne verdi eczaneden aldim vuruldum fitil ve progestan verdi rahim duvarin kalinlasmis dedi supheli konustu sizce tehlikeli mi gebeligim kasiklarimda ahri olusuyor

  27 Mayıs 2022 / 22:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi muayene etmeden net bir şey söyleyemeyiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Haziran 2022 / 11:55
 • ***** Yanıtla

  Merhaba.Hocam transferin 10.gunu 237, 12.gun 666, 14.gün 1184 beta değerlerim.ikiz gebelik olma durumu var mıdır? Kese ne zaman görülür?

  25 Mayıs 2022 / 18:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   1500 ve üzeri değerlerde kese görünmektedir. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Mayıs 2022 / 09:36
 • ***** Yanıtla

  Merhaba bugün beta testim 1293 çıktı ama hala kese gözükmedi ultrasyonda bı sıkıntı olabilir mi

  11 Nisan 2022 / 22:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   1500 ve üzeri değerlerde kese görünmektedir. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Nisan 2022 / 11:14
 • ***** Yanıtla

  MERHABA BENİM KAN DEĞERİM İKİ GÜNDE BİR İKİYE KATLANMASI GEREKİRKEN ÜÇE KATLADI BU BİR SORUN MUDUR YADA İKİZ GEBELİK OLABİLİR Mİ NEYE İŞARET 3 HAFTALIK GEBEYİM 04.04.2022 DE 67 İDİ 06.04.2022 DE 213 OLDU DEĞERİM

  6 Nisan 2022 / 16:50
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Artışları takip etmenizi öneririz. Tekil gebelik gibi görünüyor.

   Sevgilerimizle,
   Bahçeci Ailesi

   10 Nisan 2022 / 22:29
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba. 6 Aralık’ta transfer oldum. 21 Aralık’ta kese göründü 30 Aralık’ta yolk kesesi de göründü ama bebek görünmedi henüz. Daha erken mi ?

  30 Aralık 2021 / 15:15
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelik süreniz kese içerisinde bebeğin görünmesi gerekiyor. Doktorunuz detaylı bilgi verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Ocak 2022 / 09:46
 • ***** Yanıtla

  Merhaba tüp bebek tedavisi gördüm ve sonuç pozitif ti. 27 Kasım’da embriyo transferi yapıldı. Iki günde bir yapılan testte HCG değerim 300/522/882… Ikiye katlanmiyor.Bu sağlıksız gebelik mi?

  16 Aralık 2021 / 17:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sağlıksız gebelik demek için erken bir dönem. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Aralık 2021 / 17:08
 • ***** Yanıtla

  Merhaba benim adetim 3 oldu geceli kese görulmedi hcg 7068 cıktı erkenmi acaba

  15 Kasım 2021 / 20:56
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Bu beta değeri ile kese görülmesi gerekirdi. Fakat geç döllenme olabilir. Doktorunuzla yakın takipte kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Kasım 2021 / 11:08

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof. Dr. Cem ÇelikSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: