Bahceci Tup Bebek

Kadınların Kabusu Miyomlar

Sebebi ve nasıl oluştuğu tam olarak hala bilinmeyen miyomlar, gebelik kayıpları ve üreme bozukluğuna neden oluyor. Her dört kadından birinde hayatının bir döneminde ortaya…

Kadınların Kabusu Miyomlar
    

Sebebi ve nasıl oluştuğu tam olarak hala bilinmeyen miyomlar, gebelik kayıpları ve üreme bozukluğuna neden oluyor. Her dört kadından birinde hayatının bir döneminde ortaya çıkan miyomlar, kadınlarda en sık görülen sorunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Rahim dokusundan kaynaklanan iyi huylu kitleler olan miyomların ortaya çıkmasında genetik yatkınlığın önem taşıdığı biliniyor. Hastaların çoğunda birden fazla miyomun olduğu görülüyor. Östrojen miyomların büyümesine neden olduğu için özellikle üreme çağında, hamilelik döneminde büyüdükleri gözleniyor. Yapılan araştırmalara göre menopoz döneminde ise her dört kadından birinde miyom görülüyor. Üreme çağındaki bayanlarda yüzde 20-25 oranında rastlanan miyomlar, hayat kalitesini düşürmelerinin yanı sıra üreme yeteneği üzerine ve gebelik sonuçlarına da olumsuz yönde etki edebiliyor. Miyomlar rahimdeki yerleşimlerine göre gruplandırılıyor ancak bazen rahim içi kas dokusunda da yer alabiliyorlar. Ayrıca rahim dışına doğru büyüyen miyomlar ve saplı miyomlar da kadınlarda görülebiliyor. Bunun dışında yumurtalık bölgesinde gelişen miyomlar da olabilmektedir. Miyomların tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri tespit edilmiştir. Yaş, etnik köken, doğum yapmamış olmak, obezite gibi faktörler miyom gelişme riskini artırmakta, fazla doğum yapmış olmak riski azaltmaktadır. Rahimin patolojik incelemelerinde kadınların yüzde 77’sinde bir ya da daha fazla sayıda miyomun olduğu ve bunların üreme çağındaki kadınların yüzde 60’ında bazı problemlere yol açtığı görülmüştür.

Miyom Nelere Yol Açar?

Miyomlar, rahmin fonksiyonlarını bozarak fazla miktarda kanama, kansızlık, tekrarlayan gebelik kayıpları, erken doğum, normal doğum sürecinin engellemesi, pelvik rahatsızlık hissi, idrar kaçırma gibi klinik durumlara sebep olabiliyor. Miyomlar hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemeleri dışında ciddi sorunlar oluşturarak üreme yeteneği ve gebelik sonuçlarını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Miyomların tedavisi tıbbi tedavi, cerrahi tedavi istemeyen hastalarda önemli bir opsiyondur. Fakat sıklıkla cerrahi yöntemle tedavi edilmektedirler. 50 yaş civarındaki beyaz kadınların yaklaşık yüzde 70’inde, Afro-Amerikalılar’ın ise yüzde 80’inden fazlasında en az bir tane miyom bulunmaktadır. Miyomların asıl nedeni net olarak açıklanamamıştır. Bazı genetik, hormonal ve büyüme faktörlerinin miyom gelişiminde rol aldığı düşünülmektedir.

Yorumunuzu Gönderin2 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 35 yaşında rahim agizinda 3 santimlik miyop var doktorum 3 aysaha bekliyelim dedi neyapayim

  10 Ocak 2018 / 17:02
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
   Dilerseniz iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Ocak 2018 / 11:08
Diğer Yorumlar
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: