Embriyoskop adlı yöntem, yumurta sayısı az ve kalitesiz olan kadınlarda gebelik şansını artırıyor. Bu yöntem sayesinde rahime tutunma şansı en yüksek “embriyo” tespit edilebiliyor. Detayları Prof. Dr. Mustafa Bahçeci anlatıyor:

Embriyoskop adlı yeni yöntem, yumurta sayısı az ve kalitesiz olan kadınlarda gebelik şansını artırıyor. Zira bu yöntem sayesinde rahime tutunma şansı en yüksek “embriyo” tespit edilebiliyor.

Günümüzde anne-baba olma özlemiyle yanıp, tutuşan pek çok çift var… Kimileri çocuk sahibi olabilmek için doktor doktor dolaşırken, bazen yanlış tedavi kurbanı olabiliyor… Bu yüzden umudunu yitirmiş yüzlerce çift var…

Embriyolar (yumurtalar) eskiden 5 dakika gibi kısa bir süreyle incelendikten sonra anne adayının rahmine transfer edilirken, bir yılı aşkın süredir ‘Embriyoskop’ adı verilen cihazın içinde 5 güne kadar videoya kaydediliyor…

Bu yepyeni işlem, hamilelik şansını artırıyor çünkü embriyonun gelişimini adım adım izleme, sonra da seçim yapma imkânını sunuyor…

Yumurtaları Kalitesiz Olan Kadın Anne Olabilir mi?

Yumurtanın kalitesi gebeliğin başarılması için çok önemli bir kriterdir. Bu nedenle infertilite (kısırlık) tedavisinde kadının yumurta kalitesi de değerlendirilir. “Yumurta kalitesi” yumurtanın görüntüsü ya da döllenebilme yeteneğini ifade eder ancak kaliteyi belirlemenin tam olarak güvenilir bir yolu yoktur. Embriyoların istatistiksel olarak uterusa tutunma olasılığı, genellikle kadının yaşına ve buna ek olarak adetin 2 veya 3’üncü gününde ölçülen hormon seviyeleriyle adetten bağımsız olarak ölçülen AMH testi sonuçlarına dayanarak tahmin edilmeye çalışılır.

Hangi Faktörler Etkiler?

Yumurta kalitesi aydan aya değişkenlik gösterebilir. Genetik faktörler, önceki yaşam sürecinde yumurtalıklar üzerine olumsuz etki yapabilecek ilaç kullanımı ya da fedyasyona maruziyet ya da geçirilmiş yumurtalık ameliyatları yumurtalık rezervini olumsuz yönde etkileyebilecek faktörler arasındadır. Kaliteyi artırmak için ilaç kullanmamak, hastanın siklusundaki doğal yumurtaları kullanmak, hiçbir dış etkene maruz bırakmadan kullanmak, hafif (minimal) bir uyarı yapmak, hastanın sigara gibi toksik etkenlerden uzak durmasını sağlamak tedavi seçenekleri arasındadır. Besinlerle bunu değiştirmek pek de mümkün değildir. Ancak fazla kilolu hastanın kilo vermesi olumlu etki yapabilir.

En Yeni Yöntemler Nelerdir?

Bu arada tiroid bezi fonksiyonları mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır. Tüm bunlar yapıldıktan sonra izlenecek bir tedavi çizelgesi hazırlanıp, tüp bebek denemesi gerçekleştirilmelidir.

Sınırlı sayıda yumurtası olan hastalardan elde edilen embriyoların dış ortamlardan etkilenmemeleri için kullandığımız çok yeni bir teknik var… “Embriyoskop” (Embriyoscope) adı verilen bu teknikle embriyolar artık anne rahmini taklit eden özel cihazlar içinde 24 saat kamerayla takip edilebiliyor.

Günde bir kez kullanılan yöntemlerde embriyo kısa süreli takip edilebilirken, “Embriyoskop” teknolojisinde embriyoyu saniye saniye gözleme şansı oluyor. Dolayısıyla içlerinden en kaliteli embriyo seçilip, anne adayının rahmine yerleştirildiği için gebelik şansı artırabilmektedir. Daha ideal şartlarda embriyo gelişimi takip edildiği için geriye kalan embriyoların dondurulma şansı da artar.

Yumurta Sayısında Azalma Olan Kadının Anne Olma Sansı Var mı?

Kadının yumurtalıklarında bulunan yumurta sayı ve kalitesi hamile kalma olasılığının en önemli kriteridir. Yumurta rezervinin azalmasındaki en önemli faktör yaştır. Özellikle 35 yaşından sonra yumurta rezervinde azalma başlar, 40 yaşından sonra azalma daha da hızlanır. Aynı amanda yaşla birlikte kadının yumurta kalitesi de azalır.

Yumurta rezervi azalan kadında kendiliğinden veya tedaviyle gebelik oluşma şansı düşer, gebelik oluştuğunda düşük riski de artar. Yumurta rezervinin değerlendirilmesi için bazı yöntem ve tahliller vardır. Özellikle çocuk sahibi olmak için tedavi görecek çiftlerde yumurta rezervinin değerlendirilmesi önemlidir… Çünkü infertilite (kısırlık) tedavisinde uygulanacak yöntem ve çiftin çocuk sahibi olma şansı hakkında önemli bilgiler verir.

Nasıl iyi sonuç alınabilir?

Bir gebeliğin oluşması; sağlıklı ya da kaliteli bir embriyonun gelişmesi, bu embriyoyu kabul edecek uygun ve yeterli bir rahim iç zar tabakasının (endometrium) varlığıyla, bu özelliklere sahip embriyo ve endometriumun uygun bir zamanda karşılaşmasına bağlıdır. Olumlu bir sonuç elde etmek için birinci faktör olan kaliteli bir embriyo gelişimi, kaliteli üreme hücrelerinin (sperm ve yumurta) varlığı; bu hücreleri laboratuvar ortamında bilimsel olarak en uygun koşullarda bir araya getirecek donanımı, personeli yeterli ve yetkin bir tüp bebek merkezinin varlığıyla doğrudan ilişkilidir.