Rahim Dinlendirme Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde hastalarımızın en kısa sürede gebe kalıp çocuklarını sağlıklı olarak kucaklarına alabilmeleri için en iyi embriyoların üretilip seçilmesi esastır. Diğer taraftan düzenli bir adet döngüsünde kadınlar her ay sadece 1 yumurta hücresi üretirler ve genellikle üretilen bu yumurtaların (kadın yaşına bağlı olarak) %50-70’ten fazlası sağlıklı bir embriyoya dönüşemez. Tüp bebek tedavilerinde bu nedenle hastalara dışarıdan yüksek dozlarda yumurta büyütücü hormon iğneleri verilir ve böylece yeterli sayıda yumurtayı bir defada elde ederek içlerinden en iyileri seçilir.

Bu yaklaşım sayesinde pek çok çiftte yeterli sayıda kaliteli embriyo üretebiliyor ve sağlıklı gebelikler sağlayabiliyoruz. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda, yumurta büyütmek için kullanılan hormonların/ilaçların rahim iç zarını olumsuz olarak etkileyebildiği, dolayısıyla rahmin embriyoyu kabul edebilme gücünü azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilmek amacıyla tedavide elde edilen iyi kalitedeki embriyoları donduruyoruz. Tedaviye 1-2 ay ara vererek ilaç etkisinin ortadan kalkmasını ve rahmin doğal haline gelmesini bekliyoruz. Böylece rahmin embriyoyu rahatça kabul etmesini sağlayan bu tedaviye “rahim dinlendirme yöntemi” adını veriyoruz.

Rahim Dinlendirme Kimlere Uygulanır?

Geçmiş yıllarda sınırlı bir grup hastada uygulanan bu yöntemi artık çok daha geniş bir yelpazede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun en önemli nedeni, gelişen laboratuvar teknolojileri ve bunu takiben embriyo dondurma tekniklerinde ulaşılan yüksek başarılardır. İlk zamanlarda vücudunda tedavide kullanılan ilaç ve hormonlara karşı aşırı hassasiyet görülen (ovaryen hipersitmülasyon sendromu) hastalarda zorunlu olarak uygulanmaktaydı. Günümüzde ise tedavi sürecinde rahim ortamında bozulma görülen veya ilaçlara bağlı olarak gebelik başarısında rahim ortamı kaynaklı azalma olabileceğini düşündüğümüz hastalarda da rahatlıkla kullanmaktayız. Hatta bazı hastalarda tedavileri sırasında oluşan sosyal nedenlere bağlı olarak bile embriyo transferi kolayca ertelenebilmektedir.

Rahim Dinlendirme Her Klinikte Uygulanabilir mi?

Rahim dinlendirme yönteminin başarılı olabilmesi için embriyoların son derece yüksek başarı oranları ile dondurulabilmesi ve istenildiğinde zarar görmeden çözülebilmesi gerekir.

Bu teknolojiyi uygun şekilde ve etkin kullanabilen merkezlerde rahim dinlendirme yöntemi uygulanan hastalarda, taze transfer yapılan hastalara oranla %5-15’e kadar daha yüksek gebelik oranları sağlanabilmektedir.

Diğer taraftan embriyo dondurma/çözme uygulamalarının başarılı olarak yapılamadığı kliniklerde gebelik oranlarında ek artış sağlanamadığı gibi taze embriyo transferlerine kıyasla daha düşük gebelik başarısı da elde edilebilmektedir.

Dolayısıyla rahim dinlendirme yönteminde başarıya giden anahtar, klinik içerisinde yüksek teknoloji ve verimlilik ile çalışan bir embriyoloji laboratuvarının olmasıdır.

Tüm merkezlerimizde aynı kalite ve yüksek teknolojik donanıma sahip embriyoloji laboratuvarlarımızda dondurma ve çözme işlemlerinde başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz. Bahçeci’nin tüm merkezlerinde dondurma ve çözme işlemleri uygulanmaktadır.