CD56 Testi Nedir?

CD56 testi, katil hücreler olarak bilinen ve gebeliğin oluşmasını olumsuz yönde etkileyen hücrelerin, rahim iç tabakasındaki yoğunluğunun tespit edilmesini sağlayan bir testtir.
Gerek kendiliğinden olan gebeliklerde gerekse tüp bebek tedavileri sonrası elde edilen gebeliklerde embriyonun rahim iç tabakasına yerleşmesi esnasında çok sayıda moleküler mekanizma devreye girmektedir. Bu mekanizmalar içerisinde bağışıklık sisteminin gebelik için uygun bir düzeyde olmasının büyük önemi vardır.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda özellikle doğal öldürücü hücrelerin (NK hücreleri) rahme yerleşme aşamasında son derece önemli rol oynadıkları gösterilmiştir. NK hücrelerinin yoğunluğunun rahim iç tabakasında normalden fazla ya da az olması embriyoların rahme yerleşmesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu hücrelerin rahim iç tabakasında normalden fazla olması gebelik kayıplarının nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.

CD56 Testi Kimlere Uygulanır?

CD56 testi çocuk sahibi olmak isteyen, öncesinde 2 veya daha fazla düşüğü olan hastalara uygulanabilir. Ayrıca daha önce geçirilen tüp bebek tedavilerinde 3 ya da daha fazla iyi kalitede embriyo transfer edilmesine rağmen gebelik oluşmayan hastalarda uygulanabilir.

CD56 Testi Nasıl Yapılır?

CD 56 testi doğal öldürücü hücrelerin (katil hücrelerin) oranını saptayan bir testtir. Kanda ya da rahim dokusunda bakılabilir. Ancak kandaki öldürücü hücre oranının doku temsili düşük olduğu için tercih edilen yaklaşım değerlendirmenin dokuda yapılmasıdır.

Yumurtlama dönemi sonrası tercihen adetin 21 ila 24. günleri arası rahim iç tabakasından anestezi eşliğinde alınacak doku parçasından işinde uzman patologlar tarafından yapılan immünhistokimyasal bir değerlendirme yapılarak sonuç verilir.

CD56 düzeyi yüksek saptanan hastalarda uygun koşulların sağlanması sonrasında embriyo transferi hazırlığında ve sonrasında belirli aralıklar ile intralipid enjeksiyonu gibi bağışıklık sistemini dengeleyici tedaviler uygulanır.

CD56 Testi Fiyatı Ne Kadardır?

CD56 testi fiyat bilgilerini yasalar gereği web sitemiz üzerinden yayınlayamıyoruz.

Güncel fiyat bilgilerimizi öğrenmek için iletişim formumuzu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.