Bahceci Tup Bebek

Düşük Yaptıktan Sonra Ne Zaman Gebe Kalınır?

Sağlıklı bir gebelik 40 hafta sürer. Düşük ise gebeliğin 20 haftadan önce kendiliğinden sonlanması olarak tanımlanır. Bilinen gebeliklerin %15 ila %25’i düşükle sonuçlanır. Anne…

Düşük Yaptıktan Sonra Ne Zaman Gebe Kalınır?
    

Sağlıklı bir gebelik 40 hafta sürer. Düşük ise gebeliğin 20 haftadan önce kendiliğinden sonlanması olarak tanımlanır. Bilinen gebeliklerin %15 ila %25’i düşükle sonuçlanır.

Anne karnındaki bebeğin kaybedilmesine yol açan düşüklerin %80’inden fazlası, ilk 12 hafta içinde gerçekleşir ve bu durum erken düşük olarak adlandırılır.

20. haftadan sonra görülme sıklığı son derece az olan düşük vakaları ise geç düşük olarak tanımlanır. Kişinin ardışık olarak 3 ya da daha fazla kez düşük yapması ise tekrarlayan düşük olarak bilinir.

Tekrarlayan düşüklerin görülme sıklığı ise %1 civarındadır. Pek çok farklı sebepten dolayı oluşabilen düşükler, çoğunlukla genetik bir nedene bağlı olarak gerçekleşir.

Gebeliğin düşükle sonuçlanmasında önemli etkenlerden biri de anne adayının yaşıdır. Farklı bir deyişle 40 yaş ve üzeri kişilerin gebeliklerinin düşükle sonuçlanma ihtimali genç anne adaylarına göre daha yüksektir.

Aynı zamanda baba adayının yaşı da düşük riskini arttırır. Gebeliği düşük ile sonuçlanan kişiler sıklıkla, düşük yaptıktan sonra adet ne zaman olur? ya da düşük yaptıktan sonra ne zaman hamile kalınabilir? gibi sorular sorar. Bu soruları yanıtlamadan önce “Düşük nedir?” sorusunu cevaplamak gerekir.

Düşük Nedir?

Tıp dilinde abortus olarak tanımlanan düşük, gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan ya da bebeğin 500 gr. ağırlığa ulaşmadan önce sonlanmasıdır.

Bebeğin, anne vücudunun dışında yaşayacak olgunluğa erişmeden vücuttan atılması, pek çok farklı nedenden oluşabilir. Bebeğin kromozomlarındaki anormallikler bunun en yaygın sebebidir.

Ancak anne adayının yaşı ve tiroit ya da diyabet gibi hastalıkların varlığı da gebeliğin düşükle sonuçlanmasını tetikleyebilir.

Rahim ağzı yetersizliği gibi rahme bağlı sağlık sorunlarının yanı sıra hormonal problemler ve enfeksiyon varlığı da gebeliğin 20. haftadan önce sonlanmasına yol açabilir.

Düşüğün en yaygın belirtisi kahverengine dönük vajinal akıntı ve kanamadır. Karın bölgesinde kramp, ağrı, sırt ağrısı, kilo kaybı, kasılma, ateş gibi belirtilerle karakterize olan düşük, vajinadan sıvı boşalması ya da dokulu ve pıhtılı boşalma ile de görülebilir.

Bu gibi semptomların varlığında acil olarak hekime haber verilmelidir. Anne adayının 35 yaşından büyük olması, diyabet ve tiroit gibi hastalıkların varlığı, son 3 ya da daha fazla gebeliğin düşükle sonuçlanmış olması, kişinin düşük yapma riskini arttırır.

Düşük belirtileri baş ağrısı, kasık ağrısı gibi hafif şiddette ağrılar olarak görülebilir.

Bu şikayetler bazı durumlarda 2 haftaya kadar sürebilir. Düşük yaptıktan sonra bacak ağrısı da görülebilir. Ancak bu durum çoğunlukla kasık ağrısının, bacak bölgesine vurmasından kaynaklanır.

Sıklıkla sorulan, düşük yaptıktan sonra ağrı olur mu? sorusu bu şekilde yanıtlanırken, düşük yapanlar tarafından merak edilen bir diğer soru da düşük yaptıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir? ya da düşük yaptıktan sonra ne zaman gebe kalınır? şeklindedir.

Düşük Yaptıktan Sonra Ne Zaman Gebe Kalınır?

Düşükten sonra ne zaman gebe kalınacağını açıklamadan önce “Düşük yaptıktan sonra ne zaman adet görülür?” ya da “Düşük yaptıktan sonra ne zaman adet olurum?” sorularını yanıtlamak gerekir.

Gebeliğin düşükle sonuçlanmasının ardından kişi, yaklaşık 20. gün civarında ovulasyon dönemine girer. Dolayısıyla düşük gerçekleştikten yaklaşık olarak 35 gün sonra kişi adet görür.

Ancak gebelik haftasının fazla olması, adet kanamasının başlangıcını 60 güne kadar uzatabilir. Farklı bir deyişle düşük yaptıktan sonra adet gecikmesi, gebeliğin ne kadar ilerlemiş olduğuyla bağlantılıdır.

Düşük yaptıktan ne kadar zaman sonra hamile kalınır? sorusu ise düşük sonrası ilk adet kanamasının gerçekleştiği zaman ile alakalıdır. Düşük sonrasında kişinin en az 3 adet kanaması süresince beklemesi gerekir.

3 adet döngüsünün tamamlanmasının ardından tekrar gebelik planlanabilir. Düşük yaptıktan sonra ne zaman hamile kaldınız? sorusunun yanıtı bu yüzden kişiden kişiye farklılık gösterir.

Düşük Yaptıktan Sonra Tüp Bebek Olur mu?

Gebeliğin düşükle sonuçlanmasının ardından 3 adet döngüsü boyunca gebelik planlanmaması önerilir. Doğal yollardan elde edilen gebeliğin düşük ile sonuçlanmasının ardından üremeye yardımcı tüp bebek tedavi yöntemine başvurulabilir.

Tüp bebek tedavi yöntemiyle sağlanan gebeliğin, doğal yollardan elde edilen gebeliklere kıyasla sağlıklı bir doğumla sonuçlanma ihtimali, %10 daha yüksektir. Sıklıkla merak edilen, düşük yaptıktan sonra tüp bebek olur mu? sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Düşük Yaptıktan Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilir?

Düşük yapılmasından sonra cinsel ilişkiye girilmeden önce 2 ila 4 hafta kadar beklenmelidir. Düşük sonrası erken dönemde girilen cinsel ilişki enfeksiyon riskini tetikleyebilir.

Ayrıca enfeksiyonun önlenmesi için vajinanın iç kısmı yıkanmamalı ve tampon kullanılmamalıdır. Gebe kalmak isteyenler tarafından sorulan sorulardan bir diğeri “Düşük yaptıktan sonra hormonlar ne zaman düzelir?” ya da “Düşük yaptıktan sonra ilk adet ne zaman olur?” şeklindedir.

Düşük Yaptıktan Sonra Ne Zaman Adet Görülür?

Düşük yapılmasının ardından geçen 20. günde kişi, yumurtlama dönemine girer ve yaklaşık olarak 35 gün sonra ilk adet kanaması gerçekleşir.

Düşükle sonuçlanan gebeliğin haftası ne kadar büyükse kişinin tekrar adet görmeye başlaması o kadar uzun sürer. Farklı bir deyişle ilk adet kanamasının başlaması 60 güne kadar sürebilir.

Düşük Yaptıktan Sonra Adet Düzensizliği Olur mu?

Kişinin düşük yapmasının ardından kişide adet düzensizliği görülebilir. Bu durum, düşük sonrasında oluşan bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Bu gibi durumlarda, kadın doğum uzmanına muayene olunması önerilir. “Düşük yaptıktan sonra adet düzensizliği olur mu?” sorusu bu şekilde yanıtlanırken merak edilen bir diğer soru da “Düşük yaptıktan sonra gebelik testi pozitif çıkar mı?” şeklindedir.

Düşük Yaptıktan Sonra Gebelik Testi Pozitif Çıkar mı?

Gebelik düşükle sonuçlandıktan sonraki 3 ila 4 haftaya kadar Beta HCG hormon düzeyi normalin üzerinde seyredebilir. Dolayısıyla düşük sonrasında gebelik testi pozitif çıkabilir.

Ancak bu sürenin sonunda hala gebelik hormonları yüksekse hekime başvurularak nedeni araştırılmalıdır. “Düşük yaptıktan sonra hamilelik belirtileri devam eder mi?” sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Düşük Yaptıktan Sonra Ağrı Olur mu?

Gebeliği düşükle sonuçlanan kişilerin aklına, “Düşük yaptıktan sonra adet olmadan hamile kalınır mı?”, “Düşük yaptıktan sonra denize girilir mi?” ya da “Düşük yaptıktan sonra banyo yapılır mı?” gibi pek çok soru gelir.

Düşük sonrasında öncelikle kişi bol sıvı almalıdır. Düşük yaptıktan sonra beslenme de son derece önemlidir. Kişi mevsim meyveleri ve sebzeleri tüketerek, yeterince vitamin aldığından emin olmalıdır. “Düşük yaptıktan sonra ne yemeli?” sorusu da bu şekilde yanıtlanabilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenilmeli, uyku düzenine dikkat edilmelidir. Düşükten sonra bir süre ağrı ve kanama olması normaldir. Bu süre boyunca egzersiz yapılmamalı, havuza girilmemelidir.

Banyo oturarak değil ayakta yapılmalıdır. Düşük yaptıktan sonra kanama ve ağrının şiddeti artıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Düşük Yaptıktan Sonra Doktora Gidilmeli mi?

Düşüklerin yaklaşık yarısında kürtaj yapılması gerekmez. Tam düşük olarak tanımlanan bu durumda kadının rahminde doku kalmaz. Ancak aksi durumlarda kürtaj ile rahim içi temizlenmelidir.

Bu yüzden gebeliğin düşükle sonuçlanması durumunda hekim kontrolüne gidilmesi önerilir. Böylece kişi, düşük sonrasında yaşanabilecekler hakkında da ayrıntılı olarak bilgi sahibi olur.

Sıklıkla merak edilen sorulardan biri olan “Düşük yaptıktan sonra doktora gidilmeli mi?” sorusu da bu şekilde cevaplanabilir.

Eğer sizin de gebeliğiniz düşükle sonuçlandıysa aklınıza takılan tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorumunuzu Gönderin11 Yorum
  • ***** Yanıtla

    Sonuç ne oldu

    7 Mart 2023 / 20:30
Diğer Yorumlar
1 2
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: