Bahceci Tup Bebek

Erkeklerin Korkulu Rüyası: Sperm Şekil (Morfoloji) Bozuklukları

Sperm Morfolojisi Nedir? Sperm Morfoloji (Şekil) Bozukluklarının Önemi Sperm Morfolojisi Nasıl Olmalı? Sperm Şekil Bozukluğu Tedavisi İnfertilite problemi yaşayan ve çocuk sahibi olmak için…

Erkeklerin Korkulu Rüyası: Sperm Şekil (Morfoloji) Bozuklukları
    

İnfertilite problemi yaşayan ve çocuk sahibi olmak için uzman bir kliniğe başvuran erkeklerden ilk istenen testlerden biri, semen analizidir.

Semen analizi, erkeğin 2-7 günlük cinsel perhiz sonrası elde edilen semen örneğinin içerdiği sperm hücrelerinin sayı, hareketlilik ve şekil bozukluğu yönünden detaylı incelenmesini kapsar.

Sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi normal olarak kabul edilen değerlerin altında olduğu bireylerde, azalma oranı ne kadar fazla ise çiftlerin çocuk sahibi olması için gereken zaman da o kadar uzayabilmektedir.

Sperm Morfolojisi Nedir?

Sperm morfolojisi ile spermde şekil bozuklukları olup olmadığı incelenir. Dünyada spermlerdeki şekil bozukluklarının tayini için kullanılan en yaygın değerlendirme yöntemleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Kruger kriterlerine göre gerçekleştirilen değerlendirme yöntemidir.

Bu yöntemlerde incelenecek sperm hücreleri özel hazırlık işlemlerinden geçirilerek spermin farklı bölümleri bakımından (baş, boyun ve kuyruk) detaylı değerlendirilirler. Değerlendirme sonucu, normal standartlara sahip sperm hücre oranının belirli bir sayının üzerinde olduğu sonuçlar normal kabul edilir.

Sperm Morfoloji (Şekil) Bozukluklarının Önemi

Çoğu klinikte sperm sadece hareketlilik ve sayı olarak değerlendirilir. Aslında özellikle son yıllarda sperm şekil bozukluğu bizim daha çok önem teşkil ediyor.

Sebebi sperm üretimi yaklaşık yetmiş gün süren bir süreçtir ve bu süreçte basit bir tabirle sperm üretiminde kalite kontrol departmanı çalışmaz. Yani üretilen yüz spermden dört tanesinin normal şekle sahip olmasıyla biz bu örneği normal sperm olarak değerlendirmekteyiz.

Bu süreçte eğer belli aşamalarda üretimde bir problem varsa bu sperme genellikle şekil bozukluğu olarak yansıyor. Şekil bozukluğu demek, belli şekil bozuklukları eğer yüksek oranda görünüyorsa spermde biz daha işlem yapmadan kısırlık tedavisi sırasında majör şekil bozuklukları ile tedavinin nasıl bir seyirde gidebileceğini anlıyoruz.

Örneğin globozol spermi dediğimiz yuvarlak başlı spermlerin çoğunda göründüğü bir örnekte döllenme problemi yaşayacağımızı biz biliyoruz. Bunun için laboratuvarımızda ekstra önlemler alabiliyoruz.

Kuyruğun kısa olması, kafa spermin başında yer alan bir takım ciddi anormallikler bizim tedavi veya teşhis sırasında açıkçası ne şekilde bir yol izleyeceğimizi çok net olarak bize gösterebiliyor. O açıdan spermin morfojik değerlendirilmesi tedavi ve tetkikte son derece önemlidir.

Sperm Morfolojisi Nasıl Olmalı?

Sperm hücresi üç bölümden oluşur. Bunlar; baş kısmı, ortası ve kuyruk kısmıdır. Baş, genetik materyali içermektedir, orta kısım spermin hareket edebilmesi için gerekli olan enerjiyi, kuyruk kısmı ise sperm hareketini sağlar.

Normal bir spermin baş uzunluğu: 4 ila 5 µm
Baş kısmı eni: 2.5 – 3.5 µm
Baş kısmının uzunluk/en oranı: 1.50 – 1.75 olmalıdır.

Kuyruk bölümü, orta kısımdan daha incedir ve kıvrımsız, düzgün biçimli ve yaklaşık 40-50 µm uzunluktadır.

Sperm Şekil Bozukluğu Tedavisi

Hastaların sıklıkla sordukları sorulardan biri, “sperm morfolojisi nasıl düzelir?” sorusudur. Spermdeki şekil bozukluklarını düzeltebilirsiniz demek zordur.

Zira kök hücreden başlayan ve olgun bir sperm aşamasına kadar geçen yaklaşık 3 aylık bir üretim sürecinde hangi iç ve dış faktörlerin spermdeki şekil bozukluklarını yaratabildiği konusundaki bilgimiz son derece sınırlı.

Problemin kalıtsal olabildiği durumlarda bu yönde bir iyileştirme sağlanması mümkün görünmemekle birlikte, geçici dış faktörlere bağlı olan şekil bozukluklarının bu faktörlerin ortadan kaldırılması sonrası düzelebildiğine yönelik sonuçlar da mevcut.

Günümüze kadar gerçekleştirilen ve bu yönde iyileştirme amaçlı uygulanan vitamin ve besin destekleri içeren çalışmalarda, sperm şekil bozukluklarının iyileştirilebileceği yönünde anlamlı ve kabul edilebilir kesin bir sonuç şimdilik mevcut değil.

Bununla birlikte bu tedavilerin özellikle spermin baş bölümünde yer alan genetik yükünde oluşan hasarların azaldığını gösteren sonuçlar mevcut.

Dolayısı ile bazı hastalarda adı geçen destek tedavilerinin, tedaviye sperm şekil bozukluklarından ziyade sayı, hareketlilik ve genetik yapının kalitesi olarak katkı sağlayabileceği gözlenmekte.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu Gönderin200 Yorum
 • ***** Yanıtla

  MERHABA

  TTEST SONUÇLARIM BU ŞEKİLDEDİR. RİCA ETSEM YORUMLAR MISINIZ

  SPERMİOGRAM
  ABSTİNANS SÜRESİ 4 gün
  MİKTAR 4.1 mL > 1.5 mL
  RENK Gri
  GÖRÜNÜM Normal
  pH 8.0 > 7.2
  VİSKOZİTE Normal Normal
  LİKEFAKSİYON SÜRESİ Normal dakika 15 milyon/mL
  TOPLAM SPERM KONSANTRASYONU 27.47 milyon > 40 milyon
  KRUGER MORFOLOJİ
  NORMAL MORFOLOJİ 4 % > % 14 FERTİL
  % 5-14 SUBFERTİL/FERTİL
  % 1-4 SUBFERTİL
  ANORMAL MORFOLOJİ 96 %
  BAŞ MORFOLOJİ 70 %
  BOYUN MORFOLOJİ 12 %
  KUYRUK MORFOLOJİ 14 %
  LÖKOSİT <1.0 milyon/mL % 40 HAREKETLİLİK
  YERİNDE HAREKETLİ 4 %
  HAREKETSİZ 63 %
  2. SAAT
  İLERİ HAREKETLİ 28 %
  YERİNDE HAREKETLİ 5 %
  HAREKETSİZ 67 %

  10 Ocak 2023 / 16:46
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Morfoloji ve hareket değerleriniz düşük görünüyor. Sigara-alkolden uzak durmanızı ve bol lifli organik gıdalarla beslenmenizi öneririz. Dilerseniz 444 39 49 numaralı çağrı merkezimizden üroloji doktorumuza randevu alabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. 

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi 

   26 Ocak 2023 / 09:41
 • ***** Yanıtla

  Merhaba
  1 yıldır çocuk deniyoruz ancak olmuyor. 6 yıllık da evliyiz. Eşim Epilepsi hastası ve günde 2000mg Depakin Chrono ve Cipralex 10 mg kullanıyor. 2019 Yılında yapılan sperm testinde morfoloji değerleri dahil her şey normaldi ancak yeni yapılan değerler aşağıdaki gibi. İlaçlardan kaynaklı mı bir değişiklik var bir de tekrar normale döner mi acaba. Değerlendirmeniz için teşekkür ederim.

  Değerler:
  Miktar: 1,5
  Vizkozite: Normal
  Likefaksiyon Süresi: 15
  PH: 8
  Sperm Sayısı: 18 mL
  Toplam Sperm Sayısı: 27 milyon
  Yuvarlak Hücre Sayısı: < 1
  İleri Hareketli: %27
  Yerinde Hareketli: %17
  Hareketsiz: %56
  Toplam İleri Hareketli Sayısı: 7.29 milyon
  Morfoloji
  Normal: Görülemedi
  Anormal: %99

  27 Ocak 2023 / 15:42
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,  

   Morfoloji değerleri düşük görünüyor. Sigara-alkolden uzak durmasını ve bol lifli organik gıdalarla beslenmesini öneririz. Dilerseniz 444 39 49 numaralı çağrı merkezimizden üroloji doktorumuza randevu alabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. 

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi 

   27 Ocak 2023 / 16:17
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhabalar
  Cinsel perhiz süresi 2 gün
  Volum 2.8 ml
  Sperm sayısı 56 000 000
  Toplam sperm sayısı 156 800 000
  İleri hareketli % 68
  Yerinde Hareketli % 5
  Hareketsiz % 27
  Toplam ileri hareketli 106 624 000 10*6
  Sperm dışı yuvarlak hücre 5 000 000
  Lokosit sayısı _10*6
  Morfolojik % 5

  SPERM YIKAMA
  Volum 1.0 ml
  Spermatozoa sayısı 34 000 000
  İleri hareketli spermatozoa sayısı % 100
  Toplam ileri hareketli spermatozoa sayısı 34 000 000
  Değerlerim bu şekilde hocam yorumlarmisiniz?

  29 Ocak 2023 / 00:49
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,  

   Morfoloji değerleriniz düşük görünüyor. Sigara-alkolden uzak durmanızı ve bol lifli organik gıdalarla beslenmenizi öneririz. Dilerseniz 444 39 49 numaralı çağrı merkezimizden üroloji doktorumuza randevu alabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. 

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi 

   8 Şubat 2023 / 09:41
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Merhaba,

  Morfoloji değeriniz düşük görünüyor. Uzman bir üroloji doktoruna başvurmanızı öneririz.

  Saygılarımızla,
  Bahçeci Ailesi

  25 Aralık 2022 / 23:11
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Merhaba,

  Morfoloji değeri düşük görünüyor. Dilerseniz 444 39 49 numaralı telefonumuzdan üroloji doktorumuza muayene randevusu alabilir, detaylı bilgi edienebilirsiniz.

  Saygılarımızla,
  Bahçeci Ailesi

  26 Aralık 2022 / 00:45
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Merhaba,

  Morfoloji değeri düşük görünüyor. Dilerseniz 444 39 49 numaralı telefonumuzdan üroloji doktorumuza muayene randevusu alabilir, detaylı bilgi edienebilirsiniz.

  Saygılarımızla,
  Bahçeci Ailesi

  26 Aralık 2022 / 00:45
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Merhaba,

  Morfoloji değeri düşük görünüyor. Dilerseniz 444 39 49 numaralı telefonumuzdan üroloji doktorumuza muayene randevusu alabilir, detaylı bilgi edienebilirsiniz.

  Saygılarımızla,
  Bahçeci Ailesi

  26 Aralık 2022 / 00:46
Diğer Yorumlar
1 18 19 20
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: