Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Endometrium (Rahim İçi Zarı) Nedir? & Kalınlığının Önemi

Endometrium (Rahim İçi Zarı) Nedir? & Kalınlığının Önemi

Op. Dr. Burçak Erzik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Gerek tüp bebek tedavisinde gerekse normal gebelik planlayan anne adaylarının değerlendirilmesinde rahmin iç tabakası yani endometrium, önemli bir yer tutar. Gebeliğin gelişmesi ve sağlıklı şekilde devam etmesi için büyük öne taşıyan endometrium nedir, endometrium kalınlığı kaç olmalıdır, yapışıklıklar düşüğe neden olur mu gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Rahim İçi Zarı (Endometrium) Nedir?

Endometrium, rahmin iç zar tabakasına verilen isimdir. Bu tabaka ergenlik çağıyla birlikte her ay kalınlaşır. Kalınlaşmasının nedeni, eğer gebelik oluşursa embriyonun rahime tutunmasını sağlayan bir yatak görevi görmesidir. Normalde endometrium tabakası silüer dediğimiz ince salkımsı hücrelerden oluşur ve embriyo bunun içine yerleşerek rahme tutunur ve kendisine rahat kanlanmasını sağlayacak bir yuva oluşturur. Döllenme gerçekleşmediği ve gebelik oluşmadığı takdirde, endometrium her ay adet döneminde kanama ile atılır. Bu döngü her ay, aynı şekilde devam eder.

Gebeliğin oluşup sağlıklı şekilde devam etmesi için rahim içi tabakasının tamamen sağlıklı olması gerekir. Rahmin iç tabakası hem kalınlık hem de yapısal (herhangi bir yapışıklık olup olmaması) olarak değerlendirilir.

Rahim İç Duvarı Neden İncelir?

Rahim iç zarındaki incelmenin en önemli nedeni rahim içi müdahalelerdir. Bunların arasında da en sık kürtaj ve sezaryen gelir. Diğer nedenler ise enfeksiyon, radyoterapi ve doğuştan rahim bozukluklarıdır.

Endometrium Kalınlığı Normal Değerleri Nedir?

Normalde kadınlarda yerleşme döneminde endometrium kalınlığının 8-12 mm olması gereklidir ve minimum 7 mm üzerinde maksimum 14 mm altında olması tüp bebekteki gebelik oranlarını da başarıya götürecektir.

Özellikle 9-10 mm kalınlıklar gebelik oranlarının en yüksek olduğu kalınlıklardır. Rahmin iç tabakası 6 mm altındayken yapılan embriyo transferi işlemleri sonrası gebelik başarısı olumsuz etkilenebilmektedir.
Aynı zamanda daha önceden geçirilmiş işlemlere bağlı olarak rahmin iç tabakasında inceliği bulunan hastaların kendiliğinden veya tüp bebek tedavisiyle gebe kalmalarında sıkıntı yaşanabilmektedir. Endometrium kalınlığının normal değerleri 8 ile 12 mm arasında olmalıdır.

Endometrium’da Yapışıklık Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Daha önceden geçirilmiş olan enfeksiyonlar, kürtajlar, ameliyatlar ve müdahaleler rahim içi dokusunda yapışıklıklar meydana getirebilir. Bu da embriyonun orada tutunup gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla bunu doktorunuzun önceden bilmesi önem taşır.

Küretaj yöntemi; gebeliğin düşükle sonuçlandığı ya da doğumdan sonra gebelik materyalinin kaldığı durumda rahmin temizlenmesi işlemidir. Geçirilen küretajlar rahim içine zarar verebilir. Bu dönemde yapılan müdahaleler hijyenik koşullarda yapılmazsa ya da çok sert, agresif müdahaleler yapılırsa rahim içi zarında yapışıklıklara ve tedavi edilemeyecek kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Çünkü kürtaj sonrası oluşabilecek sekunder bir enfeksiyon veya parça kalması gibi durumlarda rahim içerisindeki doku hasar görebilir. Bu enfeksiyonlar sonrası rahim içinde yapışıklıklar gelişebilir.

Aynı zamanda bu enfeksiyonlar tüpleri de etkileyebilir. Tüplerde tıkanıklıklar veya tüp içerisinde sıvı birikimi olabilir. Çok kolay bir işlem olarak adlandırılan bu kürtaj hastanın doğurganlığını ciddi anlamda etkileyebilir. Ancak bugün bu hastalar çözümsüz hastalar değiller. Gerek histeroskopi dediğimiz yöntemle gerek standart tedavilerden farklı olarak bu hastalara ilaç tedavisi uygulanarak gebelik elde edilebilmektedir.

Rahim İçi Zarının Yapışıklıkları Nasıl Anlaşılır?

Rahim içerisi patolojileri değerlendirilirken en sık kullanılan yöntem, rahim filmi ve eğer bir sorun ile karşılaşılmışsa histereskopi operasyonlarıdır. Histereskopi yönteminde küçük bir kamera ile rahim içerisi izlenerek bu bölgenin genişliği, şekli, herhangi engel olacak bir problem olup olmadığı tespit edilir. Eğer bir problem varsa tedavisi operatif histereskopi denilen cerrahi yöntemle yapılabilir.

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında Endometrium’un Rolü

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında rahim içi bozukluklarının çok büyük bir önemi vardır. Rahim içerisinin embriyoyu kabul etmeye uygun olması çok önemlidir. Rahim içerisi patolojileri, pek çok şekilde gerçekleşebilir. Bunlardan bir tanesi rahim içerisinde kitlesel bir oluşuma neden olan miyomlar veya rahim içerisinde perde dediğimiz embriyonun yerleşmesine ve büyümesine engel olan doğumsal oluşumlar veya rahim içerisinin doğumsal anormallikleri ve şekil bozukluklarıdır. Bunların hepsi tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları nedeni olabilir.

Bir başka faktör ise rahim içerisinde meydana gelen daha önce geçirilmiş bir küretaj veya batın operasyonları sonucu geçirilmiş bir PID dediğimiz (Pelvik İnflamatuar Hastalık) rahim içerisinde yapışık olması da yine tekrarlayan başarısızlık olma sebebidir. Rahim içerisinde embriyonun yerleşebileceği, bebeğin büyüyebileceği sağlıklı bir alan oluşturmak ve bu alanın şeklinde herhangi bir sıkıntı olmaması aslında tüp bebek tedavisi başlamadan önce bizim mutlaka sağlamamız gereken bir koşuldur.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Türk Doktorları Dünya Tıp Tarihine Geçti

  Kadavradan rahim nakli olan Derya Sert'in dünya tıp tarihine geçen başarı öyküsünü …

  Devamını Oku

  Demet Akalın, 20 Senedir Evlat Hasreti Çeken Çiftimizle Buluştu!

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız denemelere …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek’te 60.000’den Fazla Mutluluk Hikayesi!

  Hikayeleriniz farklı olsa da yaşadığınız zorluk, çekilen özlem ve “anne-baba” olmanın mutluluğu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Zor Vakaların Merkezi!

  Bizim için mutluluk, hastalarımızın gözlerinde gördüğümüz umudun gerçekleşmesi! Dileriz çocuk sahibi olmak …

  Devamını Oku

  Palyaçoluk Yaparak Tedavi Parası Biriktirdi, Hikayesiyle Duygulandırdı!

  Emre Fazla, geceleri güvenlik görevlisi olarak çalışıp gündüzleri de palyaçoluk yaparak tüp …

  Devamını Oku

  Almanya’daki 3 Başarısız Denemeden Sonra Bahçeci’de İkiz Bebek Müjdesi!

  Almanya’daki 3 başarısız denemelerinden sonra merkezimize başvuran çiftimize ilk denememizde gebelik haberini …

  Devamını Oku

  Azospermi Hastamıza TESE Yöntemi ile Güzel Haberi Verdik!

  Hikayemizin kahramanları çalışma arkadaşımız Sinan Abi ve sevgili eşi Pınar! 15 yıldır …

  Devamını Oku

  20 Başarısız Denemesi Olan 43 Yaşındaki Hastamızın Gebelik Sevinci!

  43 yaşındaki annemiz 0.04 AMH değerine sahipti ve 20 yıldır çocuk özlemi …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Burçak Erzik  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım