NGS Nedir?

Yeni nesil dizileme (Next Generation Sequencing) tanımının kısaltılmış şekli olan NGS, embriyolarda kapsamlı kromozom taraması yapabilmemizi sağlayan, en son geliştirilmiş bir genetik analiz teknolojisidir.

NGS ile embriyolar hızlı ve etkin bir şekilde taranır ve kromozom düzeyindeki genetik problemler, gebelik öncesinde tespit edilir.

Tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyoların rahme başarıyla transfer edilmesine karşın sağlıklı gebelik elde edilememesinin en önemli nedenlerinden biri, embriyolarda oluşan kromozom bozukluklarıdır.

NGS yöntemi ile gerçekleştirilen kapsamlı kromozomal tarama uygulamaları embriyolarda adı geçen kromozom bozukluklarının tayin edilmesinde son derece etkin bir rol oynamaktadır.

Özellikle tekrarlayan düşükler yaşayan hastalarda ve 40 yaş üzeri anne adaylarında NGS yöntemi kullanılarak kromozomal yönden sağlıklı olduğu tespit edilen embriyonun rahme nakli ile yüksek gebelik başarısı elde edebiliyoruz.

NGS Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisinde NGS tekniği kullanılarak gerçekleştirilen kapsamlı kromozomal tarama uygulaması bazı ülkelerde çok daha yaygın kullanım alanı bulsa da Bahçeci Sağlık Grubu olarak bu yöntemi özellikle aşağıdaki durumda önermekte ve uygulamaktayız:

40 yaş üzeri anne adayları
Nedeni bilinmeyen kısırlık vakaları
Tekrarlayan tedavi başarısızlıkları
Tekrarlayan düşük hikayesi
Şiddetli erkek kısırlığı

NGS Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Embriyoyu oluşturan tüm kromozomlar kapsamlı olarak incelenebilmektedir.

İncelenen hücrelerdeki kromozomların sayısal ve yapısal farklılıklarını daha hassas düzeyde tespit edebilmemize imkan tanır.

Böylece “mozaik” olarak adlandırılan ve içerisinde farklı kromozom yapıları barındırabilen hücrelerin olduğu embriyoların belirlenmesinde ve tedavi amaçlı kullanımında çok daha belirleyici olabilen bir tekniktir.

NGS, gen bozukluklarını değil, kromozom düzeyindeki hataları da inceleyebilme imkânı sunmaktadır. Uygun koşullarda mevcut tek gen hastalıklarının analizi ve HLA tiplemesi ile eş zamanlı olarak kapsamlı kromozomal tarama yapılmasına olacak verir.