Bahceci Tup Bebek

Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik Nasıl Oluşur?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde kendiliğinden yumurtlama takibi veya aşılama sonrası eğer gebelik elde edilememişse, bu çiftlere yardımcı üreme tekniklerinden daha ileri bir teknoloji…

Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik Nasıl Oluşur?
    

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde kendiliğinden yumurtlama takibi veya aşılama sonrası eğer gebelik elde edilememişse, bu çiftlere yardımcı üreme tekniklerinden daha ileri bir teknoloji olan tüp bebek yöntemi uygulanarak gebelik elde edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olan çiftlerdeki en büyük endişelerden biri; ikinci çocuk için de aynı tedavi ve stresi yaşayıp yaşamayacakları korkusudur.

Normal Gebelik Nasıl Oluşur?

Her iki tüpün tamamen kapalı olması veya herhangi bir nedenle ameliyatla alınmış olması (dış gebelik vb. gibi), menide hiç sperm bulunmaması gibi çok ciddi erkek faktörlerinde kendiliğinden gebelik pek mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda tedavi sonrası kendiliğinden gebelik mümkündür.

Tüm tüp bebek tedavilerine bakıldığında ortalama %10-20 oranında bu tür gebelikler görülmektedir. 35 yaş altı ve infertilite süresi kısa olan çiftlerde bu oran daha da yükselebilmektedir.

Özellikle 35 yaş altı ve açıklanamayan infertilite (nedeni yapılan test ve tetkiklerle belirlenememiş) grubunda tüp bebek yöntemi ile gebelik sağlandıktan ve doğumdan sonra kendiliğinden gebe kalma oranı %40’lara kadar çıkmaktadır.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte doğumla birlikte çocuk sahibi olamamanın eşler üzerinde oluşturduğu stresin ortadan kalkması üreme fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına neden olmaktadır. Hamilelik menopoz gibidir.

Endometriozisin tedavisinde bilindiği gibi östrojen uyarısının ortadan kaldırılması ile bu odaklar kurutulabilir. Bu da ilaçlarla bir çeşit menopoz halinin oluşturulması ile sağlanabilir.

Gebelik de aslında bir çeşit menopoz durumudur yani yaklaşık 1-1.5 yıl boyunca gebe kadın adet göremez. Tüp bebek tedavisi sonucu elde edilen gebelikler özellikle yüzeysel endometriozisi olanlarda daha sonradan kendiliğinden gebeliğin oluşması şansını oluşturabilir.

Erkek faktörleri düşünüldüğünde çok ağır sperm faktörü yoksa yaşam koşullarının düzenlenmesi, düzenli ve sağlıklı beslenme, zararlı alışkanlıkların terk edilmesi ve destek tedavileri ile de tüp bebek tedavileri sonrası kendiliğinden gebelikler görebilmekteyiz.

Yorumunuzu Gönderin2 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Salam,tup bebek tedavisi ile gebe qalmiş,donor yumurta kullanilmiş kadinin 2ci defe kendiliyinden gebe kalmasi mumkunmu? Antimuller yuksele bilermi?

  4 Şubat 2019 / 23:14
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet olduğunuz sürece anne olma şansınız bulunmaktadır. Gerekli testleri ve muayenenizi yaptırıp doktorunuzdan en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Şubat 2019 / 16:07
Diğer Yorumlar
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: