Bahceci Tup Bebek

Dışarı Boşalma, Takvim Metodu Gebelikten Korunmada Güvenli midir?

Gebelikten korunmak için kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında dışarı boşalma ve takvim metodu çok güvenilir olmasa da hala tercih edilmeye devam edilen yöntemler arasında…

Dışarı Boşalma, Takvim Metodu Gebelikten Korunmada Güvenli midir?
    

Gebelikten korunmak için kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında dışarı boşalma ve takvim metodu çok güvenilir olmasa da hala tercih edilmeye devam edilen yöntemler arasında yer alıyor.

Dışarı Boşalma

Cinsel ilişki sırasında penisin boşalmadan vajinadan çıkması olarak tanımlanabilecek dışarı boşalma yönteminde cinsel ilişkiden alınan zevk de azalıyor. Geri çekme yöntemi olarak da bilinen dışarı boşalma yöntemi, doğum kontrolünün en eski yöntemlerinden biri olarak gösteriliyor. Geleneksel bir yöntem olan dışarı boşalma, yüzde 75 korunma etkinliği ile en başarısız olan yöntemlerin başında geliyor. Çünkü, erkeğin ereksiyon olduğu andan itibaren sperm sıvısında sperm hücreleri bulunabildiği için penis çekilse bile kadının gebe kalma ihtimali bulunuyor.

Takvim Metodu

Takvim metodunun da benzer şekilde başarı oranı düşük. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama takibi daha doğru yapılabilse de düzensiz adet gören kadınlar için takip edilmesi neredeyse imkansızdır. Kadının gebelik olasılığı en yüksek olan günleri yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Spermler üç gün boyunca genital kanalda bekleyebilir ve yumurtlama sonrası ilk 12-24 saatte döllenmesi gereken yumurta hücresine ulaşıp onu dölleyerek gebeliği başlatabilir. Bu bilgilerin iyi bilinmesi durumunda bile daha güvenli korunma yöntemleri konusunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile görüşmek gerekir.

Yorumunuzu Gönderin6 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Biz couk icin iliskiye girdigimizde sperm ben cikinca sperm de cikiyo neden acaba

  16 Aralık 2019 / 23:07
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sperm sıvı olduğu için ilişki esnasında geri gelmesi normaldir. Yumurtayı dölleyecek kalitede sperm varsa, ilişki sonrası follop tüpleri yoluyla yumurtaya ulaşır ve döllenme gerçekleşir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Aralık 2019 / 11:58
 • ***** Yanıtla

  sevgilimle adetim bittikten sonra ilişkiye girdik 18 haziran geri çekme yöntemini kullandık yumurtlama dönemlerime özellikle dikkat ediyorum haziranın 27 ile temmuzun 3 arası yumurtlama dönemim hamile kalma riskim var mı ?

  24 Haziran 2022 / 23:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Korunmasız ilişkilerde hamilelik ihtimali bulunabilir. Adet gecikmesi yaşarsanız kandan Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   27 Haziran 2022 / 09:41
 • ***** Yanıtla

  Sevgilimle birlikte olduk ve geri çekilme yöntemini uyguladık ertesi gün yumurtlama günü olarak görünüyordu bugün ilişki sonrası 11.gün test yaptım negatif çıktı sonradan pozitif olma ihtimali var mı?

  6 Ekim 2022 / 23:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Korunmasız cinsel ilişkilerde hamilelik ihtimali olabilir. Adet gecikmesi yaşarsanız kandan Beta HCG testini yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Ekim 2022 / 09:37
Diğer Yorumlar
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: