Havuz Yöntemi

Havuz Yöntemi Nedir?

Tüp bebek tedavisinde havuz yöntemi, embriyo transferi yapmadan iki veya daha çok sayıda yumurta toplama işlemi (OPU) yapılması ve elde edilen embriyoların dondurulması yaklaşımına verilen addır. Bu yöntemde havuzdaki embriyolar birlikte çözülerek ve (tedavi programına göre gerekli görülürse) takibi yapılarak doğal ya da ilaçla hazırlanan rahim içine transfer edilmektedir. Yöntemin başarılı olabilmesi için tüp bebek merkezinin çok başarılı bir embriyo dondurma tekniğine sahip olması şarttır.

Havuz Yöntemi Tüp Bebek Başarısını Artırır mı?

Düşük yumurtalık rezervi olan kadınlarda transfer edilecek embriyo sayısını artırmak başarıyı artırır. Ayrıca transferden önce havuzda biriktirilen embriyolar birlikte çözüldüğünde bunları daha ileri gelişim aşamalarına kadar takip etmek mümkün olmaktadır. Özellikle blastosist evresi denilen beşinci güne kadar embriyoları takip ettiğimizde tutunma potansiyeli en yüksek olan ve genetik olarak normal olma şansı yüksek olan embriyoları seçmek mümkündür.

Başarıyı artırıcı özelliğinin yanında havuz yönteminin bir diğer avantajı tedavi maliyetini göreceli olarak azaltabilmesidir. İlk tüp bebek tedavisinde az sayıda embriyo elde edilen olgularda transfer yapmadan embriyoları dondurduğumuz olguların ikinci ve sonraki yumurta toplama işlemlerinde tedavi maliyeti %50 civarında azalmaktadır. Bu yolla daha az maliyet ile çifti daha çok tüp bebek tedavisine almak sonuca ulaşmada şansımızı artırabilmektedir. Yöntemin bir diğer yararı Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) yapılacak olgularda biyopsi yapılabilecek embriyo sayısını artırarak bunları birlikte işleme almak ve PGT maliyetini de düşürmektir.

Embriyo transferi sonrası bir veya daha çok defa negatif sonuç alan çiftlerde ayrıca anksiyete artmakta ve bu durum tedavi sonuçlarını olumsuz etkilemektedir. Birçok çift bu anksiyete ve depresyona bağlı olarak tedaviyi bırakmaktadırlar. Oysa bunların tedaviye devamlarını sağlamak birçoğunun çocuk sahibi olmalarını mümkün kılacaktır. Embriyo havuzu yöntemiyle daha az maliyet ile daha çok tedavi ve embriyo transferi başına daha yüksek gebelik şansı yakalamak ve çiftlerin anksiyetesini azaltmak mümkün olacaktır.

Havuz Yöntemi Kimlere Uygulanır?

Embriyo havuzu tekniğine daha çok yumurta rezervi azalmış veya beraberinde tüp bebek tedavisi başarısızlıkları olan çiftlerde başvurulmaktadır.

Havuz Yöntemi Nasıl Yapılır?

Yumurta toplama işlemi sonrasında embriyo transferi veya embriyo seçimi için planlanan sayıda embriyo elde edilememişse embriyo dondurma işlemi yapılır. Transfer yapılmayarak hasta yeniden yumurta toplama işlemi için tedaviye alınır. Bu işlem yeterli sayıda ve uygun gelişim evresinde embriyo donduruluncaya kadar tekrar edilebilir. Transfer öncesinde iki veya daha çok kez yumurta toplanmasına havuz yöntemi denilmektedir.

Havuz Yöntemi Fiyatı Nedir?

Havuz Yönteminin fiyat bilgilerini yasalar gereği web sitemiz üzerinden yayınlayamıyoruz. Güncel fiyat bilgilerimizi öğrenmek için iletişim formumuzu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

Devamını Oku

Mucizelere İnanın

Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

Devamını Oku

Mutluluğun Tarifi

Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

Devamını Oku

İlk Denememde Hamileyim

Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

Devamını Oku

Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

Devamını Oku

4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

Devamını Oku

Lideri Olduğum Mucize Ekibim

Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

Devamını Oku

Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

Devamını Oku

7 Ülke, 13 Merkez, 45.000'in Üzerinde Tüp Bebek

Zor vakalarda Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranlarına sahip Bahçeci ile sizin de bebek hayaliniz gerçek olsun.

Hakkımızda

Bosna-Hersek (3)
Irak (1)
Azerbaycan (1)
Kıbrıs (1)
Kıbrıs
İngiltere (1)
İngilitere (2019)

Ücretsiz ön görüşme

Sizi Arayalım

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
WhatsApp
Messenger
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım: