Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Endometrium Nedir, Kalınlığı Ne Anlama Gelir?

Endometrium Nedir, Kalınlığı Ne Anlama Gelir?
    

Anne karnında bebeğin gelişimini sürdürdüğü yer olan rahim, kadın üreme organlarından biri olup genel olarak kas dokusu ile kaplıdır. Yumurtalıkların, fallop tüpleri aracılığıyla bağlı olduğu rahim, aynı zamanda vajinaya açılır.

Erkek üreme hücresi olan sperm ile yumurtanın fallop tüplerinde bir araya gelmesiyle döllenen yumurta, bir kaç gün içinde rahme ulaşarak gelişimini rahim içinde devam ettirir. Rahmin iç kısmı ise bez ve bağ dokularından oluşur. Tıpta endometrium olarak tanımlanan rahim içi doku, her ay adet döngüsü içinde kalınlaşarak olası gebeliğe karşı kendini hazırlar.

Beyinde yer alan hipotalamusun hipofiz bezini uyarması ile salınan LH ve FSH hormonlarının etkisiyle, rahim içi doku ya da farklı bir deyişle endometrium, embriyonun tutunması için kalınlaşır.

Gebeliğin gelişmediği durumlarda ise yine hormonların etkisiyle rahim içi doku incelmeye başlar. Rahim içi dokunun dökülmesi ve dökülen dokunun vajinal yoldan atılması ile adet kanaması gerçekleşir. Endometrium kalınlığı kaç olmalı sorusunu yanıtlamadan önce endometrium nedir bunu iyi anlamak gerekir.

Endometrium Nedir?

Ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte farklılaşan hormonal düzen, rahimde birtakım değişikliklere yol açar. Ortalama her 28 günde bir gerçekleşen adet kanaması aslında rahim içi zarı olarak da bilinen endometriumun eski haline dönmesiyle oluşur. Üreme çağındaki her sağlıklı kadının vücudu, belirli bir düzen içinde üreme için kendini hazırlar. Beyinden salınan hormonların kana karışmasıyla birlikte yumurtalıklar uyarılır ve olgunlaşmaya başlar. Olası gebelik ihtimaline karşı rahim de salınan hormonların etkisiyle değişime uğrar.

Rahim içi doku, rahim içi duvarı ya da rahim içi zarı olarak tanımlanan endometrium, rahmin iç dokusuna verilen isimdir. Salkıma benzer hücrelerden oluşan rahim, gebelik süresi boyunca gelişen ve ağırlaşan bebeği sağlıklı bir şekilde taşımak için iç dokusunu hormonların etkisiyle düzenler. Aynı zamanda endometrium, gebeliğin oluşma ihtimaline karşı her adet döneminde bir miktar kalınlaşır. Bunun sebebi fallop tüplerinde yumurtanın döllenmesiyle meydana gelen embriyonun, rahim içine rahatça tutunmasını sağlamaktır.

Gebeliğin oluşmadığı durumlarda ise yine hormonların etkisiyle endometrium dökülerek incelmeye başlar. Endometriumun dökülmesi ile birlikte adet kanaması oluşur. Bu işlem her ay düzenli olarak devam eder. Endometrium ne demek sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir. Endometrium kalınlığı ise ultrason eşliğinde ölçülebilir. Endometrium kalınlığı, gebelik oluşumu ve gebeliğin sağlıklı bir doğumla sonuçlanması için son derece önemlidir.

Endometrium Kalınlığı Ne Anlama Gelir?

Rahim içi doku, olası gebeliğe karşı her ay düzenli olarak bir miktar kalınlaşır. Bu yüzden endometrium kalınlığı, adet döngüsünün kaçıncı gününde olunduğu ile yakından ilişkilidir. Adet kanamasının olduğu ilk günden beşinci güne kadar endometrium, 1 ile 4 mm. arasında kalınlığa sahiptir. 5. günden sonra salgılanmaya başlayan ve kan düzeyinde artış gösteren östrojen hormonunun etkisiyle 14 mm.’ye kadar kalınlaşır.

Ovulasyon dönemi olarak bilinen yumurtlama zamanında ise bu kalınlık 20 mm.’ye kadar artabilir. Menopoz döneminde ise üreme gerçekleşmeyeceğinden endometrium kalınlaşması olmaz ve rahim içi duvarın kalınlığı 5 mm. ve altında olmalıdır. Endometrium kalınlığı 12 mm gibi bir bilgi tek başına bir şey ifade etmez.

Endometrium ölçümünün adetin kaçıncı gününde yapıldığı, kişinin yaşı ve menopoz varlığı gibi pek çok etken ile birlikte değerlendirilmelidir. Endometriumun normalden daha kalın olması durumu, endometrial hiperplazi olarak tanımlanır. Rahim içi dokunun normalden fazla kalınlaşması her zaman kanser varlığına işaret etmese de tedavi edilmemesi durumunda endometrium kanseri olarak bilinen oluşuma yol açabilir.

Endometrium kalınlaşması riski daha ziyade, menopoz dönemi öncesinde bulunan 40 yaş ve üstü kadınlarda, sıklıkla adet düzensizliği ve özellikle adet gecikmesi yaşayan kişilerde, şişmanlık, obezite, diyabet, polikistik over sendromu gibi rahatsızlığı olanlarda ve uzun süre boyunca progesteron ile dengelenmemiş östrojen hormonu içerikli ilaç kullanan kadınlarda yüksektir. Endometrium belirtileri olarak bilinen rahim duvarı kalınlaşması varlığında en sık karşılaşılan belirti, adet döneminde normalden fazla miktarda ve çok daha uzun süre ile görülen kanamalardır.

Adet kanamalarının miktarının ve süresinin artmasına eşlik eden karın ve kasık bölgesi ağrıları gibi belirtiler endometrial hiperplazi şüphesini artırır. Rahim içi dokunun, salınan östrojen hormonu ile kalınlaşmasına karşılık olarak salınan progesteron hormonu, endometriumun dökülerek eski haline gelmesini sağlar.

Endometrium çift duvar kalınlığı normalden fazla olduğunda ya da farklı bir deyişle endometrial hiperplazi varlığında oluşan kanama süresindeki ve miktarındaki artış progesteron hormonunun etkisiyle oluşmaz. Aksine endometriumun östrojen ile aşırı olarak kalınlaşması sonucu oluşan dökülme ile ortaya çıkar.

Endometrium kanseri vakalarında ise kalınlaşan endometriumda bulunan hücreler farklı bir yapılaşma sergiler. Atipik endometrial hiperplazi olarak adlandırılan bu duruma zamanında müdahale edilmemesi, endometrium ca oluşumuna yol açabilir. Endometrium kanseri belirtileri konusuna geçmeden önce endometrium ca nedir bunu iyi kavramak gerekir.

Endometrium Kanseri

Kadın üreme sisteminden kaynaklı en sık görülen kanser türü, endometrium kanseridir. Yüz binde 7.9 oranında görülen endometrium kanseri, rahim içi zarında yer alan normal hücrelerin farklılaşarak çoğalması ile oluşur.

Rahim kanseri olarak da bilinen hastalık, sıklıkla menopoz dönemindeki kadınlarda görülse de, her yaşta oluşabilir. Rahim duvarının ölçümü ile görülen endometrium kalınlaşması, tek başına kanser tanısı için yeterli olmadığından, kesin tanı için biyopsi yada küretaj yapılarak alınan doku, patoloji laboratuvarında incelenir.

Endometrium ca evreleme yapıldıktan sonra tümörün uterusla sınırlı olup olmadığı, pelvik lenf nodu tutulumu varlığı ya da uzak metastaz olup olmadığı anlaşılır. Endometrium kanseri evrelemesine göre operasyonun türü değişiklik gösterse de çoğunlukla tedavi amacıyla halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik cerrahi yöntemi ile rahim tamamen alınır. Erken teşhis edilmiş ve ilerlememiş vakalarda, yapılan cerrahi operasyon sonrasında çoğunlukla ek bir tedavi gerekmez. Ancak ameliyatla alınan dokunun incelenmesinden sonra gerekli görülmesi durumunda radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Endometrium Kalınlaşması Belirtileri

Endometrium kalınlaşması çoğunlukla adet kanaması miktarındaki artış ve kanama süresinin uzaması ile karakterizedir. Endometriumun normal değerlerden daha kalın olması her zaman endometrium kanseri anlamına gelmese de tedavi edilmediğinde kansere dönüşebilir. Endometrium kanseri ya da farklı bir deyişle rahim kanseri varlığında ise kanser hücrelerinin rahim içinde sınırlı kalması durumunda belirtiler rahim içi dokunun kalınlaşması ile aynıdır.

Muayene sırasında rahim boyutunun normal sınırların üstünde olması, rahim dışında kitle bulunması, endometrium kanseri şüphesini güçlendirir. Ancak kanser oluşumundan bahsetmek ve kesin olarak tanısını koymak için endometrium biyopsisi ya da küretajı yapılmalıdır. Endometrium küretaj yöntemi ya da biyopsi ile endometriumdan alınan doku örneği patoloji laboratuvarında incelenir ve sonuca göre kanser tanısı kesin olarak koyulur.

Endometrium Küretaj Nedir?

Yapılan muayene ve ultrasonografi ile rahim içi dokunun normal değerlerin üzerinde olması ya da rahim dışında kitle görülmesi durumunda, kişinin kanser olup olmadığının netleştirilmesi için biyopsi ya da küretaj yapılması gerekir.

Biyopside ince bir tüp ile rahim içinden hücre alınır ve patoloji laboratuvarına gönderilirken, küretaj işleminde ise rahim ağzı açılarak küret adlı aletle endometriumdan doku örneği alınır. Alınan doku örneği patologlar tarafından incelenir. Hastalar tarafından sıklıkla sorulan endometrium küretaj ne demek ve endometrium küretaj nedir sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

Endometrium kalınlaşması ve diğer tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

139 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Mrblar ben tüp Bebek tedavisinde doktorum rahim perdesinden yapisikliktan kaynaklı histereskopi laparoskopi jel uyguladı fakat düzelmedigini söylüyor rahim de kalınlık 7 mm oluyor fakat üç çizgi görmediği için transfer yapamam istedigim görüntü de deil diyor üç çizgi görmesi şart mıdır

  26 Kasım 2022 / 20:34
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz rahim iç zarını ultrason eşliğinde değerlendirerek en doğru kararı verecektir. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Aralık 2022 / 23:10
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, bugün adetime 1 gün kala beta hcg 179 çıktı rahim kalınlığı ise 9 mm sizce normal mi yoksa düşük bir kalınlık mı

  30 Eylül 2022 / 21:45
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Normal bir kalınlık değeridir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Ekim 2022 / 08:54
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, adetimin 12ci gününde yumurtalardan en büyüğü 12.2mm ama 15ci günümde 11mm si en büyüğü. 12ci günümde rajimde hiç bir sıvı yokken 15ci günümde az miktarda sıvı vardı. Bu 3gün içinde hızla büyüyüp patlamış olabilirmi? Endometrium kalınlığı 10mm

  14 Haziran 2022 / 17:21
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,
   Doktorunuza ultrason muayenesi olduğunuzda teşhisi net olarak koyabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Ağustos 2022 / 10:05
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar adetimin 2. Günü Endometrium 6mm, uterus doğal, iki taraftada 6-7 af çıktı. Amh sonucum 5 ay önce 1.05 çıkmıştı. Bu değerler normal mi

  18 Mart 2022 / 12:54
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Değerleriniz normal görünüyor fakat yalnızca kan değerleri çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz 444 39 49 numaralı telefonumuzdan kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Nisan 2022 / 12:46
 • ***** Yanıtla

  Merhaba adetin ilk günü endrometrium ölçüsü 0.654 cm ve diğer resimde 0.582 cm doktorum rahim ince dedi bu şekilde hamile kalamazsın dedi .Yardımınızı rica ederim.Syg.

  9 Mart 2022 / 15:37
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Mart 2022 / 13:52
 • ***** Yanıtla

  Mrb yaşim 31 endometrium 14.9 mm den 19.9mm çıkmis denildi kuretaj işlemiyle parça alındı henüz sonuç çıkmadi kanser riski varmıdır tsk

  23 Şubat 2022 / 21:19
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Patoloji sonucu çıkmadan net bir şey denmesi mümkün değildir.

   Geçmiş olsun.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Mart 2022 / 21:44
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar, annemin patoloji sonucunun tanı kısımında böyle yazıyor. Rahim ducarı kalınlığı 18mm. Anlamı nedir acaba?

  Tanı: Erken sekretuar endometrium, küretaj

  21 Şubat 2022 / 22:40
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim içi kalınlaşma olduğunu ve bunun tanısını belirten bir patoloji sonucudur. Doktorunuzla detaylı görüşmeniz uygun olacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Mart 2022 / 21:26
 • ***** Yanıtla

  Tekrardan merhaba öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim . Beta hcg negatif çıktı ancak ben farklı bişeyler hissediyorum psikolojik olabilir ama testi tekrarlam gerekir mi yani açık pembe kanama adet döneminde bana pek normal gelmedi 25 yalındayım ve ilk defa böyle bir şey yaşadım 35 günde bir adet görüyorum pcos var başka bir sorunum yok herşey temiz çıktı o zaman ben ne yaşıyorum şu an diye düşünmeden edemiyorum

  29 Kasım 2021 / 17:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Kasım 2021 / 17:44
 • ***** Yanıtla

  Hocam bugün kadın doğum muayenesinde adetin başlangıcından sayarsam 18.günündeyim doktor endometrium trilaminar görüntüyü kaybetmiş dedi, Ne demek o ? Gebelik demek mi ? Endometrium kalınlaşmış bi de.Gebelik İstemiyorum

  20 Ekim 2021 / 19:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelik anlamına gelmiyor. Endometrium adet döngüsüne yakın bir dönemde kalınlaşır ve sonra tekrar incelir. Gebelik istememe durumlarında korunma yöntemlerinden yardım alabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Kasım 2021 / 09:16
 • ***** Yanıtla

  Mrb.ben bir iki once dusuk yapdim patoloji sonuc ise boyle yazili 10cc hacminde kuretaj materyalidir.1 kismi 1 kasette takibe alindi.Tani olarak desidealizasyon gosteren dokular revizyon kuretaj.

  26 Eylül 2021 / 03:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz detaylı bilgiyi verecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Eylül 2021 / 12:13
   • ***** Yanıtla

    Merhaba adet gecikmesiyle birlikte kısa ve az kanamalı süren dönemimin 4. Gününde vajinal muayene oldum doktorum endometriumun 8 mm olduğunu söyledi gebelik testi istedi ama hormonal de olabilir dedi. Ben ilk defa böyle bir durumla karşılaştım gecikmeler olurdu ama renk ve miktar biraz tuhaftı ağrım da yoktu gebelik olabilir mi sizce de biz ümitlenmek istemedik ama üstüne görme gibi durumlarda olabiliyormuş

    29 Kasım 2021 / 14:42
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Olabilir. Doktorunuzun dediği gibi kandan Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     29 Kasım 2021 / 15:05
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam endometrium line düzensiz seyretmektedir yazısından ne anlamalıyız.

  23 Ağustos 2021 / 17:01
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim iç zarı dediğimiz endometrium düzensiz görünmektedir. Doktorunuz gerekirse tedavi düzenleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Eylül 2021 / 00:40
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar, histeroskopi sonrasında yapılan biyopsi sonucumda: “iyatrojenik endometriyum, IEN içeren endometriyal polip, desmin antikoru negatiftir” ifadeleri yer almaktadır, ne anlama geliyor acaba?

  19 Ağustos 2021 / 17:27
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Sonucunuz kötü görünmüyor fakat detaylı değerlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Ağustos 2021 / 04:04
 • ***** Yanıtla

  Hocam patoloji bulgularda 0.66cc mukoid kürtaj materyali. 1 adet semear preparati pap boyandı. Tanı da endometrium kürtaj yazıyor ne demek bu hocam kanser mi demek

  16 Haziran 2021 / 18:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kürtaj materyali patolojiye gönderilmiş. Doktorunuz detaylı iletecektir sonucu size.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Haziran 2021 / 10:17
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam histereskopi ile poliplerimi aldırdım . Öncesinde ve sonrasında rahim kalınlığımda değişim olmadı 26 yaşındayım gebe kalamıyorum . Kalınlığım adetten önce 14-16 adet sonrası 18 mm hocam sizce ne yapmalıyım ?

  31 Mayıs 2021 / 00:55
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim kalınlığıyla ilgili doktora başvurmanızı öneririz. Dilerseniz detaylı bilgi almak için 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da buraya tıklayarak telefon numaranızı bırakabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Haziran 2021 / 15:33
   • ***** Yanıtla

    Merhaba hocam endrometrium kalınlığı şu an 12mm ve regl döndüm 7 gün falan gecikti. Normal midir sizce bi sıkıntı var mıdır?

    28 Nisan 2022 / 22:33
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Muayene olmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     12 Mayıs 2022 / 10:22
  • ***** Yanıtla

   Merhaba hocam endometrium total kalınlık 10mm. Endometrium ekonomik yankısı düzensiz bu Ne demek hocam sonu bu şekilde

   21 Kasım 2021 / 22:58
   • Bahçeci
    ***** Yanıtla

    Merhaba,

    Endometrium rahim iç zar dokusudur. Doktorunuz ultrason görüntüsünde düzensiz görüntülemiştir.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    1 Aralık 2021 / 10:03
   • ***** Yanıtla

    Merhaba hocam benim adet dönemim başlaması gerekiyordu sadece açık pembe bir lekem oldu. Her hangi bir kanama veya leke olmadı endometrıuma baktığımız da kalındı doktor her an kanamam olabileceği için kalın olduğunu söyledi ama sizce gebelik ihtimali var mıdır

    28 Nisan 2022 / 16:09
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Sizi muayene etmeden bir şey söyleyemeyiz. Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     12 Mayıs 2022 / 10:23
 • ***** Yanıtla

  Mrb annem 56yaşında menapoza girmedi 2yıl önce kalınlaşmadan dolayı küretaj oldu biyopsi smear yapıldı temiz çıktı bu ay adetten 14gğn sonra lekelenme şeklinde kanaması oldu 15gün sonrada normal adet oldu fsh Lh normal doktora gittiğimizde adetin ilk günü uterus 12mm kalınlaşma var dedi ilaç yazdı size sorum adetin ilk günü kalınlaşma 12mmolması sıkıntılımı adetten sonra incelermi yoksa daha kalındıda adet olunca incelmiş hali bumu doktorun usg ile baktığında adetin ilk günüydü

  20 Mayıs 2021 / 13:08
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adetin ilk günü henüz endometrium sökülmediği için kalın görünmüş olabilir. Adet bitiminde tekrar kontrol etmek gerekir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mayıs 2021 / 14:45
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, klomen tedavisi ile bu ay 3 yumurtam gelişti. Adetimin 17.gününde endometrium kalınlığı 7.4 olarak ölçüldü. Ancak doktor rahmin tek çizgi görünümünde olduğunu ve üç çizgi görünümde olması gerektiğini söyledi. Yine de çatlatma iğnesi oldum. Tek çizgi görünümdeyken hamile kalamaz mıyım? Teşekkürler.

  8 Mayıs 2021 / 15:24
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Hamile kalmak zorlaşabiliyor. 3 çizgi ideal istediğimiz görüntüdür. Doktorunuz gerekli tedavi planını oluşturacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Mayıs 2021 / 10:06
 • ***** Yanıtla

  Merhaba. Endometriyum duvar çift duvar kalınlığım 1.5 mm. Adetimin 4 veya 5.gününde ultrasona girdim. Bu değer normal midir?

  1 Mayıs 2021 / 21:19
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adetin sökülmesi ile birlikte incelik olması normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Mayıs 2021 / 15:28
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar Hocam Endometrium cidar düzensizligi nedir acaba önemlimidir..tekrarlayan düşüklerim var.Butun tahliller temiz…Bununla bir alakasi olabilirmi?

  29 Nisan 2021 / 07:43
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim zar dokusunun düzensizlikleri birebir düşüklerle bağlantılı denilemez. Doktorunuz detaylı ultrason sonucuna göre sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Mayıs 2021 / 15:27
 • ***** Yanıtla

  İlişkiden 45 gün sonra ultrasonda endometrium kalınlığı 5,5 mm izlenen biri gebe olabilir mi ? Gebelikte 45 gün sonra mutlaka endometrium kalınlaşması olması gerekir mi

  11 Mart 2021 / 23:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebelikle beraber endometrium kalınlaşmaya başlar, 5.5 mm ince bir endometriumdur. Net sonucu kanda Beta HCG testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Mart 2021 / 14:47
   • ***** Yanıtla

    Merhaba, adet günümün 7ci gününde muayene olundum endometrium kalınlığı 5 mm, 20 yaş için yumurtalıklar büyük olduğu gözüküyor,

    4 Şubat 2022 / 14:27
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     8 Şubat 2022 / 15:03
 • ***** Yanıtla

  Yaş 23 adet döngümün 14. günü . Endometrium çift duvar kalınlığı 5mm. Normal midir

  10 Mart 2021 / 21:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet sonrası bu kalınlık normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   11 Mart 2021 / 08:11
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben yeni evliyim adet düzensizliğim olduğu için doktora gittim smear alındı sonucum çıktı fakat doktorum burda olmadığı için gösteremedim henüz. Benim anladığım kadarıyla herşeyim normal gözüküyor endometrium düzenlidir kalınlığı 4mm dir yazıyor adetime 10 gün kala gitmiştim sizce kalınlığı normal mi yoksa ince mi?

  10 Mart 2021 / 19:09
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium kalınlığınız normal.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Mart 2021 / 14:28
 • ***** Yanıtla

  Uterus kavitesi, “pipelle” biopsi:
  Bozuk proliferasyon gösteren endometrium (fokal atipisiz hiperplazi) hastalığı nedir sonucun böyle geldi hocam cevap verirseniz sevinirim

  24 Şubat 2021 / 21:32
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet düzensizlikleri endometrium kalınlaşmasına neden olabilir. Endometrium doku sonucunuz kalınlaşma çıktığını göstermektedir. Doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Mart 2021 / 09:30
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam reglimin 10.gunu Endometrium 4mm çıktı. Dr. İnce dedi. Hamile kalsanda tutunma riski var dedi. Bu değer 10 . Gün için çok mu az. Ve dört tane kaybim var yaş 37

  18 Şubat 2021 / 00:02
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium dokusu adet ile birlikte dökülür ve incelir. Bir sonraki adet döngüsüne doğru tekrar kalınlaşır ve kendini gebelik için hazırlar. Şu an ince görünüyor. Doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Şubat 2021 / 08:48
 • ***** Yanıtla

  Merhaba adetin 3. Gunu rahim kalinligi 11m yaziyor bu normalmidir

  8 Şubat 2021 / 21:16
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Ezgi Hanım,

   Rahim kalınlığınız normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Şubat 2021 / 09:59
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam,aşılama için sağ tarafta 2 yumurta gelişti biri 18mm diğeri 17mm endometrium 7mm kalınlığında aşılama için uygunmu?

  30 Ocak 2021 / 11:01
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Uygundur.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2021 / 12:57
 • ***** Yanıtla

  İyi akşamlar hocam annemin patoloji sonucunda tanıda uterus endometrium kürtaj yazıyor ne demek ve risk bulunduruyor mu?

  29 Ocak 2021 / 00:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim içi dokusu bulunduğu belirtilmiş rapor içeriğinde, farklı bir bilgi yer almıyor.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2021 / 12:50
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam,aşılama tedavisine başladım reglimin 6 günü endometrium 4 buçuk mm normalmi?

  27 Ocak 2021 / 22:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium 4 buçuk olması normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Ocak 2021 / 12:48
   • ***** Yanıtla

    Teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

    28 Ocak 2021 / 16:09
 • ***** Yanıtla

  Mrhb kardeşimin patoloji sonucunda ERKEN SEKRAZYON FAZINDA ENDOMETRIUM yazıyor bu ne anlama geliyor bilgi verebilir misiniz lütfen

  26 Ocak 2021 / 23:34
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz ultrason eşliğinde raporu değerlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Ocak 2021 / 14:13
 • ***** Yanıtla

  Merhaba! Hocam benim kürtaj patoloji sonucum şu şekilde çıktı hemorajik yapıda inflame desidual sekretuar endometrium fragmanlar izlenilmektedir.belirgin plasental villus yoktur neoplazma rastlanmamıştır

  20 Ocak 2021 / 17:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium yani rahim iç zarı dokularına rastlanmıştır. Doktorunuz detaylı değerlendirme yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Ocak 2021 / 13:03
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam.Benim endemetirum 6 mm.adetde 3 aydır gecikme var.Dojtor bana infofast ilacını yazdı.Bir ay içinde eyer normale dönmesem hormon tedavisini başlayacağını söyledi.Sizin görüşkeriniz nedir bu konuda hocam?Lütfen cevaplarsanız sevinirim

  13 Ocak 2021 / 20:50
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz tedavinizi düzenlemiş. Endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Ocak 2021 / 10:22
 • ***** Yanıtla

  Hocam Adetime dört gün kala ultrasonda endonetrium 6 mm çıktı doktor iyi dedi dogrumu normal mi bu deger burdaki yorumlara baktigimda 6 ince

  7 Ocak 2021 / 19:28
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Değeriniz normal görünüyor. Adet döneminde kalınlaşıp adet bitiminde incelmektedir. Doktorunuz detaylı değerlendirmeyi yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Ocak 2021 / 15:35
 • ***** Yanıtla

  Merhaba Rahim kalınlaşmasıvar dendi parça alındı sonucumu şimdi aldım ama doktorum izne çıkmış merakta kaldım yanıtlarsanız çok mutlu olurum sonuç söyle Tanı PROLİFERATİF ENDOMETRİUM (P/C)

  29 Aralık 2020 / 14:54
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun değerlendirmesi daha uygun olacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Ocak 2021 / 17:40
 • ***** Yanıtla

  Döngümün 24.günü 6mm, normal midir? Peki bu durum adetimi geciktirir mi? Teşekkürler.

  22 Aralık 2020 / 09:57
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Kalınlık normal, döngünüz bu sebeple gecikmeyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Ocak 2021 / 12:55
 • ***** Yanıtla

  tüp bebek tedavisinde ilaçla 15.gün 9.8mm olan kalınlık ,5günlük progestan kullanımından snra 20.gün transfer günü 5mm e düştü bunun sebebi nedir?

  21 Aralık 2020 / 20:33
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Yumurtlama olduktan sonra kalınlık azalabiliyor. Bunun yanı sıra hormon yetersizliği, rahim içi etmenlerde incelmeye sebep olabilir. Doktorunuz detaylı takip edecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Ocak 2021 / 12:52
 • ***** Yanıtla

  Merhaba adetin 10.günü rahim duvarı kalınlığı 12mm normalmidir

  20 Aralık 2020 / 09:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim duvarı kalınlığı normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Aralık 2020 / 14:43
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam adetimin 1.günü endometriyum 6mm
  10 mm folikül var yazıyo ultrason sonucunda çocuk düşünüyoruz bi sorun var mı

  4 Aralık 2020 / 18:39
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Herhangi bir sorun görünmüyor. Fakat yalnızca ultrason değerleri çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Aralık 2020 / 13:04
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ,benim adetim 10 gun gecikti ama 2 gun once idrar testi yaptim testim neqatif cikdi ,ultrasona gitdim 2 gun once endometrim 13.4 mm cikdi. Sizce hamilelik oluşa bilirmi ?

  4 Aralık 2020 / 06:35
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İdrar testlerinde yanılma payı olabiliyor. Kesin bir sonuç için kandan Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Aralık 2020 / 09:47
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,

  Fundal düzeyde endometrium kalınlığı 4mm.endometrial myometrial sınır net olarak ayırt edilememektedir. Myometrium silik heterojen hipoekoiktir. Adonemyozisi düşündürmüştür. Adetin bitiminden bir hafta sonra yapılan ultrason sonucudur. YAŞ 42.Ara kanama ve fazla kanam ile doktora gittim.ultrason sonucunu açıklarsanız.

  23 Kasım 2020 / 13:08
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adenomyozis bulguları görülmektedir. Ara kanama ve aşırı miktarda kanama yapabilir. Detaylı olarak ultrason muayenesi ve takibi öneririz. Doktorunuz sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Kasım 2020 / 14:39
  • ***** Yanıtla

   Merhaba hocam adetim biteli 4 gün fln oldu Endometrial 7.2 hamile kalabilme Şansım varmıdır

   27 Aralık 2021 / 21:38
   • Bahçeci
    ***** Yanıtla

    Merhaba,

    Rahim içi kalınlığınız normal görünüyor. Hamile kalma da rahim içi kalınlığı dışında bir çok etken bulunuyor. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar.

    Dileriz en kısa sürede güzel haberi alırsınız.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    10 Ocak 2022 / 09:43
 • ***** Yanıtla

  Selam doktor ultrasonda Miometri :Diffuz endometrioz heteretopiyalar. Endometri :7.9mm yazyor ne yaplmali?

  22 Kasım 2020 / 14:01
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometriozis bulguları görülmektedir. Detaylı olarak ultrason muayenesi ve takibi öneririz. Doktorunuz sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Kasım 2020 / 14:34
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam, adetimin ikinci günü endometrium kalınlığı 13 mm ölçüldü. Bebek sahibi olmak istiyoruz bu durum ilaçla tedavi edilebilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

  1 Kasım 2020 / 11:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet kanamanız ile birlikte endometiumunuz incelecektir. Bebek sahibi olmanız ile ilgili yumurta rezervi, sperm kalitesi, rahim içi durumunu değerlendirmek gerekir. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Kasım 2020 / 14:05
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam 11. gunde rahim duvarı 19 mm bu ne demek

  13 Ekim 2020 / 11:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet olmaya yakın veya gebelikle beraber rahim zar dokusu hormonların etkisiyle kalınlaşır. Adet gecikmesi yaşarsanız Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Ekim 2020 / 15:00
 • ***** Yanıtla

  merhabalar doktor hanım benim reglimin 14.gününde endometrium kalınlığım 4.7mm çıktı sizce normal midir

  3 Ekim 2020 / 00:13
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium kalınlığının transfer işlemi için en az 6 mm olması gerekmektedir. Fakat herhangi bir hormon kullanmıyorsanız ve tüp bebek tedavisinde değilseniz 4.7 mm normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Ekim 2020 / 16:21
 • ***** Yanıtla

  Merhaba yaklaşık 7 ay önce hipofiz tümörü ameliyatı oldum kontrollerim esnasinda temografi sonucunda endometrium kavite kalınlığı 25 mm ölçülmüş ve sağ overde 40*28mm sol overde 43*32mm ebatlarında olup her iki över boyutları artmıştır yazıyor rahim içinden parça alınıp patoloji yapıldı sonucdan korkmalimiyim

  21 Eylül 2020 / 00:35
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium kalınlaşması söz konusu olduğu için parça alınmıştır. Sonuç geldiğinde doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Dileriz güzel sonuçlar alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Eylül 2020 / 17:09
 • ***** Yanıtla

  1 yıl önce rahim duvarı kalinlığı 18 cm idi küftajla temizlendi şimdi yine kaliñlaşma olmuş 20 cm bu durum neden tekrarlıyo ve tedavisi nedir şuan 36 yaşındayım

  15 Eylül 2020 / 08:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet düzensizlikleri sebep olabilir. Doktorunuz tedaviniz için sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Eylül 2020 / 15:11
 • ***** Yanıtla

  Tomografi sonucunda Endometrium cizgiseldir ne demek hocam

  14 Eylül 2020 / 14:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim iç zar dokusu çizgi şeklinde görünmektedir anlamına geliyor. Herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Eylül 2020 / 15:28
 • ***** Yanıtla

  Merhaba adet kanamasi duzensizligim mevcuttu. Daha once rahim duvarinda kalinlasma var denilmisti. Parca alindi patolojiye gitti. Tani olarak hipersekretuar endometrium fragmanları yaziyor. Tibbi lab yorumu ise bulgular artmis progestron veya gestagen etkisiyle uyumludur. Yer yer kucuk buyutmede secilebilen dilate gland yapilari total regresyona ugramis basit kistik hiperplazi olasiligini akla getirmektedir. 3-6 ay arasi ilac tedavisi uygulanacak sizden de bi yorum alabilir miyim kanser vs yazmiyor sonucumda ama baska bir doktordan da fikir ve gorus almak istiyoruz. Tesekkur ederiz.

  10 Eylül 2020 / 22:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İlaç tedavisi ile geçebilecek olgular mevcut. Endişe etmeyiniz, doktor takibinde kalabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Eylül 2020 / 16:01
 • ***** Yanıtla

  Adetin 18.günü endometrium 7.5mm hocam daha yükselir mi bu değer iyi mi sizce

  8 Eylül 2020 / 12:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet döneminiz yaklaştıkça endometrium kalınlaşacaktır, endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Eylül 2020 / 15:36
 • ***** Yanıtla

  Merhaba adetimin 5. Günü rahim kalınlığı 8mm normalmidir acaba ayrıca ilk 3 gün leke son 2 gündür kanamam yoğun şimdiden teşekkür ederim

  1 Eylül 2020 / 18:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium kalındığı normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Eylül 2020 / 16:21
   • ***** Yanıtla

    Merhabalar
    Yapılan biyopside patoloji sonucu “ PROLİFERATİF ENDOMETRİUM; endometrium, küretaj.“ olarak çıkmıştır.Bu ne demek acaba?

    1 Şubat 2022 / 19:05
    • Bahçeci
     ***** Yanıtla

     Merhaba,

     Hormon etkisi ile rahim içindeki doku kalınlaşmış anlamına gelmektedir. Doktorunuz detaylı bilgilendirme yapacaktır. Geçmiş olsun.

     Saygılarımızla,

     Bahçeci Ailesi

     13 Şubat 2022 / 21:49
 • ***** Yanıtla

  Reglin 13. Gunu 8 ml nasil cevap ?

  22 Ağustos 2020 / 15:02
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium kalınlığınız 8 mm ise normaldir.

   Saygılarımızla
   Bahçeci Ailesi

   24 Ağustos 2020 / 17:41
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam. Regl dönemimin 8. Gününde endometrium 5 mm 3 katlı yazıyordu bu normalmi

  20 Ağustos 2020 / 13:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kalınlığı gayet normal, yapısı 3 çizgi dediğimiz formda.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   20 Ağustos 2020 / 16:23
 • ***** Yanıtla

  Adetimin 9.gününde endonetrium 5mm diye yazılıyor sonuç kağıdın da hocam bu normal bir durum mu

  24 Temmuz 2020 / 12:02
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adetle birlikte endometrium (rahim astar dokusu) inceldiği için kalınlık 5 mm görünmektedir. Normal bir durumdur.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Temmuz 2020 / 13:54
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar rahimde kalınlaşma olduğu söylendi. 18 mm kadar kalınlaşma oldu. Biyopsi yapıldı. Sonuç şu şekilde çıktı: uterus ,endometrium ,küretaj , atipsiz endometriyal hiperplazi. Ne demek acaba?

  13 Temmuz 2020 / 15:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet düzensizlikleriniz rahim zar dokusunun dökülemeyip kalınlaşmasına sebep olabilir. Atipik hiperplazide hormon etkisi ile rahim içindeki doku kalınlaşmış anlamına gelmektedir. Doktorunuz detaylı bilgilendirme yapacaktır. Geçmiş olsun.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Temmuz 2020 / 15:37
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam. Reglimin 12.gününde endometrium kalınlığım 8 mm. 32 yaşındayım. Hamilelik için endometrium kalınlığım uygun mu sizce? Şimdiden teşekkürler

  1 Temmuz 2020 / 10:45
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium kalınlığınız normal seviyede. Dileriz güzel haberler alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Temmuz 2020 / 14:48
  • ***** Yanıtla

   Merhaba Adet günüme 7 gün var endometrial kalınlık 1cm ve biz tüp bebek düşünüyoruz bu ne demek oluyor acaba

   21 Ekim 2021 / 14:44
   • Bahçeci
    Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

    Merhaba,

    Endometrium adet dönemine yaklaşırken kalınlaşır ve adetin sökülmesi ile birlikte tekrar incelir. Şu an kalınlığı normal görünüyor. Adet dönemi ve sonrası doktorunuz değerlendirecektir.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    25 Ekim 2021 / 10:43
 • ***** Yanıtla

  Merhaba endometrium tek kat kalınlığı 1 mm endomtrial maviye içerisinde 12 mm kalinligina ulaşan yoğun içerikli sıvı izlenmiştir ayrıca kalite içerisinde 13*8 mm boyutlarında lobule konturlu,semisolid görünüm izlenmiştir ne demek

  19 Haziran 2020 / 01:09
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Yoğun pıhtılı sıvı anlamına gelmektedir. Basit polipler olabilmektedir. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Temmuz 2020 / 16:08
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam pataloji sonucunda endometrial polip ile uyumlu doku örnekleri,atipisiz endometrial hiperplazi ile uymlu değişiklikler,glandüler ve stromal yıkılım ile uyumlu değişiklikler görülmüştür.Risk olduğu söylendi.Bu durumda rahmi aldırmam gerekir mi ?

  12 Haziran 2020 / 23:25
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   İlaç tedavisi ile takip edilebilir ve gerekirse tekrar patoloji bakılabilir. Patoloji sonucunda aynı sonuç elde edilirse doktorunuzun uygun gördüğü takdirde rahminiz alınabilir. Geçmiş olsun.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Haziran 2020 / 17:10
 • ***** Yanıtla

  Hipoestrojenik etkide endometrium ile uyumludur ne demek ayrıca sonuclarda yaklaşık 0.8cc haxminde kürete materyal ne demek teşekkürler hocam

  30 Mayıs 2020 / 18:40
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Tanı koymak amacıyla rahim iç duvarından küretaj yöntemiyle alınan doku miktarının hacmini ve alınan dokunun histopatolojik tanısını ifade ediyor. Rahim iç dokusu ve dolayısıyla vücudun düşük estrojen düzeylerine maruz kaldığını ifade ediyor.

   Saygılarımızla
   Bahçeci Ailesi

   15 Haziran 2020 / 13:46
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben leyla annemin patoloji sonucunda tani olarak su kelimeler yer aliyor “PROLİFERATİF ENDOMETRİUM,endonetrium küretaj
  Ne demek oluyor hocam

  29 Mayıs 2020 / 12:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Hormon etkisi ile rahim içindeki doku kalınlaşmış anlamına gelmektedir. Doktorunuz detaylı bilgilendirme yapacaktır. Geçmiş olsun.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Haziran 2020 / 10:05
 • ***** Yanıtla

  Rahimiçi düzensizlik ne dmektir ve neden kaynaklanır hocam

  25 Mayıs 2020 / 17:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim duvarı (endometrium) birçok sebepten düzensiz olabilir. Adet düzensizlikleri, rahim içi bozukluklar, geçmişte geçirilen küretaj, histeroskopi bunlara sebep olabilir. Uzman bir hekimle görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Haziran 2020 / 10:59
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam reglimin 2. Gününde hastaneye gittim endometrium kalınlığı 8 mm çıktı ayrıca her iki over da 3-5 mm boyutlarında multiple foliküler izlendi bir sıkıntı olurmu çocuk konusunda falan endometrium kalınlığı normalmi

  18 Mayıs 2020 / 01:39
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ultrason değerlendirmelerinizde sorun görünmüyor fakat gebe kalmanızda yalnızca ultrason değerleri değil, yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   27 Mayıs 2020 / 17:30
   • ***** Yanıtla

    Merhaba Hocam eşimin sperm sonuçları normal denildi
    adetin 2. Günü test sonuçları
    Serbest T4:12.6
    Tsh:3.75
    Fsh:3.2
    Prolaktin:70
    Estradiol:57.6
    Lh:4.83
    Amh:2.91 bu ay ovulasyon testi ile yumurtlama takibinde adetin 20. Günü çift çizgi gördüm doktorun daha önce 21. Günü test istediği için progesteron testi verdim sonuç 1.78 çıktı ultrasona sa girdim Sonuç uterus antevert orta haftadır yaş ile uyumludur myometrium homojen eko yapısında konturları düzenlidir. Endometrium çift duvar kalınlığı 12 mm overlerde solid veya kistlik lezyon izlenmedi pelvik kitle lezyonu sıvı kolleksiyonu izlenmedi
    Yorumlamanız mümkünmüdür değerleri iyi çalışmalar

    5 Ekim 2021 / 11:46
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Değerleriniz normal görünüyor fakat kan testleri tek başına gebe kalmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     20 Ekim 2021 / 16:52
 • ***** Yanıtla

  Endometrium ince düzenli ne demek hocam

  6 Nisan 2020 / 10:29
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium rahim zarına verilen isimdir. Her adet döneminde iç zar dokusu yenilendiği için adet sonrası ince görülebilir. Düzenli olması da herhangi bir sorun olmadığını anlatmaktadır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Nisan 2020 / 10:56

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Doç. Dr. Mehmet Reşit AsoğluSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: