Mitoscore / Mitoskor (Embriyo Enerjisi)

Tüp bebek ve genetik alanında özellikle son yıllarda gözlenen baş döndürücü gelişmeler özellikle kısırlık sorunu yaşayan ve çocuk özlemi çeken aileler için yeni olanaklar sunmaya devam ediyor. Bu olanakların en yenisi, genetik olarak embriyoların enerji üretim güçlerini, canlılıklarını test ederek rahme tutunma başarısını daha net olarak görmemizi sağlayan Mitoscore Testi (mitoskor testi).

Mitoscore (Mitoskor), Embriyo Enerjisi Nedir?

Daha önce başarısız tüp bebek tedavileri geçirmiş, defalarca tedavi görmesine rağmen hiç gebelik yaşamamış veya düşükler yaşamış çiftlerde, genetik biliminin bize sunduğu en önemli destek, gelişen ve rahme tutunma aşamasına ulaşmış embriyolardan biyopsi ile birkaç hücre alarak embriyonun detaylı genetik haritasını çıkarmamızı sağlayan “Implantasyon öncesi genetik tarama” teknolojisi. Bu uygulama ile tüp bebek tedavisi sürecinde, daha embriyo nakli yapılmadan embriyoların taşıdıkları genetik miras, eğer tedavide başarısızlık oluşturacak veya erken dönem düşük ile sonuçlanacak ise kolayca ve son derece yüksek bir doğruluk payı ile anlaşılabiliyor. Böylece tekniğin kullanımının uygun olduğu hastalarda, tedavinin de hastalar için en uygun ve doğru olarak planlanması ile büyük oranda başarıya ulaşılıyor.

Genel bir saptama yapacak olur isek, embriyoların genetik yönden detaylı incelendiği ve bu yönde bir kusur tespit edilmediği vakalarda gerçekleştirilen embriyo transferleri ile yaklaşık %70’ler civarında bir gebelik oranı yakalamak mümkün. Özellikle son yıllarda bu uygulamalarla birlikte pek çok çiftte sağlıklı gebelik ve doğumlar gerçekleştirmiş oluyor olsak ta, farklı bir bakış açısı ile genetik yönden kusur bulunmayan embriyoları ile nakil yapılan fakat sonucun olumsuz olarak alındığı yaklaşık %30’luk bir grup hastamız da ne yazık ki mevcut. Bu grupta yapılan detaylı inceleme ve bilimsel çalışmalarda, özellikle embriyolardaki mitokondri adı verilen ve hücrelerimize enerji sağlayan, canlılıklarının devamı için gerekli olan organellerin sahip olduğu genetik yapının (mtDNA) miktarı ile embriyonun rahme tutunma başarısının birbiri ile oldukça yakın bir ilişki içinde olduğu, bu miktarın belirli bir değerin altında olduğu embriyolarda rahme tutunma başarısının da anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi. Diğer bir deyiş ile, bu oranın düşük olduğu embriyoların rahme tutunma şanslarının %80’lerin üzerinde olduğunu, yüksek olan embriyolarda ise beklenmeyen derecede düşük bir tutunma şansı mevcut olduğunu tespit ettik. Bu bilgilerden yola çıkarak, kapsamlı kromozom analizi yapılan ve genetik açıdan sağlıklı bulunan embriyoların içerisinden aynı zamanda en yüksek tutunma şansına sahip olan en enerjik embriyoları seçerek tedavi gören çiftlerimizi mümkün olan en kısa sürede sağlıklı yavrularına kavuşturabiliyoruz.

Bu teknik kurumumuzda ne zamandır uygulanıyor?

Mitoscore (mitoskor) testinin kapsamlı kromozom analizi yapılan vakalarda ek bir gebelik avantajı sağladığı geçtiğimiz yıl testin üreticisi olan Igenomix firması tarafından gerçekleştirilen klinik çalışmalarda gösterildi. Bahçeci Sağlık Grubu olarak firma ile oluşturduğumuz bilimsel çalışma platformu neticesinde Mart 2016 ayı itibariyle kurumumuz bünyesinde bu testi kapsamlı kromozom analizi uygulaması yapılan/yapılacak tüm vakalarımızda ücretsiz olarak sunuyoruz.

Hangi hastalarda/durumlarda uygulanması faydalı?

Mitoscore uygulamasından doğrudan fayda görecek çifter daha önce başarısız tedavi hikayeleri olan, ardışık düşükler yaşayan veya embriyolarında normalden yüksek oranda kromozom bozukluğu riski taşıyan (örneğin ileri anne yaşı), dolayısı ile kapsamlı kromozom taraması adayı hastalarımız.

Kapsamlı kromozom taraması sonucu elde edilen “normal” sonuca göre yapılacak embriyo nakillerinde, elde edilmesi muhtemel gebelik başarısı embriyo transferi öncesinde Mitoscore sonucuna yani embriyo enerjisine bakılarak anlaşılabiliyor. Mitoscore sonucunda tutunma şansı yüksek tek bir embriyonun seçilmesi ile hem mümkün olan en yüksek rahme tutunma şansı sağlanıyor, hem de birden fazla embriyo nakli yapılmasına gerek kalmadığı için çoğul gebelik ve sonrasında karşılaşılabilen komplikasyonlar ortadan kaldırılabiliyor. İkiz veya üçüz gebelikler her açıdan hem bebeklerin hem de annenin sağlığını tehdit eden riskleri de beraberinde getiriyor çünkü.

Daha basit bir ifade ile Mitoscore testi uygulanan embriyolarda gebelik için nokta atışı yapıyoruz. Diğer taraftan genetik testten sağlıklı olarak geçse dahi Mitoscore yönünden tutunma şansı yüksek bulunmayan embriyolar varsa, bu bilgi nakli öncesi uygun şekilde tedavi gören çift ile paylaşılıyor ve çiftlerin tedavi ile ilgili beklentilerini de psikolojik açıdan daha sağlıklı yönetebiliyoruz. Amacımız yüksek gebelik başarısının elde edilmesi ile birlikte özellikle tedavinin getirdiği psikolojik baskıyı da mevcut tıbbi öngörüler doğrultusunda en uygun şekilde yönetmek.

Teknik neden her klinikte sunulmuyor?

Birincisi mitoscore (mitoskor) testi oldukça yeni bir teknik ve uygulanabilmesi için yüksek denetim ve cihaz altyapısı gerektirmekte. Ayrıca daha önce de bahsedildiği gibi, uygulanması için embriyodan genetik inceleme amaçlı hücre biyopsisi yapmak gerekli ve bu işlemin başarılı olabilmesi için yüksek deneyimli embriyologlar tarafından yapılması gerek. Bu özelliklere sahip bir merkezin ayrıca mitoscore testi hizmetini sunan kurum ile de oldukça titiz ve verimli bir bilimsel işbirliği ortamı planlaması gerekiyor. Dolayısı ile şimdilik sadece dünyada belirli merkezlerde sunulabilen bir test ve Bahçeci Sağlık Grubu olarak bu hizmeti halkımıza sunabilmek gerçekten hepimiz için son derece gurur verici.

Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

Devamını Oku

Mucizelere İnanın

Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

Devamını Oku

Mutluluğun Tarifi

Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

Devamını Oku

İlk Denememde Hamileyim

Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

Devamını Oku

Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

Devamını Oku

4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

Devamını Oku

Lideri Olduğum Mucize Ekibim

Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

Devamını Oku

Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

Devamını Oku

7 Ülke, 13 Merkez, 45.000'in Üzerinde Tüp Bebek

Zor vakalarda Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranlarına sahip Bahçeci ile sizin de bebek hayaliniz gerçek olsun.

Hakkımızda

Bahçeci Tüp Bebek
Türkiye (4)
Kosova (2)
Bosna-Hersek (2)
Irak (2)
Azerbaycan (1)
Kıbrıs (1)
İngiltere (2019)

Ücretsiz ön görüşme

Sizi Arayalım

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

yada 0216 545 55 55 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
Canlı Sohbet
WhatsApp
Messenger
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım: