Çocuk sahibi olmak isteyen, bu doğrultuda plan ve hazırlık yapmaya başlayacak çiftlerin kafalarındaki en önemli sorulardan biri “Acaba çocuğum sağlıklı olacak mı? Doğacak çocuğuma ciddi bir genetik hastalık geçiriyor olabilir miyim?” sorusudur.

Zira bazı genetik hastalıklar doğum sonrası yıllarda ortaya çıkabilmekte ve ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilmekte.
Özellikle Türkiye gibi akraba evliliğinin oldukça yaygın olduğu bir ülkede bu sorular daha da ciddi anlam kazanmakta. Gebelik öncesi kişiye özel genetik tarama testi işte tam bu noktada çiftlerin yardımına koşabilen bir test.

CGT Testi Nedir?

1600’den fazla genetik geçişli hastalığın ilişkili olduğu 1577 gendeki 30,000’den fazla genetik şifre değişikliğinin tek bir seferde taranmasını sağlayan bir genetik tarama testidir.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde farkında olmadıkları birçok genetik hastalık mevcut olabilir. Yakın bir zaman öncesine kadar bu genetik hastalıkların aynı anda taranabilmeleri tıbben ve teknik açıdan mümkün değildi.

Şimdi ise basit bir kan örneği ile gen düzeyinde tarama yapılabiliyor. CGT testi sayesinde tespit edilebilen bir mutasyonun veya genetik hastalığın sonrasında çiftlerin tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolarında genetik ayıklama uygulanarak akraba evliliklerinde dahi çiftlerin sağlıklı bebekler dünyaya getirmesi sağlanabiliyor.

CGT Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik öncesi taşıyıcılık testi olarak da bilinen CGT testi için anne-baba adayından kan örneği alınır. Kan örneğinde test kapsamında incelenen hastalık taşıyıcılığı veya mutasyon saptanırsa, çiftlere uygulanacak tüp bebek tedavisi sonrasında elde edilen embriyolar PGT yöntemi ile taranabilir ve mutasyon taşımayan embriyoların transferi gerçekleştirilir.

Böylece hasta bebek dünyaya getirme riski olan çiftlerin incelenen hastalık yönünden sağlıklı bir çocuk sahibi olmaları sağlanabilir. Klasik yöntemlerle gerçekleştirilen genetik tarama hizmetlerinde aynı anda sadece birkaç gen bozukluğuna bakılabiliyorken CGT testi ile aynı anda 1600’den fazla genetik hastalık ile ilişkili gen düzeyindeki değişiklikler taranabilmektedir.

Mutasyon Bulunması Durumunda Ne Yapılır?

CGT testi sayesinde tespit edilebilen bir mutasyonun veya genetik hastalığın sonrasında çiftlerin tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolarında genetik ayıklama uygulanarak akraba evliliklerinde dahi çiftlerin sağlıklı bebekler dünyaya getirmesi sağlanabiliyor.

Gebelik öncesi taşıyıcılık testi olarak da bilinen CGT testi için anne-baba adayından kan örneği alındıktan sonra test kapsamında incelenen hastalık taşıyıcılığı veya mutasyon saptanırsa, çiftlere uygulanacak tüp bebek tedavisi sonrasında elde edilen embriyolar PGT yöntemi ile taranabilir ve mutasyon taşımayan embriyoların transferi gerçekleştirilir.

CGT Testi Kimlere Önerilir?

CGT testi isteyen herkese uygulanabilir. Bununla birlikte özellikle aşağıda belirtilen şartları taşıyan kişilerde/çiftlerde uygulanması, gebelik öncesi sağlayacağı bilgi ve avantaj açısından son derece önemlidir:

• Ailesinde genetik hastalık taşıyıcılık hikayesi olan çiftler,
• Akraba evliliği yapmış çiftler,
• Genetik hastalık taşıdığı belirlenmiş bir çocuğa sahip olan ve yeniden çocuk sahibi olmak isteyen çiftler.
• Etnik olarak genetik hastalık taşıma riski yüksek bir gruba mensup bireyler.

CGT Testi Nerede Yaptırılır?

CGT testi her tüp bebek merkezinde uygulanmamaktadır. Genetik hastalıkları taramamızı ve sağlıklı bebek doğumları elde etmemizi sağlayan CGT testini Bahçeci Sağlık Grubu kapsamında faaliyet gösteren tüm merkezlerimizde uygulamaktayız.

Üreme bilimindeki gelişmeleri yakından takip ederek dünyanın sayılı merkezleri ile eşzamanlı olarak merkezlerimizde uygulamaktan mutluluk duyuyoruz.

Gelişmiş embriyoloji laboratuvarımız sayesinde özellikle zor vakalarda Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranlarına sahibiz. Oxford Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile bilimsel gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

CGT Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Yasalar gereği CGT testi fiyat bilgisini web sitemiz üzerinde paylaşamıyoruz. Fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.