Bahceci Tup Bebek

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler

Çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftlerin büyük bir kısmı en kısa sürede tedavi olup bebeklerine kavuşmak isterler. Hatta bazıları neden çocuk sahibi olamadıklarını öğrenmeden hemen…

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler
    

Çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftlerin büyük bir kısmı en kısa sürede tedavi olup bebeklerine kavuşmak isterler. Hatta bazıları neden çocuk sahibi olamadıklarını öğrenmeden hemen tüp bebek yaptırmaya çalışırlar. Defalarca tüp bebek tedavisi deneyip kendiliğinden gebe kalan birçok kişiye tanık olunur. En son teknolojik gelişmeler kullanılsa bile tüp bebek kesin bir yöntem değildir. Amerikan Üremeye Yardımcı Tedavi Edenler Derneği’ne göre tüp bebek tedavisinin başarı oranı %40’a ancak ulaşmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce

Tüp bebek tedavisine başlamadan veya karar vermeden önce daha basit yöntemler ile gebe kalınıp kalınmayacağı araştırılmalıdır. Erkeğe bağlı ciddi sperm problemi yoksa yumurtlama fonksiyonları normal olan genç çiftlerde denemeye gerek yoktur. Yumurtlamayı artırıcı yöntemler veya aşılama tedavisi ile daha basit daha hesaplı bir şekilde netice alınabilir. Yumurtlamayı artırıcı tedavi kadınlarda normalde 1 tane gelişen yumurta sayısını daha da fazlalaştırmaktır. Bunun için hap bazen de iğne benzeri ilaçlar kullanılır ve daha fazla sayıda yumurta büyümesi sağlanır. Doktorunuzun belirleyeceği bir zamanda da eşinizle beraber olarak doğal yollardan hamile kalma şansı artırılmış olur. Aşılama dediğimiz intrauterin inseminasyonda ise eşten alınan spermler laboratuvar koşullarında daha yoğun ve daha hareketli hale getirilerek kadının rahminin içine enjekte edilir. Burada hem zamanlama hem de rahmin içerisine daha fazla sayıda sperm bırakıldığı için gebelik şansı artmaktadır. Aynı zamanda yumurtlamayı artırıcı tedavi de uygulandığı için başarı şansı daha fazla artmaktadır. Tüp bebek tedavilerine göre daha zahmetsiz ve basit tedaviler olduğu için öncelik tanımak gerekir.

Sayılara yani başarı oranlarına gelecek olursak yumurtlama tedavisinde her bir seferinde %6 iken aşılamada bu oran %18’dir. Bu oranlara bakarak biraz umutsuzluğa kapılınabilir. Ancak basit yöntemler olduğu için ve her koşulda rahatlıkla uygulanabildiğini düşündüğümüzde tedavi algoritmasında ilk planda olmaları gerekir. Yukarıdaki bahsettiğimiz yöntemlerde başarının en önemli kuralı sabırlı olmaktır. Unutulmaması gereken nokta ise bazı hastalarda tüp bebek tedavisine gerek kalmadan birçok çiftin bu yöntemlerle bebek sahibi olduğudur.

Yorumunuzu Gönderin9 Yorum
 • Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

  Merhaba,

  Durumunuzu değerlendirip size yardımcı olabilmemiz için daha önce yaptırmış olduğunuz tahlil sonuçlarınızla birlikte kliniğimizden randevu almanızı öneririz.

  Randevu için 0216 545 5555 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilir ya da iletişim formumuzu doldurarak bilgi alabilirsiniz: https://bahceci.com/iletisim/

  Saygılarımızla

  4 Aralık 2013 / 17:35
 • ***** Yanıtla

  Slm Dr by Ben 24 yaşındayım düzgün ay hali olmuyorum ve bn 105 kiloyum boyum 1.59 3senedir çocuk istiyoruz ama olmuyor .gittiğim bazı doktorlar kilodan dolayı olmadınız söylüyor
  . Bn NE kadar isteseydi kilo veremiyorum verseydi cabik bir şekilde geri alıyorum. Artık tüp bebek tedavisi denemek istiyorum . Sizce başarı oranı varmidir

  29 Nisan 2016 / 20:19
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Yaşınız genç olduğu için tüp bebekte başarı oranınız kadın yaşına ve laboratuvar kalitesine bağlı olarak yüksek olacaktır. Ancak tedavi öncesi kilo vermeniz gerekir. Fazla kilo durumu tedaviyi olumsuz etkileyebilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Mayıs 2016 / 15:59
 • ***** Yanıtla

  slm Dr bey ben 21 yaşindayim eşim 23 sana çok gençis 4 defa tüp bebek denedik sonuç hep negatif oldu en fazla 1 buçuk hafta taşıdım birini ve yine tutmadı sorun ne olmali sizce çok yiprandik artık cevap verirsenis çok mutlu olurum

  18 Kasım 2016 / 01:17
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi muayene etmeden bir yorum yada öneride bulunmamız doğru olmayacaktır. Tekrarlayan düşükler varsa genetik araştırma gerekebilir. 444 39 49 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Kasım 2016 / 08:27
 • ***** Yanıtla

  mrb, size gelmeye kesin karar verdik.fulya ile umut tüp bebekte laboratuvar teknolojisi aynı ise doktor seçimi hiç farketmez mi.sorum; psikolojik yakınlık, iyi hissetme veya kişisel güven ilgili değil, sonuç odaklı.örneğin grubunuzdaki hangi dr. olursa olsun bana gereken test, tanı ve özel uygulama tamamen aynı olacak ise mustafa bey yoğun olduğundan rastgele bir doktorunuzu seçeyim mi.başarı oranı doktorlarınıza göre hiç değişmez mi.çok teşekkür ederim.

  10 Mart 2017 / 22:56
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kliniğimizde çalışan bütün doktorlar aynı kalitede hizmet vermektedir. Bu işte en önemli kısım laboratuvar başarısı ve biz son teknoloji bir laboratuvar hizmeti veriyoruz. Ayrıca doktorlarımız her hafta Mustafa beyin önderliğinde bir araya gelerek bütün vakaları gözden geçirir. Böylelikle her hasta bütün doktorlarımızın gözetimi altında yani 40 doktorun güvencesi altında tedaviye başlıyor.Hangi merkezimizde tedaviye başlarsanız başlayın aynı kalitede hizmet alacağınızdan emin olabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Mart 2017 / 10:42
 • ***** Yanıtla

  Selam doktor bey 31 yasimdayim 2 senedir cocuk istiyoruz iki defa düsük yaptim herdafasinda başlarda yani bir iki haftalık iken düşütü almanyada tedavi oluyorum yumurta reservem 0,8 miş normalde 1,3 olması gerekiyomuş esimin spermi de biraz düsükmü bu durumda tüp bebek sansimiz ne kadar cünki baslayim baslamamakts cok kararsizim… sizin hastaneninde metini cok duydum burda tutmassa orda tüp bebek fiyatlari nekadar ve ne yapmam lazim..
  Simdiden tesekkür ederim saygilar

  23 Nisan 2018 / 16:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
   Dilerseniz iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Mayıs 2018 / 19:28
Diğer Yorumlar
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: