Şişmanlık ve Aşırı Zayıflık Kısırlık Nedeni Olabilir mi?


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Yanlış Beslenme Gebe Kalmayı Etkiler mi?

Dengesiz beslenme, kadınların yumurtalıklarını sağlıklı yumurtalar üretmeye direnç gösterir hale getirir. Erkekte ise sperm sayısını ve kalitesini azaltır. Ayrıca doğal yollardan gebe kalmayı zorlaştırır ve düşük riskini artırır. Kısırlık tedavilerinin başarılarını da düşürür.

Anne ve Baba Adayları Nasıl Beslenmeli?

Öncelikle fazla sigara, çay, alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar tamamen bırakılmalı. Eşler, bir uzman tarafından belirlenmiş bir beslenme programı uygularlarsa hem bebeklerine kavuşmalarını kolaylaştırırlar hem de sağlıklı bir yaşam için önemli bir adım atmış olurlar.

Beslenme Gebelik Öncesinde de Önemli mi?

Evet. Beslenme sadece gebelikte değil gebe kalmaya karar verildiğinde de son derece önemlidir. Gebeliğe hazırlanırken suni tatlandırıcılar, kafein, sigara, alkol gibi pek çok maddenin kullanımıyla ilgili alışkanlıklar değiştirilmelidir. Fazla kilolardan kurtulmak için en iyi dönem gebelik öncesidir.

Çünkü gebelikte diyet önerilmez. Gebe kalmadan önce günlük bazı takviyeler faydalı olabilir. Günde alınan 400-800 mikrogram folik asit bebekteki merkezi sinir sistemi anomalilerini azaltır.

Şişmanlık Tek Başına Kısırlık Sebebi Olabilir mi?

Olabilir. Sebebini bilemediğimiz kısırlık durumlarında eğer hastanın kilo problemi faktörü varsa direkt bu konuda yoğunlaşıyoruz. Ve sonuçta görüyoruz ki kısırlık nedeniyle bize başvuran ve beslenme programına alınan anne adayları zayıflayınca başka hiçbir tedavi veya yardımcı yöntem gerektirmeden gebe kalabiliyor. Fazla kilonun kadınlarda doğurganlığı azalttığı ispatlanmış bir gerçek.

Peki Aşırı Zayıflığın Doğurganlık Üzerinde Bir Etkisi Var mı?

Aşırı zayıflık, çok katı diyet yapmak adet düzensizliği yapar. Bu da kısırlığa neden olabilir.