MitoSkor embriyoların enerji durumunu gösteren bir uygulamadır. Bu test, hücrenin “enerji ocakları” olarak bilinen Mitokondri adındaki yapıların içerdiği DNA miktarını (mtDNA) ölçmekte ve bu sayede en sağlıklı embriyonun tespit edilmesini amaçlamaktadır.

MitoSkor Testi Hangi Amaçla Uygulanmaktadır?

Tüp bebek yöntemleri ile başarı şansı; kapsamlı kromozom taraması yapılarak sağlıklı olduğu tespit edilen ve iyi gelişim gösteren embriyoların transferi sonrasında bile %55-70’ler seviyesindedir. Diğer bir deyişle, iyi gelişim gösteren embriyoların %30’luk bir kısmı rahme tutunma başarısı gösterememektedir.

MitoSkor testi kromozomal olarak normal olduğu belirlenen embriyoların içinden rahme daha başarılı tutunacak olanı seçmeyi sağlamakta ve böylece başarıya ulaşma süresini kısaltmayı amaçlamaktadır.

Böylece hem genetik yönden detaylı incelenen hem de MitoSkor ile enerji metabolizmaları test edilmiş embriyolar arasından yapılan seçim ile rahme tutunma şansı en yüksek embriyonun seçimini yapmak mümkün olmaktadır.

Bu sayede, tek embriyonun transfer edildiği uygulamalarda doğru embriyoyu en kısa zamanda bulma şansı elde edilmektedir. Böylece tedavi başarısı arttırılmakta, çoğul gebelik riski azaltılmaktadır.

MitoSkor Testi Kimlere Uygulanır?

MitoSkor testi için embriyolardan biyopsi ile hücre alınması gerektiğinden, PGT uygulaması aday çiftlerin embriyolarında gerçekleştirilen bir testtir.

Dünyada ve ülkemizde tüp bebek hastaları arasında giderek daha yaygın olarak kullanılan PGT yöntemi sonrası birden fazla sayıda sağlıklı embriyo tespiti durumunda bu embriyolar arasından seçim MitoSkor değerlerine göre yapılmaktadır.

Mitoskor Testi Nasıl Yapılır?

MitoSkor testi, yukarıda da belirtildiği üzere PGT işlemi için alınan aynı biyopsi materyalinde, NGS (Next Generation Sequencing, yeni nesil dizileme) tekniklerin kullanılması ile gerçekleştirilmektedir.

Böylece embriyolara ekstra bir biyopsi işleminin yapılmasına gerek kalmamaktadır. Bu test sayesinde embriyoya ait kromozomların incelenmesine ek olarak, Mitokondri’deki DNA da analiz edilmektedir.

MitoSkor Testi Fiyatı Ne Kadardır?

MitoSkor testi fiyat bilgilerini yasalar gereği web sitemiz üzerinden yayınlayamıyoruz. Güncel fiyat bilgilerimizi öğrenmek için iletişim formumuzu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.