Bahceci Tup Bebek

Erkek İnfertilitesi ve Cep Telefonu Kullanımı

Sperm üretiminin daha sağlıklı olabilmesi için testisler (erkek yumurtalıkları) vücudun dışında ve yaklaşık vücut ısısından 2 derece daha düşük bir ısıdadır. Yüksek yoğunluklu radyofrekans…

Erkek İnfertilitesi ve Cep Telefonu Kullanımı
    

Sperm üretiminin daha sağlıklı olabilmesi için testisler (erkek yumurtalıkları) vücudun dışında ve yaklaşık vücut ısısından 2 derece daha düşük bir ısıdadır.

Yüksek yoğunluklu radyofrekans dalgaları lokal ısı artışına yol açarak sperm üretimini olumsuz etkiliyor olabilir. Ancak mevcut cep telefonlarının böyle termal bir etkiye yol açmadığı bilinmekte.

Bu nedenle elektromanyetik dalgaların farklı metabolik yollarla olumsuz etkiye yol açtığı ileri sürülmektedir. Sperm hareketliliği için gereken enerji üretiminden sorumlu süreçlerin engellenmesi düşünülen mekanizmalardan biridir.

Yine cep telefonları spermin taşıdığı DNA üzerine olumsuz etki göstererek erkek kısırlığına yol açabilir.

Ancak bu mekanizmaları destekleyen ya da karşısında olan birçok çalışma var. Mekanizmalar net olarak bilinmemekle birlikte cep telefonu kullanımının sperm parametreleri üzerindeki olumsuz etkileri de bilinmektedir.

Normal sperm sayımı olan erkelerin günde 6 saat cep telefonu kullanımı ile ileri hareketli (hızlı) sperm sayılarının düştüğü, özellikle cep telefonlarını pantolonlarının arka cebinde veya kemerlerinde taşıyan erkeklerde sperm hareketliliğinin bu şekilde taşımayanlara göre düşük olduğu bilinmektedir.

Cep telefonlarının meni örneği üzerine etkileri benzer sonuçları göstermektedir. Sperm sayısı değişmemekle birlikte EMF sperm hareketliliğini ve canlılığını azaltmaktadır.

Uzun süreli cep telefonu kullanımı sperm sayısı, hareketliliği, canlılığı ve morfolojisini de olumsuz olarak etkilemektedir. Sonuç olarak cep telefonu kullanımının insan sağlığı üzerine bazı olumsuz etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Yapılan çalışmalar halen elektromanyetik dalgaların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisini ispatlayacak güçte değildir. Ancak bu durum, cep telefonlarının insan sağlığı ve üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği gerçeğini değiştirmemektedir.

Konu üzerinde yapılan uzun soluklu çalışmaların sonuçları ve bu sonuçlar üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi raporunu merakla bekliyor olacağız.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: