Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?
    

Tıpta endometrial hiperplazi olarak tanımlanan rahim duvarı kalınlaşması, endometriumun normalden fazla kalınlaşması durumudur. Rahmin iç dokusu anlamına gelen endometrium tabakasının, hormonal ya da diğer sebeplerle kalınlaşmasıdır. Rahim duvarının normalden fazla kalınlaşması, düzensiz kanamalar ve ağrılı adet dönemleri ile kendini gösterir. Altında yatan sebepler araştırılarak tedavi edilir.

Rahim Duvarı Nedir?

Kadın üreme organlarından biri olan, bebeğin gelişimi boyunca içinde bulunduğu rahim, gebeliğin olmadığı zamanlarda yaklaşık olarak yumruk büyüklüğündedir. Kas ve dokulardan oluşan rahim vajinaya açılır ve iç yüzeyi zar benzeri bez ve bağ dokularından oluşur. Endometrium olarak tanımlanan rahim duvarı, normalde aylık menstrüasyon döngüleri esnasında yumurtanın olgunlaşması için overlerden salınan östrojen hormonu sayesinde bir miktar kalınlaşarak, rahmi gebeliğe uygun hâle getirir. Yumurtlamanın ve rahim duvarının kalınlaşmasının ardından azalan östrojen ve artan progesteron hormonu bu kalınlaşmayı durdurur. Bir süre sonra, gebeliğin oluşmadığı durumda adet kanaması gerçekleşir. Kalınlaşan rahim duvarı da kan ile birlikte vajinadan atılır.

Doğurganlığın devam ettiği süre boyunca, bu döngü düzenli olarak devam eder. Her 28 günde bir gerçekleşen adet kanamaları arasındaki yaklaşık ilk 14 gün östrojen salgılanarak rahim duvarı kalınlaşır ve yumurtlama gerçekleşir. Bu süre boyunca yumurtanın döllenmemesi durumunda, takip eden 14 gün boyunca da progesteron salgılanarak kalınlaşan rahim duvarı vücuttan atılır. Östrojen hormonunun salgılanmasının ardından eğer progesteron salgılanmaz ise rahim duvarı vücuttan atılamayacağı için rahim duvarı kalınlaşması, yani endometrial hiperplazi oluşur. Aşırı kalınlaşan rahim duvarı progesteron hormonu etkisiyle olmasa da östrojen ile dökülmeye başlar, bu durum da düzensiz kanamaya yol açar. Ancak öncelikle rahim duvarı kalınlaşması ne demek bunu iyi anlamak gerekir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Her ay, düzenli olarak rahim duvarı bir miktar kalınlaşır ve kendini olası bir gebeliğe hazırlar. Korunmasız olarak gerçekleştirilen cinsel ilişki sonrası sperm hücresi ile döllenen yumurta, rahim duvarına tutunarak embriyonun gelişmesine olanak tanır. Ancak döllenme olmaması durumunda kalınlaşan rahim duvarı, salgılanan progesteron hormonu sayesinde çatlayarak dökülür. Adet kanaması ile birlikte vajina yolu ile vücuttan atılır. Menopoz dönemine kadar her ay, bu fizyolojik işlem düzenli olarak devam eder.

Rahim duvarı kalınlaşması nedenleri arasında genellikle progesteron hormonunun salgılanmaması görülür. Östrojen ve progesteron hormonunun uyumlu bir şekilde çalışmaması sonucunda oluşan rahim duvarı kalınlaşması ise kalınlaşan rahim duvarının vücuttan atılamaması durumudur. Endometrial hiperplazi kendini, adet kanamalarının normalden daha uzun ve ağır geçmesi olarak kendini gösterebildiği gibi, adet döngü aralıklarının 21 günden az olması şeklinde de ortaya çıkabilir. Adet dönemleri arasında kanama, lekelenme, normalden daha ağrılı adet görme ve kasık ağrısı da rahim duvarı kalınlaşmasının belirtilerini oluşturur. Menopoz sonrası dönemde oluşan kanamalarda da rahim duvarı kalınlaşması göz ardı edilmemelidir. Sanılanın aksine bu durum her zaman kansere işaret etmez. “Rahim duvarı kalınlaşması sonucu ne olur?” sorusunun cevabı ise çok ciddi kan kayıplarına yol açması ve buna bağlı gelişen komplikasyonlar olarak yanıtlanır. Ancak rahim duvarın kalınlaşması için hekime başvurulmaması son derece yanlıştır ve kanser oluşumuna yol açabilir. Bu yüzden adet kanamaları sırasında ve arasında fark edilen anormallikler için mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

Tedavi ilaçla olabileceği gibi cerrahi müdahale de gerektirebilir. Tedavi olmaktan çekinen hastaların sıklıkla sorduğu “Rahim duvarı kalınlaşması kansere yol açar mı?” sorunun cevabı, “Tedavi edilmediği durumlarda yol açabilir.” olarak yanıtlanır. Sıklıkla karşılaşılan “Rahim duvarı kalınlaşması gebeliğe engel mi?” sorusunun cevabı ise biraz daha karmaşıktır. Çünkü sağlıklı gebeliğin oluşması için rahim duvarının kalınlaşması gerekir. Ancak olması gerekenden daha fazla kalınlaşan rahim duvarı gebeliğe engel oluşturur. Rahim kalınlığının yaşa, hormonal seviyeye ve fiziki duruma göre değiştiği göz önüne alınırsa, kalınlığın standart olarak kaç mm. olduğunu söylemek güçtür.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Sebepleri Nelerdir?

Rahim duvarı kalınlaşmasının pek çok sebebi bulunur. Bunların başında menopoz dönemi gelir. Menopoz döneminde, vücutta progesteron üretilmez ve bu durum kontrol altına alınmaz ise rahim kalınlaşması meydana gelir. Bazı durumlarda azalan östrojen hormonu, ilaçla takviye edilerek yükseltilir. Ancak östrojen hormonunun tek başına yükseltilmesi rahim duvarının kalınlaşmasına sebep olacağından mutlaka progesteron ile desteklenmelidir. Diyabet, obezite, safra kesesinin yol açtığı rahatsızlıklar, tiroit bezinden kaynaklı hastalıklar, yumurtalık tümörleri, polikistik over sendromu gibi pek çok hastalık da rahim duvarının kalınlaşmasına neden olur. Geç yaşta menopoza giren, ilk adetlerini çok erken yaşta gören, 35 yaş üstünde olan, yukarıda belirtilen hastalıkların bir ya da daha fazlasına sahip kadınlar, ailesinde kolon, yumurtalık veya rahim kanseri öyküsü bulunan kişiler rahim duvarı kalınlaşması açısından risk altındadır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

Endometrial hiperplazinin başlıca belirtisi, anormal kanamalardır. Bol miktarda ve düzensiz kanamaların varlığı, bu kanamaların normalden çok daha ağrılı olması, kasık bölgesinde hissedilen ağrının varlığı da rahim duvarı kalınlaşması belirtileri arasında yer alır. İki adet dönemi aralığının 3 haftadan az olması ya da bu dönemde kanama ya da kahverengi lekelenmeler oluşması da rahim duvarı kalınlaşması belirtileri arasındadır. Adet döngüsü hesaplanırken adet döneminin ilk gününden, bir sonraki dönemde görülen adetin ilk günü baz alınır.

Ayrıca menopoz sonrası görülen hemen hemen tüm kanamalar da rahim duvarı kalınlaşması belirtileri arasında yer alır. “Rahim duvarı kalınlaşması adet geciktirir mi?” sorusu da hekimlerin sıklıkla karşılaştığı bir diğer sorudur. Rahim duvarı kalınlaşması adet düzensizliklerine yol açtığı için, normalden erken ya da geç adet görülmesi oluşabilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tanısı

Tanı için öncelikle hastanın öyküsü dinlenir ve vajinal ultrason yardımı ile rahim duvarı ölçümü yapılır. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda ya da ultrasonda görülen bir kitlenin varlığında, kesin tanı için biyopsi ile parça alınıp patolojik inceleme yöntemine başvurulur. HSG olarak bilinen rahim filmi çekilebilir. Daha ayrıntılı inceleme gerekir ise histeroskopi ve kürtaj yöntemlerine de başvurulabilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

Rahim duvarı kalınlaşması tanısı konan hastalara, hastanın yaşına, hormonal düzeyine, rahmin durumuna göre farklı tedaviler uygulanır. “Rahim duvarı kalınlaşması nasıl tedavi edilir?” sorusunun tek bir cevabı yoktur. Hastanın durumuna göre uzman hekim farklı tedavi yolları izleyebilir. Bunlar östrojen karşısında yetersiz kalan progesteron ilaçları, halk arasında rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı olarak bilinen dilatasyon ve küretaj ya da rahim alma olarak bilinen laparoskopi ile yapılan histerektomi yöntemleridir. İlaç ile hormonal dengenin sağlanması için tablet, enjeksiyon, vajinal krem uygulamaları olabileceği gibi, rahim içine yerleştirilen rahim içi araç ile de ilaçlı tedavi yapılabilir. Dilatasyon ve küretaj yöntemi kısa ve küçük bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntem ile rahim duvarı kürete edilerek inceltilir.

Diğer bir yöntem olan histerektomi ise genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Genellikle laparoskopik cerrahi yöntemiyle yapılan işlem sırasında rahim tamamen alınır. Ancak bu durum kadın infertilitesi gibi geri döndürülemez sonuçlara yol açacağından karar verme aşamasında dikkatli olunmalıdır.

Rahim duvarı kalınlaşması ile aklınıza takılan tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

34 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 2 sene öncesi kamama şikayetiyle doktora başvurdum rahim kalınlığı 22 mm di küreyaj oldum basit hiperplzi teşhis 2 ay tablet hormon sonra mirena taktırdım şu anda rahim kamınlığı çok normal fakat kanama yoğunluğu çok az olsa da hatta çoğu zaman lekelenme şeklinde devam şu anki rahim kalınlığı 2 mm ne önerisisiniz?

  24 Eylül 2022 / 11:13
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,
   Doktorunuz gereken tedaviyi en doğru şekilde uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ekim 2022 / 00:20
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben benim rahim duvarım 4 mm kalinlas mıyor polikistik over hastasıyım esrofem bel bandi denedim onlarda faydası olmadı tüp bebek yaptim iki defa yumurta büyüyünce az da olsa kalinlasiyor ama 8 mm bulmuyor 4 mm ile 6 mm arasında

  19 Şubat 2021 / 20:50
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Endometrium kalınlaşmaması ile ilgili bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Detaylı olarak değerlendirilip tedavinizin planlamasını öneririz. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Mart 2021 / 08:47
 • ***** Yanıtla

  6 ekimde kürtaj oldum rahimde düzensiz kalınlaşma var denildi ve doktorum bana tarlusal verdi 5 ay kullanıp 20 gün ve 5 gün ara şeklinde uygula dedi ama benim her gün leke tarzında kanamam var diyet ve spor önerdi doktorum 12 kilo verdim spor yaparken daha da çok geliyor sıkıntı yaratır mi sebebi ne olabilir 25 yaşındayım 5 senelik evliyim bebek istiyoruz

  9 Ocak 2021 / 16:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim zarı kalınlıklarının bir çok sebebi bulunmaktadır. Dilerseniz genel muayene için buraya tıklayarak kadın doğum doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Ocak 2021 / 13:42
 • ***** Yanıtla

  Merhabalr annem 49 yaşında yaklaşık 1 aydır kanaması vardı doktora gittik rahimde kalınlasma var 26mm dedi ufak bi de kist var kalinlaşmaya bağlı dedi patoloji için parça aldı. Sonuçlar 2 hafta içinde çıkacakmıs korkuyoruz biraz. 26 mm çok mu kötü demek. Ne yapmamızı önerirsiniz

