Bahceci Tup Bebek

TV 8 | Günaydın Doktor | Prof. Dr. Berfu Demir

TV 8 | Günaydın Doktor | Prof. Dr. Berfu Demir

Kısırlık nedeni, infertilite nedeni ne olursa olsun kadının gebe kalma potansiyelini belirleyen en önemli faktör kadın yaşı. Çünkü erkek üreme sistemi ile kadın üreme sistemi tamamen birbirinden bağımsız çalışıyor. Erkek üreme sistemi 3 ayda bir yeniden üretim yaparak ilerliyor ama kadın anne karnında potansiyele sahip olarak doğuyor ve ergenlikle beraber her ay kadının 1 tane yumurta yumurtladığı dönemde beraberinde 1500 hücreyi de kaybediyor. Doğal üremeyi kadının üzerinden takip ederek o nedenle kadın yaşının ilerlemesi hem yumurta havuzunda bir azalmaya neden oluyor hem de elimizdeki yumurta hücresinin bozulmasına yani genetiğinin bozulmasına neden oluyor. Bu da hem kadının gebe kalma potansiyelini engelliyor hem de gebe kaldığı taktirde sağlıklı doğum yapabilme şansını azaltıyor.

Kadının en iyi üreme potansiyeli 30’lu yaşların altı 37 yaşına kadar aslında iyi bir üreme potansiyeline sahip kırılma noktası 37 yaşından sonra başlıyor 40 dan sonra ciddi bir azalma var. Şuan yumurtalık rezervi yaşına göre az olan kadınlarda ya da yumurtalık kapasitesini kötü yönde etkileyecek bir hastalığı olan ameliyat olması gereken başka bir organında kanser hastalığı olup buradan tedavi olması gereken kadınlara biz bu sürece başlamadan önce yumurta dondurmayı öneriyoruz. Embriyo dondurma ile gamet hücresi dondurma farklı embriyo dondurmada şuana kadar 5 yıla kadar hızlı dondurma ile embriyonun %100 canlılıkla geri döneceği ve gebelik oranlarının çok iyi olduğu
Düzenli adet görmesi regl döneminin aksamadan devam etmesi kadın için çok ciddi bir avantajdır. Günümüzde bu şekilde sağlıklı olan bir kadınla gerçekten her ay yumurtluyor mu diye hormon testi yapmıyoruz. Düzenli olması bir avantajken yumurtalık rezervini ön görmez. Kadın yaşının 40 ve üzerinde olduğu durumda yumurtalık kapasitesinin iyi olması önemli bir avantajdır. Genetik olarak anormal olma oranını değiştirmez.

Hormonlu spiral takıldığı zaman bu yerinde etki etmekte yani embriyonun ana rahmine tutunmasını engellemekte ama beraberinde kadının yumurtlama fonksiyonunda durdurmakta fakat yumurtalık rezervinin kaybı her ay düzenli regl olmasıyla doğrudan ilişkili bir durum değil. Bekar bir kadına çocuk istemiyorsa eğer kontrol hapı verip biz yumurtalıkları hiç çalıştırmadan yıllar boyu durdurabiliyoruz. Yumurtalık içerisindeki mekanizmalar o rezervi giderek yıllar içerisinde o doğal döngüsünde azalmasına yol açıyor. Hormonlu spiral kullanımında yumurtalıklar da kist gelişimi olabilir. Arada hormonal sisteme bağlı kistler meydana gelebilir. Kadınlarda bu nedenle kist taktı gibi nedenler olmasın bu bunun beraberinde getirdiği bir etkidir. Kontrol edilmesi ve takip edilmesi yeterlidir. Yumurtalık kapasitesinin çok azaldığını gören beraberinde adet düzensizliği başlayan doktorlardan işin çözümünün çok kolay olmayacağı hatta tekrar tekrar tedavi yöntemlerini deneyip de başarısız olan kadınların elindeki seçenek bu oluyor. FSH düşürme kürleri var. FSH’ın yükselmesinin nedeni yumurtalıkların fonksiyonu yerine getirememesidir. Beyin bunu anlamaz beyin yumurtanın ürettiği hormona bakar. Kandaki östrojen seviyesi düştüyse FSH artırır. Sınırda yumurtalık kapasitesi olan bir kadın FSH biraz yükseldiğinde o yumurtalıklar östrojen üretirler ve FSH düşer.

Ama olay artık kritik düzeyi geçip yumurtalık düzeyi tamamen bittiğinde FSH kontrolsüz olarak yükselir. Ama bunun sonucunda yumurtalıktan bir sonuç alamaz. Siz bitkisel kürler başlığı aldığında vücuda östrojeni ağızdan verdiğinizde beraberinde FSH düşer. Ama bu bir tedavi değildir. Olayın yönünü değiştirmektir. Ama bazı kürler başlığı altında kullanılan kürlerde antioksidanlar var. Bu antioksidanlar. Yumurta hücresinin kalitesi artırdığında işe yarayabilir. Ama kaynağının ne olduğunu bilmiyorsunuz içeriğinin ne olduğunu bilmiyorsunuz bunu kullandığınızda karaciğerinize zarar verme riskiniz var. Bunları çok iyi bilmeliler olayın esas özü de iyi beslenmek kendimize iyi bakmak sağlıklı olmamız hedef olmalı kadın iyi beslendiği taktirde kilosuna dikkat edip hareketine dikkat edip sağlıklı bir vücudu olduğu taktirde olayın çok büyük bir kısmını çözmüş olacak kadının her şeyi beyninde başlar beyninde biter aslında . beyninin sağlıklı olarak da ruhsal olarak da ve gebe kalabilirsin gebeliği de devam ettirebilirsin bunu öncelikle sağlaması gerekiyor.

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: