Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Rahim Duvarı İnceliği

Rahim Duvarı İnceliği
    

Rahim Duvarı İnceliği; Halk arasında rahim duvarı ya da rahim içi zarı olarak bilinen endometrium, âdet döngüsü boyunca hemen her gün farklılaşır. Rahmin iç tabakası olarak da tanımlanan endometrium, üç ayrı tabakadan oluşur.

Fallop tüplerinde kadın üreme hücresi olan yumurtanın, sperm hücresi ile döllenmesi sonucunda meydana gelen embriyo, rahmin en iç kısmında bulunan tabakaya tutunur ve yaklaşık 40 hafta süren gebelik boyunca bebek, rahim içinde gelişimini sürdürür.

Rahmin orta tabakası, düz kas dokusundan oluşurken dış tabakası seroza zarı olarak tanımlanan kaygan bir zardan oluşur.

Gebeliğin sağlanması için rahim duvarının kalınlığının bir önemi bulunmasa da gebeliğin devam etmesi ve sağlıklı bir doğumla sonuçlanması için son derece önemlidir.

Menstrüasyon döneminde hormonların etkisiyle kalınlaşan ve gebeliğin oluşmadığı dönemde hormonal dengenin değişmesiyle incelen rahim içi dokusu, vajinal yoldan bir miktar kanla birlikte vücuttan atılır.

Rahim duvarı inceliği, geçirilen enfeksiyonlar ve / veya endokrin sistemde var olan problemlerin yanı sıra rahmin, hormonal uyaranlara yeterince tepki vermemesine bağlı olarak da oluşabilir.

Rahim duvarı inceliği varlığında, döllenen yumurtadan oluşan embriyonun rahme tutunma şansı düşer. Bu durum embriyonun, rahim duvarının kalınlaşmasıyla oluşan damarlardan beslenememesinden kaynaklanır. Dolayısıyla rahim duvarı inceliği olan kişilerin gebeliği devam ettirme şansları düşüktür.

Rahim Duvarı İnceliği Nedir?

Rahim duvarı incelmesi, menstrüasyon dönemi boyunca sağlıklı her kadında gerçekleşir. Gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesini sağlayan rahim duvarının düzenli olarak kalınlaşıp incelmesini daha iyi anlayabilmek için adet döngüsünde kadın vücudunda neler olduğunu anlamak gerekir.

Adet döngüsü sırasında beyinde yer alan hipotalamus, yine beyinde bulunan hipofiz bezini uyarır ve böylece hipofiz bezi, LH ve FSH hormonları salgılar ve dolaşım sistemine bırakır.

Hormonların yumurtalıklara ulaşmasıyla birlikte yumurtaların bir kısmı olgunlaşmaya başlar. Olgulaşan yumurtaların çatlamasıyla birlikte yumurtalar, içinde bulundukları keseciklerden ya da tıp dilindeki adıyla foliküllerinden çıkar ve döllenmenin gerçekleşeceği alan olan fallop tüplerine atılır.

Yumurta, fallop tüplerinden rahme doğru ilerleyişini sürdürürken yumurta folikülü, östrojen üretimini üstlenir. Östrojen hormonunun etkisiyle rahim duvarı, olası bir gebeliğe karşı kalınlaşmaya başlar. Kadın vücudunda yaklaşık olarak 24 saat canlı kalabilen yumurtanın döllenmemesi durumunda ise kan düzeyinde östrojen miktarı azalırken progesteron hormonu artışa geçer.

Progesteron hormonu, rahim duvarının pul pul dökülerek incelmesine, yani başlangıç durumundaki kalınlığına ulaşmasına yol açar. Adet kanaması sırasında kalınlaşan rahim içi duvarı, bir miktar kanla birlikte vajinal yoldan vücut dışına atılır. Adet kanamasının sona ermesiyle birlikte bu döngü tekrar başlar.

Ancak bazı durumlarda rahim içi duvarı, adet döneminin sona ermesine rağmen kalınlaşma sürecine girmez. Bu durum, rahim duvarı inceliği olarak tanımlanır.

Rahim duvarı inceliği olup hamile kalanlar bulunsa da bu durum kişinin gebeliği sağlıklı bir şekilde sürdürmesine engel olabilir. Farklı bir deyişle yumurtanın döllenmesiyle meydana gelen embriyo, rahim içine tutunamayabilir. Bu da gebeliğin devam etmesine engel olabilir.

Rahim Duvarı İnceliği Neden Olur?

Rahim duvarı inceliği pek çok farklı sebepten dolayı oluşabilir. Bunların başında, geçirilen ya da var olan enfeksiyonlar yer alır. Bazı rahatsızlıklar rahim duvarının aniden incelmesine neden olabilirken rahmi etkileyen kronik enfeksiyonlar rahim ağzı kanserine dahi yol açabilir.

İstenmeyen gebelikleri engellemek için kullanılan doğum kontrol haplarının yanı sıra hormonal düzendeki dengesizlikler de rahim duvarı inceliğine yol açabilir.

Endokrin sistem rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişebilen bu duruma ek olarak yalnızca östrojen hormonu yetersizliği de rahim duvarı inceliğine neden olabilir. Bilinçsiz diyet veya çok yoğun egzersiz yapmak, yağ tüketmemek, tiroit hastalıkları, tuner sendromu ve bazı ilaçların kullanımı gibi nedenler östrojen hormon salınımını olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca dolaşım sisteminde oluşan sorunlar da rahim duvarının yeterince beslenememesine yol açabilir. Rahim duvarı inceliği tedavisi konusuna geçmeden önce sıkça merak edilen “Rahim duvarı inceliği belirtileri nelerdir?” sorusunu yanıtlamak gerekir.

Rahim Duvarı İnceliği Belirtileri

Rahim duvarının 7 mm’den kalın olması durumunda gebelik sağlanabilir ve sürdürülebilir. 8 mm.’den ince rahim duvarı kalınlığı olan kişilerin gebeliği sürdürme şansı yaklaşık %53 oranındayken 9 mm’den daha kalın rahim duvarı olan kişilerde bu oran yaklaşık %77 seviyesine yükselir.

Farklı bir deyişle rahim duvarı inceliği olan kişilerin gebeliği sürdürme şansları düşüktür. Sıklıkla sorulan “Rahim duvarı inceliği gebeliğe engel mi?” sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

Rahim duvarı inceliği belirtileri kişiden kişiye ya da var olan odak hastalığa bağlı olarak farklılık gösterebilir. Endometrium inceliği olan kişilerde iki adet dönemi arasında lekelenme görülebilir.

Adet döneminde rahim bölgesinde ağrı, şiddetli kanama ile karakterize olan rahim duvarı inceliği varlığında kişi, cinsel ilişki sırasında da ağrı hissedebilir.

Merak edilen bir diğer soru olan “rahim duvarı inceliği kanama yapar mı?” sorusu da bu şekilde cevaplanabilir. Adet döngüsü düzeninin bozulması, kanamanın hiç olmaması, adet kanaması dışında pelvik bölgede ağrı gibi belirtiler görülebilir. Rahim inceliği âdet gecikmesi yapabilir. Hatta âdet döngüsünün tamamen farklılaşmasına ve düzensizleşmesine de yol açabilir.

Rahim Duvarı İnceliği ve Tüp Bebek

Rahim duvarı inceliği, embriyonun rahim içine tutunamamasına, dolayısıyla kişinin gebeliğini sürdürme konusunda problem yaşamasına yol açabilir. Bu yüzden rahim inceliği, tüp bebek tedavisini de olumsuz etkiler.

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı yerleşme için rahim duvarının en az 7 mm. ve en fazla 14 mm. kalınlığında olması gerekir. 6 mm. ve altında rahim inceliği olan kişilere yapılan embriyo transferi sonrasında embriyonun rahme yerleşmesi pek de mümkün değildir.

Rahim Duvarı İnceliği Gebeliğe Engel mi?

Döllenmenin fallop tüplerinde gerçekleşmesine bağlı olarak rahim duvarı inceliği, kişinin gebe kalmasına engel olmaz. Ancak döllenen yumurtadan meydana gelen embriyonun doğuma kadar gelişimini sürdürdüğü yer rahimdir.

Rahim duvarının ince olması, kişinin gebe kalmasına engel olmasa da embriyonun rahme tutunma olasılığını düşürür. Dolayısıyla rahim inceliği gebeliğe engel olmasa da gebeliğin canlı doğumla sonuçlanma ihtimalini düşürür.

Rahim Duvarı İnceliği Tedavisi

Rahim inceliği olan kişilerin mutlaka kadın doğum uzmanına görünmesi gerekir. Rahim duvarı inceliği pek çok farklı rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Var olan odak rahatsızlık, pek çok farklı sağlık sorununa da yol açabilir. Rahim duvarı inceliği tedavisi pek çok farklı yöntemle yapılabilse de öncelikle endometrium inceliğinin neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir.

Rahim inceliği östrojen eksikliğinden kaynaklanıyorsa kişiye oral, intramüsküler ya da vajinal yoldan hormon takviyesi yapılabilir.

Dolaşım sisteminde var olan problemlerin bir kısmının tedavisinde düşük dozda kan sulandırıcılar kullanılabilir. Ayrıca rahim duvarı inceliği bulunan kişilerin uzun süre ile hareketsiz kalmaması gerekir. Düzenli egzersiz yapmak, kişinin kan dolaşımını hızlandırır.

Bazı vakalarda yalnızca egzersiz yapmak dahi kişinin rahim duvarının, gebelik için uygun kalınlığa ulaşmasını sağlayabilir. Enfeksiyon gibi farklı rahatsızlıklar varlığında ise odak hastalığa yönelik tedaviler uygulanabilir.

Rahim inceliği için ilaç tedavisi, tek bir ilaç grubuyla yapılmaz. Bu noktada önemli olan rahim duvarı inceliğine yol açan etkenin doğru şekilde saptanmasıdır. Sıklıkla sorulan sorulardan bir diğeri olan “Rahim inceliğine ne iyi gelir?” sorusu da bu şekilde yanıtlanabilir.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

8 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba 23 haftalık hamileyim.hamilelikten tam bir ay önce istmosel ameliyatı olmuştum şimdi hastanede yatıyorum rahim duvarım 1 mm den çok daha az kaldığından bebek her an düşebilir iç kanama geçireblsin diyorlar.bana öneriniz varmı lütfen yardım edin.

  15 Eylül 2022 / 12:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuza danışmanızı öneririz. En doğru tedaviyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Eylül 2022 / 13:52
 • ***** Yanıtla

  Histeroskopi ile 2 kez rahim içi genişletildi. 6 ay sonra rahim filmi çekildi herşey normal denildi, embriyo tarnsferine hazirlaniyordum fakat rahim duvarı kalınlaşmadi tedavi iptal edildi. Rahim genisletme ameliyatindan dolayı rahim duvaro incelmiş ya da zarar görmüş olabilir mi

  19 Mart 2022 / 00:13
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim zarının ince olmasının bir çok sebebi bulunmaktadır. Doktorunuz en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Nisan 2022 / 22:11
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam ablam hamile 3 buçuk aylık ve rahiminde incelme var bebek kaç aydan sonra kendine gelir bu incelme

  18 Temmuz 2021 / 22:42
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktoru ile yakın takipte kalmasını öneririz. Muayene bulguları sonrası doktoru cevaplayabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ağustos 2021 / 16:30
 • ***** Yanıtla

  Tup bebek tedavisi görüyorum rahim duvarim cok ince esrofem ve bel bandi bende çok ise yaramıyor 5.5 ile 6 oluyor 1 yıla yakın oldu bu konu ile uğraşıyoruz bir türlü transfer yapılmadı ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz

  12 Mart 2021 / 00:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Rahim duvarı inceliği tanılı hastalarımızda olumlu sonuç olduğumuz kadar olumsuz sonuçlarda alabiliyoruz, rahim duvarı tedavisinde çeşitli yöntemler bulunuyor, dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Mart 2021 / 14:57

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof. Dr. Ebru ÖztürkSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: