Kadınlarda adet aralığının 21 günden kısa veya 35 günden uzun olması adet düzensizliği olarak tanımlanmaktadır. Yumurtlama problemine yol açan hiperprolaktinemi, polikistik over sendromu, prematür yumurtalık yetmezliği ve perimenopoz hormonal adet düzensizliğine yol açmaktadır.

Bununla birlikte gebelik, kilo kaybı, yeme bozuklukları, yoğun egzersiz, yoğun stres, sistemik hastalıklar da adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Peki adet düzensizliği sorunu yaşayan kadınlar gebe kalabilir mi?

Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik sorunun yanıtını şöyle vermektedir.

“Primer amenore olarak adlandırdığımız ve beyinden yumurtalıkları uyaran hormon döngüsünün çalışmadığı hipogonadotropik hipogonadizm olgularında kadınlar kendiliğinden hiç adet göremezler. Bu eksik hormonların takviye edilmesiyle yumurtlama sağlanır ve çift uygun yardımlı üreme tekniğine yönlendirilerek gebelik elde edilir. Adet göremeyen diğer durumlar da ise turner sendromu olarak bilinen genetik sendrom, erken menopoza yol açan prematur over yetmezliği ve menopoz döneminde kadınlarda kendi yumurtaları ile gebelik elde etmek mümkün değildir. Bahsettiğimiz adet düzensizliği yaşayan bu hasta grubundaki kişiler, ülkemizde yasal olmayan yumurta donasyonu yöntemiyle gebe kalabilirler.”