Bahceci Tup Bebek

Gebelik Kesesi Ne Zaman Oluşur?

İlk hamileliğini yaşayan kadınlar, gebe kaldıkları andan itibaren pek çok yeni kavramla tanışır. Bu kavramlardan biri de gebelik kesesidir. Bebeğin anne karnı içinde güvenli…

Gebelik Kesesi Ne Zaman Oluşur?
    

İlk hamileliğini yaşayan kadınlar, gebe kaldıkları andan itibaren pek çok yeni kavramla tanışır. Bu kavramlardan biri de gebelik kesesidir.

Bebeğin anne karnı içinde güvenli bir şekilde saklanmasını ve büyümesini sağlayan gebelik kesesi, hamileliğin ilk gününden itibaren yavaşça oluşur ve doğuma kadar korunur.

Gebelik kesesinin görünür hale gelme tarihi, büyüklüğü ve şekli ise hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediği hakkında önemli bilgilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Gebelik Kesesi Nedir?

Gebelik kesesi, hamilelikle birlikte rahmin iç kısmında oluşan ve bebeğin korunmasını sağlayan yeni bir organdır. Anne karnındaki fetüs, gebelik kesesi içinde oluşur ve büyür.

İç kısmı amniyotik sıvıyla dolan gebelik kesesi, bu sayede fetüsün rahatça hareket edebilmesini, darbelere ve dış etkilere karşı korunmasını sağlar.

Göbek bağı kordonu ve kan damarları dışında bebeğin annenin iç organlarıyla bağlantısını tamamen kesen gebelik kesesi, bu sayede bebeğin hava koşullarına, çeşitli viral hastalıklara, anne adayının yaşayacağı fiziksel zorlanmalara ve darbelere karşı korunmasına yardımcı olur.

Rahim duvarına yapışık bir doku olan plasenta ile doğrudan bağlantı halinde bulunan gebelik kesesi, esnek dokusu sayesinde bebeğin büyümesiyle birlikte genişler ve anne karnındaki bebeğin şekline uyum sağlar.

Gebelik kesesi şekli, bebeğe rahatça büyüyebilmesi için maksimum alan tanımaya yönelik şekilde değişim gösterebilir. Bu sayede gebelik serüveninin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına olanak tanıyan kese, doğum sonrasında vücuttan atılır.

Gebelik Kesesi Ne Zaman Oluşur?

Gebelik kesesi, döllenmeyle birlikte oluşmaya başlar ve hamileliğin ilk haftalarında tamamen belirgin hale gelir. Pek çok anne adayı, boş kese ne zaman dolar sorusuna yanıt arar.

Esasında doğum kesesi, hiçbir zaman boş olmaz. Kesenin oluşması için döllenmiş bir yumurta ve bu döllenme işlemi sonrasında meydana gelen bir embriyo gerekir.

Bu nedenle de hamilelik gerçekleştikten sonra boş kese diye bir durum söz konusu olmaz. Kesenin hamileliğin ilk haftalarında boş görünmesinin sebebi, embriyonun henüz ultrason cihazlarında net bir şekilde görünmeyecek kadar küçük olmasıdır.

Embriyonun henüz son derece küçük olduğu süreçte gebelik kesesi de aynı oranda küçüktür ancak karından ya da vajinadan yapılan ultrason muayenelerinde yine de görünür.

Gebelik kesesinin küçük olması, anne de ya da embriyoda herhangi bir fiziksel anomali bulunmadığı sürece hamileliğin erken safhada olmasından kaynaklanır.

Gebelik Kesesi Ölçüleri Nelerdir?

Gebelik kesesinin ölçüleri, hamileliğin safhasına göre değişiklik gösterir. 3 haftalık hamilelikte gebelik kesesinin ortalama 2-3 mm olması beklenir. Hamilelik ilerledikçe embriyoyla birlikte gebelik kesesi de büyür.

Hamileliklerin büyük kısmı, 5. ila 6. haftalar civarında anlaşılır ve bu noktada gebelik kesesinin yaklaşık 20 mm ölçüsünde olması gerekir. Gebelik kesesinin büyümesiyle birlikte, kese içinde yolk kesesi adı verilen ikinci bir oluşum da gözlemlenir.

Yolk kesesi, embriyonun gelişiminin ikinci haftasından itibaren oluşmaya başlar ve anne karnındaki bebeğin korunmasına yardımcı olur. Hamileliğin ilk 6 haftasında gebelik kesesinin ideal ölçülerden daha küçük olması, anne adayının folik asit tüketiminin düşük olmasından kaynaklanabilir ve müdahale edilmemesi durumunda düşük riskini artırabilir ya da bebekte anomali gelişmesine yol açabilir. Bu sebeple küçük keseye sahip anne adaylarının hücre üretimini artıracak takviye gıdalar kullanması önerilir.

Beta HCG Kaç iken Kese Görünür?

Beta HCG, hamilelikte her gün katlanarak yükselen ve gebelik testlerinde kullanılan bir hormondur. Hem idrar yoluyla yapılan ev tipi prediktörler hem de laboratuvar ortamında yapılan kan testleri, vücuttaki Beta HCG hormonunun seviyesini ölçer ve hormon seviyesine göre vücutta hamilelik bulunup bulunmadığını tespit eder.

Beta HCG hormonunun yüksekliği, kesin olarak hamilelik anlamına gelmez.

Dış gebelik, enfeksiyon, çeşitli kanser türleri gibi durumlar da Beta HCG hormonunun yükselmesine yol açar ve bu tarz durumlar, gebelik konusunda yanıltıcı sonuçlara yol açabilir.

Bu yüzden hamilelikten kesin olarak söz edilebilmesi için gebelik kesesinin ultrasonografik cihazlarda net bir şekilde görülmesi beklenir.

Beta HCG hormonunun 1000 – 3000 IU/mL seviyesine ulaştığı dönemde gebelik kesesinin ultrason cihazlarında net bir şekilde görülmesi gerekir. Beta HCG seviyesi istenen seviyeye ulaştığı halde karından yapılan ultrason görüntülemelerinde gebelik kesesi halen görünmezse, vajinal ultrason yöntemine başvurulur.

Anne adayının rahim bölgesini detaylı bir şekilde tarayan vajinal ultrason cihazında kesenin görünmesi, gebeliğin kesinleştirilmesini sağlar. Vajinal ultrasonografide de kese görünmemesi durumunda ise hamilelik ihtimali ortadan kalkar ve hormon yüksekliğine yol açan sağlık durumunun araştırılmasına geçilir.

Kese İçinde Bebek Kaçıncı Haftada Görünür?

Anne ve baba adaylarını en çok heyecanlandıran konulardan biri, ultrason cihazlarında bebeği görmektir. Peki, gebelikte kese içindeki bebek ne zaman görünür? Aslında pek çok gebelikte kese göründüğü anda içinde yer alan embriyo da göze çarpar.

Kimi durumlarda ise embriyonun çok küçük olması, ultrason görüntülemelerinde bebeğin ayırt edilememesine yol açar. Peki bebek kesede en geç ne zaman görülür ve gecikme sebepleri nelerdir?

Gebelik kesesindeki bebeğin en geç 6. hafta civarında net bir şekilde görünmesi gerekir. Bu tarihlerde embriyo hâlen görüntülenemezse, hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemediğinden şüphe edilebilir. Kese ortaya çıktığı halde embriyonun görüntülenememesi, ağırlıklı olarak boş gebelik durumundan kaynaklanır.

Bebekte bulunan genetik problemler de kesenin 6. hafta sonrasında dahi boş görünmesine yol açabilir. Bu tip hamileliklerde sağlıklı bir şekilde tamamlanma şansı bulunmadığı için kürtaj yoluna gidilmesi ve gebeliğin sonlandırılması önerilir.

Yorumunuzu Gönderin50 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Meraba beta HCG 36.79 çıktı ultrasonda bebek veya kese görünmüyor ne zaman görünür endişeleniyorum

  11 Ocak 2023 / 10:10
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değer 1500 ve üzeri olunca kese görünür. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   11 Ocak 2023 / 10:13
 • ***** Yanıtla

  Hocam 13 ocak transfer günüm.
  23 ocak beta 305.progestan 13.66
  25 ocak beta 850 progestan 44
  28 ocak beta 2758
  Bu değerler normal mi acaba. Henüz kese görmek için gitmedim. Doktor randevumuz 9 subat ta. Simdi gitsem görünür mü

  30 Ocak 2023 / 14:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerleriniz pozitif görünüyor. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Ocak 2023 / 14:49
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ,
  15 ocak transfer oldum dondurulmuş 5. gün embriyosuydu ve ilk transferim.
  24 ocak kan sonucum 11,50
  26 ocak 44,52
  30 ocak 358,87

  Doktorum ilk başta çok olumsuz konuşmuştu fakat kan sonucum arttıkça artışlar güzel dedi sizce nasıl?

  31 Ocak 2023 / 12:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sonuçlarınız güzel görünüyor. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı dileriz. Dileriz sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Şubat 2023 / 10:10
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 5. Gün donmuş embiryo transferimin
  9.günü 28
  11. Günü 106
  13.günü 446
  Artışlar normal mi sağlıklı gebelik oluşur mu?

  15 Şubat 2023 / 20:50
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değerleriniz pozitif görünüyor. Sağlıklı gebelik olup olmadığı ilerleyen zamanlarda belli olacaktır. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Şubat 2023 / 09:14
 • ***** Yanıtla

  Hocam 8 Mart’ta betam 92
  9martta 154
  16 martta 3827 ama kesen hala görülmedi sebebi nedir karnımda doktor 18 Mart’ta iki gün sonra 3827nin 7000 7500 olması gerektiğini olmassa düşük yapacağımı söyledi ne yapmalıyım

  17 Mart 2023 / 17:14
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz. En doğru bilgiyi size verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Mart 2023 / 17:20
Diğer Yorumlar
1 3 4 5
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: