Yumurta toplama işlemi (OPU), belli bir büyüklüğe ulaşan yumurtaların çatlatma iğnesi verilerek son olgunluğa erişmeleri sağlandıktan sonra, çatlama öncesi yumurtalar toplanarak laboratuvara alınması işlemidir. Bu işlem sonrasında hastaları gündelik yaşama daha hızlı dönebilmeleri için bazı noktaları dikkat etmesi gerekiyor. Hastaların da en çok merak ettiği konularla ilgili Bahçeci Sağlık Grubu uzmanları şu bilgileri veriyor.

Yumurta toplama genel anestezi altında yapıldığı için işlem sonrasında en fazla üç, dört saat sürebilecek hafif sersemlik hali hissedebilirsiniz. Vücuttaki bu genel yorgunluk ve uykuya meyilli olma durumu dinlendikten sonra ortadan kalkacaktır.
Kasıklarda adet sancısını anımsatan ağrı, lekelenme şeklinde vajinal kanamalar yaşanabilir. Bu durumlarla karşılaştığınızda korkmanıza ya da endişelenmenize gerek yoktur.
İşlemden sonra mide bulantısı veya kusma yaşayabilirsiniz. Bu durumda yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durun. Çay, bisküvi gibi yiyecek ve içecekler tüketilerek mideyi yormamak gerekmektedir. Mide bulantısı yaşanmazsa günlük beslenmeye devam edilebilmektedir.
Gebelik gerçekleşene kadar cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.
İlaçların gebelik gerçekleşene kadar kullanmaya devam edilmesi gerekmektedir.
OPU sonrasında hangi durumlarda doktorunuzu aramalısınız?

Şiddetli karın ağrısının devam etmesi halinde,
Karında gerginlik ve şişkinliğin gittikçe artması durumunda,
Bulantı ve kusma devam ederse,
İdrar yapamama veya idrarda kan görülmesi durumunda,
İç çamaşırınızda devamlı kan lekeleri görülürse,
Vücut ısısının 38o C’nin üzerine çıkması halinde,
Çok ciddi halsizlik ve yorgunluk hissetme durumunda.