  28 Mayıs 2020 / 17:56
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Hiperplazi dediğimiz kalınlaşma söz konusu görünüyor. Patoloji sonucunu beklemelisiniz. Doktorunuz tehlikeli bir sonuç çıkarsa sizi yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Haziran 2020 / 10:00
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar benim 14 mm rahim kalınlaşması tanısı koydu doktor ve kürtaj etti parça aldı genel anestezi ile oldu ama ben uyandıktan sonra vajinal bölgemde vs hiç ağrı sızı hissetmedim bu normalmi sizce sanki hiç kürtaj olmamış gibiyim tşk

  20 Mayıs 2020 / 08:30
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kullanılan aletler, işlemi yapan hekimin uzmanlığı ve işlemin kısa sürmesi de göz önünde bulundurulunca ağrı hissetmemeniz normaldir. Dileriz patoloji sonucunuz da normal çıkar.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   27 Mayıs 2020 / 17:32
 • ***** Yanıtla

  Iyi günler doktorum rahimde hafif bi kalınlaşma var adetin beşinci gunu gel dedi ama ben adetin 3. Günü kontrole gitsem bi problem olurmu çünkü araya hafta sonu giriyor adetin beşinci gunu beklersem

  10 Mart 2020 / 17:09
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuzun dediği günde gitmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   20 Mart 2020 / 16:12
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 37 yaşındayım 3 aydır adet görmüyorum doktora gittim rahim duvarı kalınlaşması var dedi ve rahmin alınması gerektiğini söyledi ben aldırmak istemiyorum bu nasıl tedavi edilir yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  6 Ocak 2020 / 15:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim duvarının kalınlaşmasının birden fazla sebebi olabilir. Öncelikli olarak rahimden parça alınıp patolojiye gönderilmeli ve gelen sonuca göre operasyon kararı verilmelidir. Her rahim kalınlaşmasının tedavisi ameliyat olmayabilir. İlaç tedavilerinde de iyi sonuçlar alınabilir. buraya tıklayarak telefon numaranızı bırakabilir, test sonuçlarınızla beraber merkezimize gelerek doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Ocak 2020 / 13:55
 • ***** Yanıtla

  Merhaba annem uzun süredir adet kanaması görüyor doktoru rahim duvarı kalınlaştığına dair teşhis koymuş. Ilaç tedavisine başladı iki farklı ilaç kullanıyor kanama başlayınca birini bitince diğerini kullanıyor fakat kanamasının durması en fazla iki gün sürüyor. Bu durum yaklaşık iki aydır devam ediyor. Çok fazla kan kaybettiği için halsizlik bacak ağrıları gibi durumlar söz konusu önerebileceğiniz bir doktor tedavi veya ilaç var mı?

  1 Ocak 2020 / 23:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Anneniz vakit kaybetmeden kadın doğum doktoruna muayene olmalı ve tedavisi düzenlenmelidir. İlaç ya da tedavi önermemiz detaylı bir muayene gerçekleştiremediğimiz için doğru olmayacaktır. Dilerseniz 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da buraya tıklayarak telefon numaranızı bırakabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Ocak 2020 / 16:32
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ilk defa 20 gun az az adet gordum 1 haftadirda fazla ve surekli parca seklinde pihti li kanla adet gormekteyim bu neyin belirtisi olabilir acaba

  14 Aralık 2019 / 19:17
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Stres, hava değişimi, kullanılan ilaçlar adet döngüsünde düzensizliğe neden olabilmektedir. Önceki aydan kalan yumurtalar lekelenmeyi ve pıhtılı kan şeklinde adet görmenize sebep olabilir. Önümüzdeki aylarda da adet aralığı 28 günden az olursa doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Aralık 2019 / 10:01
 • ***** Yanıtla

  Rahim duvarında 18 mm kalınlaşma var dedi Dr smear testi ve hpv verdim temiz çıktı ne yapmam gerekiyor

  9 Aralık 2019 / 23:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Hiperplazi dediğimiz adet düzensizlikleri veya rahim içi sorunlara bağlı kalınlaşma olmuş olabilir. Doktorunuza danışıp endometriumdan parça alınarak patolojiye gönderilmesini ve tedavi planınızın oluşturulmasını öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Aralık 2019 / 17:20
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 22 yaşındayım rahimde 14 mm rahim duvar kalınlaşması var dedi doktor bu çok sıkıntılı bi durum mu olası sık rastlanan riskler nelerdir?kısaca açıklayabilir misiniz?

  2 Aralık 2019 / 15:37
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Hiperplazi dediğimiz rahim zarı kalınlaşması bir çok sebepten dolayı olabilmektedir. Mutlaka uzman bir hekime takip olmalısınız. Detaylı bilgi almak için 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da buraya tıklayarak telefon numaranızı bırakabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   3 Aralık 2019 / 16:25
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,
  41 yasindayim. Biopsi sonucunda basit atipi olmayan kalinlasma var dendi. 6 ay progestin ilaci kullanmam tavsiye edildi. Sizce 3 ay kullanmak yeterli olur mu? Uzun sure (6 ay) progestin kullanmanin ileride baska saglik sorunlari yaratir mi? Ilac yerine bio-identical progesteron kremi kullanmak ayni etkiyi gosterir mi?

  22 Kasım 2019 / 17:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   6 ay kullanıp doktorunuzla görüşerek tedavinizi planlamanız gerekmektedir. Geçmiş olsun dileriz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Kasım 2019 / 17:11
 • ***** Yanıtla

  Merhaba rahim duvari kalınlaşmasi 22 cm kanamam 1 ay sürdü acil küretaj a aldılar bugün 4 gün oldu kanam halen devam ediyor patoloji sonucuna bağlı hormonel spral takacaklar kanamam sizce nekadar sürer

  6 Kasım 2019 / 13:00
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim kalınlığı incelmeye devam ettikçe kanamanız devam edecektir. Doktorunuzla yakın takipte kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Kasım 2019 / 13:59
 • ***** Yanıtla

  Mrblar benim ara kanamalarim oluyordu parca alindi polip cikti 6 ayda bir parca alip takip edicez dedi doktor 4.ayda ara kanamalar cok agrili olmaya basladi tekrar parca aldilar ayrica rahim kalinlasmasi var dendi 45 gun sonra sonuc cikacakmis fikrinizi almak istedim kotu bir durum varmidir acaba anneminde rahmini almislar yillar once cunki

  23 Ekim 2019 / 23:14
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Her polip takibi kötü sonuçlanmıyor, doktorunuzun dediklerini uygulayın ve patoloji sonucunu bekleyin. Dileriz iyi haberler alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ekim 2019 / 17:48
 • ***** Yanıtla

  Rahim kalınlaşması ve polip var dedi doktor agustosta kurtas oldum bıray sonra adet oldum 1 ay surdu doktor hap verdi adetımın kesilmesi İcin kesildi ama ara bazen arakanamam oluyor troıt hapı kullanıyorum ondan olur diyor ne yapmalıyım

  2 Ekim 2019 / 00:01
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ara kanamalarınızın işlem sonrası olması normaldir. Fakat sürekli hale gelirse muayene olmanız gerekmektedir. Troid ilaçlarının adet düzensizliği yapma olasılığı düşüktür. Doktorunuzla görüşerek ara lekelenmeleriniz ile ilgili tedavinizi planlayabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ekim 2019 / 18:18
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 41 yaşındayım rahimduvarı kalınlaşması teşhisi konuldu ilaç kullanıyorum progesteron hormonu ilacın bitmesine dört gün kaldı büyük bi parça düşürdüm normalmidir

  18 Eylül 2019 / 01:05
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İlaç kullanımından dolayı sökülme olmuş olabilir. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Eylül 2019 / 18:47
 • ***** Yanıtla

  53 yaşındayım,rahim duvar kalınlaşması oldu ve kürtaj olmal şart dedi doktorum.2 gündür kürtaj oldum,kanamam var,bu normalmı?ne kadar sürer??doktorum kanamaya karşı ilac yazmış,amma bir etkisi yok.

  4 Eylül 2019 / 22:26
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Şu an kanama olması normal fakat devam eder ve kanamada artış olursa doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Eylül 2019 / 12:01

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Op. Dr. Lale Susan KarakışSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: