Bahceci Tup Bebek

Problemli Tüplerin Alınması Gebelik Şansını Artırıyor

Her gün infertilite (kısırlık) konusunda iletişim araçlarında yeni bir haber çıkıyor. Algıda seçicilik yaşayan ve çocuk sahibi olmaya çalışan beş milyona yakın çift bu…

Problemli Tüplerin Alınması Gebelik Şansını Artırıyor
    

Her gün infertilite (kısırlık) konusunda iletişim araçlarında yeni bir haber çıkıyor. Algıda seçicilik yaşayan ve çocuk sahibi olmaya çalışan beş milyona yakın çift bu haberleri büyük bir dikkatle izliyor, araştırıyor ve kendince yorumluyor.

Yanlış yorumlanan ya da tam bilinmeyen noktalardan bir tanesi de tüplerin alınmasının gebelik şansı üzerindeki etkileri. Tüp bebek tedavisinde ilk olarak rahim filmi çekilip tüplerin durumu hakkında bilgi edinmek gerekir.

Filmde bir veya iki tüpün kapalı olduğu tespit edilirse tüp ya da tüpler alındıktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Çünkü tüplerin içinde biriken sıvının yerleştirilen embriyo üzerinde toksit etkisi yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır. Bu toksit gebelik şansını düşürür. Tüp bebek tedavisi öncesi problemli tüplerin alınması gebelik şansını artırır.

Tüp Bebek Tedavisinde Tüplerin Rolü Yoktur

Tüp bebek tedavisi sırasında kadın tüplerinin bir fonksiyonu yoktur. Zaten tüp bebek tedavisi sperm ve yumurtanın tüplerde buluşamadığı kişilerde uygulanır.

Tüplerin fonksiyonunun olmadığı bu tedavide hastaların tüplerinin açık olup olmaması tedavi sonucunu etkilemez. Ancak bazı hastalarda tüpler açık olsa dahi tüplerin içinin su topladığı durumlar mevcuttur.

Bu durum hidrosalpenks olarak adlandırılır. Tüplerin içerisinde toplanan sıvı esasında embriyolar için zararlı olmakta ve embriyonun rahime tutunmasını engellemektedir. Laboratuvar çalışmaları tüplerde birikmiş sıvıya maruz kalan embriyoların gelişmediğini gösteriyor.

Geçmişte Yaşanan Enfeksiyonlar Tehlike Oluşturabilir

Hidrosalpinks genellikle sessiz seyreden bir rahatsızlıktır. İlaçlı rahim filmi adı verilen HSG testiyle durum saptaması yapılır.

İleri seviyeye ulaşmış olgularda ultrason gerekebilir. Daha önce geçirilmiş enfeksiyonlar, cerrahi müdahaleler hidrosalpenkse yol açabilir. Tüplerde biriken sıvı kalıcı deformasyon yaptığı için maalesef ilaç ile tedavisi mümkün olmaz.

Normal hayatta hidrosalpenksin olması hastaya rahatsızlık vermezken tüp bebek yöntemi ile gebe kalmak isteyen kadınlarda gebe kalma şansını azaltır. Tedavide laparoskopik yöntemle sıvı birikmiş tüpün rahime bağlandığı yerden çıkartılması uygulanır.

Bazı olgularda batın içerisinde çok yapışıklık varsa tüp alınmaz rahime bağlandığı yerden kesilerek aradaki hat bozulup tüpte biriken sıvının rahime dökülmesi engellenir.

Tüplerinin Alınması Kadın Psikolojisini Olumsuz Etkiler

Çocuk sahibi olmak isteyen hastalara eşinin tüpü alınacak veya bağlanacak dendiğinde bu durum özellikle kadınlarda çok ciddi ruhsal problemlere yol açar.

Kadının iç dünyasında artık doğurganlık fonksiyonlarını kaybedeceği korkusu oluşur. Özellikle de her iki tüpünde hidrosalpenks olan kadınlarda bu durum daha da bariz olur. Ancak tüp bebek tedavisinde başarıyı yakalayabilmek için maalesef bu uygulamanın yapılması gerekir.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: